Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 05:33:21 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εμπορος  (Αναγνώστηκε 10721 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
evelina
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 58



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 19, 2012, 09:38:34 πμ »

Αυτη ειναι μια μεγαλη συζητηση της οποιας ολοι γνωριζουμε τις απαντησεις. Ομως το να λεμε ο εμπορος δεν εχει συνειδηση γενικα προσωπικα εμενα δεν μου ακουγεται καλα. Ο Βασιλης εχει γραψει καποια πραγματα στα οποια εχει δικιο 100% εγω θα προσθεσω οτι υπαρχουν και οι κακοι εμποροι αυτοι που στον βωμο του κερδους θα σε ξεγελασουν θα αισχροκερδισουν κτλ. Και στον συλλεκτισμο συμβαινει αυτο οπως παντου. το εχω αναφερει Γιωργο στο παρελθον νομιζω καπου το συζητησαμε σε ενα τοπικ.  Το εχω ζησει εδω αλλα εχω επισης καταλαβει οταν μπεις λιγο μεσα στο πραγμα και μαθεις 5 πραγματα με ορεξη καταλαβαινεις ποιοι αξιζουν ποιοι προσπαθουν να σε εκμεταλλευτουν κτλ
κυριε Cornelius να σας θυμισω τι ειχατε γραψει σε μια αλλη κατηγορια..."....Αργοτερα εγινε επισης μεγαλος σαλος οταν χονδρεμπορας κατορθωσε να μιμηθει τις σφραγιδες του  assay office  και πωλουσε 9 για 18 παρακαλω." Τελος παντων, εγω ψηφιζω rakosyllekth δαγκωτο, ξερετε που κατεβαινει υποψηφιος;
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 19, 2012, 09:41:01 πμ »

κυριε rakosyllekth, ωραια βαλατε στην μια ακρη της ζυγαριας τα καλα του εμπορα. Τωρα αν θελετε βαλτε και απο την αλλη μερια της ζυγαριας τα κακα του εμπορα προκειμενου να δουμε προς τα που γέρνει.  (Μιας και ειπατε για ψαρια, οριστε τι εγραψαν σε εφημεριδα...''Υπάρχουν πολλά και διάφορα «κόλπα» που μεταχειρίζονται  κάποιοι επαγγελματίες για να παραπλανήσουν τους καταναλωτές και να τους πουλήσουν ψάρια που μοιάζουν  φρέσκα αλλά δεν είναι. Ένα από αυτά,  ίσως και το πιο επικίνδυνο για την υγεία μας, είναι ότι τα βουτάνε από διαλύματα με νερό και νιτρώδη ή νιτρικά άλατα.")

ειναι καλο να μην διορθωνετε μυνηματα σας αφου σας εχουν απαντηση οπως και να μην ξεγλυστρατε σαν χελι λεγοντας αλλα αντι αλλων.

Ειπατε ΕΜΠΟΡΟΣ ΙΣΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ.

Λοιπον αιτιολογιστε το.

Οχι δεν εχω κανει πολιτικος αλλα δεν μου ειναι δυσκολο να καταλαβω στην θεση που εχουν φερει τη χωρα μου ΕΛΛΑΣ αυτοι.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
babis
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1392


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 19, 2012, 09:44:41 πμ »

Βασιλη εχουμε δουλειες ασε το κουκλοθεατρο για μικρα παιδια
Καταγράφηκε
evelina
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 58



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 19, 2012, 09:48:15 πμ »

κυριε rakosyllekth, εφερα 2 παραδειγματα (του ψαρα και του κοσμηματοπωλη) για να αιτιολογησω την αποψη μου. Δεν ξεφευγω. Θελω να σας ρωτησα κατι, την χωρα μας την εφεραν σε αυτη την κατασταση οι πολιτικοι, οι οποιοι αν εκαναν το επαγγελμα του εμπορου, πιστευετε οτι θα ηταν καλοι εμποροι η κακοι ;
Καταγράφηκε
Cornelius
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351


A man's gotta do what a man's gotta do


Προφίλ WWW
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 19, 2012, 09:50:09 πμ »

Αυτη ειναι μια μεγαλη συζητηση της οποιας ολοι γνωριζουμε τις απαντησεις. Ομως το να λεμε ο εμπορος δεν εχει συνειδηση γενικα προσωπικα εμενα δεν μου ακουγεται καλα. Ο Βασιλης εχει γραψει καποια πραγματα στα οποια εχει δικιο 100% εγω θα προσθεσω οτι υπαρχουν και οι κακοι εμποροι αυτοι που στον βωμο του κερδους θα σε ξεγελασουν θα αισχροκερδισουν κτλ. Και στον συλλεκτισμο συμβαινει αυτο οπως παντου. το εχω αναφερει Γιωργο στο παρελθον νομιζω καπου το συζητησαμε σε ενα τοπικ.  Το εχω ζησει εδω αλλα εχω επισης καταλαβει οταν μπεις λιγο μεσα στο πραγμα και μαθεις 5 πραγματα με ορεξη καταλαβαινεις ποιοι αξιζουν ποιοι προσπαθουν να σε εκμεταλλευτουν κτλ
κυριε Cornelius να σας θυμισω τι ειχατε γραψει σε μια αλλη κατηγορια..."....Αργοτερα εγινε επισης μεγαλος σαλος οταν χονδρεμπορας κατορθωσε να μιμηθει τις σφραγιδες του  assay office  και πωλουσε 9 για 18 παρακαλω." Τελος παντων, εγω ψηφιζω rakosyllekth δαγκωτο, ξερετε που κατεβαινει υποψηφιος;
Καταγράφηκε
Cornelius
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351


A man's gotta do what a man's gotta do


Προφίλ WWW
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 19, 2012, 09:56:31 πμ »

Εβελινα εσυ υποστηριξες οτι ο εμπορος δεν εχει συνειδηση, εγω σου λεω οτι δεν ειναι ορθο αυτο που λες. Εγω υποστηριζω οτι υπαρχουν και καλοι και κακοι εμποροι οπως ο συγκεκριμενος στο τοπικ που αναφερθηκα με τον χονδρεμπορα στην Κυπρο. Το παραδειγμα αυτο γιατι το εβαλες ειπα εγω οτι ολοι οι εμποροι ειναι αγιοι?? Οσον αφορα τον ρακοσυλλεκτη δαγκωτο τι υπονοεις δεν καταλαβαινω???Μπορεις να το εξηγησεις σε παρακαλω???

Καταγράφηκε
DimitriG
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 466


ΙΣΧΥΣ ΜΑΣ Η ΕΝΟΤΗΤΑ ΜΑΣ


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 19, 2012, 09:59:32 πμ »

Οι κινδυνολόγοι εξ Αμερικής συμβουλεύουν:
"Αγοράστε χρυσό κι ασήμι, όσο αντέχει η τσέπη σας και κρατήστε μόνο όσα ευρώ σας χρειάζονται για να επιβιώσετε εσείς κι η οικογενειά σας για ένα εύλογο χρονικό διάστημα". ..........................................................
και θα τρίβουν τα χέρια τους οι απανταχού έμποροι.


καλυτερανα τριψουν τα χερια τους οι απανταχου εμποροι ,να βγαλουν κιαυτοι κανα κοματακι ψωμι,παρα οι γαμημενοι τραπεζιτες τοκογλυφοι που εχουν πιει το αιμα του κοσμακη με το καλαμακι.

Στο φιναλε πιο φτηνα θα παρεις απ τον εμπορο παρα απ την Πειραιως και την Ελλαδος.

Εχεις κανα κολημα με τους εμπορους?
Βασίλη, αν επιτρέπεται και χωρίς παρεξήγηση, θεωρείς εαυτόν ως έμπορο ή ως συλλέκτη; Για να καταλάβω δηλαδή τι σε προβληματίζει και με ρωτάς αν έχω κόλλημα.
Πάντως και τα δύο μαζί ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ, επειδή άλλη είναι η κοσμοθεωρία και η ψυχολογία του Συλλέκτη και άλλη του εμπόρου/επιτηδευματία/επιτήδιου επιχειρηματία. Είναι αυτό που λένε:
ή Παπάς-Παπάς ή Ζευγάς-Ζευγάς!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 19, 2012, 10:08:39 πμ από DimitriG » Καταγράφηκε

ΠΥΡ+ΥΔΩΡ = ΑΝΘΡΩΠΟΣ+ΙΔΕΑ+ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ = 1884
evelina
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 58



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 19, 2012, 10:08:14 πμ »

Εβελινα εσυ υποστηριξες οτι ο εμπορος δεν εχει συνειδηση, εγω σου λεω οτι δεν ειναι ορθο αυτο που λες. Εγω υποστηριζω οτι υπαρχουν και καλοι και κακοι εμποροι οπως ο συγκεκριμενος στο τοπικ που αναφερθηκα με τον χονδρεμπορα στην Κυπρο. Το παραδειγμα αυτο γιατι το εβαλες ειπα εγω οτι ολοι οι εμποροι ειναι αγιοι?? Οσον αφορα τον ρακοσυλλεκτη δαγκωτο τι υπονοεις δεν καταλαβαινω???Μπορεις να το εξηγησεις σε παρακαλω???


Κυριε Cornelius, αυτο ηταν ενα χιουμοριστικο σχολιο σχετικα με  μια απαντηση που εδωσε ο κυριος rakosyllekths οτι δεν βλεπει ασχημα (αρνητικα στοιχεια) στο επαγγελμα του εμπορου (βλ. σελιδα 12 στη μεση περιπου). Με αυτο τον τροπο ακουστηκε σαν πολιτικος, οτι ολα καλα πηγαινουν κτλ. Γι αυτο εκανα κι εγω αυτο το σχολιο. No offence, ok?
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 19, 2012, 10:13:41 πμ »

Μπορουμε να κανουμε τις φιλοσοφικες μας συζητησεις περι του εμποριου στο νεο θεμα που ανοιξα.Το προηγουμενο αφορουσε τον χρυσο γι αυτο και το διαχωρησα
Καταγράφηκε
Cornelius
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351


A man's gotta do what a man's gotta do


Προφίλ WWW
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 19, 2012, 10:19:36 πμ »

Δεκτο Εβελινα μου δεν υπαρχει θεμα. Θελω απλως να προσθεσω δεν προσεξα βεβαια αυτο που εγραψε ο Βασιλης οτι δεν βλεπει ασχημα και στο οποιο διαφωνω. Γενικα ο καθε ενας μπορει να εχει αποψη. Το εμποριο ομως ειναι κατι πολυ σημαντικο και σιγουρα οχι κακο.Προσωπικα οταν κανω μακρινα και πραγματικα κουραστικα ταξιδια εξοντωτικα θα ελεγα για να βρω κατι που θελω για να το εμπορευτω κανενας δεν ειναι εκει για να με δει. Ο πελατης θα το βρει ετοιμο στο πιατο και θα σου κανει και 1002 ερωτησεις λογω των κακων εμπορων.....
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 19, 2012, 12:55:05 μμ »

H  αποψη μου ειναι οτι γινεται μια συζητηση περι εμπορων χωρις ουσια και παρασυρωμενη απο την προσωποποιηση της εννοιας.
Εμπορος ειναι ο οιοσδηποτε πουλα ή μεταπουλα οτιδηποτε με σκοπο το κερδος. Αυτο οχι μονο ειναι ενα απο τα ανευ ιδρωτα υπαρχοντα επαγγελματα αλλα ειναι και θεμιτο.
Ο χαρακτηριμος ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ δεν προσαπτεται ορθως στην εννοια του εμπορου αλλα δυναται να χαρακτηρισει οιονδηποτε ανθρωπο ως προσωπικος χαρακτηρισμος ασχετως επαγγελματος.
Αλλο εμπορος αλλο εκμεταλευτης , χωρις αυτο να αποκλειει το να χαρακτηριζεται ετσι μια πλειοψηφια.
Ομως το τσουβαλιασμα ειναι απρεπες.
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 19, 2012, 02:48:03 μμ »

Οι κινδυνολόγοι εξ Αμερικής συμβουλεύουν:
"Αγοράστε χρυσό κι ασήμι, όσο αντέχει η τσέπη σας και κρατήστε μόνο όσα ευρώ σας χρειάζονται για να επιβιώσετε εσείς κι η οικογενειά σας για ένα εύλογο χρονικό διάστημα". ..........................................................
και θα τρίβουν τα χέρια τους οι απανταχού έμποροι.


καλυτερανα τριψουν τα χερια τους οι απανταχου εμποροι ,να βγαλουν κιαυτοι κανα κοματακι ψωμι,παρα οι γαμημενοι τραπεζιτες τοκογλυφοι που εχουν πιει το αιμα του κοσμακη με το καλαμακι.

Στο φιναλε πιο φτηνα θα παρεις απ τον εμπορο παρα απ την Πειραιως και την Ελλαδος.

Εχεις κανα κολημα με τους εμπορους?
Βασίλη, αν επιτρέπεται και χωρίς παρεξήγηση, θεωρείς εαυτόν ως έμπορο ή ως συλλέκτη; Για να καταλάβω δηλαδή τι σε προβληματίζει και με ρωτάς αν έχω κόλλημα.
Πάντως και τα δύο μαζί ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ, επειδή άλλη είναι η κοσμοθεωρία και η ψυχολογία του Συλλέκτη και άλλη του εμπόρου/επιτηδευματία/επιτήδιου επιχειρηματία. Είναι αυτό που λένε:
ή Παπάς-Παπάς ή Ζευγάς-Ζευγάς!



ειμαι εμπορος και εχω και μια συλλογη.Νομισματα της συλλογης μου παρολο που εχω παρει αστρονομικες προσφορες για να δωσω ορισμενα εξ αυτων,δεν εχω πουλησει εδω και 8 χρονια.

Οταν καποιος λεει οτι εμπορος ισον ασυνειδητος ανθρωπος που ευδοκιμη σε καταναλωτικη κοινωνια και του απαντω με τοσα επιχειρηματα οτι δεν ειναι ετσι,και αφου τρωει τις ταπες του τη μια πισω απο την αλλη,μου απαντα εαν εχω κανει πολιτικος και οτι θα με ψηφισει δαγκωτα,τι να απαντησω σε αυτον τον ανθρωπο εγω μετα?Απορία

Το μονο που μπορω να του πω ειναι,με το μαλακο δεν μαρεσει να με δαγκωνουν,μου πεφτει!!!!(το ηθικο) Έκπληξη Σαρκασμός
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 19, 2012, 02:54:44 μμ »

Εαν δαγκωσεις εσυ καποιον (υποθετικα) θα σου ανεβει?? (το ηθικο)  Μεγάλο χαμόγελο

Και ποιο ειναι το <δαγκωμα> πχ για σενα ?

Στα συλλεκτικα αναφερωμε παντα , , , ,
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
evelina
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 58



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 19, 2012, 03:07:14 μμ »

Κυριε rakosyllekth, τα δυο ατρανταχτα και αμιμητα επιχειρηματα σας ειναι: "Ο εμπορος κανει κοινωνικο εργο" και ''...εγω δεν βλεπω ασχημα (στοιχεια σε εναν εμπορο, μονο θετικα)''. Εγω σας το ξαναλεω, βαλτε υποψηφιοτητα, θα σας ψηφισω δαγκωτο...
Καταγράφηκε
DimitriG
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 466


ΙΣΧΥΣ ΜΑΣ Η ΕΝΟΤΗΤΑ ΜΑΣ


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 19, 2012, 03:55:41 μμ »

....................................................
και θα τρίβουν τα χέρια τους οι απανταχού έμποροι.


Εχεις κανα κολημα με τους εμπορους?
Βασίλη, αν επιτρέπεται και χωρίς παρεξήγηση, θεωρείς εαυτόν ως έμπορο ή ως συλλέκτη; Για να καταλάβω δηλαδή τι σε προβληματίζει και με ρωτάς αν έχω κόλλημα.



ειμαι εμπορος και εχω και μια συλλογη.
Βασίλη την απάντηση την έδωσες μόνος σου! Κατατάσσεσαι στο σπάνιο είδος του Εμποροσυλλέκτη! Οπότε που είναι το πρόβλημα όταν λέω ότι οι έμποροι (Σκέτο) θα κάνουν γερή κονόμα αν επιβληθεί φόρος στην αγοραπωλησία χρυσού;
Καταγράφηκε

ΠΥΡ+ΥΔΩΡ = ΑΝΘΡΩΠΟΣ+ΙΔΕΑ+ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ = 1884
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences