Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 06:06:19 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ 1904  (Αναγνώστηκε 5956 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Αννα
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 10


Προφίλ
« στις: Μάιος 31, 2013, 09:30:45 πμ »

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ, ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ SITE ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΣΤΟ ΧΩΡΟ. ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΠΕΡΑΣΕ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΜΟΥ ΜΙΑ ΣΥΛΛΟΓΗ ΑΠΟ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΛΟΙΠΟΝ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΘΕΤΙ. ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΤΑ ΒΡΗΚΑ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ. ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΥΤΟ ΕΔΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ?
Καταγράφηκε
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 31, 2013, 09:36:14 πμ »

Έχεις τραβήξει πολύ μικρές φοτος η της έκανες πολύ μικρές  στην πορεία μέχρι να της ποσταρεις ...το σιτε σου επιτρέπει φωτογραφία μέχρι 120κβ και εσύ ανέβασες 2,5 κβ . Μεγάλωσε και αυτήν και τις επόμενες.
Φιλικα Νεστωρ.
Καταγράφηκε
dimitra
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 537


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 31, 2013, 09:36:23 πμ »

Αννα καλημερα και καλωσηλθες Χαμόγελο. Θα πρεπει να ανεβασεις μεγαλυτερες φωτο για να σου πουμε τι ακριβως εχεις στα χερια σου..
Δημητρα
Καταγράφηκε
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 31, 2013, 09:37:50 πμ »

Αννα καλημερα και καλωσηλθες Χαμόγελο. Θα πρεπει να ανεβασεις μεγαλυτερες φωτο για να σου πουμε τι ακριβως εχεις στα χερια σου..
Δημητρα

Πιάσε κάτι κόκκινο !
Καταγράφηκε
dimitra
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 537


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 31, 2013, 09:39:46 πμ »

Αννα καλημερα και καλωσηλθες Χαμόγελο. Θα πρεπει να ανεβασεις μεγαλυτερες φωτο για να σου πουμε τι ακριβως εχεις στα χερια σου..
Δημητρα

Πιάσε κάτι κόκκινο !
Μεγάλο χαμόγελο καλημερα!
Καταγράφηκε
STEL2
Επισκέπτης
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 31, 2013, 09:47:30 πμ »

Μάλλον ειναι το χρυσό 4 ή 8 δουκάτα με τον Βενιζέλο, αλλά πράγματι βάλε καλύτερες φώτο, για να σου πω σίγουρα
Καταγράφηκε
Αννα
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 10


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 31, 2013, 10:03:54 πμ »

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ, ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ SITE ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΣΤΟ ΧΩΡΟ. ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΠΕΡΑΣΕ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΜΟΥ ΜΙΑ ΣΥΛΛΟΓΗ ΑΠΟ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΛΟΙΠΟΝ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΘΕΤΙ. ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΤΑ ΒΡΗΚΑ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ. ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΥΤΟ ΕΔΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ?
Καταγράφηκε
Αννα
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 10


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 31, 2013, 10:04:48 πμ »

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ, ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ SITE ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΣΤΟ ΧΩΡΟ. ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΠΕΡΑΣΕ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΜΟΥ ΜΙΑ ΣΥΛΛΟΓΗ ΑΠΟ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΛΟΙΠΟΝ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΘΕΤΙ. ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΤΑ ΒΡΗΚΑ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ. ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΥΤΟ ΕΔΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ?
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ! ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ?
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 31, 2013, 10:07:14 πμ »

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ, ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ SITE ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΣΤΟ ΧΩΡΟ. ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΠΕΡΑΣΕ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΜΟΥ ΜΙΑ ΣΥΛΛΟΓΗ ΑΠΟ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΛΟΙΠΟΝ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΘΕΤΙ. ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΤΑ ΒΡΗΚΑ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ. ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΥΤΟ ΕΔΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ?
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ! ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ?

Καλυτερα ειναι και θα ειναι ακομα καλυτερα εαν δεν συνεχισεις να γραφεις με κεφαλαια
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
Αννα
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 10


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 31, 2013, 10:09:29 πμ »

Οκ πες πως εγινε!
Καταγράφηκε
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 31, 2013, 10:26:10 πμ »

Θα δοκιμάσω την τύχη μου μέχρι να μπει ο Νίκος (ΝΜS)  Γλώσσα

Στην αρχή νόμιζα ότι είναι κάτι τέτοιο  http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=3474.0 
αλλά μετά το ξανασκέφτηκα  και νομίζω πως είναι Μπαμπουίνος....

Χωρίς να θέλω να στεναχωρήσω την νέα φίλη μας ,είναι μηδενικής αξίας νομίζω αλλά ας περιμένει και τους υπολοίπους.

φιλικα Νεστωρ. 
Καταγράφηκε
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 31, 2013, 12:41:35 μμ »

Νομίζω πως είναι επανατυπωσει  στην μπροστινή πλευρά πάνω σε Αυστριακά  4 δουκάτα 1904. Η πίσω πλευρά είναι από αυτα του 1904. Τι χαρακτηριστικά έχει 40 χιλ διαμετρο και 13,9 περίπου βάρος;
http://en.numista.com/catalogue/pieces15156.html.
Καταγράφηκε
Αννα
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 10


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 31, 2013, 12:57:04 μμ »

ειναι 40 χιλιοστα σε βαρος δεν εχω τη δυνατοτητα να το μετρησω τωρα αλλα θα το κανω και θα σας πω. Δεν ξερω αν φαινεται στη φωτο αλλα απο την πλευρα με το Βενιζελο, κατω απο το κλαδι εχει αρχικα Α.Π
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 31, 2013, 01:48:24 μμ »

αννα μου γεια σου! Χαμόγελο καλω; ηλθες στο φορουμ!

το εβγαλαν για 4 δουκατα.. αλλα δυστυχως δεν ειναι κανονικο...

γενικα την εποχη του 1919-1920 βγηκαν καποια ιδιοτικης κοπης μεταλλια σαν απομιμηση των αυστριακων δουκατων.. και σαν μεγεθος και βαρος (ηταν σε χρυσο), ηταν 2 δουκατων και 4 δουκατων!

δεν ηταν κανονικα νομισματα.. αλλα ηταν για κοσμηματα και ενα ειδος προπαγανδας.. μιας και σχεδον ολα ειχαν τον Βενιζελο πανω... με εξαιρεση ενα 4δουκο με τον Βασιλια Κωνσταντινο..
ηταν για κοσμηματα γι αυτο και

γενικα ξερω 4 διαφορετικα 4 δουκα και 2 των 2 δουκατων.... και το δικο σου... δεν ειναι μεσα σε αυτα...
τωρα για το αν υπαρχουν κι αλλα.. δεν το γνωριζω...

καπου ειχα δει οτι καποια τα χρησιμοποιουσαν σαν χρημα... λογο του χρυσου τους.. και λογο ελλειψης μετρητων τοτε.. αλλα δεν ειμαι σιγουρος..

το δικο σου... δεν ειναι χρυσο! εκτος αυτου εχει αλλο οπισθοτυπο και αλλες επιγραφες...
πηραν ενα νομισμα χρυσο των 4 δουκατων αυστριας, κοπιαραν το πισω μερος με τον αετο.. και... Κλείσιμο ματιού

εχω την εντυπωση οτι στα ελληνικα κομματια... με Βενιζελο ή Κωνσταντινο, ο δικεφαλος αετος ειχε στο στηθος του τον ελληνικο θυραιο.. οχι τον αυστριακο... αλλα.. μεσα στα πολλα... Χαμόγελο

μαλλον για καποια παραδοσιακη στολη βγηκε αυτο... αλλα προσωπικα το βρισκω πολυ ενδιαφερον κομματι! Χαμόγελο



Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 31, 2013, 02:27:03 μμ »

εχεις απολυτο δικιο Νικο μου,ειναι οπως οι λεγομενες αυστριακες ντουμπλες,μονο που στην περιοδο της ακμης του ελευθεριου βενιζελου,εκοψαν και αρκετες για στολες η και για αλλες χρησεις με το μπουστο του βενιζελου σαν εθναρχη και ελευθερωτη!χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences