Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 10, 2024, 04:05:09 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Νέο μετάλλιο από το Μουσείο της Ακρόπολης για την Ημέρ  (Αναγνώστηκε 8396 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 19, 2013, 12:46:10 πμ »

προσωπικα δεν μενθουσιασαν, οπως δεν μου πολυαρεσε και το μουσειοτης Ακροπολη που πηγα πρωτη φορα.
Μεταλλικές κολώνες σε μουσείο για το πιο γνωστο μας σύμβολο, πολλά γύψινα αγάλματα (σαυτό δεν φταίμε εμείς)...
το θυμήθηκα τελευταία στιγμή όταν η παρέα μου πήγε προς τη μπουτικ και αγόρασα 3
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 19, 2013, 12:49:40 πμ »

Στο μουσειο δεν εχω παει ακομα,αν και εχω ακουσει οτι ειναι πολυ ομορφο..σχετικα με το μεταλλιο τι λεπτομεριες εχεις να μας δωσεις? τιμη,μεταλλο κτλ.. Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 19, 2013, 12:55:23 πμ »

Σχημα κυκλικό
Διαμετρος 28,5
Βάρος 10 gr
Χρωμα Λευκό
Είδος μετάλλου Copper Nickel
Μορφή στεφάνης Επίπεδη
Ποιότητα τύπωσης BU

Τιμή 7 ευρώ
Ασημενιο δεν έτυχε να δω, μάλλον θα τα είχαν σε κάποιο κουτί
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 19, 2013, 01:09:24 πμ »

τελικα βγηκαν διαφορετικα σχεδια ή μονο ενα;; ωπα... μια στιγμη... το ενα λεει πανω 2012??? περσινο;; ειχα βγαλει και περσι;;;;

 χμμ... 7 ευρω το ενα;; σορρυ.. αλλα ακριβα τα βρισκω... μοιαζουν σαν τα national tokens... τα κερματακια - μεταλλια σουβενιρ που αγοραζεις απο μηχανημα κοντα σε καποιο μνημειο... με 2 ευρω..

μηπως βλεπουμε τον προαγγελο παντως των νικελενιων 5 ευρων νομισματων... σε οτι αφορα μεγεθος βαρος και ποιοτητα κοπης;;; Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 19, 2013, 01:12:18 πμ »

μαλιστα..και εγω το βρισκω λιγο ακριβο ειναι η αληθεια..οσο για τον προαγγελο των 5ευρων που λες νικο,τι εχεις στο μυαλο σου??
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 19, 2013, 01:22:11 πμ »

το ενα λεει πανω 2012???

οντως, μαλλον τους ειχαν ξεμεινει και τα βαλαν διπλα για να τα παρει ο κοσμος..
του 2012 πιο πολυ μου αρέσει. ο κόκορας που κολλάει όμως,καμιά ιδέα?
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 19, 2013, 01:22:38 πμ »

οτι θα ειναι ετσι.. στα 10 γραμμαρια.. στα 28.5 χιλιοστα.. σε λευκο μεταλλο νικελενια.. κτλ...

ελπιζω μονο να εχουν ομορφο σχεδιο... γιατι αυτα.....τα μεταλλια δεν ενθουσιαζει ιδιαιτερα...

και 7 ευρω... ειναι ακριβοτερα απο την εισοδο στο μουσειο!! ειδικα σε μια περιοδο κρισης που μετραμε και το ευρω... κατι μου λεει οτι θα τα στοκαρουν!!
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 19, 2013, 01:30:28 πμ »

το ενα λεει πανω 2012???

οντως, μαλλον τους ειχαν ξεμεινει και τα βαλαν διπλα για να τα παρει ο κοσμος..
του 2012 πιο πολυ μου αρέσει. ο κόκορας που κολλάει όμως,καμιά ιδέα?

σχετικα με τον κοκορα,ηταν συμβολο νικης στην αρχαιοτητα αν θυμαμαι καλα και ο συγκεκριμενος ειναι κοκορας απο κοκορομαχιες..νομιζω το λεει στο σαιτ που ανεβασε ο κωστας (donsoc) σχετικα με το μεταλλιο...
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 19, 2013, 01:32:59 πμ »

ναι! αναφερει...

με θέμα τον πετεινό που ήταν αγωνιστικό πρότυπο για τους αθλητές των Παναθηναίων και τους πολεμιστές της πόλης. Η αρχαία παράδοση έλεγε ότι ο Θεμιστοκλής, θέλοντας να ενισχύσει την μαχητικότητα των ανδρών του πηγαίνοντας προς τη Σαλαμίνα, τους έδειξε δύο πετεινούς που μάχονταν με πείσμα. Από τότε καθιερώθηκαν οι αλεκτρυόνων αγώνες (κοκορομαχίες) στο Διονυσιακό θέατρο, όπου ο θρόνος του ιερέα του Διονύσου κοσμούταν με δύο μαχητικούς πετεινούς.
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 19, 2013, 02:02:02 πμ »

Ευχαριστούμε για τις φώτο. Ούτε και εμένα με ενθουσιάζουν. Ισως να αδικούνται απο τις φωτογραφίες....
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
ΡΑVMK3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 649


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 19, 2013, 10:44:22 πμ »

Το είδα και εγώ κατα την χθεσινή μου ,επίσκεψη στο μουσείο.
Δεν με ενθουσίασε και δεν προχώρησα στην αγορά του.

¨Εμεινα κάνα μισάωρω και χάζευα το κύπελο του Σπύρου Λούη,
που θα έκτίθεται για λίγο ακόμα στο χώρο.
Πραγματικο κειμήλιο.
Καταγράφηκε
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 19, 2013, 12:40:52 μμ »

Στο ισόγειο χώρο βρίσκεται το πωλητήριο σουβενίρ, δίπλα στο ταμείο είχε τα μετάλλια αυτά,απότι κατάλαβα είναι η δεύτερη χρόνια που βγάζουν.Προς διάθεση ήταν και τα περσινά.τα πουλούσαν χύμα ή σε κάτι σαν μπλιστεράκι..δεν ανέφεραν τιράζ.μου θύμισαν πολυ τα 6 500αρικα για τους ολυμπιακούς αγώνες.γενικά όλα τα προιόντα προς πώληση ήταν τσιμπημένα και λογικό σε ένα βαθμό.Δεν τα αγόρασα..

Όσο αφορά το μουσείο της Ακρόπολης,σαν κατασκευή, οργάνωση είναι άψογο.Και μόνο ή σκέψη ότι τα εκθέματα είναι 2500 ετών τους δίνει αξία.Κατά τη γνώμη μου πρέπει να κριθεί σαν ένα μουσείο με εκθέματα ενός μόνο μνημείου και αντικειμένων που βρέθηκαν εκεί γύρω..Το μουσείο της Ακρόπολης δεν είναι το Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο.Αυτό είναι περιοριστικό στο τί θα δει κανείς αλλά αυτή είναι η φιλοσοφία της κατασκευής του πιστεύω..

Καλό είναι πριν πάει να το επισκεφτεί κανείς να διαβάσει 5 πράγματα για την Ακρόπολη,κυρίως αρχιτεκτονικά χαρακτηριστικά για το μνημείο και αν γίνεται να επισκεφτεί και το μνημείο πρώτα..διαφορετικά θα βλέπει πράγματα και δεν θα καταλαβαίνει τί είναι αυτά ( αυτό μου συνέβη σε μεγάλο βαθμό εχθές).
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 19, 2013, 11:16:42 μμ »

Χρήσιμες οι πληροφορίες σου. Ευχαριστούμε. Ούτε εγώ το έχω επισκεφθεί ακόμη λόγω απόστασης, αλλά είναι στο πρόγραμμα μου, μαζί με το νομισματικό μουσείο, τον Σεπτέμβριο που θα κατέβω Αθήνα
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences