Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 08, 2024, 09:52:29 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 15
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τελικά επήλθε συμφωνία ....  (Αναγνώστηκε 53511 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 13, 2015, 12:33:12 μμ »

Και για να το ριξουμε και λιγο στην πλακα, για να δουμε, στα πλαισια της ακυρωσης των μονομερων ενεργειων που δεν συναδουν με την νοοτροπια των μνημονιων, η διοικηση της ΔΕΗ θα παρει πισω τα "τροφεια" των Φωτοπουλεων, η βρεξει -χιονισει θα τρωνε τα σαντουιτσακια με τον σολωμο???
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
partsa
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581



Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 13, 2015, 12:35:25 μμ »

Μη γελιόμαστε, το πρόγραμμα δε βγαίνει. Ποτέ δεν έβγαινε. Απλά αναβάλλεται για λίγο ακόμα το αναπόφευκτο που είναι η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΕ ΕΘΝΙΚΟ ΝΟΜΙΣΜΑ.
Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 13, 2015, 12:36:38 μμ »

Τον Φωτό τον βλέπω χέρι χέρι με Λαφαζάνη-Κωνσταντοπούλου, στο νεό αντιμνημονιακό σχηματισμό που θα δημιουργηθεί συντόμως....μέχρι τότε τοστ τυρί-γαλόπούλα από το σπίτι... Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 13, 2015, 12:37:18 μμ »

Δηλαδή Δημήτρη πραγματικά πιστεύεις ότι θα πουλήσει την Ακρόπολη ή την Πάρο? Νομίζω είσαι ρεαλιστής και καταλαβαίνεις τι λέω. Δηλαδή τα 30-40 δημόσια κτίρια που δώσαν στον Λάτση ήταν οκ? Και άλλα πολλά. Μην κοροιδευόμαστε, Ευρώπη θέλαμε, Ευρώπη έχουμε....Για μένα το μοναδικό πραγματικό κέρδος του κύριου Τσίπρα και των 6 μήνων διαπραγματεύσεων, είναι ότι φανέρωσε το πραγματικό πρόσωπο της Ευρώπης-Ευρωζώνης...και όποιος διαβάζει ξένο τύπο, όλοι με αυτό ασχολιούνται...το βρίσιμο έφυγε από πάνω μας και πήγε στους πραγματικά υπεύθυνους....και το ξαναλέω, διαβάστε το πρώτο μνημόνιο για να καταλάβετε τι σημαίνει εθνική κυριαρχία και ευρωζώνη...ανέκδοτο...


Οχι, την Ακροπολη η την Παρο (ολη τουλαχιστον) δεν θα την πουλησει.
Θα ηθελα ομως να θυμηθουμε αυτη την κουβεντα σε λιγους μηνες.
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑ των ιδιωτικοποιησεων γενικα και αοριστα και σιγουρα δεν ειμαι κατα για λογους αρχης.
Εαν ομως εχετε την εντυπωση π.χ. οτι εαν το κρατος δεν κρατησει ουτε μια μετοχη της ΕΥΔΑΠ το νερο θα διατηρηθει εκει που ειναι και δεν θα το πληρωνουμε χρυσο, κανετε λαθος.


Σε αυτό που λές έχεις δίκιο ειδικά για το νερό. Τώρα το δημόσιο στην ΕΥΔΑΠ έχει νομίζω το 30% τα εκατό. Σε άλλες χώρες έχουν γίνει πειραματισμοί με πλήρη ιδιωτικοποίση σε άλλες πέτυχαν σε άλλες όχι τόσο. Στο Παρίσι ο Δήμος το ξαναέκανε δημόσιο.

Εγώ νομίζω οτι τα μέτρα δεν είναι για να τα εφφαρμόσουμε αλλά για να μας σπρώξουν μόνους μας σε μερικούς μήνες να ζητήσουμε έξοδο απο το €.

Τώρα κάτι ανοίγματα επαγγελμάτων δεν τα συζητάω καν όπως άνοιξαν κλάδοι και κλάδοι να ανοίξουν και τα υπόλοιπα. Ίσα ίσα που άνοιξαν και περισσότερες εταιρείες σε κάποιους κλάδους που άνοιξαν.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 13, 2015, 12:51:35 μμ »

Όσο είμαστε στο ευρώ, αυτή θα είναι η μοίρα μας.
Το ευρώ αποτελεί το φανερό, πλέον, χαρτί εκβιασμού της Γερμανίας. Προς το παρόν οι Ελληνες αποδείχτηκαν πολύ δειλοί για να το αντικρούσουν και το 2012 και το 2015.
Ας ετοιμάσουν λοιπόν οι πολιτικοί μας τη δραχμή για να τελειώνουμε μια για πάντα με τους τοκογλύφους. Γιατί κι αν αρχίσει να εφαρμόζεται το 3ο μνημόνιο σε 1-2 χρόνια πάλι τα ίδια θα έχουμε.
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 13, 2015, 01:29:20 μμ »

Με όσες γνώσεις εχω οικονομικές λογιστικές δεν μπορώ να καταλάβω πως θα έρθει η ανάκαμψη με εθνικό νόμισμα. Έστω και οργανομένα να πεις οτι αλλάζεις το μοντέλο της οικονομίας σου για κάτι τέτοιο (που η μισή Ελλάδα δε θα το δέχεται) πάλι θα πρέπει να εισάγεις.


Με μια αδύναμη δραχμή που πάντα ήταν δε ξέρω πως θα γίνει αυτό. Όλα αυτά χωρίς λεφτά της Ε.Ε μη νομίζουν κάποιοι οτι θα γυρίζουμε το 80 αρχες 90 και θα πέφτουν τα φράγκα απο την Ε.Ε.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
partsa
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581



Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 13, 2015, 01:35:22 μμ »

Με όσες γνώσεις εχω οικονομικές λογιστικές δεν μπορώ να καταλάβω πως θα έρθει η ανάκαμψη με εθνικό νόμισμα. Έστω και οργανομένα να πεις οτι αλλάζεις το μοντέλο της οικονομίας σου για κάτι τέτοιο (που η μισή Ελλάδα δε θα το δέχεται) πάλι θα πρέπει να εισάγεις.


Με μια αδύναμη δραχμή που πάντα ήταν δε ξέρω πως θα γίνει αυτό. Όλα αυτά χωρίς λεφτά της Ε.Ε μη νομίζουν κάποιοι οτι θα γυρίζουμε το 80 αρχες 90 και θα πέφτουν τα φράγκα απο την Ε.Ε.

Με αυτά τα μέτρα που έρχονται βλέπεις ανάκαμψη?
Καταγράφηκε
imike
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 278


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 13, 2015, 01:41:33 μμ »

Μπορεί κάποιος ο οποίος έχει γνώση οικονομικών να μας πει πόσο μας έχουν κοστίσει οι τσαμπουκάδες, οι ψευτομαγκιές, τα κλαπατσίμπαλα και η εκλογή του Πάκη για πρόεδρο της Δημοκρατίας; Χοντρικά.
Καταγράφηκε
babis
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1392


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 13, 2015, 01:43:24 μμ »

Το παιχνίδι το κέρδισαν πρέπει να αντισταθούμε ΌΛΟΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΊ είναι πουλημένοι ξυπνάτε χάνουμε την Ελλάδα  θέλουν εμπράγματες εξασφαλίσεις δηλαδή υποθήκη χάσαμε εμείς μην χάσουν και τα παιδιά μας  σε δύο χρόνια θα είμαστε στο ίδιο σημείο και δεν θα έχουμε και τίποτα
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 13, 2015, 01:46:04 μμ »

Είναι κανείς που πιστεύει ότι θα εφαρμοσθεί αυτό το μνημόνιο; Αν ναι, ας κοιμηθεί τον ύπνο του δικαίου. Αν όχι, ας προετοιμαστεί γιατί θα φθάσουμε γρήγορα σε χειρότερη κατάσταση. Για αυτό κάντε το κουμάντο σας και προετοιμαστείτε όσο καλύτερα μπορείτε. 
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 13, 2015, 01:47:06 μμ »

Να πουληθεί η δημόσια περιουσία τώρα... Επιτέλους να πουληθεί.
Λαμογιές στις ιδιωτικές επιχειρήσεις, ποσώς μ' ενδιαφέρουν αν γίνονται. Αν γουστάρει ο ιδιώτης να δίνει μισθούς δεκάδων χιλιάδων μαγκιά του, αν γουστάρει να πληρώνει για να κάνουν γούστα κάποιοι εργαζόμενοί του, πάλι μαγκιά του. Να ξεκαθαρίσουμε κάτι... Όπου υπάρχει σχέση με το δημόσιο υπάρχει το μεγάλο φαγοπότι. Βαρέθηκα να πληρώνω για να κρατάμε αυτήν την περιουσία, και να κάνουν γούστα οι γνωστοαγνωστομέτεροι Παπανδρεοπαπαδημοσαμαροβενιζελομπομπολάκηδες.

Ένα σοβαρό κράτος, πρέπει να ασχολείται μόνο με την υγεία, την παιδεία και την πρόνοια.
Όλα τα υπόλοιπα είναι για να ταΐζονται οι ημέτεροι.

Παρατήρηση : Μέλλον με εθνικό νόμισμα δεν υφίσταται, διότι παίζει ταυτόχρονη χρεοκοπία.
Μην ξεχνάτε ότι πρέπει να πληρώσουμε όλα όσα μας έδωσαν τα τελευταία 4.600.000.000 χρόνια (από δημιουργίας του ηλιακού συστήματος δηλαδή). Και δυστυχώς δεν διαγράφεται τίποτα.
Κυρίως τα προσωπικά χρέη προς τις τράπεζες. Διότι αν χρωστάς στο δημόσιο, κάποια στιγμή θα μπορέσεις με ρυθμίσεις κλπ να πληρώσεις το χρέος, αλλά προς τις τράπεζες, υπάρχουν 2 σενάρια. 1ο. Τα δάνεια γίνονται άμεσα απαιτητά για να καλυφθεί το χάσιμο της τράπεζας, οπότε χάνεις το σπίτι σου και ηρεμείς στο παγκάκι. Και 2ο. Η τράπεζα μετατρέπει το δάνειο σε δραχμές και βάζει επιτόκιο 30%-40% (αρχικά) και σου πίνει το μεδούλι μέχρι να πεθάνεις εσύ και οι επόμενες 3 γενιές.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 13, 2015, 01:53:53 μμ »

Με όσες γνώσεις εχω οικονομικές λογιστικές δεν μπορώ να καταλάβω πως θα έρθει η ανάκαμψη με εθνικό νόμισμα. Έστω και οργανομένα να πεις οτι αλλάζεις το μοντέλο της οικονομίας σου για κάτι τέτοιο (που η μισή Ελλάδα δε θα το δέχεται) πάλι θα πρέπει να εισάγεις.


Με μια αδύναμη δραχμή που πάντα ήταν δε ξέρω πως θα γίνει αυτό. Όλα αυτά χωρίς λεφτά της Ε.Ε μη νομίζουν κάποιοι οτι θα γυρίζουμε το 80 αρχες 90 και θα πέφτουν τα φράγκα απο την Ε.Ε.

Με αυτά τα μέτρα που έρχονται βλέπεις ανάκαμψη?


Τα μέτρα έχουν έρθει επειδή κάποια πράγματα δεν τα κάνουμε σωστά και βασιλεύει η ρεμούλα σε όλα τα επίπεδα. Ακόμα και πριν φτάναμε σε αυτά τα μέτρα αν είχαν εφαρμοστεί στα ακαίρεο τα πρώτα μνημόνια τώρα αναγκαστικά θα είχες ανάκαμψη. Γιατί κάποια πράγματα θα δουλεύαν λίγο διαφορετικά θα είχε ζημωθει και η εμπιστοσύνη που θα έφερναν κάποιες επενδύσεις.

Αλλά όταν μας τρώει η ρεμούλα και για παράδειγμα εκεινο το Ελληνικό το έχουμε κλείσει τόσα χρόνια σε έχουν παρακαλέσει τόσοι και τόσοι να το κάνουν κάτι και λόγο ρεμούλας δεν έχει γίνει τίποτα και απλά το έχουμε και το κοιτάμε....

Όλα απο κάπου αρχίζουν σίγουρα κάποια απο τα μέτρα τώρα είναι για να πέσει η κυβέρνηση. Αλλά όταν για το άνοιγμα των επαγγελμάτων κάνουμε πόσα χρόνια τι να σου κάνουν και οι άλλοι σου χώνουν μέτρα...

Αμα δε μαθαίνεις κάτσε φάει το αγγούρι σου λένε.

Οι Γερμανοί δεν είναι χαζοί που δεν θέλουν να μειώσουν το χρέος, είναι σίγουροι πως και να μας το μειώσουν μετά εμείς πάλι δε θα πρέπει να το χειριστούμε ώστε να το μειώσουμε και άλλο οπότε σου λένε άστο για το έχουμε σαν χαρτί πίεσης.

Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Ιούλιος 13, 2015, 01:54:43 μμ »

Είναι κανείς που πιστεύει ότι θα εφαρμοσθεί αυτό το μνημόνιο; Αν ναι, ας κοιμηθεί τον ύπνο του δικαίου. Αν όχι, ας προετοιμαστεί γιατί θα φθάσουμε γρήγορα σε χειρότερη κατάσταση. Για αυτό κάντε το κουμάντο σας και προετοιμαστείτε όσο καλύτερα μπορείτε. 
Δηλαδη Φανη?Ποια βηματα θα πρεπει να κανει καποιος για να προετοιμαστει οσο καλυτερα μπορει.......
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Ιούλιος 13, 2015, 02:02:06 μμ »

Μπορεί κάποιος ο οποίος έχει γνώση οικονομικών να μας πει πόσο μας έχουν κοστίσει οι τσαμπουκάδες, οι ψευτομαγκιές, τα κλαπατσίμπαλα και η εκλογή του Πάκη για πρόεδρο της Δημοκρατίας; Χοντρικά.
~80.000.000.000€.
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #44 στις: Ιούλιος 13, 2015, 02:02:42 μμ »

Είναι κανείς που πιστεύει ότι θα εφαρμοσθεί αυτό το μνημόνιο; Αν ναι, ας κοιμηθεί τον ύπνο του δικαίου. Αν όχι, ας προετοιμαστεί γιατί θα φθάσουμε γρήγορα σε χειρότερη κατάσταση. Για αυτό κάντε το κουμάντο σας και προετοιμαστείτε όσο καλύτερα μπορείτε. 
Δηλαδη Φανη?Ποια βηματα θα πρεπει να κανει καποιος για να προετοιμαστει οσο καλυτερα μπορει.......

Πας χωριό και ξεκινάς κηπευτικά, παίρνεις και ένα άλογο και είσαι μια χαρα.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 15
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences