Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 04:51:59 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: τιμή 1 oz american silver eagle και 1 oz silver buffalo  (Αναγνώστηκε 6890 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ΆγγελοςΝ.
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 62


Προφίλ
« στις: Ιούνιος 30, 2015, 02:03:33 μμ »

μπορεί κάποιος φίλος να με ενημερώσει ποια είναι μια λογική τιμή για αυτα τα νομίσματα στην Ελλάδα? Πρόσφατα αγόρασα λίγα στη χαμηλότερη τιμή στις ΗΠΑ, αλλά δεν ξέρω τελικά αν έπρεπε να περιμένω και να τα αγοράσω στην Πατρίδα...

Επίσης η ουγγιά ασημιού σε πλακα πόσο πωλειται?
Καταγράφηκε
kostas1
Επισκέπτης
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 30, 2015, 02:23:39 μμ »

τι τιμη τα αγορασες αν επιτρεπεται?
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 30, 2015, 02:35:18 μμ »

To 1 oz o αετος ειναι νομισμα επισημο, το 1 οζ Μπουφαλο ειναι round.
Στην Αμερικη ειναι φτηνοτερα απο οτι στην Ευρωπη, για πολλους λογους.
Το θεμα ειναι οτι εφοσον θελεις να τα φερεις Ελλαδα καποια στιγμη, τι ακριβως γινεται στο αεροδρομιο με τα ασημια δεν ξερω, υποθετω οτι αναλογα και με την ποσοτητα, μπορει να σου ζητησουν εδω δασμους.
Οι πλακες εδω δεν εχουν πολυ περαση, πολυ περιορισμενο κοινο.
Στην Ελλαδα συμφερει να αγορασεις μονο μεταξυ συλλεκτων, η να φερεις ποσοτητα απο καποιες χωρες της Ευρωπης που εχουν μειωμενο ΦΠΑ στο ασημι.
Σε καθε περιπτωση, εφοσον εισαι Αμερικη, συμφερει η αγορα απο εκει.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 30, 2015, 02:41:11 μμ »

Η ερώτηση(με όλο το θάρρος)είναι αρκετά γενική.Υπάρχει η fortuna της pamp με πιστοποιητικό που μπορεί να έχει 45-50€+μεταφορικά,υπάρχει hereaus κοντά στα 30€+μετ. και υπάρχει και μπάρα από ανώνυμο στο e bay που ζητάει ότι θέλει.
Εσύ,τι ακριβώς ψάχνεις;
Καταγράφηκε
ΆγγελοςΝ.
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 62


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 30, 2015, 02:57:48 μμ »

τα silver eagles τα αγορασα προς 18.4 δολλάρια το ένα (με σημερινή ισοτιμια 16,45 ευρώ)
τα buffalos προς 17,3 δολλάρια το ένα (15.47 ευρώ)

δεν αγόρασα πολλά όμως. Μoυ φαίνεται μεγάλο νταβατζιλίκι να κάνει η πλακα 17 δολλάρια και το round 20..

Στην Ελλάδα πόσο κάνουν? Και τι συμφέρει να αγοράζω, coins ή rounds?

Sabby, έχεις δικιο. Για να εξηγήσω καύτερα, με ενδιαφέρει πόσο πωλείται η πλάκα της μιας ουγγιάς πιστοποιημένης καθαρότητας σαν αποθήκη αξίας, όχι σα συλλεκτικό αντικείμενο κτλ. Η φτηνότερη πλάκα με λίγα λόγια
Καταγράφηκε
kostas1
Επισκέπτης
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 30, 2015, 03:02:39 μμ »

μια χαρα τα πηρες φιλε μου πιο φθηνα δε βρισκεις πουθενα...
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 30, 2015, 03:04:56 μμ »

Ειναι αρκετα ακριβοτερα εδω τα bullion ασημια αυτου του ειδους (oxi junk) για τους αποθησαυριστες- συλλεκτες, εκτος εαν εισαι σαραφης ( η επιδοξος μαυραγοριτης λογω των περιστασεων στενοτητας ρευστου.)
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
ΆγγελοςΝ.
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 62


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 30, 2015, 03:07:39 μμ »

Άμα ξαναβρώ δλδ σε τέτοια τιμή να ξαναπαρω... Τουτη τη φορά δε θα πάρω 20, θα πάρω 200! Μεγάλο χαμόγελο

Τι είναι καλύτερο να αγοράζω, rounds ή coins?
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 30, 2015, 03:11:20 μμ »

Ξεκαθαρισε εαν εισαι Αμερικη η οχι.
Εαν εισαι Ελλαδα και τα πηρες-παρηγγειλες  απο Αμερικη, εχουν + μεταφορικα και +τελωνεια δασμους.
coins (δημοφιλη) οπωσδηποτε, για ευκολοτερη μεταπωληση.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
ΆγγελοςΝ.
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 62


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 30, 2015, 03:20:42 μμ »

Είμαι Αμερική και γυρνάω τον Οκτώβρη με το καλό, πρώτα Ο Θεός. Σκέπτομαι να αγοράσω λίγο μέταλλο, 5000-6000 δολλάρια συνολο και να το φέρω μαζί μου. Από ό,τι μου ειπατε εδώ στο forum, ειναι αδασμολόγητο μέχρι 15.000 ευρώ για εισαγωγη στην Ελλάδα. Από ό,τι βλέπω εδώ στις ΗΠΑ, μπορώ να βγάλω από τη χώρα μέχρι 10.000 δολλάρια χωρίς πρόβλημα (πρέπει να ερευνήσω κι άλλο όμως, δνε ξέρω ακριβώς τι παιζει).

Ψαχνω να βρω τι ειναι καλύτερα να φέρω. Χρυσός από ότι καταλαβαίνω, δεν πολυσυμφέρει..

Τα coins έχουν και μεγαλύτερο "καπέλο" όμως... Εμένα δε με ενδιαφέρει τόσο η πώληση (όπως το βλέπω τώρα τουλάχιστον) αλλά κυρίως να αποκτήω όσο περισσότερο μέταλλο μπορώ με τα χρήματα που διαθέτω.. Δεν ξέρω αν το βλέπω σωστα..

επίσης, εδώ στο forum που κοιτουσα αγγελίες, οι πιο πολλοί ψάχνουν για rounds για συλλογές, δε βλεπω τόση ζήτηση για eagles κτλ... αν η πείρα σου όμως λέει ότι τα coins είναι η καλύτερη τοποθέτηση, τότε θα παω για coins απο δω κι εμπρος
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 30, 2015, 03:38:39 μμ »

Κατσε, ενα-ενα.
Το αφορολογητο που σου ειπαν για 15000 ευρω μπορει να ισχυει για μετρητα, δεν ειμαι ομως καθολου σιγουρος οτι ισχυει για το ασημι.
Το οτι θα ειναι σε μορφη νομισματος (πχ eagle) δεν ξερω εαν το απαλλασσει.
Κανε ενα τηλεφωνο στα εδω τελωνεια, μην βρεθεις προ δυσαρεστων εκπληξεων οταν ερθεις.

Τα bullion coins εχουν ενα καπως μεγαλυτερο premium απο τα ιδιωτικα rounds, αλλα σχεδον παντα το παιρνεις πισω.(εαν θελησεις να τα πουλησεις λιγα-λιγα σε ιδιωτες).
 Η δυνατοτητα ευκολης πωλησης (εστω και σε 100 χρονια Σαρκασμός Σαρκασμός) δεν ειναι κατι που πρεπει να παιρνεις αψηφιστα, αλλιως ολοι θα αγοραζαν no name μπαρες του κιλου σε τιμες πολυ κοντα στο μεταλλο.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
ΆγγελοςΝ.
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 62


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 30, 2015, 04:25:21 μμ »

Παιρνω, παίρνω. Να σήκωναν και κανα τηλέφωνο τι καλα που θα 'τανε! Μεγάλο χαμόγελο

24ωρα δεν ειναι τα τελωνεια?
Καταγράφηκε
ΆγγελοςΝ.
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 62


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 30, 2015, 04:44:00 μμ »

το σήκωσαν το τηλέφωνο...

μετά απο μικροσυνεδριαση μεταξύ υπαλλήλων "Μήτσο, πόσο έχει?" καταληξαμε ότι έχει φόρο εισαγωγής. Το ποσοστο του φόρου ξεκίνησε στο 23% και τελικα ήρθε κι έκατσε στο 13%. Μου λεγε και κάτι άλλα τρελά ότι πρεπει να τα αφησω εκει, να πανε στο βυζαντινό μουσείο για έλεγχο και κάτι τέτοια. Επίσης μου έλεγε ότι πρέπει να έχω τα τιμολόγια, επι των οποιων θα γινει η φορολόγηση (που δεν τα εχω όλα). Τα δε τιμολογια, είναι αποδειξεις απο το ebay-paypal, δεν εχουνε πανω σφραγιδες και τετοια

Τέλος πάντων, δεν πολυκατάλαβα τι παιζει. Δε μου τα έλεγε και με σιγουριά ο υπάλληλος... Μήπως έχουμε κανένα εκτελωνιστή στο forum που να ξέρει τι γίνεται..?

ερώτηση: αν τα βάλω σε ένα κουτί και τα ταχυδρομήσω στους γονείς μου για δώρο ειναι οκ, ή πάμε για γεντι κουλέ?

ερώτηση #2: μου ειπε οτι η φορολόγηση γίνεται επι του τιμολογιου, όχι επι της τιμης μεταλλου. Αν το τιμολόγιο δλδ γραφει οτι τα αγορασα για ενα δολλάριο, θα φορολογηθώ επι του ενός δολλαρίου?
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 30, 2015, 05:01:58 μμ »

Εμ, καλα το υποψιαζομουν.
Επι του τιμολογιου ειναι οι δασμοι, αλλα δεν τρωνε απαραιτητα και κουτοχορτο.
Κοιτα, η καλυτερη λυση ειναι να τα ταχυδρομησεις λιγα λιγα (πχ 15-16 την φορα) με συστημενο στους γονεις σου.
Διακριτικη μικρη συσκευασια, βαλε στο χαρτακι που σε υποχρεωνουν να κολλησεις απ εξω "used numis. items, return to sender"  μαρκαρε το ως " other" και βαλε αξια την ονομαστικη που εχουν ως νομισματα (πονηρος ο βλαχος).(16$)
Οι πιθανοτητες ειναι να μην το σταματησουν, αλλα και εαν το σταματησουν, απλως θα πληρωσουν δασμους για να το παραλαβουν.
Αν θες να μην το σταματησουν σιγουρα, το στελνεις first class mail intenational, που εχει μεν tracking εντος αμερικης, αλλα δεν ειναι το ιδιο ασφαλες με το συστημενο.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Ioannis_collector
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 118



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 30, 2015, 05:02:30 μμ »


ερώτηση #2: μου ειπε οτι η φορολόγηση γίνεται επι του τιμολογιου, όχι επι της τιμης μεταλλου. Αν το τιμολόγιο δλδ γραφει οτι τα αγορασα για ενα δολλάριο, θα φορολογηθώ επι του ενός δολλαρίου?

Αν το τιμολόγιο γράφει π.χ. "διακοσμητικό", "δώρο" κλπ μάλλον ναι, γιατί θα μπορούσε να είναι και επάργυρο, ποιος θα το ελέγξει στο τελωνείο; Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Πότε πουλάει ένας συλλέκτης;
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences