Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 17, 2024, 07:53:57 μμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: αγιο κωσταντινατο  (Αναγνώστηκε 21536 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
panagiotispm
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5



Προφίλ
« στις: Απρίλιος 26, 2013, 02:51:01 μμ »

καλησπερα δεν ξερω γιατι σβηστικε το post μου.εκανα μια ερωτηση αν γνωριζει καποιος για το αγιο κωσταντινατο το θαυματουργο που λενε.εχει ρινισματα τιμιου ξυλου?εχουν κοπει το 340 μ.χ?αν γνωριζετε την αξια του?και κατι ακομα αν μπορει να ελενχθει η αυθεντικοτιτα του με ασφαλες τροπο?
Καταγράφηκε
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 26, 2013, 03:02:45 μμ »

Φίλε δεν ξέρω αν σβήστηκε δικό σου πόστ, το μόνο που ξέρω είναι ότι αυτό το νόμισμα που ζητάς να μάθεις πληροφορίες αν είναι αυθεντικό υπάγεται στον αρχαιολογικό νόμο με βαριές συνέπειες για τον κάτοχό του. Καλύτερα να διαβάσεις αυτό:

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=2661.0

και μετά να πράξεις ότι καλύτερο κρίνεις για τον εαυτό σου.

Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
panagiotispm
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 26, 2013, 03:10:08 μμ »

σε εθχαριστω για το link.
Καταγράφηκε
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 26, 2013, 03:20:53 μμ »

Φιλε η ιστορια λεει οτι οταν ο αγιος κωνσταντινος βρηκε τον τιμιο σταυρο τον εκοψε και πηρε ενα κοματι.Τα ρινισματα του ξυλου ομως επειδη δεν μπορουσε να τα πεταξει τα εριξε μεσα στο χυτηριο με τον λιωμενο χρυσο (εκει που εφτιαχναν τα χρυσα νομισματα).Απο τοτε θεωρουντε και σαν φυλαχτα επειδη και καλα περιεχουν τιμιο ξυλο.Τωρα πια και ποσα περιεχουν και αν περιεχουν δεν το ξερει κανενας (υπαρχει τροπος να δει καποιος εαν περιχει τιμιο ξυλο?)
εγω αν ειχα ενα τετοιο και γνωριζα οτι περιεχει τιμιο ξυλο δεν θα το εδινα για ολο το χρυσαφι του κοσμου
τα παραπανω ειναι οτι εχω διαβασει απο καποια βιβλια και αν κανω λαθος παρακαλω καποιος να με διορθωση.
Και κατι αλλο, δεν το εχω διαβασει μονο, την ιστορια αυτη μου την εχει πει και η γιαγια μου.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 26, 2013, 03:49:29 μμ »

Τεστ: Ριξε οχι ρινισματα αλλα ολοκληρα κοματια ξυλο μεσα σε λιωμενο χρυσαφι και μετα πες μου τι θα γινει Στριφογύρισμα ματιών
Φυσικα αυτο το τεστ δεν μπορειτε να το κανετε αλλα ρωτηστε εναν χημικο εαν μπορει να σταθει η παραπανω ιστορια.

Γιατι το λεω αυτο?
Στα ματια μου μπροστα ευτελη μεταλλο το οποιο επεσε κατα λαθος σε καδο που ελιωνε χρυσος πηραν φωτια και εξαυλωθηκαν!!
Ποσο μαλον ενα κομματι ξυλου που θα ακουμπηση τους 900 με 1100 βαθμους.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 26, 2013, 04:04:31 μμ »

Τεστ: Ριξε οχι ρινισματα αλλα ολοκληρα κοματια ξυλο μεσα σε λιωμενο χρυσαφι και μετα πες μου τι θα γινει Στριφογύρισμα ματιών
Φυσικα αυτο το τεστ δεν μπορειτε να το κανετε αλλα ρωτηστε εναν χημικο εαν μπορει να σταθει η παραπανω ιστορια.

Γιατι το λεω αυτο?
Στα ματια μου μπροστα ευτελη μεταλλο το οποιο επεσε κατα λαθος σε καδο που ελιωνε χρυσος πηραν φωτια και εξαυλωθηκαν!!
Ποσο μαλον ενα κομματι ξυλου που θα ακουμπηση τους 900 με 1100 βαθμους.

είσαι άπιστος Γιώργο.Δεν θα καταλαβεις ποτέ το μεγαλείο του θαύματος.

Αστιεύομαι όπως καταλαβαίνεις. ΑΛλο ήθελα γράψω αλλά θα μου το εσβηνες for sure.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 26, 2013, 04:08:23 μμ »

Επειδη το περιμενα να ακουσω για απιστια ειχα ετοιμαση το επομενο:
Η Εκκλησια απαγορευει τις προγαμιεες σχεσεις σωστα?
Ποιος απο εσας το τηρησε?
Αρα?
Δεν θα πατε στον παραδεισο!!
Μαζι θα κανουμε ολοι παρεα εκει κατω μου φαινετε Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 26, 2013, 04:10:22 μμ »

Τεστ: Ριξε οχι ρινισματα αλλα ολοκληρα κοματια ξυλο μεσα σε λιωμενο χρυσαφι και μετα πες μου τι θα γινει Στριφογύρισμα ματιών
Φυσικα αυτο το τεστ δεν μπορειτε να το κανετε αλλα ρωτηστε εναν χημικο εαν μπορει να σταθει η παραπανω ιστορια.

Γιατι το λεω αυτο?
Στα ματια μου μπροστα ευτελη μεταλλο το οποιο επεσε κατα λαθος σε καδο που ελιωνε χρυσος πηραν φωτια και εξαυλωθηκαν!!
Ποσο μαλον ενα κομματι ξυλου που θα ακουμπηση τους 900 με 1100 βαθμους.
Κυριε Γιωργο οντως ετσι ειναι αλλα με ολο τον σεβασμο δεν μιλαμε για ενα κοματι ξυλο αλλα για το ΤΙΜΙΟ ΞΥΛΟ.
Θα σας πω και το αλλο,τι θα γινει εαν κοψεις ενα λουλουδι και το αφησεις ενα ολοκληρο χρονο?Φυσικα θα ξεραθη.
Ελατε να σας δειξω κομενα λουλουδια ενος χρονου μεσα σε εικονα (η εικονα λεγετε Παναγια του χαρου)και καθε χρονο απο τις 15 Αυγουστου εως τις 23 (εννιαμερα της παναγιας τα λεμε εμεις) τα λουλουδια (κρινακια για την ακριβεια) ανθιζουν και βγαζουν μπουμπουκια.Και αυτο καθε χρονο απο το 1944.Οσοι ειναι δωδεκανησιοι το γνωριζουν αυτο.
Τα λεω αυτα οχι για να πεισω καποιον αλωστε και γω δεν το πιστευα μεχρι που το ειδα με τα ιδια μου τα ματια,απλα εμπειριες μεταφερω.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 26, 2013, 04:17:41 μμ »

1) οντως μιλαμε για κατι που το πιανει ο νομος.. οποτε.. καταλαβαινεις!!

2) ειναι απλος μυθος!! δες τι παιζει....

Κωνσταντινατα λεμε κατα κορων τα σκυφωτα νομισματα... αυτα με το βαθουλωμα! οκ; μεγα λαθος κια που τα λεμε Κωνσταντινατα!!!

sorry..δεν  ξερω αν ο Κωνσταντινος τεμαχισε τον τιμιο σταυρο... αν και δεν ηταν Χριστιανος.. παρα εγινε λιγο πριν πεθανει! η Μητερα του ηταν Χριστιανη!

εν πασα την περιπτωση.. εγω θα μεινω περισσοτερο στα νομισματικα...

 πες οτι ο Κωνσταντινος εκοψε τον Τιμιο σταυρο... και στα πριονιδια.. εριξε χρυσο... και εκανε νομισματα... μα.. μιλαμε για τα βαθουλωτα νομισματα;;; που κοπηκαν περισσοτερο απο 700 χρονια μετα τον θανατο του Μεγαλου Κωνσταντινου;;;

οπως ναανφερα και κακως τα λεμε Κωνσταντινατα κι αυτα!! απλα τα ειχαν σαν φυλακτα γιατι εχουν πανω τον Χριστο σαν σχεδιο!! απλα πραγματα!

αν καποιος πει.. οχι.. μιλαμε για τα παλαιωτερα.. δηλαδη για σολιδους ή για τα ισταμενα (ιστερα του σολιδου.. ιδια με αυτον αλαλ ελαφρυτερα!)... τα χρυσα.. αυτα ηταν 24 καρατια καθαρο χρυσο.. οκ;

ας δουμε τι εκαναν ομως τοτε...

ενω τα χαλκινα τα επιτυπωναν και δεν τους ενοιαζε βαρος κτλ (γι αυτο και βλεπουμε ακομα και παλαιωτερα σχεδια με νεα επιτυπωση.. απο τον νεο αυτοκρατορα..)... τα χρυσα.. επρεπε να ειναι ακριβως! οποτε καθε φορα που επεστρεφαν στα κρατικα ταμεια.. τα ελιωναν και τα ξαναεκαναν νομισματα για να ειναι τελεια παντα!!! ε... λετε να υπαρχει κατι μεσα;;



Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 26, 2013, 04:19:57 μμ »

Φιλε μου δεκτον το παραπανω!!
Παμε μια βολτα τωρα στην διπλανη Ιταλια!!
Ειμαι σιγουρος πως σε καποια χωρια της Ιταλιας θα ακουσουμε και θα δουμε τετοιες εικονες και ιστοριες απο την ΚΑΘΟΛΙΚΗ πλεον πλευρα!!
Τελικα τι γινετε?
Πια θρησκεια εχει τον θεο εαν και εδω και εκει και παραπερα γινωνται θαυματα τετοιου τυπου?
Οι Ορθοδοξοι λενε εμεις εχουμε την αληθινη θρησκεια.
Οι Καθολικοι λενε εμεις την εχουμε.
Οι Προτεσταντες το ιδιο.
Οι Μωαμεθανοι παλι το Ιδιο λενε!!
Ινδουιστες? Μια απο τα ιδια!!
Βρε πολλοι δεν μαζευτηκανε τελικα που εχουν θαυματα και πιστευουν οτι εχουν τον αληθινο θεο?

Οσοι θελουν να πιστευουν ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ!!
Οσοι παλι προβληματιζωνται καλα κανουν και προβληματιζωνται!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 26, 2013, 04:20:05 μμ »

για αυτο που αναφερα για το οτι ηταν σαν φυλακτα... λογο του οτι ειχαν τον Χριστο πανω τους...  το ιδιο γινοταν και μετα βενετικα Τσεκινια... που εχουν τον Χριστο...

ενας απο τους λογους που συνανταμε πολλα τρυπημενα τσεκινια ειναι κι αυτος! (υπαρχουν κι αλλοι λογοι...)
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 26, 2013, 04:22:14 μμ »

Μπραβο βρε Νικο!!
Χαιρομε που τεκμηρειωνεις και ιστορικα αυτα που εχω λεω με απλη λογικη!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 26, 2013, 04:28:55 μμ »

γιώργο πλάκα κάνω . Εγω ειχα πλακωθεί με εναν παλία που πίστευε στα θαύματα , αν θυμάσαι.

 Μαζί σου..
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 26, 2013, 04:43:47 μμ »

Κυριοι δεν με καταλαβατε.
Σας ειπα δεν θελω να πεισω κανεναν, εμπειριες μεταφερω.
Δεν με νοιαζει τι γινετε στην Ιταλια η στην Κινα εμενα με νοιαζει το τι βλεπω εγω καθε χρονο.
Το ποια θρησκεια ειναι η αληθηνη η ποιος ειναι ο αληθινος θεος ειναι αλουνου παπα ευαγγελιο.
Και θα συμφωνησω με τον Κυριο γιωργο σ'αυτο που ειπε (Οσοι θελουν να πιστευουν ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ!! Οσοι παλι προβληματιζωνται καλα κανουν και προβληματιζωνται!!)
Νικο μου εγω δεν μιλησα για ολα τα Κωνσταντινατα γενικος,ουτε ειπα οτι ειναι τεκμηριομενο κατι,εγω ειπα οτι ο αγιος Κωνσταντινος οταν βρηκε το Τιμιο σταυρο (και το ξαναλεω ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΕΚΕΙ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΒΡΗΚΕ και δεν ξερω αν ειναι αληθεια) τα ρινισματα τα εριξε στον λιωμενο χρυσο.Γιαυτα και μονο τα νομισματα μιλαω εγω και οχι για ολα τα αλλα.
Δεν ειπα ποτε οτι αυτο εχει γινει στα σιγουρα,για μενα μυθος ειναι αλλα εχει σκεφτει καποιος αν οντως αυτα το νομισματα ειναι υπαρκτα.
Επισης δεν ειπα οτι ο χρηστος τα ξεραμενα λουλουδια τα κανει και ανθιζουν,απλα καποια πραγματα δεν εξηγουντε.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 26, 2013, 04:57:09 μμ από lefmaggos » Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 26, 2013, 04:49:37 μμ »

ειναι απλα τα πραγματα... και το παραξενο της κοπης..με το βαθουλωμα.. αλλα και η πλυθωρα του ιδιου ονοματος Κωνσταντινος σε αυτοκρατορες.. καπου εφτιαξαν τον μυθο!

θα σας πω 2 μικρες ιστοριες... γιαν α καταλαβαιτε τι παιζοταν....

1) καπου το ειχα διαβασει πριν πολλα χρονια.... στην αρχαια κινα.. λεγετε οτι μια πριγκιπισσα πηγε να δει μια φορα πως γινοταν η κοπη των νομισματων.. και καταλαθος αγγιξε λεει νομιζω την μητρα.. (ηταν χυτα τα κερματα.. οποτε ισως να ηταν πηλινη η μητρα..), και εμεινε το δακτυλικο της αποτυπωμα! τα νομισματα βγηκαν με αυτο πανω! θεωρηθηκε οτι εφερνε καλη τυχη και προστασια.. και τα νομισματα εγιναν περιζητητα τοτε... μιας και ειχαν το σημαδι απο την πριγκιπισσα... (μιλαμε για μερος του αποτυπωματος.. σαν μισοφεγγαρο..)... ε.. και τα υστερα νομισματα.. για πολλα χρονια.. (μιλαμε για πολυ παλια ετσι;;; ), ειχαν ενα σημαδι σαν μισοφεγγαρο... που το εβαζαν οι νομισματοκοπτες σαν στοιχειο του σχεδιου, για την αυθεντικοτητα και την αποδοχη στον κοσμο! εμειναν οτι ηταν της πριγκιπισσας.. ασχετα αν η ιδια ειχε χρονια που ειχε πεθανει...

2) μεσα σε θρυλους που εχουν διασωθει... υπαρχει ενας που δεν ειναι πολυ γνωστος! τον ειχα διαβασει και επαθα!

γνωριζει κανεις... τι νομισμα ηταν τα 30 αργυρια του Ιουδα;;  σημερα ξερουμε οτι ηταν αργυρα τεραδραχμα της Τυρου... που ηταν σε πλυθωρα εκεινη την εποχη... (μαλιστα και αυτο το νομισμα ειχε... παρει το σχεδιο απο αλλο νομισμα.. νομιχω των σελευκιδων.. αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια.. Χαμόγελο ).

ομως.. τον μεσαιωνα.... ξερετε ποια νομισματα ελεγαν οτι ηταν τα 30 αργυρια;;; το ροδιακο τετραδραχμο!!! αυτο το πιστευαν γιατι εβλεπαν τον Ιβισκο (το Ροδον) απο την μια μερια και τον ακτινοστεφη απολλωνα απο την αλλη αλλα και το ΡΟΔΙΩΝ....

τι εβλεπαν;; το ΡΟΔΙΩΝ... το μετεφραζαν σαν να ηταν απο το ΗΡΟΔΙΩΝ... (του Ηρωδη...)... ενω το Ροδο το ελεγαν οτι συμβολιζε το Ισραηλ (απο το ασμα ασματων...), και ο απολλωνας με τις ακτινες στο κεφαλι... ηταν ο Χριστος με το ακανθινο στεφανι!! φανταστειτε!!  

για περισσοτερες πληροφοριες...

http://www.academia.edu/362352/H._Gitler_The_Thirty_Pieces_of_Silver_-_A_Modern_Perspective_Proceedings_of_the_congress_I_30_denari_di_Giuda_Universita_degli_Studi_di_Milano_February_2006._Milan_2009_pp._63-78
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences