Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 07, 2024, 06:08:37 πμ
Σελίδες: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 15
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Άλλο 1828 1 Λεπτό...  (Αναγνώστηκε 50390 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #150 στις: Μάρτιος 05, 2016, 10:55:22 μμ »

Εκτος απο το να προσβαλλεις τα μελη με παραινεσεις επιπεδου λαικης αγορας μολοσσε, κανε κατι πιο χρησιμο, βοηθησε με να καταλαβω γιατι να μην στειλει τα κερματα της για συντηρηση-πιστοποιηση (οσα απο αυτα την χρειαζονται και αξιζουν το κοστος φυσικα) η Παυλινα, γιατι εγω ειμαι και λιγο στουρνος και ασχετος και δεν το επιασα ακριβως..
Για πες.

Δεν εχω προθεση να προσβαλω κανεναν χαρε, το οτι εχουν ακουστει κοτσανες ειναι γεγονος! οσο για τη λαικη αγορα ακους τα πιο ωραια καμια φορα μην υποτιμας!

και τωρα η απαντηση μου στο γιατι να μην πανε για πιστοποιηση! γιατι στα συγκεκριμενα νομισματα (μιλαω για τους καποδιστριες) δεν προκειται να προσφερει τιποτα η πιστοποιηση με το fine details η very fine details η ακομα και το vf 20 οπου δεν το κοβω για παραπανω της 112 αν τελικα ειναι ενταξει το κοματι και δεν ειναι και αυτο καθαρισμενο! αντιθετως ενα corroded πανω σε καποια απο τα κομματια που θα μπει σιγουρα θα λειτουργησει αποτρεπτικα για τον αγοραστη! επισης ενας αλλος λογος ειναι οτι τα νομισματα αυτα απευθυνονται κυριως σε συλλεκτες ποικιλιων καποδιστρια οι οποιοι δεν συνηθιζουν οι περισσοτεροι να πιστοποιουν τετοια νομισματα αν δεν ειναι υψηλης καταστασης! αν βρεθει και καποιος που το θελει σε κουτι το πιστοποιει μονος του αλλα δε νομιζω! εκτος των παραπανω ειναι και το ρισκο να χαθουν τα νομισματα γιατι και αυτο εχει συμβει και το ξερετε! αρα λοιπον χρονο και χρημα θα χασει η Παυλινα παρα οτι θα κερδισει κατι επιπλεον απο την πιστοποιηση των συγκεκριμενων νομισματων!

επισης ας αναλυσουμε λιγο (εμεις της λαικης) το ενδεχομενοπ να βαλει τα νομισματα σε δημοπρασια εσωτερικου η εξωτερικου! την παροτρυνατε να το κανει αλλα δεν της τα ειπατε ολα! γιατι? ας πω αυτο που θελω να πω με ενα παραδειγμα!

ας που οτι το χ νομισμα κοστολογειται 1500 ευρω, εγω, ο κωστας, ο μπαμπης, ο νικος και αλλοι ειμαστε διατεθημενοι να δωσουμε 1500 ευρω ειτε σε δημοπρασια ειτε χερι χερι! καλα μεχρι εδω? κατανοητο? ωραια! ας πουμε οτι ο κατοχος η Παυλινα στη συγκεκριμενη παριπτωση αποφαζει να μην δωσει το νομισμα χερι χερι για 1500 και το βαζει σε δημοπρασια! κονταροχτυπιομαστε οι πιο πανω αναφερομενοι και το παμε στα 1500! και πλωνει λοιπον ενας απο μας 1700 στο δημοπρατη και η Παυλινα εισπρατει 1200 γιατι οι ξενοι δημοπρατες (δεν ξερω για τον καραμητσο) αν δεν εισαι τακτικος καταθετης και δεν εχεις κανει ειδικη συμφωνια χραιωνουν 15-20% στον καταθετη αναλογα το δημοπρατη! αυτα γιατι δεν τα λετε στην κατοχο τοσες μερες ολοι εσεις που απο αγαθη προθεση της δινετε τοσο χρησιμες συμβουλες? θα σας πω εγω γιατι! γιατι κατα βαθος αυτο που σας απασχολει ειναι μην τυχον και παρει κανας ανθρωπος τα νομισματα 100 ευρω φτηνοτερα και σκασετε απο το κακο σας! και το αλλο που πιστευω και απο αλλες περιπτωσεις που βλεπω να σχολιαζετε κατα καιρους καποιοι ειναι οτι ψωφατε για θεαμα τυπου αρενας αρκει να πρηρωνει αλλος! σας αρεσει το σπορ της δημοπρασιας αλλα αρκει να μην ειστε πρωταγωνιστες!

παρτε και ενα ωραιο πραγματικο παραδειγμα! εδω εχουμε ενα υψηλης καταστασης κατα τα φαινομενα μονολεπτο 1828 της ποικιλιας 106! η ποικιλια αυτη σε σχεση με την 114 εμφανιζεται τα τελευταια 6-7 χρονια 1 106 καθε 3 114 περιπου αυτο μπορει να το επιβεβαιωσει και ο νικος που κραταει αρχειο! εκλεισε στα 625, ο αγοραστης (εγω  Κλείσιμο ματιού) πληρωσε 780 και ο καταθετης θα παρει  στα χερια του 530 στην καλυτερη περιπτωση! μη πεταχτει κανεις και πει ειναι χαλια μπροστα κτλ ολες οι 106 ετσι ειναι μπροστα λογω της πολυ φθαρμενης μητρας που τα εκοψε!

https://www.sixbid.com/browse.html?auction=2461&category=51275&lot=2087558

Παυλινα θα στο πω απλα! σε συμφερει να δωσεις τα νομισματα εστω και 20-30% φτηνοτερα παρα να μπεις στις διαδικασιες που σου λενε! αν ειχες κανα ιδιεταιρα σπανιο και ακριβο κομματι των 10-15 χιλιαδων θα σου ελεγα και εγω τα ιδια αλλα οχι εδω! χρονο, χρημα, ταλαιπωρια και στο τελος ο ισολογισμος μπορει να βγει και μειον!

εκ μερους μου σαν συστηματικα ασχολουμενος με τα καποδιστριακα πιστευω τα ειπα ολα οσα ειχα να πω και θεωρω οτι δεν εχω κατι αλλο να προσθεσω! ο χρονος θα δειξει αν εχω δικιο η κανω λαθος!
Καταγράφηκε
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #151 στις: Μάρτιος 05, 2016, 11:19:34 μμ »

Συμφωνώ απολύτως με τον Θωμά. Τα είπε όλα. Έγραψε αυτά που εγώ βαριόμουν να γράψω.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #152 στις: Μάρτιος 05, 2016, 11:29:59 μμ »

 Τωρα το τερματισες.
 Τσουβαλιαζεις τους παντες και απευθυνεις κατηγοριες οτι ολα γινονται για να μην παρει τα νομισματα "κανας ανθρωπος 100 ευρω φτηνοτερα...γιατι θα σκασετε απο το κακο σας."
 Αντιστοιχα, με το δικο σου σκεπτικο, θα μπορουσε καποιος να πει οτι "ὁλα γινονται για να προσπαθησει να παρουν καποιοι τα κερματα κοψοχρονια, να μην βγουν παραεξω απο το φορουμ, απιστοποιητα και ασυντηρητα να πιασουν την μικροτερη δυνατη τιμη για τον αγοραστη."
 Δεν το ειπε ομως κανεις, γιατι δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι κακοπιστοι.

 Το ενδεχομενο  οσοι δεν ενδιαφερονται για τα συγκεκριμενα κερματα (οποτε δεν εχουν λογο και συμφερον) να προσπαθουν να καθοδηγησουν την Πωλινα, η οποια η ιδια δηλωσε μπερδεμενη  και αναζητησε συμβουλες στο φορουμ, να κανει το καλυτερο δυνατον για αυτην δεν σου περασε απο το μυαλο ετσι?
 Καλυτερα χερι με χερι μεταξυ των λιγων ενδιαφερομενων ενος φορουμ, παρα π.χ. στο ebay οπου με -15% προμηθειες θα τα δουν και θα πονταρουν ΟΛΟΙ οι ενδιαφερομενοι εσωτερικου-εξωτερικου, ετσι?
 Καλυτερα ασυντηρητα και σε μαυρα χαλια, παρα συντηρημενα απο επαγγελματιες και πιστοποιημενα, ετσι?
 Ο.Κ. οτι πειτε, τα μελη του φορουμ εχουν κριση και μπορουν να βγαλουν τα δικα τους συμπερασματα.
 Καλη συνεχεια, οτι ειχα να πω το ειπα, καλοπουλητα αγαπητη Πωλινα και καλοριζικα στους μελλοντικους κατοχους τους.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
paulinaj
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 1664



Προφίλ
« Απάντηση #153 στις: Μάρτιος 05, 2016, 11:42:03 μμ »

καλά βλέπω να μπαίνουν σε ένα χρονοντουλαπο και να μείνουν εκεί μέχρι να τα βρει ο κληρονόμος μου...γιατί βλέπω ανθρώπους που κατέχουν το νόμισμα συλλέκτες και γνώστες των πραγμάτων ο ένας να λέει άσπρο και ο άλλος μαύρο...και όλα αυτά για να με βοηθήσουν πράγμα που πραγματικά με στεναχωρεί και με προβληματίζει τελικά τι γίνεται στην πραγματικότητα...

Ειλικρινά παιδιά τελμάτωσα με τον κυριο καποδιστρια και δε ξέρω τι ειναι το καλύτερο που πρέπει να κάνω!  Αναποφασιστικότητα 
Καταγράφηκε

«μη μου τους κύκλους τάραττε»
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #154 στις: Μάρτιος 05, 2016, 11:47:54 μμ »

Παιδιά, καλο είναι να αποφεύγουμε τις εντάσεις. Προσπερνώ τα περί κακοπροαίρετων κλπ. Είμαι σίγουρος ότι οι περισσότεροι στο θέμα μίλησαν μέσα από την καρδιά τους για να βοηθήσουν. Το θέμα, ωστόσο, έχει ως εξής. Τα καποδιστριακά νομίσματα είναι μια συλλογή από μόνα τους που αυτη την περίοδο ασχολούμαστε συστηματικά πέντε άνθρωποι το πολύ. Ξέρουμε ακριβώς τι λειπει και θέλει και πως το θέλει ο καθε ένας από εμάς, τι μπορεί να πληρώσει και ποιές ποικιλίες θα ενδιέφεραν συλλέκτες εξω από τον κύκλο.
Ο Θωμάς, στο κομμάτι για τις δημοπρασίες και τη συντήρηση, έχει απολυτα δίκιο. Γνώμη μου είναι ότι είναι και γενναιόδορος στις τιμές που έβαλε για τα καποδιστραιακά, αλλά μην το πάρετε αυτό τοις μετρητοίς.
Για να μην υπάρχει σκιά στις προθέσεις, θα πρότειανα δημοσίως στην Παυλίνα να μου δείξει τα νομίσματα για να της πω τη γνώμη μου κι αν θέλει να της τ' ανεβάσω στο ebay. Καλό κωδικό έχω που το βλέπουν πολλοί.
Καταγράφηκε
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #155 στις: Μάρτιος 05, 2016, 11:48:24 μμ »

Χαρισε τα
Καταγράφηκε
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #156 στις: Μάρτιος 05, 2016, 11:54:55 μμ »

Σε μένα γιατί είμαι καλό παιδί κι εύμορφος. Σαρκασμός. Κάνω δυάδες...
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #157 στις: Μάρτιος 05, 2016, 11:57:31 μμ »

Τωρα το τερματισες.
 Τσουβαλιαζεις τους παντες και απευθυνεις κατηγοριες οτι ολα γινονται για να μην παρει τα νομισματα "κανας ανθρωπος 100 ευρω φτηνοτερα...γιατι θα σκασετε απο το κακο σας."

Χαρά στο κουράγιο σου, harε...
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #158 στις: Μάρτιος 06, 2016, 12:05:10 πμ »

Για τα λεγόμενα του Θωμά... Δε θα μπω σε λεπτομέρειες.
Είναι η άποψή του και είναι σεβαστή.
Αλλά για ακόμη μια φορά, ας μου επιτρέψει να έχω άλλη άποψη.

Πωλίνα... Υπάρχουν απόψεις και απόψεις και δεν είναι κατ ανάγκη κακό να διαφωνούμε.
Με λίγα λόγια (για να μην λένε ότι σκάμε κιόλας  Μεγάλο χαμόγελο  )... αν βιάζεσαι και θέλεις να τα δώσεις γρήγορα, δώστα. Αν δεν βιάζεσαι, στείλτα για συντήρηση-πιστοποίηση και δώστα πιο μετά, είτε χέρι-χέρι πάλι, είτε με δημοπρασία μέσω eBay.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
paulinaj
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 1664



Προφίλ
« Απάντηση #159 στις: Μάρτιος 06, 2016, 12:08:22 πμ »

Χαρισε τα

όχι θα παω να τα πετάξω στην θάλασσα!
Καταγράφηκε

«μη μου τους κύκλους τάραττε»
paulinaj
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 1664



Προφίλ
« Απάντηση #160 στις: Μάρτιος 06, 2016, 12:11:54 πμ »

Δε βιάζομαι...δε βιάζομαι καθόλου...έχω όμως ανάγκη να βρω τι είναι το καλύτερο που πρέπει να γίνει...να τα κρατήσω επειδή είναι συλλεκτικά? και ας μη μου κάνουν? να τα πουλήσω στα παιδιά που έχω 2-3 ίσως και 4 προσφορές? να τα στείλω για καθαρισμό και πιστοποίηση ώστε να μπορώ να παίξω μπάλα στα σίγουρα? δε ξέρω...  Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα


και όσο αφορά την διαφωνία δε είναι γκρι βρε παιδί μου είναι άσπρο και μαύρο...αυτό με κολλάει...και απο παιδιά που το κατέχουν...
Καταγράφηκε

«μη μου τους κύκλους τάραττε»
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #161 στις: Μάρτιος 06, 2016, 12:12:07 πμ »

Χαρε, το εχετε τερματισει πρωτοι και προ πολλου! κοπτεστε να βοηθησετε αλλα τα λετε μισα! αναγαγατε τα νομισματα σε σχεδον αμυθητο θησαυρο χωρις να εχετε ιδεα περι τινος προκειται! μαθετε καποια στιγμη να σεβεστε και να ακουτε  και κανεναν που εχει φαει ωρες και μερες στην ενασχοληση με το συγκεκριμενο αντικειμενο! με ειδες ποτε να μπω και να γραφω στις λιρες και στα πεντολιρα και να το παιζω και ειδημων? ποτε μονο διαβαζω οταν εχω χρονο!

δεν τη βοηθατε με τις οδηγιες που δινετε τη μπερδευεται χειροτερα καταλαβε το!  οσο για το εβαυ που λες ειναι μια απο τις προτασεις που της εκανα παραπανω απο ολες τις μορφες δημορασιας ειναι με τους λιγοτερους φορους! τωρα αν νομιζεις οτι εχω δολο και θελω να τσιμπισω εγω κανα νομισμα κοψοχρονια νομιζε οτι θελεις ουτε που με απασχολει!
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #162 στις: Μάρτιος 06, 2016, 12:16:12 πμ »

αν δεν καταφεραμε να σε προσανατολισουμε με τοσο ηλεκτρονικο μελανι που χυθηκε τοτε αποτυχαμε παταγωδως!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο  μπορεις να το δεις και διαφορετικα ξεκινα και κανε οτι σου ειπαν τα παιδια συντηρησεις πιστοποιησεις δημοπρασιας κτλ! ασχετως αποτελεσματων σιγουρα θα εχεις σχηματισει προσωπικη αποψη στο τελος και θα ξερεις για την επομενη φορα!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
paulinaj
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 1664



Προφίλ
« Απάντηση #163 στις: Μάρτιος 06, 2016, 12:17:46 πμ »

Όποιος μου κάνει ανταλλαγεί με ένα 5λιρο το πήρε!  Σαρκασμός (η αχίλλειος πτέρνα μου!) και ας το κάνει οτι θέλει μετα!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

«μη μου τους κύκλους τάραττε»
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #164 στις: Μάρτιος 06, 2016, 12:18:48 πμ »

θα πειτε σιγουρα μερικοι οτι απο κατοχικα και ασημια εχω το θρασος να μιλαω για καποδιστρια ...αλλα δυστυχως εχω θρασος , το λετε και το ξαναλετε οτι μερικοι μυθοποιησανε τα νομισματα και φουσκωσανε τα μυαλα της Πωλινας ....παπαριες καμαρωτες ,κανεις δεν το εκανε αυτο, το  μονο ο Κωστας που  ειπε και πολυ καλα εκανε  κ μια πληροφορια για ενα κλεισιμο του συγκεκριμενου νομισματος
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 15
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences