Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 04, 2024, 09:41:17 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ηλεκτρονικό κατάστημα θα αποκτήσει από τις αρχές του 20  (Αναγνώστηκε 1911 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giannis7
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 384


Προφίλ
« στις: Μάιος 22, 2014, 09:53:58 πμ »

Ηλεκτρονικό κατάστημα θα αποκτήσει από τις αρχές του 2015 η Τράπεζα της Ελλάδος προκειμένου να πουλά ηλεκτρονικά τα αναμνηστικά κέρματα, τα συλλεκτικά νομίσματα και τις σειρές νομισμάτων του ευρώ που διαθέτει στους συλλέκτες.
 
Με απόφαση του αναπληρωτή υπουργού Οικονομικών κ. Χρ. Σταϊκούρα συγκροτήθηκε στο Γενικό Λογιστήριο του Κράτους επιτροπή η οποία θα εκσυγχρονίσει τη διαδικασία διάθεσης νομισματικών προϊόντων του Ελληνικού Δημοσίου μέσω «e-shop». Η επιτροπή θα σχεδιάσει την ηλεκτρονική πλατφόρμα για την πώληση των προϊόντων της Τράπεζας της Ελλάδος μέσω της ιστοσελίδας της Κεντρικής Τράπεζας.
Σημειώνεται πως σήμερα οι συλλέκτες για να αποκτήσουν κάποια από τα προαναφερόμενα κέρματα και νομίσματα πρέπει να υποβάλλουν ηλεκτρονικά έντυπο προεγγραφής στην υπηρεσιακή μονάδα της Τράπεζας της Ελλάδος. Με την παραλαβή του mail και εφόσον υπάρχουν διαθέσιμα τα αντίστοιχα νομίσματα, η της Τράπεζα της Ελλάδος συμπληρώνει το αρχείο παραγγελιών και επιστρέφει ηλεκτρονικά το έντυπο προεγγραφής στον ενδιαφερόμενο, με συμπληρωμένο τον αριθμό και την ημερομηνία παραγγελίας.
Στη συνέχεια οριστικοποιείται η παραγγελία, η οποία γίνεται με καταβολή του συνολικού αντιτίμου εντός τριών εργάσιμων ημερών ή μέσω πιστωτικού ιδρύματος ή με προσέλευση του ενδιαφερομένου σε κατάστημα της Τράπεζας της Ελλάδος.
Πλέον από τις αρχές του 2015 η ταλαιπωρία των συλλεκτών θα εκλείψει καθώς θα μπορούν να αποκτούν ηλεκτρονικά μέσω χρέωσης πιστωτικής ή χρεωστικής κάρτας  τα συλλεκτικά νομίσματα που εκδίδουν το υπουργείο Οικονομικών και η Τράπεζα της Ελλάδος.
Newsroom ΔΟΛ
 
 
www.in.gr
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 22, 2014, 02:14:29 μμ »

Να το δούμε και να μη το πιστέψουμε ....
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 22, 2014, 02:59:27 μμ »

Να το δούμε και να μη το πιστέψουμε ....
Πραγματικά, θα το δούμε και πραγματικά δεν θα το πιστεύουμε! Δεν είμαι κομιστής κακών ειδήσεων, αλλά πέστε μου με ποιό τρόπο θα διασφαλίζεται, πλέον, η αγορά των αναμνηστικών από τους απλούς συλλέκτες; Το 2013, αν θυμάστε, γίνανε αιτήσεις και κάποιοι πήρανε και κάποιοι όχι. Με ποιά κριτήρια; Πως θα μπορεί κάποιος να αποδείξει ότι έκανε αίτηση νωρίτερα από κάποιον άλλον και μάλιστα έμπορο; Υπάρχουν και άλλες απορίες που δεν μπορώ να τις συνοψίσω τώρα. Για να δούμε τι απαντήσεις θα μας δώσει η ΤτΕ. Οψόμεθα, που έλεγε και ένας καθηγητής μου.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
iceman
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 331



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 22, 2014, 04:28:29 μμ »

Να το δούμε και να μη το πιστέψουμε ....
Πραγματικά, θα το δούμε και πραγματικά δεν θα το πιστεύουμε! Δεν είμαι κομιστής κακών ειδήσεων, αλλά πέστε μου με ποιό τρόπο θα διασφαλίζεται, πλέον, η αγορά των αναμνηστικών από τους απλούς συλλέκτες; Το 2013, αν θυμάστε, γίνανε αιτήσεις και κάποιοι πήρανε και κάποιοι όχι. Με ποιά κριτήρια; Πως θα μπορεί κάποιος να αποδείξει ότι έκανε αίτηση νωρίτερα από κάποιον άλλον και μάλιστα έμπορο; Υπάρχουν και άλλες απορίες που δεν μπορώ να τις συνοψίσω τώρα. Για να δούμε τι απαντήσεις θα μας δώσει η ΤτΕ. Οψόμεθα, που έλεγε και ένας καθηγητής μου.

Μιλώντας καθαρά τεχνολογικά δεν υφίσταται θέμα για την χρονική προτεραιότητα αν η υλοποίηση του eshop γίνει σωστά. Το θέμα αφορά την αδιαφορία και τη 'περίεργη' στάση της ΤΤΕ που λογικά θα περάσει και στο online shop της.  Οι προδιαγραφές που θα θέσει στους σχεδιαστές θα είναι λογικά ελλιπείς οπότε θα επικρατήσει μπάχαλο και πάλι!
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 22, 2014, 05:00:03 μμ »

Να το δούμε και να μη το πιστέψουμε ....
Πραγματικά, θα το δούμε και πραγματικά δεν θα το πιστεύουμε! Δεν είμαι κομιστής κακών ειδήσεων, αλλά πέστε μου με ποιό τρόπο θα διασφαλίζεται, πλέον, η αγορά των αναμνηστικών από τους απλούς συλλέκτες; Το 2013, αν θυμάστε, γίνανε αιτήσεις και κάποιοι πήρανε και κάποιοι όχι. Με ποιά κριτήρια; Πως θα μπορεί κάποιος να αποδείξει ότι έκανε αίτηση νωρίτερα από κάποιον άλλον και μάλιστα έμπορο; Υπάρχουν και άλλες απορίες που δεν μπορώ να τις συνοψίσω τώρα. Για να δούμε τι απαντήσεις θα μας δώσει η ΤτΕ. Οψόμεθα, που έλεγε και ένας καθηγητής μου.
Αν λειτουργεί σωστά, όπως στον υπόλοιπο κόσμο, από την στιγμή που το εκάστοτε συλλεκτικό είναι διαθεσιμο online, τότε αυτόματα με την παραγγελία λαμβανεις και την επιβεβαίωση αγοράς. Τονίζω, αν λειτουργεί σωστά, για το οποίο αμφιβάλω .....
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences