Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 06, 2024, 12:37:16 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΧΡΥΣΟ 100 FRANKA  (Αναγνώστηκε 3318 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« στις: Αύγουστος 20, 2011, 04:46:12 μμ »

Εχω δει σε φιλο εμπορο ενα χρυσο νομισμα των 100 φραγκων της γειτονικης Αλβανιας. Κατασταση AU+ (σχεδον ακυκλοφορητο οχι τοσο λογω φθορας αλλα λογω μικρων χρυπηματων στο προσωπο και στο πεδιο), με λουστρο, του 1926 και γνησιο (διοτι υπαρχουν παρα πολλα πλαστα). Τιμη 2300 (δεν εκανα παζαρι  Μεγάλο χαμόγελο κατι θα κοψει ομως). Στην αρχη που το ειδα σκεφτηκα οτι δεν θα εχει συλλεκτικο ενδιαφερον λογω οτι προερχεται απο μικρη και οικονομικα ανισχυρη χωρα. Μετα ομως λιγη ερευνα ειδα οτι υπαρχει ενα ενδιαφερον για τα Αλβανικα χρυσα. Να πω την αληθεια μου αρεσε πολυ το σχεδιο απο την πλευρα με τα αλογα. Θα ηθελα να ακουσω και τις δικες σας γνωμες για το συγκεκριμενο νομισμα. Τιμη, σπανιοτητα, κ.λ.π.

Ενδεικτικη φωτογραφια
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 20, 2011, 06:14:19 μμ »

αν μπορεις να το αντιπαραβαλεις με ενα ομοιο,ισως σε βοηθηση.αυτα κοπηκαν κανονικα στην ιταλια,και η λεξη prova,με παραπεμπει σε δοκιμιο?πραγμα που  παμε σε αλλο κεφαλαιο.το μονο που ειμαι σιγουρος,τα αλβανικα εκεινης της περιοδου ειναι ακριβα,και υπαρχουν αρκετες κοπιες,επειδη δεν εχω ασχοληθει με αυτην την χωρα σχεδον καθολου,προσπαθησε να εισαι σιγουρος για την αγορα,απο καποιον εμπειρο με αυτα,δεν ειναι εποχες για ρισκα.σου συνιστω προσοχη!!!και καλη τυχη,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 20, 2011, 06:48:45 μμ »

Καλησπερα και ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Η αληθεια ειναι οτι υπαρχουν πολλα πλαστα αν και αυτο που εχω βρει ειναι γνησιο και ο πωλητης ειναι γκουρου στα χρυσα (αναγνωριζει πλαστα σε δευτερολεπτα). Δεν φοβαμαι για την γνησιοτητα αλλα για την τιμη σε σχεση με την κατασταση. Πραγματι κοπηκαν στην Ρωμη (εχει καπου το R) αλλα νομιζω πως δεν ηταν νομισμα κυκλοφοριας τοσο αλλα αναμνηστικο. Ευχαριστω και παλι και οποια επιπλεον γνωμη ευπροσδεκτη.
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 20, 2011, 06:51:23 μμ »

Η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω εαν θα το παρω αλλα θελω να το ψαξω πρωτα, μιας και οπως ειπατε οι καιροι ειναι δυσκολοι και θα γινουν ακομα πιο "σφιχτοι" (δεν ειμαι καθολου απαισιοδοξος αλλα ρεαλιστης). Παντως και να μην το παρω, θα εχω αποκτησει μια ακομα γνωση  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 20, 2011, 07:27:55 μμ »

τα αλβανικα ειναι νομισματα που τραβαν μεγαλη ανηφορα στις δημοπρασιες.Υπαρχουν και αρκετοι ελληνες που ασχολουνται μαζι τους  σε βαθος αλλα δυστηχως δεν ειναι μελη στο φορουμ μας.Δεν ξερω σε τι οφειλεται η υψηλη τιμη που πιανουν στις δημοπρασιες.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences