Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 01:46:12 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πωλησεις στον ιστοχωρο.  (Αναγνώστηκε 3160 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« στις: Μάιος 12, 2012, 07:25:08 μμ »

Εδω και καιρο προσπαθω να λυσω καποιες αποριες μου ψαχνοντας  σε διαφορους χωρους στο διαδυκτιο, σχετικα με τις ιντερνετικες πωλησεις και ιδιακα αυτες του e-βay.
Διαφορες γνωμες εχω ακουσει σε πολλα forum αλλα τιποτα το πολυ συγκεκριμενο και σιγουρο σχετικα με τις απαιτησεις του νομου ωστε καποιος να ειναι τυπικα και νομικα καλυμενος εστω και ως ιδιωτης πωλητης, ανεξαρτητως μεγεθους εσοδων.
Εχει καποιος γνωσεις  υπευθυνες σχετικα με το τι λει η νομοθεσια;;;

Ευχαριστω
Καταγράφηκε
giannis7
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 384


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 12, 2012, 07:29:58 μμ »

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=82122&st=20
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 12, 2012, 07:43:07 μμ »

Aρκετα κατατοπιστικο  φιλε καθως υπαρχουν λοιπον και διωξεις.
Βεβαια διαβαζω και αντιλαμβανομαι οτι μπορει αρχικα ως ιδιωτης ερασιτεχνικα  να μην εχεις κυρωσεις αν πουλησεις κατι μεταχειρισμενο , αλλα φανταζομαι οτι αν γινει πανω απο 5-10 φορες δεν θα αναγνωριστει τελικα επιεικια ως μεμονωμενη πωληση αφου δεν θα ειναι.
Προφανως τυποις και για καρφιτσα θα πρεπει να φορολογεισαι.
Ισως το θεμα αυτο πολλοι να το εχουν παρει αεριτζιδικα ελαφρα την καρδια ,ομως ειναι τελικα πανευκολο απ'οτι φαινεται στο υποθετικο  διαδυκτιακο χαος, να βρεθει ευκολα ακρη απο το ΣΔΟΕ.
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 12, 2012, 08:01:20 μμ »

Βασικο αυτο......Επισκέπτης-katsik-
 
Επισκέπτες
 
Καταχωρήθηκε 07 Απρίλιος 2012 - 08:08 μμ

παιδιά σας έχω άσχημα νέα για εμάς τους βλάκες που πουλάγαμε στο ρικαρντο
την προηγούμενη εβδομάδα πήγα στην εφορία για το πρόστιμο
προστιμο για 2 χρησεις 2010 2011
24.000 που αν το δεχτω θα παει 12.000
και ολα αυτα για πραγματακαια των 2-5 ευρο που εβγαζα 1 ευρο το κομάτι.
δεν τουσ νοιάζει τι έβγαλεσ αλλα πλήθος αποδείξεων
δηλαδη πληρώνω το ιδιο προστιμο με καποιον που μπορει να έβγαζε 100% κερδος.....
τα κέρδη που έφγαλα συνιλικά δεν ξεπερνάνε τα 2.000
μηπως υπάρχει κάποια λυση??

Και το παρακατω που δηλωνουν την ελαφροτητα και την ανοησια ορισμενων αεριτζιδων που δεν καταλαβαινουν οτι οι χωροι ειναι καλυμενοι,αλλα αυτοι ακαλυπτοι.....


Επισκέπτες
 
Καταχωρήθηκε 17 Μάρτιος 2012 - 03:15 μμ

Ψαχνω ατομα που εξαπατηθηκαν απο την απλοτητα που παρουσιαζε το σιτε στο να πουλας ,για να ασκησω αγωγη στο ricardo.gr για την ζημια που επαθα μεσω του σιτε . Υπαρχουν σοβαροτατες ευθυνες και δεν προκειται να το αφησω ετσι απο την στιμγη που με τρεχανε 1 εβδομαδα στο σδοε στον Ταυρο και θα πληρωσω τα κερατα μου.

Οσο ημουν εκει εμαθα οτι αλλα 70 ατομα περασαν το ιδιο. Οποιος επιθυμει ας μου στειλει μυνημα διοτι μια ομαδικη αγωγη ειναι καλυτερη απο να το παω μονος μου.

Επισης διαβασα και για εναν ακομα φιλο που απευθυνθηκε σε μεγαλο δικηγορικο γραφειο οπως λεει, εαν επιθυμει συμετεχω και εγω στην κινηση που θα κανει,

σας ευχαριστω

Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 12, 2012, 08:19:22 μμ »

Αγαπητε φιλε εδω και δυο χρονια ισως και παραπανω ολα τα σαιτ του Ελληνικου χωρου περνανε απο το κοσκινο της υπηρεσιας διωξης οικονομικων.
Σαν σελιδα ομως δεν θελω να αναφερετε το ονομα κανενος σαιτ εδω μεσα.
Αν ακουσθει κατι που δεν τους αρεσει ισως να υπαρξουν προβληματα μηνυσεων και βαση των ορων του δικου μας σαιτ εσεις θα τρεχετε και οχι εγω!!
Εχουμε μια παρεα , κανουμε τον χαβαλε μας , με τους απεξω δεν επιθυμω παρε δωσε .
Αυτοι κανουν την δουλεια τους εμεις κανουμε το χομπυ μας!!
Καλο ειναι να διαβασουν ολοι αυτα που λεγωνται μεσα στο σαιτ των λογιστων , τα παρακολουθω και εγω καιρο τωρα και κριμα που εχουν σβηστει και αποσπασματα που ισως σας βοηθουσαν περισσοτερο!!
Αν εχετε αποριες καλυτερα να τις λετε εκει μεσα οπου υπαρχουν ειδικοι να σας απαντησουν και οχι εδω!!
Φιλικα herakliotis
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 12, 2012, 08:30:09 μμ »

Καμια επιληψιμη αναφορα δεν εγινε για κανενα ιστοχωρο  Γιωργο.
Τα γεγονοτα ειναι γεγονοτα.
Εγω επισημαινω την ελαφροτητα ορισμενων ανθρωπων(και οχι ιστοχωρων) και καλο ειναι να γνωριζουμε οσα εσυ επισημαινεις πιο πανω 
Ειναι πασιφανες οτι το σαιτ που αναφερθηκε δεν εχει καμια ευθυνη και δεν εκανε τιποτα το επιληψιμο. Αλλοι ηταν ανοητοι και φερουν την ευθυνη Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 12, 2012, 09:33:15 μμ »

Όταν πουλάει κανείς πράγματα κατ´ επάγγελμα θεωρείται επιτευδευματιας και άρα υπόχρεος σε τήρηση βιβλίων και στοιχείων.  Τα συγκεκριμένα περιστατικά στο Ricardo και αλλά site δεν αφορούσαν συλλεκτικά αλλά πώληση ανταλλακτικών Η/Υ, κινητά κλπ.  Με αλλα λόγια έκαναν εμπόριο χωρίς να δηλώνουν τίποτα.  Το ΣΔΟΕ έχει δίκιο σε αυτή την περίπτωση.  Απο την άλλη στα συλλεκτικά, η πώληση για αναβάθμιση κομματιών της συλλογής η για εξασφάλιση ρευστότητας απο την πώληση κινητού περιουσιακου στοιχείου δεν θεωρείται εμπόριο.  Κάτω απο προϋποθέσεις όμως θα μπορούσε να θεωρηθεί.  Η διαχωριστικη γραμμη ειναι συνηθως πολυ λεπτη.  Τώρα αν το κράτος θέλει να σου κάνει την ζωή δύσκολη άντε να βρεις το δίκιο σου.
Καταγράφηκε

coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 12, 2012, 09:45:37 μμ »

 

Nαι υπαρχει ιδικη ρυθμιση φαινεται περι παλαιοπολειων ,αναβαθμηση συλλογων και φυσικα εξασφαλισης ρευστοτητας.
Αν εχεις την νομοθετικη ρυθμιση προς εξασφαλiση ρευστου  με τις παραπανω εξαιρεσεις  καλο ειναι να την παραθεσεις να ενημερωθουμε και μεις. Λύπη

Aς τελειωσει η συζητηση αυτη γιατι νοιωθω ασχημα......
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 12, 2012, 09:56:21 μμ από coll » Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 12, 2012, 10:09:52 μμ »

Με τα συλλεκτικα είναι σημαντικό τα μπορέσεις να δικαιολογησεις την προέλευση χρημάτων για την αποκτηση π.χ. μιας συλλογής σε μια δημοπρασία εφόσον σου γίνει έλεγχος.  Απο εκεί και πέρα τα υπόλοιπα τα ορίζει ο ΚΒΣ, ο κώδικας ΦΠΑ και η φορολογική νομοθεσία.  Τις λεπτομέρειες θα τις κρίνουν τα δικαστήρια, στα οποία για να προσφυγεις θα χρειαστεί να πληρώσεις το 50% του προστίμου.  Το Internet είναι καινούριο θέμα και δεν υπάρχει ακόμα επαρκής δικαστηριακη νομολογία.  Π.χ. Θα μπορούσε να επικαλεστεί κάποιος ότι είναι πλανόδιος λανοπωλητης στο internet?  Ποιος σου απαγορεύει π.χ. να πουλησεις το αυτοκίνητο σου σε site δημοπρασιων και ας κάνει 100.000 ευρώ?  Ο κανόνας είναι ότι αν κανείς κατ´ επάγγελμα εμπόριο πρεπει να κανεις έναρξη και ας είναι συλλεκτικα.  Αν είναι περιστασιακά και στα πλαίσια της συλλεκτικης δραστηριότητας δεν χρειάζεται.  Δεν νομίζω το ΣΔΟΕ να ενόχλησε κανέναν με συλλεκτικα αντικείμενα.  Αυτοί που πουλούσαν συστηματικά ανταλλακτικά υπολογιστών και κινητά είναι φάουλ αλλα στο δικαστήριο έχουν καλές πιθανότητες να κερδίσουν δεδομένου ότι υπάρχουν ακόμα γκρίζα σημεία στο ηλεκτρονικό εμπόριο.
Καταγράφηκε

Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences