Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 04:47:22 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΚΥΠΡΟΣ ΩΡΑ ΜΗΔΕΝ  (Αναγνώστηκε 4602 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 06, 2014, 10:02:23 πμ »

«Παρέλαβα κράτος διεθνώς αναγνωρισμένο. Δεν θα παραδώσω 'κοινότητα' χωρίς δικαίωμα λόγου διεθνώς και σε αναζήτηση κηδεμόνα. Και όλα αυτά έναντι κενών, παραπλανητικών, δήθεν, προσδοκιών. Έναντι της ανεδαφικής ψευδαίσθησης ότι η Τουρκία θα τηρήσει τις δεσμεύσεις της».
Τα λογια αυτα ειναι του τελευταιου Ελληνα Εθναρχη Τασσου Παπαδοπουλου και μου ηρθαν στο μυαλο διαβαζοντας το προσχεδιο του κοινου ανακοινωθεντος της κυπριακης κυβερνησης οπου καποιος παρατηρει αν διαβασει προσεκτικα οτι το διεθνες κρατος που παρελαβε ο αειμνηστος Παπαδοπουλος αναφερεται ως ελληνοκυπριακη κοινοτητα και αφου αναφερεται αρα το δεχεται....εχει και αλλα λεει λοιπον ολοι οι πολιτες της ενωμενης Κυπρου θα ειναι και πολιτες ειτε του ελληνοκυπριακου συνιστωντος κρατους ειτε του τουρκοκυπριακου συνιστωντος κρατους. Τα συνιστωντα κρατη θα ασκουν πληρως και οριστικα ολες τις εξουσιες τους, μακρια από επεμβασεις απο την ομοσπονδιακη κυβερνηση.Εχει και αλλα πολλα και ωραια.....40 χρονια μετα την εισβολη και παρανομη κατοχη και παρα τα εκατονταδες ψηφισματα του ΟΗΕ η ισχυς των οπλων επεβαλε τελικα αυτο που ειχε κατα νου.Εχει μηπως σχεση με την θυελλα και την αρπαγη τοσων και τοσων απο τις τραπεζες πριν μερικους μηνες?Αν θελεις την ειρηνη προετοιμασου για πολεμο.......μηπως καποιος αλλος εχει τωρα σειρα?Καλημερα σας   
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 07, 2014, 07:20:06 μμ »

Στο ντουκου περασε η ειδηση απο ολους μας.......μια χαρα προχωρα το σχεδιο ποιος εχει ορεξη τωρα να διαμαρτυρηθει να φωναξει να να να να .....ολοι κοιτανε να βγαλουν ενα πιατο φαι για τα παιδια τους με αυτα θα ασχολουνται Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 07, 2014, 07:25:20 μμ »

Καλά τα λες Μιχάλη, οι προδότες περισσεύουν, το μόνο που κοιτάζουν είναι η καλοπέρασή τους και οι κοιλιές τους.Αμ τι για το λαό και την πατρίδα θα κοιτάμε τώρα!!! αυτά είναι ξεπερασμένα πράγματα!!!....
Καταγράφηκε
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 07, 2014, 07:41:00 μμ »

Γα..τα ...με ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ...
Τι να γραψεις και τι να αφησεις Μιχαλη...ποια Εθνικη συνειδηση ..ποια Εθνικη ταυτοτητα ..
Σκυψε ..και σκασε..
Καλη υπομονη σε ολους μας
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 07, 2014, 07:52:33 μμ »

Το κακο Γιωργη μου ειναι οτι θα ειμαστε μονιμως σκυμμενοι και στο φιναλε σκατα τα καναμε σκατα θα φαμε τα παιδακια μας τι φταινε?Σοφος ο λαος που λεει αμαρτιες γονεων παιδευουσι τεκνα
Καταγράφηκε
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 07, 2014, 07:57:11 μμ »

Το κακο Γιωργη μου ειναι οτι θα ειμαστε μονιμως σκυμμενοι και στο φιναλε σκατα τα καναμε σκατα θα φαμε τα παιδακια μας τι φταινε?Σοφος ο λαος που λεει αμαρτιες γονεων παιδευουσι τεκνα
Αυτο ειναι η ολη ιστορια ..τα παιδια μας..και τα παιδια του κοσμου..
Οπως τα λες Μιχαλη ..ακριβως οπως τα λες
Καταγράφηκε
DIMIS707
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 215

Μηδέν άγαν


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 07, 2014, 08:48:34 μμ »

Πολύ δύσκολα τα πράγματα, η λύση που θα επιβληθεί θα είναι συντριπτικά ετεροβαρής υπέρ των Τούρκων.
Η λύση νομοτελειακά θα καθοριστεί από το συσχετισμό ισχύος των δύο εθνών που καταφανώς είναι εναντίον μας (Ελλάδα - Κύπρος στο ναδίρ, Τουρκία στο ζενίθ με την ψαλλίδα διαρκώς να διευρύνεται).
Η μόνη ελπίδα το θυμικό των Ελλήνων Κυπρίων και της κληρονομιάς Παπαδόπουλου
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 07, 2014, 10:17:11 μμ »

Ο σχολιασμός και η κριτική εκ του ασφαλούς είναι εύκολη και ανώδυνη.

Η Κύπρος έχει 26 δις περίπου χρέος και άλλα τόσα σε μη εξυπηρετούμενα δάνεια! Είναι στα πρόθυρα της κατάρρευσης. Αυτό που χρειάζεται είναι επενδύσεις οι οποίες θα έρθουν μόνο μέσα απο την σταθερότητα. Κάθε υποτιθέμενη λύση που θα έρχεται θα είναι και χειρότερη. Εχει φθάσει η στιγμή να λυθεί το Κυπρισκό και να υπάρξει σταθερότητα στι νησί και στην ευρύτερη περιοχή. Όσο πιο γρήγορα το καταλάβουν κάποιοι τόσο πιο γρήγορα θα μπει το νερό στο αυλάκι.

Η προσωπική μου (a-posteriori) άποψη είναι ότι το Κυπριακό έπρεπε να είχε λυθεί με το σχέδιο Αναν (a-priori ήμουν και εγώ από αυτούς που δεν το ήθελαν). Εκτίμησή μου είναι ότι το Κυπριακό θα λυθεί μέσα στο 2014 θέλουμε δεν θέλουμε.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 07, 2014, 10:27:00 μμ »

«Παρέλαβα κράτος διεθνώς αναγνωρισμένο. Δεν θα παραδώσω 'κοινότητα' χωρίς δικαίωμα λόγου διεθνώς και σε αναζήτηση κηδεμόνα. Και όλα αυτά έναντι κενών, παραπλανητικών, δήθεν, προσδοκιών. Έναντι της ανεδαφικής ψευδαίσθησης ότι η Τουρκία θα τηρήσει τις δεσμεύσεις της».
Τα λογια αυτα ειναι του τελευταιου Ελληνα Εθναρχη Τασσου Παπαδοπουλου και μου ηρθαν στο μυαλο διαβαζοντας το προσχεδιο του κοινου ανακοινωθεντος της κυπριακης κυβερνησης οπου καποιος παρατηρει αν διαβασει προσεκτικα οτι το διεθνες κρατος που παρελαβε ο αειμνηστος Παπαδοπουλος αναφερεται ως ελληνοκυπριακη κοινοτητα και αφου αναφερεται αρα το δεχεται....εχει και αλλα λεει λοιπον ολοι οι πολιτες της ενωμενης Κυπρου θα ειναι και πολιτες ειτε του ελληνοκυπριακου συνιστωντος κρατους ειτε του τουρκοκυπριακου συνιστωντος κρατους. Τα συνιστωντα κρατη θα ασκουν πληρως και οριστικα ολες τις εξουσιες τους, μακρια από επεμβασεις απο την ομοσπονδιακη κυβερνηση.Εχει και αλλα πολλα και ωραια.....40 χρονια μετα την εισβολη και παρανομη κατοχη και παρα τα εκατονταδες ψηφισματα του ΟΗΕ η ισχυς των οπλων επεβαλε τελικα αυτο που ειχε κατα νου.Εχει μηπως σχεση με την θυελλα και την αρπαγη τοσων και τοσων απο τις τραπεζες πριν μερικους μηνες?Αν θελεις την ειρηνη προετοιμασου για πολεμο.......μηπως καποιος αλλος εχει τωρα σειρα?Καλημερα σας   
Μιχάλη μπορεί ο Τάσος να παρέλαβε κράτος και να μην παρέδωσε κοινότητα, αλλά στην ουσία έπραξε κάτι χειρότερο: εξέλεξε τον Καταστρόφια ο οποίος διέλυσε ολοκληρωτικά το Κυπριακό Κράτος.  Απορία
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 07, 2014, 11:35:36 μμ »

Και κάτι τελευταίο, τόσο η Ελλάδα όσο και η Κύπρος μπούχτισαν από εθνάρχες κσι σωτήρες. Την κατάντια μας την την ζούμε καθημερινά ..... Οχι άλλο κάρβουνο που έλεγε και ο Κούρκουλος ...
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 08, 2014, 12:16:43 πμ »

Ο σχολιασμός και η κριτική εκ του ασφαλούς είναι εύκολη και ανώδυνη.

Η Κύπρος έχει 26 δις περίπου χρέος και άλλα τόσα σε μη εξυπηρετούμενα δάνεια! Είναι στα πρόθυρα της κατάρρευσης. Αυτό που χρειάζεται είναι επενδύσεις οι οποίες θα έρθουν μόνο μέσα απο την σταθερότητα. Κάθε υποτιθέμενη λύση που θα έρχεται θα είναι και χειρότερη. Εχει φθάσει η στιγμή να λυθεί το Κυπρισκό και να υπάρξει σταθερότητα στι νησί και στην ευρύτερη περιοχή. Όσο πιο γρήγορα το καταλάβουν κάποιοι τόσο πιο γρήγορα θα μπει το νερό στο αυλάκι.

Η προσωπική μου (a-posteriori) άποψη είναι ότι το Κυπριακό έπρεπε να είχε λυθεί με το σχέδιο Αναν (a-priori ήμουν και εγώ από αυτούς που δεν το ήθελαν). Εκτίμησή μου είναι ότι το Κυπριακό θα λυθεί μέσα στο 2014 θέλουμε δεν θέλουμε.
Aδερφε μου Φανη σιγουρα γνωριζεις περισσοτερα απο μενα πανω στο θεμα αλλα.....το σχεδιο Αναν δοθηκε στον κυπριακο λαο με την μορφη δημοψηφισματος και αυτος αποφασισε,οτι να πω εγω και συ ειναι δευτερευοντα.Η Ελλαδα παλι εχει καμμια 500αρια νομιζω δις χρεος(εχουμε χασει τον λογαριασμο)και εχει ηδη καταρρευσει,μηπως ειναι η ωρα να λυθει και το θεμα των γκριζων ζωνων ,της τεραστιας ορεξης των γειτονων μας για Καστελοριζο και ενα -δυο μεγαλα νησια και της πανεμορφης Θρακης μας?Αδερφε μου εγω Α-PRIORI λεω ΟΧΙ-ΟΧΙ-ΟΧΙ-ΟΧΙ-ΟΧΙ με ολη την δυναμη της φωνης μου.Λυσεις υπαρχουν το κρατος δεν ειναι επιχειρηση που επειδη επεσε εξω του βαζουμε λουκετο και αφηνουμε να μπουν οι εκκαθαριστες.Οταν ξυπνησουμε γιατι τωρα κοιμομαστε ακομη θα βρουμε και τις λυσεις και τους τροπους αναπτυξης και τα παντα.Δεν ειναι δα και δυσκολο,οικονομικες σπουδες δεν εχω αλλα αν καποιος κανει ακριβως τα αντιθετα απο αυτα που τοσα χρονια κανουν αυτα τα ρεντικολα τοτε η επιτυχια θα ειναι συντομη και μεγαλη.Τωρα  θα μου πεις και ποιοι θα τα κανουν αυτα.Δυσκολο ερωτημα και δυσκολη θαναι και η απαντηση μου....ξερω ποιους δεν θα επιλεξω και προσευχομαι να βρω καποια στιγμη και σε ποιους θα εμπιστευθω την αποστολη.Στην δουλεια μου ηξερα αναλογα την αποστολη ποιους να εμπιστευθω και δεν ειχα πεσει ποτε μου εξω εδω ομως διαολε η κατασταση ειναι ανω ποταμων-φρενοκομειο.
Καταγράφηκε
DIMIS707
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 215

Μηδέν άγαν


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 08, 2014, 08:35:35 πμ »

at wavelet

Η σκέψη σου εμπίπτει στη σφαίρα του ιδεαλισμού.
Αυτό είναι ευγενές αλλά όταν αναφερόμαστε σε γεωπολιτικά προβλήματα (και όχι οικονομικά) χωρις ρεαλιστική σκέψη είναι προβληματικό.
ΝΑΙ στη λύση, αλλα σε ποία λύση. την λύση που θες (ιδανική για μας) την επιβάλλεις μόνο με όρους ισχύος (αυτό δεν κάνανε οι Τούρκοι με τον Ατίλλα?) και δυστυχως αυτη την στιγμή έχουμε έλλειμα ισχύος.
Καταγράφηκε
DIMIS707
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 215

Μηδέν άγαν


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 08, 2014, 08:40:09 πμ »

Με απλή λογική, η καλύτερη λύση αυτη την στιγμή είναι η μη λύση και η διατήρηση του status quo μέχρι να βρεθεί ευνοικότερη συγκυρία (βελτιωθεί η ισχύς μας) για τον ελληνισμό.
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 08, 2014, 09:02:47 πμ »

Φίλε DIMIS707

´Ισως σε 1-2 αιώνες να είμαστε σε θέση ισχύος. Και η γιαγιά μου παιδάκι 12 χρόνων ξεριζώθηκε απο την Μικρά Ασία και μέχρι πριν να πεθάνει (απεβίωσε στα 93) πίστευε ότι κάποια ημέρα θα επέστρεφε στα πάτρια εδάφη. Για αυτήν, σχεδόν 1 αιώνας, δεν ήταν αρκετός.

Δυστυχώς ή ευτυχώς η λύση του Κυπριακού έχει επέλθει, απλώς δεν μας την έχουν ανακοινώσει (όχι ακόμη).
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
DIMIS707
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 215

Μηδέν άγαν


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 08, 2014, 12:07:31 μμ »

Δυστυχώς ή ευτυχώς η λύση του Κυπριακού έχει επέλθει, απλώς δεν μας την έχουν ανακοινώσει (όχι ακόμη).

Συμφωνώ απολυτώς, αύτο είναι που φοβάμαι, γι αυτό έγραψα άλλωστε ότι η μοναδική ελπίδα είναι οι Κύπριοι Έλληνες που με την κατάλληλη ψήφο (δηλαδή την καταψήφηση της λύσης που απεργάζονται για μας) θα δείξουν ότι και οι μικροί λαοί αντιστέκονται, όπως ειρήσθω εν παρώδω έχουν ξανακάνει.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences