Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 02:11:53 πμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εμπορος  (Αναγνώστηκε 10720 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« στις: Μάιος 19, 2012, 08:13:03 πμ »

Οι κινδυνολόγοι εξ Αμερικής συμβουλεύουν:
"Αγοράστε χρυσό κι ασήμι, όσο αντέχει η τσέπη σας και κρατήστε μόνο όσα ευρώ σας χρειάζονται για να επιβιώσετε εσείς κι η οικογενειά σας για ένα εύλογο χρονικό διάστημα".
Πιστεύω ότι αυτό το αίσχος που βιώνουμε, με την καταλήστευση των οικονομιών μας, λόγω ανεργίας, μείωσης μισθών και συντάξεων, ληστρικών φοροεπιδρομών και πληθωριστικών κυμάτων, σε συνδυασμό με την επικρεμάμενη Δαμόκλειο Σπάθη της εξόδου από το Ευρώ, μας έχει κάνει να χάσουμε τελείως την αυτοσυγκέντρωσή μας και την ψυχραιμία μας! Είναι αρκετοί που προσπαθούν να σώσουν τις οικονομίες τους ακολουθώντας λίγο ή πολύ την παραπάνω συμβουλή. Το ζήτημα είναι ότι αυτή η περίοδος δεν είναι και η καλύτερη για να επενδύεις σε χρυσό. Τον τελευταίο χρόνο το Ευρώ συνεχώς χάνει έδαφος απέναντι στο Δολλάριο:
http://www.ecb.int/stats/exchange/eurofxref/html/eurofxref-graph-usd.en.html
Έτσι οι όποιες μειώσεις στην τιμή του χρυσού στο χρηματιστήριο δεν περνάνε και σε μας.
Ενδεικτικά:
7/6/2011 Τιμή Χρυσού 1548 USD/oz = 1056,5 Ευρώ/οz  και τιμή γραμμαρίου 33,97 Ευρώ, πραγματική αξία χρυσού Λίρας 248,8 Ευρώ και τιμή πώλησης Λίρας από ΤΤΕ 289,86 Ευρώ!
17/5/2012 Τιμή Χρυσού 1547 USD/oz = 1219,8 Ευρώ/οz  και τιμή γραμμαρίου 39,22 Ευρώ!, πραγματική αξία χρυσού Λίρας 287,3 Ευρώ και τιμή πώλησης Λίρας από ΤΤΕ 332,75 Ευρώ!
Στην αναμπουμπούλα ο Λύκος (=Τράπεζα) χαίρεται...
Η τιμή του χρυσού θεωρώ ότι (σε Δολλάρια) στους επόμενους μήνες δεν θα ανέβει πολύ, κι αυτό επειδή οι ρυθμοί ανάπτυξης ακόμη και σε εύρωστες οικονομίες όπως αυτή της Κίνας εμφανίζουν κάμψη. Αυτό που θα μπορούσε να πατώσει είναι το Ευρώ, ειδικά αν βγούμε από την Ευρωζώνη, κάτι που πιστεύω ότι ΔΕΝ θα γίνει, γι'αυτό αδέρφια χαλαρώστε και ΜΗΝ ΤΣΙΜΠΑΤΕ.
Αυτό που φοβάμαι ότι το κρατάνε για το τέλος, και το έχω ξαναγράψει, είναι ότι το Κράτος θα βρει κάποιο τρόπο να επιβάλει φόρο στη συναλλαγή χρυσού, οπότε θα περιοριστούν στο ελάχιστο οι αγοραπωλησίες μέσω Τραπέζης και θα τρίβουν τα χέρια τους οι απανταχού έμποροι.



καλυτερανα τριψουν τα χερια τους οι απανταχου εμποροι ,να βγαλουν κιαυτοι κανα κοματακι ψωμι,παρα οι γαμημενοι τραπεζιτες τοκογλυφοι που εχουν πιει το αιμα του κοσμακη με το καλαμακι.

Στο φιναλε πιο φτηνα θα παρεις απ τον εμπορο παρα απ την Πειραιως και την Ελλαδος.

Εχεις κανα κολημα με τους εμπορους?
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
evelina
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 58



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 19, 2012, 08:38:07 πμ »

Εμπορος=ανθρωπος χωρις συνειδηση. Ειδος που ανθει στις καταναλωτικες κοινωνιες
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 19, 2012, 08:52:05 πμ »

Εμπορος=ανθρωπος χωρις συνειδηση. Ειδος που ανθει στις καταναλωτικες κοινωνιες
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 19, 2012, 08:58:48 πμ »

μπα,ανθρωπος χωρις συνειδηση ειναι ο τραπεζιτης τοκογλυφος,ειναι ο δημοσιος υπαλληλος που πηρε την θεση απο το κομα και ειναι σε θεση την οποια η μορφωση του δεν του επιτρεπει να κατεχει(γιαυτο δεν κανει τη δουλεια του σωστα)ειναι η εκδιδομενη γυναικα που δεν το κανει για να ταιση τα παιδια της παρα μονον για την λουσατη ζωη,ειναι ο δημοσιογραφος που καθοδηγη τη μαζα αναλογα με τα συμφεροντα του αφεντικου του,ειναι ο πολιτικος που πλουτιζει απομυζοντας τον πλουτο του κρατους(λαου).

Ο εμπορος κανει κοινωνικο εργο,εαν δεν ηταν οι εμποροι θα επρεπε να πας να ψαρεψεις για να φας ψαρια,θα επρεπε να πας να κυνηγησεις για να φας κρεας και θα επρεπε να πας να καλιεργησεις σιταρι για να φας ψωμι.Αυτα απο τα πιο βασικα παραδειγματα μεχρι και τα πιο αχρηστα,οπως τα ρουχα που φορας και τα φο μπιζου που εχεις στα δαχτυλα σου αγαπητη.

Τα αρχαιοτερα των επαγγελματων ειναι του εμπορου,του μισθοφορου και της ######ς αγαπητη μου Εβελινα.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
evelina
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 58



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 19, 2012, 09:04:12 πμ »

κυριε rakosyllekth, ωραια βαλατε στην μια ακρη της ζυγαριας τα καλα του εμπορα. Τωρα αν θελετε βαλτε και απο την αλλη μερια της ζυγαριας τα κακα του εμπορα προκειμενου να δουμε προς τα που γέρνει.  (Μιας και ειπατε για ψαρια, οριστε τι εγραψαν σε εφημεριδα...''Υπάρχουν πολλά και διάφορα «κόλπα» που μεταχειρίζονται  κάποιοι επαγγελματίες για να παραπλανήσουν τους καταναλωτές και να τους πουλήσουν ψάρια που μοιάζουν  φρέσκα αλλά δεν είναι. Ένα από αυτά,  ίσως και το πιο επικίνδυνο για την υγεία μας, είναι ότι τα βουτάνε από διαλύματα με νερό και νιτρώδη ή νιτρικά άλατα.")
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 19, 2012, 09:12:57 πμ από evelina » Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 19, 2012, 09:06:11 πμ »

Λοιπον για να βαλουμε λιγο τα πραγματα στην θεση τους Βασιλη ρωτας τι εχει με τους εμπορους καποιος φιλος?
Σε ρωτω και εγω : Με καποιον Αργυρη και με καποιον Τακη εσυ γιατι δεν συνεργαζεσε και κατα το παρελθον εχεις πει αρκετα για αυτους?
Δικαιωμα του λοιπον του καθενος το πως ή με ποιους θα συνεργασθει!!
Δε θελω να ακουω τρελα!!
Και εγω ο ιδιος κατα το παρελθον εχω πει οτι καποια ατομα για εμενα εχουν τελειωσει!!
Ξεκινησα με εναν , εγουν γινει εφτα μεχρι σημερα!!
Με εμπορους συνεργασια μπορει να κανω , με διαολους που κρυβωνται πισω απο το προσωπειο του Συλλεκτη ΠΟΤΕ!!
Το καλυτερο νομισμα στον κοσμο να εχουν το σπανιοτερο , ενα ευρω να θελουν να μου το δωσουν θα πω ΟΧΙ!!
Και ευχομε κατι τετοια ερπετα που υπαρχουν αναμεσα στον συλλεκτισμο να τα παρουν πρεφα οσο γινετε γρηγοροτερα οι νεοι και να τους κανουν περα!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 19, 2012, 09:14:15 πμ »

εγω δεν βλεπω ασχημα.Εσυ που τα βλεπεις βαλτα για να δουμε για την ελειψη συνειδησης.

Παντως εαν θεωρεις οτι κοινωνιες του 1300 προ Χριστου ηταν καταναλωτικες νομιζω οτι κανεις λαθος.
Εμποροι απο το 2000 προ χριστου (βλεπε Γιγαλμες) μετεφεραν λαδι ,κρασι ,ηλεκτρο και χαλκο στην λεκανη της Μεσογειου και εξαπλωνοντας τον πολιτισμο απο χωρα σε χωρα.Εμπορευομενοι Ελληνες εφτασαν απο την σημερινη Γεωργια μεχρι την Ιβηρικη χερσονησο ,ακομη και στην Αγγλια μεταφεροντας αγαθα απο κει εδω στην μητροπολη και απο εδω εκει βοηθοντας στον εξανθρωπισμο των βαρβαρων και κανοντας την ζωη των εδω αυτοχθονων καλυτερη.

Ακομη και αυτο που ειπες οτι ειναι ειδος που ανθει στις καταναλωτικες κοινωνιες αντικρουει τυην εφαρμογη του κου#####σμου γιατι στις κου#####στικες κοινωνιες η αρχουσα ταξη χρειαζοταν τους εμπορους για να φερουν στον Σταλιν,Καστρο,Μαο εργατοπατερουληδες του κ###υ τα πουρα που καπνιζαν,τα κρασια σαρακονταετιας που επιναν,τα μαυρα χαβιαρια  και πατε που ετρωγαν και τα ρουχα υψηλης ραπτικης που φορουσαν οι καριολες οι γυναικες τους.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 19, 2012, 09:17:19 πμ »

Λοιπον για να βαλουμε λιγο τα πραγματα στην θεση τους Βασιλη ρωτας τι εχει με τους εμπορους καποιος φιλος?
Σε ρωτω και εγω : Με καποιον Αργυρη και με καποιον Τακη εσυ γιατι δεν συνεργαζεσε και κατα το παρελθον εχεις πει αρκετα για αυτους?
Δικαιωμα του λοιπον του καθενος το πως ή με ποιους θα συνεργασθει!!
Δε θελω να ακουω τρελα!!
Και εγω ο ιδιος κατα το παρελθον εχω πει οτι καποια ατομα για εμενα εχουν τελειωσει!!
Ξεκινησα με εναν , εγουν γινει εφτα μεχρι σημερα!!
Με εμπορους συνεργασια μπορει να κανω , με διαολους που κρυβωνται πισω απο το προσωπειο του Συλλεκτη ΠΟΤΕ!!
Το καλυτερο νομισμα στον κοσμο να εχουν το σπανιοτερο , ενα ευρω να θελουν να μου το δωσουν θα πω ΟΧΙ!!

καλα Γιωργο ξαναδιαβασε τι εγραψε η Παυλινα και μετα μιλα.
Εμπορος ανθρωπος χωρις συνειδηση εγραψε,δεν εγραψε κακος εμπορος.Τον κακο εμπορο τον εξαφανιζει μονη της η αγορα,την οποια αγορα αποτελουν οι ανθρωποι(λαος)
 
 
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
Cornelius
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351


A man's gotta do what a man's gotta do


Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 19, 2012, 09:18:32 πμ »

Αυτη ειναι μια μεγαλη συζητηση της οποιας ολοι γνωριζουμε τις απαντησεις. Ομως το να λεμε ο εμπορος δεν εχει συνειδηση γενικα προσωπικα εμενα δεν μου ακουγεται καλα. Ο Βασιλης εχει γραψει καποια πραγματα στα οποια εχει δικιο 100% εγω θα προσθεσω οτι υπαρχουν και οι κακοι εμποροι αυτοι που στον βωμο του κερδους θα σε ξεγελασουν θα αισχροκερδισουν κτλ. Και στον συλλεκτισμο συμβαινει αυτο οπως παντου. το εχω αναφερει Γιωργο στο παρελθον νομιζω καπου το συζητησαμε σε ενα τοπικ.  Το εχω ζησει εδω αλλα εχω επισης καταλαβει οταν μπεις λιγο μεσα στο πραγμα και μαθεις 5 πραγματα με ορεξη καταλαβαινεις ποιοι αξιζουν ποιοι προσπαθουν να σε εκμεταλλευτουν κτλ
Καταγράφηκε
evelina
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 58



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 19, 2012, 09:18:46 πμ »

 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο....εμπορας, ενας κλαδος αγγελικα πλασμενος, ολοι οι αγιοι της εκκλησιας μας μαλλον απο εμποροι ξεκινησαν και αγιασαν. Εμποριο= ο δρομος προς τον παραδεισο  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο (προσθεσα στο παραπανω σχολιο μου, ενα κακο παραδειγμα εμπορου)
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 19, 2012, 09:22:40 πμ »

Για εξηγησε μου εμενα Βασιλη ποιος ειναι ο καλος Εμπορας και ποιος ο κακος?
Και ασε τα ψαρια σαν παραδειγματα και βαλε στην θεση τους τα συλλεκτικα!!
Περιμενω : Τον καλο εμπορα και τον κακο εμπορα, , ,
Παραδειγματα δωσε οσα θελεις ,Επιθετα ατομων δεν θελω να αναφερθουν για ευνοητους λογους, , , ,
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 19, 2012, 09:24:08 πμ »

και πολλες κυριες κανοντας τ#####α στην αρχη και γραφοντας χιλιομετρα πολλα στα κοντερ τους,τελικως ομως αγιασαν.

Και ο αγιος Κωνσταντινος αφου εσφαξε το γιο του,το γαμπρο του και πηδουσε την μανα του και την αδελφη του,εκανε και ενα λουτρο αιματος στον Ιποδρομο της Κωνσταντινουπολης κατασφαζοντας χιλιαδες Ελληνες με δολο,σημερα ειναι ο Αγιος και Μεγας Κωνσταντινος.

Ατυχες παραδειγμα κυρια Εβελινα.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 19, 2012, 09:25:10 πμ »

Για εξηγησε μου εμενα Βασιλη ποιος ειναι ο καλος Εμπορας και ποιος ο κακος?
Και ασε τα ψαρια σαν παραδειγματα και βαλε στην θεση τους τα συλλεκτικα!!
Περιμενω : Τον καλο εμπορα και τον κακο εμπορα, , ,
Παραδειγματα δωσε οσα θελεις ,Επιθετα ατομων δεν θελω να αναφερθουν για ευνοητους λογους, , , ,

εσυ ξαναδιαβασε τα ολα,μολις καταλαβεις τα λεμε.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
evelina
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 58



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 19, 2012, 09:31:47 πμ »

και πολλες κυριες κανοντας τ#####α στην αρχη και γραφοντας χιλιομετρα πολλα στα κοντερ τους,τελικως ομως αγιασαν.

Και ο αγιος Κωνσταντινος αφου εσφαξε το γιο του,το γαμπρο του και πηδουσε την μανα του και την αδελφη του,εκανε και ενα λουτρο αιματος στον Ιποδρομο της Κωνσταντινουπολης κατασφαζοντας χιλιαδες Ελληνες με δολο,σημερα ειναι ο Αγιος και Μεγας Κωνσταντινος.

Ατυχες παραδειγμα κυρια Εβελινα.
το παραπανω σχολιο μου ηταν για την τοποθετηση σας οτι....''εγω δεν βλεπω ασχημα......'' σχετικα με αρνητικα στοιχεια ενος εμπορου. Μηπως εχετε κανει πολιτικος;
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 19, 2012, 09:33:49 πμ »

Και εσυ κοιτα σε πια λογια εκανες παραθεση και ρωτησες <Τι εχεις με τους εμπορους?? >  

Τελος παντων ας μην παρει διασταση το θεμα οπως αρχικα τεθηκε , , , αφου θελετε να το γυρισετε φιλοσοφικο και γενικο γυριστε το Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences