Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 18, 2024, 12:12:37 πμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 8
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χάγερ  (Αναγνώστηκε 28285 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
babis
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1392


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Νοέμβριος 11, 2014, 11:24:27 πμ »

Αντώνη καλορίζικο
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Νοέμβριος 11, 2014, 11:26:36 πμ »

Αλίμονο φίλοι zobels και nikos11 δεν επιδιώκω ούτε να σας προσβάλλω ούτε να φιλονικήσω, ειδικά με εσάς, εδώ και για τέτοιο 'λόγο' . Με ξέρετε και σας ξέρω - όσο αυτό είναι εφικτό μέσω διαδικτύου  Κλείσιμο ματιού
Το +1000 στον άλλο φίλο μου τον Κώστα Κ. σήμαινε οτι έχω συλλεκτικές αναζητήσεις και ανησυχίες πιό κοντινές στις δικές του και τίποτα περισσότερο, πολλώ δε μάλλον δεν σήμαινε τίποτα απολύτως εναντίον σας, αλλά και σε όποιον άλλον συλλέγει μόνο με βάση την κατάσταση.
Από μένα το θέμα είναι ήδη λήξαν, καλή μας συλλεκτική συνέχεια και καλά να είμαστε πάνω απ' όλα  Άνεση
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Νοέμβριος 11, 2014, 11:28:34 πμ »

Φίλε Παναγιώτη zobels,
Νομίζω πως η σύγκριση δεν είναι άστοχη.
Συγκρίνουμε ΝεοΕλληνικά συλλεκτικά νομίσματα με ΝεοΕλληνικά συλλεκτικά νομίσματα και εγώ τουλάχιστον γράφω τί προτιμώ πάντα χωρίς να απαξιώνω τις προτιμήσεις των άλλων, φιλικά και με διάθεση συνεργασίας πάντα.
Αγαπητέ Γιάννη,
Ο σεβασμός είναι αμοιβαίος και το ξέρεις.
Ενίσταμαι όμως (κ μάλιστα με σθένος) .............πως γίνεται να συγκρίνετε 2 έμπειροι συλλέκτες το κομμάτι RRR με common, κομμάτι των 2000+ € με κομμάτι των 30,40,200 € , κομμάτι του 1842 με κομμάτι (1910-1965) κομμάτι με ελάχιστο τιράζ με κομμάτι μεγάλου τιράζ................Αν στην τσέπη του ο άλλος έχει 50€ για το αγαπημένο του χόμπι και πάρει ένα BU Παύλο και τον γουστάρει γιατί να υπαινίσεστε πως ο προσανατολισμός είναι κάπως..................... Δλδ εγώ που έχω και κομμάτια πιο ακριβά από μισή Χάγερ αλλά έχω και Παύλους και Κων/νους (ή τουλάχιστον τους αγόρασα) ήμουν απροσανατολισμένος ή γούσταρα που τα είχα/έχω στην κατοχή μου.
Θα προτιμήσω μία ms Δήμητρα από ένα μπαλωμένο Οθωνικό ή Γεώργιου και ας είναι σπάνιο........ΓΟΥΣΤΑ είναι αυτά όμως και μάλιστα προσφέρουν ψυχική απόλαυση ...............
Μην κατευθύνουμε όμως τη μάζα ή την κουβέντα και χαλάμε και το ωραίο post του Toni.
Φιλικά,
Παναγιώτης (msακιας  Σαρκασμός)

Λες ψέμματα!!! Δεν εισαι μσάκιας !! Είσαι μσάκιας , ΠΡουφάκιας και ψυχάκιας μαζί!!!!!!

Σε μερικά χρόνια Πανο θα απλώνουμε τα κερματα μας στην εξοχή ... κάτω απο τα πεύκα... εχει ενα προαύλιο το ΔΑΦΝΙ μούρλια!!!!!
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Νοέμβριος 11, 2014, 11:33:22 πμ »

Αυτος ο οποιος θα πληρωσει ακριβα ενα νομισμα, (για χιλιους δυο λογους, ειτε επειδη δεν εχει ακριβη εικονα της σπανιοτητας του, ειτε επειδη δεν γνωριζει καλα τις τρεχουσες τιμες της πιατσας, ειτε επειδη ειναι νεος συλλεκτης και δεν εχει βρει ακομα τις πηγες,), θα το εκανε ειτε σλαμπαρισμενο ηταν ειτε raw.
Απλως στην δευτερη περιπτωση ,κατα πασα πιθανοτητα, θα του πασαραν κανενα καθαρισμενο η προβληματικο.
Και ο πωλητης, θα ειχε το ιδιο ακριβως χαμογελο. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Νοέμβριος 11, 2014, 12:26:23 μμ »

Την σημερινή εποχή Δημητρη, εκτός σπάνιων κομματιών, όσο και να αγοράσεις κάτι, όταν χρειαστεί να το αποχωριστείς, για οποιοδήποτε λόγο, με μεγάλη πιθανότητα, θα χάσεις παρά θα κερδίσεις. Άρα το πόσο (παραπάνω) πληρώνει κάποιος για να αγοράζει κάτι σχετίζεται με το πόσο το θέλει τη δεδομένη χρονική στιγμή, για τους δικούς του λόγους.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Νοέμβριος 11, 2014, 01:36:27 μμ »

Αλίμονο φίλοι zobels και nikos11 δεν επιδιώκω ούτε να σας προσβάλλω ούτε να φιλονικήσω, ειδικά με εσάς, εδώ και για τέτοιο 'λόγο' . Με ξέρετε και σας ξέρω - όσο αυτό είναι εφικτό μέσω διαδικτύου  Κλείσιμο ματιού
Το +1000 στον άλλο φίλο μου τον Κώστα Κ. σήμαινε οτι έχω συλλεκτικές αναζητήσεις και ανησυχίες πιό κοντινές στις δικές του και τίποτα περισσότερο, πολλώ δε μάλλον δεν σήμαινε τίποτα απολύτως εναντίον σας, αλλά και σε όποιον άλλον συλλέγει μόνο με βάση την κατάσταση.
Από μένα το θέμα είναι ήδη λήξαν, καλή μας συλλεκτική συνέχεια και καλά να είμαστε πάνω απ' όλα  Άνεση
Κλείσιμο ματιού Χαμόγελο
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Νοέμβριος 11, 2014, 01:52:03 μμ »

Καλοριζικο Αντωνη,

Αναρωτιεμαι, σου εδωσαν απαντηση στο θεμα που ενεκυψε?
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
Toni-g
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Νοέμβριος 11, 2014, 01:59:25 μμ »

Καλοριζικο Αντωνη,

Αναρωτιεμαι, σου εδωσαν απαντηση στο θεμα που ενεκυψε?
Ευχαριστω Γιωργο .
Οχι ακομα.Μολις το κάνουν θα το ανάρτησω
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Νοέμβριος 11, 2014, 02:20:05 μμ »

Eυχομαι να πανε ολα καλα και  να σου απαντησουν θετικα στο ερωτημα σου . Γιατι δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα για αυτους. Δεν εχω προθεση να σε τρομαξω αλλα φυλαγε τα ρουχα σου....
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Νοέμβριος 11, 2014, 02:26:18 μμ »

Το νου σου Αντώνη, είναι μεγάλα λαμόγια οι Γερμανοί συχνά-πυκνά. Μην τους αφήσεις να τους περάσει σε καμμιά περίπτωση!
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
Toni-g
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Νοέμβριος 11, 2014, 02:30:36 μμ »

Παντως αν αυτοι οι οίκοι δημοπρασιών δεν επιθυμούν να εχουν ´´καθαρο κουτελο ´´και δεν υπαρχει μια αίσθηση ασφαλείας στον αγοραστη  . . Τότε τι να πω  . .
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Νοέμβριος 11, 2014, 02:45:30 μμ »

Αν (είχε) πιστοποιηθεί το συγκεκριμμένο νόμισμα, τι θα (έπρεπε να είχε) γράψει, λαμβάνοντας υπόψιν την κατάσταση του (μαζί με το μπαλωματάκι);
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Νοέμβριος 11, 2014, 02:49:25 μμ »

Παντως αν αυτοι οι οίκοι δημοπρασιών δεν επιθυμούν να εχουν ´´καθαρο κουτελο ´´και δεν υπαρχει μια αίσθηση ασφαλείας στον αγοραστη  . . Τότε τι να πω  . .
...κι ο Άγιος φοβέρα θέλει!
(...και δεν είναι και Άγιοι!)
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Νοέμβριος 11, 2014, 02:49:52 μμ »

Πάντως στην περιγραφή γράφουν "Henkelspur" που στην μετάφραση μου το βγάζει "Handle trace" δηλαδή "ίχνος πιασίματος".

http://www.systranet.com/translate

Καταγράφηκε

gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Νοέμβριος 11, 2014, 02:55:45 μμ »

Tooling δηλαδη μπαλωμα με αλλα λογια? Δυσκολα τα πραγματα τοτε.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 8
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences