Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 07, 2024, 09:28:22 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: δυο ταπεινά Γεωργίου  (Αναγνώστηκε 3649 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
belpedro
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 972


Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 06, 2014, 01:37:35 μμ »

Πιο πολυ με ενδιαφερει η αποψη σας ωστε να συντονιζω και γω την δικη μου ικανοτητα εκτιμησης
νεες αποκτησεις λοιπον,
ενα 5λεπτο 1870 που θα το ελεγα vf 30-35 και
ενα διλεπτο 1869 που θα το πω xf 45 θα ελεγα και 50 χωρις τα μικροχτυπηματακια στην περιμετρο
μεσα ή εξω?





Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 06, 2014, 02:53:06 μμ »

Πιο πολυ με ενδιαφερει η αποψη σας ωστε να συντονιζω και γω την δικη μου ικανοτητα εκτιμησης
νεες αποκτησεις λοιπον,
ενα 5λεπτο 1870 που θα το ελεγα vf 30-35 και
ενα διλεπτο 1869 που θα το πω xf 45 θα ελεγα και 50 χωρις τα μικροχτυπηματακια στην περιμετρο
μεσα ή εξω?






+1 Καλη Εκτιμηση και αρκετα ενφανισημα Νομισματα!!Η Πενταρα δυσκολη απο αυτην την κατασταση και Πανω και το Διλεπτο με Καλες Λεπτομερειες!!!σε Χαιρετω,γιαννης.
Καταγράφηκε
belpedro
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 972


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 06, 2014, 03:06:37 μμ »

να εισαι καλα Γιαννη σ'ευχαριστω!
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 06, 2014, 05:12:51 μμ »

πολυ ομορφα τακη!συμφωνο και γω πανω κατω στην εκτιμηση που τους εκανες!!
καλοριζικα λοιπων,να σαι καλα να τα χαιρεσαι!! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
panosk
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 858


.. free your soul ..


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 06, 2014, 08:30:57 μμ »

     Τακη καλησπερα κι απο μενα κ με γεια τα νεα σου αποκτηματα...
Το  5λεπτο σου του 1870 κατα την αποψη μου ειναι τουλχ   AU50  σε λεπτομερειες, τα  vf30-35 που αναφερεις
εχουν πολυ πιο σβησμενο το σχεδιο ειδικα σε καποια χαρακτηριστικα σημεια σε μαλλιά ,αυτί κτλ..
     Εχει ομως επισης και καποια προβληματα μικροοξειδωσεων που αλλα διορθωνονται και αλλα οχι ,
οπως στο τελος του "ΒΑΣΙΛΕΥΣ" και στο  "ΤΩΝ" και Ε του "ΕΛΛΗΝΩΝ"  αλλα και στο 2ο "Γ" του "ΓΕΩΡΓΙΟΥ"
που σε μια πιθανη βαθμολογηση μαλλον θα του στερουσαν τον βαθμο και θα εγραφε details...
    Στο 2λεπτο 1869    αν θα'πρεπε να προβλεψω τον πιθανο βαθμο θα ελεγα κι εγω  XF45 .
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 06, 2014, 09:09:43 μμ από panosk » Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 06, 2014, 08:45:25 μμ »

Τι ταπεινά; μια χαρά είναι όπως είπαν οι πιο πάνω φίλοι, βάλτα στη συλλογή σου και προχώρα περαιτέρω ... σε επόμενα που δεν έχεις!
Καταγράφηκε
belpedro
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 972


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 06, 2014, 08:53:57 μμ »

    Τακη καλησπερα κι απο μενα κ με γεια τα νεα σου αποκτηματα...
Το  5λεπτο σου του 1870 κατα την αποψη μου ειναι τουλχ   AU50  σε λεπτομερειες, τα  vf30-35 που αναφερεις
εχουν πολυ πιο σβησμενο το σχεδιο ειδικα σε καποια χαρακτηριστικα σημεια σε μαλλιά ,αυτί κτλ..
     Εχει ομως επισης και καποια προβληματα μικροοξειδωσεων που αλλα διορθωνονται και αλλα οχι ,
οπως στο τελος του "ΒΑΣΙΛΕΥΣ" και στο  "ΤΩΝ" και Ε του "ΕΛΛΗΝΩΝ"  αλλα και στο 2ο "Γ" του "ΓΕΩΡΓΙΟΥ"
που σε μια πιθανη βαθμολογηση μαλλον θα του στερουσαν τον βαθμο και θα εγραφε details...
    Στο 2λεπτο 1869   θα'πρεπε να προβλεψω τον πιθανο βαθμο θα ελεγα κι εγω  XF45 .

Πανο, ας αφησουμε τις οξειδωσεις για λιγο και να επικεντροθουμε στις λεπτομερειες,
για να λες AU50 το 5λεπτο αυτο, πρεπει να ειναι χαρακτηριστικο της συγκεκριμενης κοπης το αδυναμο πατημα, εντωμεταξυ ειναι και το φρυδι κατεβασμενο! (κοιτα να δεις που επιχειρηματολογω εις βαρος μου Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο)
Καταγράφηκε
belpedro
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 972


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 06, 2014, 08:59:01 μμ »

Τι ταπεινά; μια χαρά είναι όπως είπαν οι πιο πάνω φίλοι, βάλτα στη συλλογή σου και προχώρα περαιτέρω ... σε επόμενα που δεν έχεις!

να'σαι καλα, Μπαμπη ευχαριστω!
Καταγράφηκε
panosk
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 858


.. free your soul ..


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 06, 2014, 09:21:22 μμ »

  Τακη το πατημα του νομισματος  ειναι μια χαρα, ειναι ευκρινες και μπορεις να το καταλαβεις και μπροστα
απο τα μαλλια ,αλλα και πισω απο τις νευρωσεις και τις ακμες των φυλλων την κορδελα,τους καρπους κτλ,που δεν εχουν "θολα" σημεια...
  Εχουν περασει 2-3  XF45 απο τα χερια μου κ απο τις 2 εταιριες καθως και μερικα  AU50 και AU55..εχοντας αυτα
ως γνωμονα αλλα κ το ιδιο το νομισμα σου ,απο λεπτομερειες ειναι με σχετικη ασφαλεια γυρω στο AU50..
Μη ξεχνας οτι το βλεπουμε κ σε μια μεγαλη φωτο που τονιζει κ τις παραμικρες ατελειες του...
Οσον αφορα το κατεβασμα στο φρυδι που ειπες, υπηρχε σε ολα ανεξαιρετως τα κομματια που σου ανεφερα,
καθως κ σε 58αρι που εχω δει ,λιγοτερο φυσικα απο οτι στο δικο σου αλλα υπηρχε ..."Γλυψιμο" στο φρυδακι
θα δεις ακομα και σε χαμηλο MS ! οσο κι αν σου φαινεται περιεργο...μιλαω παντα για το σχεδιο 1869-70 και παντα για 5λεπτο...
Καταγράφηκε
belpedro
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 972


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 06, 2014, 09:53:05 μμ »

  Τακη το πατημα του νομισματος  ειναι μια χαρα, ειναι ευκρινες και μπορεις να το καταλαβεις και μπροστα
απο τα μαλλια ,αλλα και πισω απο τις νευρωσεις και τις ακμες των φυλλων την κορδελα,τους καρπους κτλ,που δεν εχουν "θολα" σημεια...
  Εχουν περασει 2-3  XF45 απο τα χερια μου κ απο τις 2 εταιριες καθως και μερικα  AU50 και AU55..εχοντας αυτα
ως γνωμονα αλλα κ το ιδιο το νομισμα σου ,απο λεπτομερειες ειναι με σχετικη ασφαλεια γυρω στο AU50..
Μη ξεχνας οτι το βλεπουμε κ σε μια μεγαλη φωτο που τονιζει κ τις παραμικρες ατελειες του...
Οσον αφορα το κατεβασμα στο φρυδι που ειπες, υπηρχε σε ολα ανεξαιρετως τα κομματια που σου ανεφερα,
καθως κ σε 58αρι που εχω δει ,λιγοτερο φυσικα απο οτι στο δικο σου αλλα υπηρχε ..."Γλυψιμο" στο φρυδακι
θα δεις ακομα και σε χαμηλο MS ! οσο κι αν σου φαινεται περιεργο...μιλαω παντα για το σχεδιο 1869-70 και παντα για 5λεπτο...

Ακομα δεν εχω παραλαβει, οποτε και γω τη φωτογραφια κρινω, ξερω οτι διφορετικες ην/νιες και αξιες αλλα τα χαρακτηριστικα. Το κραταω λοιπον για το συγκεκριμενο ευχαριστω και παλι!!

Να σημειωσω εδω και τα δυο μου προταθηκαν για αγορα απο μελος του στεκιου και το λεω γιατι η τιμη ηταν πολυ ελκυστικη και θα μπορουσε να γινει απο το ιδιο η αγορα.
Το λεω αυτο πρωτον για να πω ενα ευχαριστω και δευτερον με αφορμη μια πρωινη συζητηση οτι οι σχεσεις και εδω και παντου χτιζονται παιρνω - δινω, οποτε χρωσταω Σαρκασμός
Καταγράφηκε
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 06, 2014, 09:53:21 μμ »

Υποδείγμα επεξήγησης από τον panosk- υποκλίνομαι!!!
Καλορίζικα belpedro ,συμφωνώ με τις όμορφες νομισματικές επεξηγήσεις του Πάνου (ίσως στο πρώτο να έλεγα ένα xf45 πρώτα κ μετά au50, αλλά σιγά την διαφορά, κάτσε τώρα μην μας αρχίσει ο "Νίκος" για την κλίμακα  των Αμερικάνων  Σαρκασμός)
Καταγράφηκε

belpedro
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 972


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 06, 2014, 10:43:42 μμ »

ευχαριστω και σενα zobels, πρωτη φορα χαιρομαι τοσο που επεσα εξω!!!
ειχα 50% τουλαχιστον στο δευτερο επεσα μεσα Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 07, 2014, 11:29:21 πμ »

εγω παντως Επιμενω στις αρχικες εκτιμησεις!!!η Πενταρα σιγουρα ειναι δυσκολη!! αλλα με ενφανη Φθορα σε ολα τα σημεια του,γραμματα,περιφερεια,κεφαλι,διαβρωση πεδιου,κλπ.με Πολυ επιεικη βαθμολογηση θα το εκτιμουσα σαν VF-35 τραβηγμενο που λεμε XF-40!!μακαρι να πεφτω εξω!!!οσο για το διλεπτο συμφωνω!!!Χαιρετω,γιαννης.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences