Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 02:17:04 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΑΘΑΝΑΤΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ  (Αναγνώστηκε 5123 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 06, 2014, 08:32:02 μμ »

Μετα τις ζημιες που προκληθηκαν στην Κεφαλονια απο την προσφατη σεισμικη δραστηριοτητα το μονο που λειτουργει στο νησι ειναι ο στρατος που με μεγαλη προσπαθεια δεν αφηνει τους κατοικους να κοιμηθουν στα χωραφια και κρατα με νυχια και με δοντια το οδικο δικτυο ανοικτο....... Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο στην περιοχη υπαρχουν λοιπον φανταροι που ηρθαν απο αλλα μερη της χωρας μετακινουμενοι απο τις μοναδες τους....τρεις απο αυτους λοιπον σε καποιο διαλειμμα πηγαν να παρουν 3 καφεδες και 3 σαντουιτς πληρωμενα φυσικα απο την τσεπη τους...ποσα τους πηραν ρε παιδια ? 45 ευρω πηραν απο τα φανταρακια αντι να ανοιξουν τα σπιτια τους και να στρωσουν τραπεζι.....ελεος
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 06, 2014, 08:53:46 μμ »

Πες τα άνθρωπέ μου, είδες οι Κεφαλονίτες τι φιλόξενοι που είναι;θέλουν και τουρισμό μετά...έχει χαθεί η παλιά φιλοξενία δυστυχώς, που είναι οι παλαιοί που σου άνοιγαν το σπίτι τους και σε έβαζαν και να φας και να πιεις;
Καταγράφηκε
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 06, 2014, 08:56:26 μμ »

Όπου έπεσε εύκολο χρήμα από τον τουρισμό, οι κάτοικοι δυστυχώς άλλαξαν προς το χειρότερο. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
partsa
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 07, 2014, 02:08:19 πμ »

υπηρετησα σε καποιο τουριστικο νησι. το χειμωνα που δεν υπηρχε τουρισμος μπαιναμε σε οποιο μαγαζι θελαμε, το καλοκαιρι που πλακωσανε τουριστες δε μας αφηνανε να μπουμε πουθενά εκτος μονο απο καποιες καφετεριες το απογευμα
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 07, 2014, 03:35:36 πμ »

ποιο σπιτι να ανοιξουν;;; αφου σχεδον ολα ειναι ερειπια! ενταξει... δε λεω... ειναι ασχημο αυτο που εγινε στους φανταρους κι εχω κι εγω ζησει τετοια περιστατικα!

οταν ημουν φανταρος... πριν... 20 χρονια.. λογο εκλογων με πηραν σε ενα αλλο νησι της δωδεκαννησου για τα εκλογικα τμηματα... σαν φρουρα! οταν πηγα εκει με ενα αλλο φανταρο και το μεσημερι που πεινασαμε μιας και  δεν μας ειχαν ουτε νερο... πηγαμε να αγορασουμε μερικα ψευτοπραγματα... 2 κρουασαν με σοκολατα, 2 μικρα πακετα γεμιστα μπισκοτα, 2 πορτοκαλαδες μικρες ντοπιες, και 2 νερα μικρα..... δεν θυμαμαι να πηραμε κατι αλλο... δεν ειχε κιολας.. πληρωσαμε τα αντερα μας! μας εφυγε οτι φραγκο μας ειχαν δωσει σαν οδηπορικα... και για τους δυο μαζι! μιλαμε για πανω απο 3000 δραχμες.. ισως 3500.. οταν ο καφες στην καφετερια εκανε 500  δραχμες!! θυμαμαι πολυ καλα την τιμη αυτη για αλλο λογο...
οταν ρωτησαμε γιατι ετσι η απαντηση ηταν αποστομωτικη... αν μας αρεσε αλλιως επρεπε να περπατησουμε πολλα χιλιομετρα να παμε στην πολη (ειμασταν σε ορεινο χωριο), να παρουμε σε αλλες τιμες τα προιοντα!

τα βραδυ πηγαμε για ενα σουβλακι και εκει να δειτε τιμη... αστο...
 
την πρωτη φορα που ειχα παει στο ιδιο μερος... ηταν μια γριουλα θεος συγχωρεσει την ψυχουλα της, και μας εστειλε ενα ταψι με λιγο κοτοπουλο να φαμε!

οσο αφορα τουαλετα και ποσιμο νερο;;; τι να πω... βρισκαμε μπουκαλακια αδεια για να ουρησουμε! ο συλλογος γονεων και κηδεμονων του σχολειου μας εκλεισε τις τουαλετες γιατι ηταν καινουργιες και φοβοντουσαν οτι θα τις σπασουμε!!! λες και θα κατουρουσαμε πετρες!! ετσι ειχαμε μεινει ακομα και απο νερο! το ξυρισμα την ημερα των εκλογων το καναμε με τοπικη πορτοκαλαδα με οτι αποτελεσμα ειχε αυτο... στο κοντρα ξυρισμα!

την δευτερη φορα που πηγα εκει παλι για εκλογες (το χωριο ειχε 2 εκλογικα τμηματα διπλα διπλα οποτε εκει πηγαινε υπαξιωματικος.... αρα εγω...), δεν ειχαμε ουτε φαγητο... η γριουλα ειχε πεθανει! σε αλλα μερη ομως του ιδιου νησιου οι φανταροι περασαν υπεροχα!!!

φιλε μου partsa θα ηθελα να μαθω σε ποιο νησι ηταν αυτο! οχι οτι δεν σε πιστευω! δυστυχως ομως τετοιες συμπεριφορες υπαρχουν παντου και ειναι καταδικαστεες!!!

εμενα μου ετυχε κατι τετοιο στο Παλατακι Χαιδαριου! εκει που ο δρομος ειναι ολο καφετεριες! εκατσα με παρεα ολοι φανταροι... μονο που οι αλλοι ηταν απο αθηνα και πειραια και πηγαν σπιτι και εβαλαν πολιτικα ρουχα! εγω ημουν με την στολη εξοδου... και ενω καθομουν ησυχα ηρθε ο σερβιτορος και μου ειπε σχετικα δυνατα οτι επρεπε να φυγω γιατι δεν σερβιρουν φανταρους! το πως ενιωσα δεν περιγραφετε... μιας και μονο εμενα δεν ηθελαν... στους αλλους ειπε.. εσεις καθιστε....
φυγαμε ολοι...! και να πεις οτι ηταν ηταν και ιδιαιτερη εποχη..... απριλιος προς Μαιος ηταν! (αν θυμαμαι καλα.... τελη απριλιου!). λιγοι ντοπιοι, πολλοι φανταροι και κοριτσοπουλα (νεοεφηβες) που εκαναν πασσαρελα στο νυφοπαζαρο-δρομο με τις καφετεριες.....

ευτυχως δεν ηταν ολες οι καφετεριες ετσι εκει... αλλα με κοπο βρηκαμε μια και μας δεχτηκαν! τοσα χρονια κι αυτο δεν το ξεχνω! ενιωσα λες και ειχα λεπρα.... την πατριδα υπηρετουσα.. δεν εκανα κατι κακο...
Καταγράφηκε
πλακιωτης
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 417


Μικρος ο κοσμος , αστεια η ζωη......


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 07, 2014, 04:03:38 πμ »

Υπαρχουν ανθρωποι και ανθρωπακια και φοβαμαι οτι οι ανθρωποι ειναι πολυ πιο λιγη. 2 ατομα Φανταροι, οτο στοπ  απο Ν Χαλκηδονα για θεσσαλονικη και μας  πηρε το μισο εισιτηριο που θα μας επαιρνε το λεωφορειο. Απορία
Καταγράφηκε
Kρηνιώτης
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 275


Ότι λάμπει δεν είναι μόνο χρυσός!!


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 07, 2014, 04:14:43 πμ »

Εγώ υπηρέτησα στην ''Ουγκάντα''....λες και τους σκοτώσαμε τον αδερφό έτσι μας έβλεπαν οι ντόπιοι
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 07, 2014, 08:26:45 πμ »

Και στα Γιάννενα τα ίδια ήταν (όσο αφορά τις καφετέριες). Εγώ δεν είχα πρόβλημα μιας και σπούδαζε η τότε κοπέλα μου εκεί και βγαίναμε μαζί όποτε είχα έξοδο. Στους υπόλοιπους όμως φέρονταν πολύ άσχημα! Πανέμορφη πόλη όμως πολλοί φαντάροι την μίσησαν και ορκιζόντουσαν ότι δεν θα ξανα πάνε  Κλείσιμο ματιού

Δεν σκέφτοντε οι ντόπιοι ότι αυτοί οι φαντάροι είναι οι μετέπειτα τουρίστες τους;
Στην Χίο που πέρασα απίστευτα, οι άνθρωποι (και ας τους λένε φιλοχρήματους) ήταν φιλόξενοι!
Απολύθηκα από τον στρατό το 2010 και από τότε έχω πάει 3 φορές (τον τελευταίο χρόνο δεν έχω πάει μόνο λόγο οικονομικών δυσκολιών. Μες στον χρόνο αυτό θα πάω σίγουρα όμως).
Καταγράφηκε
HONEST
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 810


Αν τα λάθη διδάσκουν,τότε έχω καταπληκτική μόρφωση


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 07, 2014, 08:38:14 πμ »

οντως στην Χιο είναι φιλοξενοι αλλα και φραγκοφονιαδες...υπηρετησα και εγω εκει για ένα διαστημα Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
εγω παλι ειχα αντιθετη εμπειρια στην καρδιτσα ,στο χωριο ''μαρκο'',οπου είχαμε παει φρουροι σε εκλογικο τμημα,τι να σας πω παρακαλάγαμε να ξαναγινουν εκλογες,κοιμηθηκαμε στην βιβλιοθηκη του χωριου,αλλα μας εφερναν,τσιγαρα-αναψυκτικα κ.λ.π.και όταν πηγαμε για σουβλακι σε ένα καφενιο-ψησταρια,μας κερασαν ΚΟΨΙΔΙΑ.!!!
πηγα να παρω 2 μπυρες ετσι για να πληρωσω κατι στο μαγαζι,και μας κερασαν άλλες 2...τι να πω μου εμεινε η φιλοξενια τους και οπου παω εχω να το λεω... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

THINK BEFORE TYPE
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 07, 2014, 09:02:03 πμ »

Πέρασα και εγώ από την Καρδίτσα, όμως μόνο για ένα μήνα και χωρίς εξόδους (στο Κ.Ε.ΣΝ.)
Καταγράφηκε
NIKOS-50
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 177


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 07, 2014, 11:50:36 πμ »

Η ουγκαντα που ειναι ?
Καταγράφηκε
τσοτσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 508


Σουζα τ' αλογακι !!!


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 07, 2014, 11:59:35 πμ »

Το 1993 ημουν φανταρος στην Σουδα 115Π.Μ. Στις εκλογες του 93 με στειλαν σε ενα ορεινο χωριο της νοτιας Κρητης στο νομο Ρεθυμνου.Το ονομα του χωριου δεν το θυμαμαι,το μονο που μπορεσα να βρω στον χαρτη ειναι  το χωριο Μυρθιανος...και Πλακιας.Ειναι ενα ορεινο χωριο γεματο πετροβουνια με θεα στα νησια Παξιμαδια.Ειχε τοτε μονιμους κατοικους περιπου 20 εως 25  και ηρθαν απο τις γυρο πολεις αλλοι 100 .Δεν ειδα δυστιχως πουθενα την Κρητικη φιλοξενια .Επι 2 μερες ειμασταν μονο με της προμηθειες απο το στρατοπεδο.Δεν υπηρχε ενα μαγαζι να αγορασουμε κατι, και ουτε ενας κατοικος ενδιαφερθηκε για εμας.Παρολα αυτα εξακολουθω να πιστευω οτι οι κρητικοι ξερουν απο καλη φιλοξενια..
Καταγράφηκε

Αναγκαιοτατον μαθημα το απομαθειν τα κακα.
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 07, 2014, 12:06:21 μμ »

Ειμαι κρητικος και υπηρετησα στην πανεμορφη Ροδο και το Καστελοριζο. (1997-1999). Δεν ειχα πουθενα προβλημα με κανεναν, περασα πολυ καλα οπου και αν πηγα και ποτε δεν δημιουργηθηκε το παραμικρο. Ακουγα αλλους που ελεγαν το ενα και το αλλο, παραπονα, κτλ. Εγω δεν ειχα ποτε το παραμικρο παραπονο απο κανεναν. Απο τοτε ταξιδεψα σχεδον σε ολη τη χωρα λογω δουλειας, οχι μονο στα μεγαλα κεντρα αλλα και σε χωρια, νησια, κτλ.. Δεν νομιζω πως υπαρχουν "φιλοξενοι" και "αφιλοξενοι" τοποι στην Ελλαδα. Παντου υπαρχουν καλοι και κακοι ανθρωποι, ειναι τι θα σου κατσει που λεμε... Η ψυχολογια οταν εισαι φανταρος ειναι λιγο περιεργη νομιζω και καποια πραγματα τα βλεπεις πιο μαυρα απο οτι πραγματικα ειναι, μετα που απολυεσαι σιγα-σιγα χαλαρωνεις...

Με εκτιμηση,

Νικος
Καταγράφηκε

HONEST
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 810


Αν τα λάθη διδάσκουν,τότε έχω καταπληκτική μόρφωση


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 07, 2014, 12:31:29 μμ »

Νικο Λύπη Helios),είναι αποδεκτο σε ολη την Ελλαδα ότι υπαρχουν διαφορες στην αντιληψη περι φιλοξενιας,και μαλιστα σε ιδιες περοχες υπαρχουν άλλες νοοτροποιες
στην Ναξο,οι περισσοτεροι βγαζουν το ψωμι από το στομα τους για να στο δωσουν,τα σπιτια είναι ανοιχτα σε ολους και ας είναι τουριστικο μερος.στην σαντορινη δεν δινουν του αγγελου τους νερο (τουλάχιστον όχι δωρεαν) και αυτό ισχυει για το μεγαλυτερο μερος του πλυθησμου
Καταγράφηκε

THINK BEFORE TYPE
Kρηνιώτης
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 275


Ότι λάμπει δεν είναι μόνο χρυσός!!


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 07, 2014, 12:41:21 μμ »

Η ουγκαντα που ειναι ?

Το νησί του Πυθαγόρα, η Σάμος...όσοι υπηρέτησαν εκεί έτσι την αποκαλούν!!!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences