Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 08:01:34 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μια Πιαστρα του 1886  (Αναγνώστηκε 3474 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 20, 2011, 10:17:40 μμ »

Θα ηθελα την γνωμη των φιλων Κυπριων αν το νομισμα αυτο εχει παρει την ανηφορα ανεξελεκτα ή ειναι φυσιολογικη η πορεια του και θα εχουμε και αλλη ανοδο!
http://cgi.ebay.com/CYPRUS-1886-1-PIASTRE-NGC-AU-58-GREAT-EYE-APPEAL_W0QQitemZ110649403139QQcategoryZ4941QQcmdZViewItemQQ_trksidZp5197.m7QQ_trkparmsZalgo%3DLVI%26itu%3DUCI%26otn%3D4%26po%3DLVI%26ps%3D63%26clkid%3D7227076314356490866

Τωρα τελευταια εχω επικεντρωθει λιγο στα Κυπριακα νομισματα να μαθω μια και θελω να γινω κατοχος μιας μικρης συλλογουλας
Σε κατασταση F το συγκεκριμενο νομισμα  βρισκετε ευκολα ή οχι και ποσο αξιζει??

Υ.Γ Φιλε Γιαννη το βιβλιο που μου συστησες ηδη παρεγγελθει και ειμαι εν αναμονη της αφιξεως του!! Σε ευχαριστω πολυ!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 20, 2011, 10:25:32 μμ »

Αυτη που εχω παραγγειλη δεν εχει καμια σχεση με την εικονιζομενη οπως θα δειτε παρακατω
αλλα μεχρι εκει που εφτανε το χερι μου μεχρι εκει το απλωσα Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
kypronumis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 738


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 21, 2011, 01:13:35 πμ »

Ανεξελεγκτη μου φενεται η ανηφορα αλλα δεν το βλεπω να ανεβαινει αλλο καπου εκει θα τελειωσει. Η 1 πιαστρα του 1886 εχει σχετικα μεγαλο τιραζ 226.800 σε συγκριση με τα χαλκινα αδελφακια της αλλα γενικα τα σλαμπαρισμενα κυπριακα νομισματα παρουσιαζουν καποτε τρελλες τιμες λογω του μικρου αριθμου σλαμπαρισμενων που εμφανιζονται στην αγορα. Τωρα σε F κατασταση σχετικα ευκολο νομισμα στα 60-70 Ευροπουλλα  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 06, 2011, 09:00:31 μμ »

H προηγουμενη του σλαμπ με βαθμο AU58  ειχε πιασει 885 δολλαριακια!!
Η σημερινη που εκλεισε , δεν τις δινω προσωπικα AU50 δεν τα πιανει και διχως σλαμπ και πηγε στα 279 δολαριακια!!
Για ενα τοσο απλο νομισμα πως εξηγητε την ανηφορα που εχουν στις δημοπρασιες??
Και ο αγοραστης δεν ηταν τυχαιος απο οτι ειδα , Κυπριος ο οποιος και αγοραζει και πουλαει!!

Υ.Γ Ασχετο-Σημερα μια δημοπρασια μισης του 1890 εφυγε το νομισμα για το Περου Έκπληξη
Και κοιτωντας τον χρηστη ειδα οτι εχει αγορασει πολλα Κυπριακα νομισματα τελευταια!! Που? Στο Περου Απορία
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 07, 2011, 01:28:58 πμ »

γιωργο, υπαρχουν ελληνες μεταναστες,σε ολην την υφηλιο.μπορει να ειναι και συλλεκτης βρεττανικων αποικιων,διολου απιθανο.και τελος,μην κοιτας την ελληνικη αγορα,που οι ενδιαφερομενοι μετριουνται σε δεκαδες και πολλους λεω!!!στο εξωτερικο,ειδικα στην αγγλια,ειναι δυσευρετα,ειδικα οι υψηλες καταστασεις,το βλεπεις και μονος σου.οταν πουλα ο αλλος,λαμπρη ακυκλοφορητη του 1881,2.000 λιρες βρεταννιας,το θεωρουνε ευκαιρια!!!και εμεις υπερβολη.μην ξεχνας και τον πλυθησμο της κυπρου,σε σχεση,με την παγκοσμια νομισματικη αγορα,σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1431



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 09:50:56 μμ »

Φιλε Γιωργο απο την μια πρεπει να μας λυπει, που τα νομισματα δεν επιστρεφουν εδω, απο τη αλλη
πρεπει να μας χαροποιει.
Οταν μιλαμε για αξια ενος νομισματος,λαμβανουμε υποψη το τιραζ, την κατασταση, το μεταλλο,την παλαιοτητα, ομως υπαρχει  και ενας πεμπτος παιχτης που ειναι η ΔΙΑΣΠΟΡΑ.
Γιατι δεν λεει να ειναι ενα νομισμα σπανιο, αλλα καποιος να εχει αποθυσαυρισει 50 κομματια, σκεψου αν αυτα μια μερα παρουν τον δρομο για Θησειο, την πτωση θα ακολουθηση μεχρι να αποροφηθουν.
Καλως κανει ο μερακλης απο το Περου και τα μαζευει, δεν θα χασει, μακαρι να υπαρχουν και αλλοι.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences