Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 15, 2024, 04:36:17 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Νέο είδος κυψελών;  (Αναγνώστηκε 5553 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
tzitzifiongos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 252


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 03, 2015, 10:34:32 μμ »

Ασχολείται κανείς με την μελισσοκομία; Εγώ είχα ασχοληθεί στο παρελθόν, αλλά τα παράτησα. Βρήκα ένα άρθρο σήμερα και μου λίνησε το ενδιαφέρον. Ξέρει κανείς γι'αυτό;
http://www.iflscience.com/technology/better-beehive-looks-sweet-aspiring-apiarists
Καταγράφηκε
νικολαος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 677


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 03, 2015, 11:08:08 μμ »

δεν ασχολουμε αλλα θα το ηθελα να ασχοληθω...
ειδα το βιντεακι στο youtube προχτες ενδιαφερον μου φανηκε αλλα να ναι ολα τοσο τελεια?
Καταγράφηκε
νικολαος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 677


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 03, 2015, 11:26:48 μμ »

https://www.youtube.com/watch?v=WbMV9qYIXqM το βιντεακι
Καταγράφηκε
tzitzifiongos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 252


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 03, 2015, 11:36:45 μμ »

Το βιντεάκι δεν το είχα δει. Εκπληκτικό!!! Μου φαίνεται πως στο μέλλον θα ασχοληθώ με την μελισσοκομία πάλι Χαμόγελο
Καταγράφηκε
νικολαος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 677


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 03, 2015, 11:44:41 μμ »

ενας φιλος μου ειναι ετοιμος  να ασχοληθει και ισως παω κι εγω να τον βοηθαω για να κανω το κεφι μου Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
tzitzifiongos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 252


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 03, 2015, 11:48:32 μμ »

Δεν είναι μόνο διασκεδαστικό, άλλα μαθαίνεις έναν τελείως διαφορετικό κόσμο. Εγώ έχω πάθει πλάκα με τα μελισσάκια, πως χρησιμοποιούν μαθηματικά και συντεταγμένες. Είναι απίστευτο έντομο!
Καταγράφηκε
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 05, 2015, 05:51:33 μμ »

Η μελισσοκομια,δεν ειναι απλη και ευκολη ενασχοληση.Βαλε αγορα των κουβελιων,συν τη βασσιλισα,μελισσοτροφες,μετακινηση των κουβελιων χειμωνα,καλοκαιρι.Αν το κανεις για δουλεια θελει να αφιερωνεις αρκετες ωρες ,δεν ειναι μονο για χομπι.
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 05, 2015, 08:21:27 μμ »

Οι τυποι που εφηυραν  την συγκεκριμενη κυψελη, επιασαν την καλη. Απ οτι διαβασα αγοραστηκε η πατεντα τους ή την προωθησαν σε  μεγαλες μοναδες παραγωγης μελιου κ τωρα αγορασαν κατι νεες τσουγκρανες  Γλώσσα
Πολυ εξυπνη ιδεα και οντως τωρα ισως να αξιζει να ασχοληθεις με μελισσια...Ειναι επιπονη διαδικασια γενικα και θελει πολυ χρονο, δεν ειναι σε καμμια περιπτωση χομπι.
Καταγράφηκε
tzitzifiongos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 252


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 06, 2015, 08:43:01 μμ »

Η έρευνα τελικά αποδίδει πολλά... Μπράβο στα παληκάρια... Δεν είναι χόμπι αλλά αν δεν θέλει κάποιος να ασχοληθεί επαγγελματικά, μπορεί να ασχοληθεί για προσωπική του χρήση ή για λόγους επικονίασης φυτών. Όπως και να'χει τα μελίσσια είναι πολύ χρήσιμα.
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 06, 2015, 09:12:39 μμ »

Ασχολείται κανείς με την μελισσοκομία; Εγώ είχα ασχοληθεί στο παρελθόν, αλλά τα παράτησα. Βρήκα ένα άρθρο σήμερα και μου λίνησε το ενδιαφέρον. Ξέρει κανείς γι'αυτό;
http://www.iflscience.com/technology/better-beehive-looks-sweet-aspiring-apiarists


Eγω ασχολουμαι φιλε.
Το εχω δει πολύ καιρο τωρα αλλα θεωρω ότι αφορα μονο καποιον ερασιτεχνη που του αρεσουν τα περιεργα .
Δεν θεωρω ότι αξιζει,ασχετως αν κάθε ευρεσιτεχνια είναι αξια συγχαρητηριων.
Το κάθε πλαισιο το χρεωνει καπου 70 ευρω και την κυψελη κομπλε κανα 500αρι αν θυμαμαι καλα
Καταγράφηκε
axionman80
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 222


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 06, 2015, 10:39:50 μμ »

Ασχολείται κανείς με την μελισσοκομία; Εγώ είχα ασχοληθεί στο παρελθόν, αλλά τα παράτησα. Βρήκα ένα άρθρο σήμερα και μου λίνησε το ενδιαφέρον. Ξέρει κανείς γι'αυτό;
http://www.iflscience.com/technology/better-beehive-looks-sweet-aspiring-apiarists


Eγω ασχολουμαι φιλε.
Το εχω δει πολύ καιρο τωρα αλλα θεωρω ότι αφορα μονο καποιον ερασιτεχνη που του αρεσουν τα περιεργα .
Δεν θεωρω ότι αξιζει,ασχετως αν κάθε ευρεσιτεχνια είναι αξια συγχαρητηριων.
Το κάθε πλαισιο το χρεωνει καπου 70 ευρω και την κυψελη κομπλε κανα 500αρι αν θυμαμαι καλα
500αρι? ο αδελφος μου ασχολειται και την εχει παρει την απλη κλασσικη την μονη με ενα 100αρικο με το μελι με το γονο με ολα! με επιασε η καρδια μου! 500αρι
Καταγράφηκε
tzitzifiongos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 252


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 07, 2015, 04:19:29 πμ »

Ναι τόσο την δίνουν απ'ότι είδα. Δεν συμφέρει τώρα. Δεν θα είναι όμως για πάντα αυτή η τιμή. Πιστεύω σε λίγο καιρό θα την ρίξουν. Ειδικά αν υπάρχει ανταγωνισμός σε κάτι ανάλογο.
Καταγράφηκε
jimse
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 384

End Of An Era


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 07, 2015, 01:05:54 μμ »

Μπράβο τους πολύ ωραία πατέντα, αλλά πρακτικά δέν ξέρω άν είναι τόσο τέλεια όσο το δείχνει.. πώς απο την πλευρά που το κλείνουν με κερί δέν χαλάει όταν χωρίζει τα κελιά και άν όντως δέν χαλάει μετά απο πόσο καιρό οι μέλλισες θα καταλάβουν οτι δέν έχει μέλι μέσα το κελί για να το ανοίξουν και να το ξαναγεμίσουν. Επίσης ανάλογα με το μέλι είναι πάρα πολύ δύσκολο να ρέει έτσι απλά,στα κλασικά μηχανήματα με αρκετά μεγάλη φυγόκεντρο δύναμη και πάλι μένει αρκετό μέσα. Όπως και έχει μπράβο στην έρευνα που έχουνε κάνει και στην αξιόλογη προσπάθεια.
Καταγράφηκε

From Wishes To Eternity
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 07, 2015, 01:29:58 μμ »

Δεν είμαι ειδικός, αλλά βλέποντας το βίντεο, μιλάνε για πατέντα που θέλουν χρήματα για να την αναπτύξουν...
Οπότε οψόμεθα…
@  jimse , φιλαράκι σε πέτυχα στο εβαυ κάπου κ σε είδα με το μακρύ μαλί… Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
΄
Ολα τα λεφτά!
Καταγράφηκε
jimse
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 384

End Of An Era


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 07, 2015, 01:41:30 μμ »

Δεν είμαι ειδικός, αλλά βλέποντας το βίντεο, μιλάνε για πατέντα που θέλουν χρήματα για να την αναπτύξουν...
Οπότε οψόμεθα…
@  jimse , φιλαράκι σε πέτυχα στο εβαυ κάπου κ σε είδα με το μακρύ μαλί… Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
΄
Ολα τα λεφτά!


Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Ναί μεγάλη αγάπη... ακόμα δεν μπορώ να το συνηθήσω...
Καταγράφηκε

From Wishes To Eternity
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences