Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 06, 2024, 07:43:45 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ξεπέρασε τα 300 η χρυση λιρα...  (Αναγνώστηκε 10310 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« στις: Ιούλιος 12, 2011, 11:18:59 πμ »

http://www.bankofgreece.gr/Pages/el/Markets/LIRA/DispItem.aspx?FltFld=ID&FltVal=347
Καταγράφηκε

LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 12, 2011, 12:45:21 μμ »


με το $ να ανεβαινει
λογικο το βλεπω
Καταγράφηκε

giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 12, 2011, 09:29:43 μμ »

σιγουρα αυτην την χρονικη στιγμη,αποκορυφωμα σχεδον της υφεσης,ειναι το μονο σχετικα,σταθερο μεσο εξασφαλισης οικονομιων.λεω σχετικα, γιατι εχω διαπιστωσει,αρκετες αισχροκερδειες,απο τα γνωστα γερακια του κυκλωματος.σιγουρα οποιος δεν εχει ασχοληθη με τον χρυσο γενικα,ας μην τολμα, βιαστικες δελεαστικες αγορες.εδω ειδημονες(ο τροπος του λεγειν),την πατανε με περιεργες,ποσο μαλλον ενας νεος στο κυκλωμα.ηδη η αγορα εχει κατακλυσθει απο ιταλικες και λιβανεζικες,20 κ,18,14,και παει λεγοντας.το να ζυγιζει μια λιρα,7,98 γραμμαρια δεν ειναι το ζητουμενο,για να ειμαστε σιγουροι.οπως ειπε και ο γιωργος τα χρυσα νομισματα,και οι λιρες ειναι το ιδιο πραγμα.αν μπορει καποιος να γνωριζει το νομισμα, αποφευγει συνηθως τις κακοτοπιες.και ειναι αρκετα ευκολο,αν εχεις λιγη πειρα.με τους χρυσοχοους,(που μερικοι τους θεωρουν εξπερ,με το αστερακι,και ενα σωρο ξεπερασμενα,)δεν εισαι ποτε σιγουρος.το ματι,και το αγγιγμα, δεν χανει ποτε,δεν κανω τον εξπερ,αλλα ασχολουμαι πολλα χρονια με λιρες,και πολαπλασια,και οι μερες ειναι πολυ πονηρες.χαιρετω ολην την παρεα,γιαννηςτ.υγ.δειτε διαφορες τιμων,στις κατηγοριες,της τραπεζης,και σκεφτειτε το αναλογο κερδος.
Καταγράφηκε
valantis
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 12, 2011, 10:49:57 μμ »

αφου περασαμε τα 300 παμε για 400.το θεμα ειναι οπως λεει και ο giannist προσοχη.προσφατα ειδα λιρα με 200 ευρα περιπου και λογικο ειναι να ειναι μαιμου οπως ειχα βαλει εγω μια φορα εδω στο σιτε και πιστευω την ειδατε ολοι.αν δεν ξερεις ρωτα δεν ειναι κακο τον εαυτο σου θα κανεις καλο οχι κανενα αλλο
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 13, 2011, 11:53:24 πμ »

Το να αποτελει για οιονδηποτε βεβαιοτητα το οτι η λιρα ξεπερασε τα 300 και παει για 400 αποτελει κατα την γνωμη μου μεγα ατοπημα επηρεασμου συνειδησεων ,οποιαδηποτε ανεπιβεβεωτη αναφορα χωρις ακριβεστατα εστω προσωπικα σχολια του εγγραφωνττως το σχολιο αποτελει μεγα πλανην,δεκτες οι γνωμες και αποψεις αλλα οχι υπ ατμον,αναρωτιεμαι μηπως χαλιναγογουνται απο καποιους αγοραστικες συνειδησεις ,το θεμα θελει προσοχη ,δεν ανεβαινει ο χρυσος εν μια νυκτυ χωρις διορθωσεις σε συντομο χρονικο διαστημα.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 13, 2011, 12:11:38 μμ »

φιλε diaylosark,οπως λεμε στην καθομιλουμενη,παιρνω το μερους του (διαβολου) φιλου βαλαντη,γιατι αν διαβασες καλα,λεει ακριβως τα αντιθετα,απο αυτα που υποστηριζεις οτι πρεσβευει.ο φιλος συμφωνησε μαζι μου,οτι στις μερες που διαγουμε,και ειναι προφανες(ορα, στο λημμα της τραπεζης της ελλαδος,τιμη χρυσης λιρας)οτι η χρυση λιρα παιρνει την ανιουσαν.και αυτο,πρεπει να μας κανει καχυποπτους ως προς τις αγορες μας, με το εν λογω αντικειμενο.δεν καταλαβαινω,απο που ορμωμενος?εξελλαβες το αρθρο του,με ιδιοτελεις σκοπους?μετα τιμης,γιαννηςτ.και γραμματα γνωριζω.
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 13, 2011, 01:08:18 μμ »

φιλε diaylosark,οπως λεμε στην καθομιλουμενη,παιρνω το μερους του (διαβολου) φιλου βαλαντη,γιατι αν διαβασες καλα,λεει ακριβως τα αντιθετα,απο αυτα που υποστηριζεις οτι πρεσβευει.ο φιλος συμφωνησε μαζι μου,οτι στις μερες που διαγουμε,και ειναι προφανες(ορα, στο λημμα της τραπεζης της ελλαδος,τιμη χρυσης λιρας)οτι η χρυση λιρα παιρνει την ανιουσαν.και αυτο,πρεπει να μας κανει καχυποπτους ως προς τις αγορες μας, με το εν λογω αντικειμενο.δεν καταλαβαινω,απο που ορμωμενος?εξελλαβες το αρθρο του,με ιδιοτελεις σκοπους?μετα τιμης,γιαννηςτ.και γραμματα γνωριζω.
Γιαννη,και βαλαντη καλως υποστηριζετε αποψεις τις οποιες ασπαζωμαι αλλα ψαχνω το θεμα απο αλλες πτυχες ,κοιτωντας την πορεια ολων των μεταλλων διοτι ασχολουμαι αρκετα κυριως με το ασημι ,ειδικα αν παρατηρησετε την συνεχομενη ανοδικη πορεια του χρυσου σε καμπυλες 10 ετιας η αν θελετε 20 ετιας ,*ειναι παμπολες οι πηγες στο ιντερνετ*θα παρατηρισετε οτι ειναι ομαλη ,η πιο ομαλη ανοδικα απο ολα τα μεταλλα,την τελευταια εβδομαδα εγινε μια *μυτη προς τα πανω ανησυχητικη*αν αυτο σε σχεση με τα οικονομικοπολιτικα σεναρια των τελευταιων 5/10 ημερων για ενδεχομενη καταρευση του ευρω αλλα και δολαριου δεν επηρεασαν και τον τον χρυσο νωριτερα ενω οι αναμενωμενη ανοδος του με πιο ηπια καμπυλομορφη θα ηταν η ειναι τελος σεμπτεβρη λογο κυριως της τοτε αναμενωμενης ανοδικης τιμης του αργου πετρελαιου , τοτε και εγω συμφωνω μαζι σας ,προσωπικα για να ειμαι ειλικρινης θελω αυτη την ανοδο αλλα με ανησυχει που γινεται τωρα ,υποψιαζωμαι διορθωση και πιστευω οτι θα γινει αυτο το μηνα
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 13, 2011, 01:46:45 μμ »

φιλε diaylosark,οπως λεμε στην καθομιλουμενη,παιρνω το μερους του (διαβολου) φιλου βαλαντη,γιατι αν διαβασες καλα,λεει ακριβως τα αντιθετα,απο αυτα που υποστηριζεις οτι πρεσβευει.ο φιλος συμφωνησε μαζι μου,οτι στις μερες που διαγουμε,και ειναι προφανες(ορα, στο λημμα της τραπεζης της ελλαδος,τιμη χρυσης λιρας)οτι η χρυση λιρα παιρνει την ανιουσαν.και αυτο,πρεπει να μας κανει καχυποπτους ως προς τις αγορες μας, με το εν λογω αντικειμενο.δεν καταλαβαινω,απο που ορμωμενος?εξελλαβες το αρθρο του,με ιδιοτελεις σκοπους?μετα τιμης,γιαννηςτ.και γραμματα γνωριζω.
επισης αν δεχτω τα γραφωμενα οτι τα 300 ευρω ξεπερασε η λιρα και θεωρειται πλεον ο αριθμος εναρκτηριος πατος για τον αριθμο 400,προσωπικα θεωρω οτι αυτην την χρονικη περιοδο θα καω οικονομικα αν οιοθετησω τον ορο διοτι επενδυω αλοιως ,εμμεσα αναφερω οτι περισσοτερο με ενδιαφερει το να πεσει κατω απο 40,000 το ratio gold/silver,ακομα και αν ο χρυσος παει στις 5000 ευρω η ουγκια,στο θεμα της καχυποψιας σε σχεση με την λιρα ειδικα σε οτι αφορα την συστηση τροπων απο οιονδηποτε προς οιονδηποτε για προστασια  σε σχεση με καλπικες κ,λ,π ενοειτε πως συμφωνω απολυτα
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 13, 2011, 01:49:18 μμ »

εισαι ο τριτος που ακουω και  λεει για διορθωση της τιμης  μεσα στο καλοκαιρι
Καταγράφηκε

giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 13, 2011, 02:10:07 μμ »

φιλε μου, σε μια κριση σιγουρα ολα παιρνουν ανοδικη πορεια .δεν χρειαζεται μακροοικονομικη μελετη.οχρυσος τριπλασιαστηκε σε μια δεκαετια, ο αργυρος πιο πολυ,το αλουμινιο λογω πρακτικων εφαρμογων,κλπ.το να βαζεις στο μυαλο σου ομως, δευτερες σκεψεις,για ατομα που ουτε καν γνωριζεις,ειναι λιγο ακομψο,σε χαιρετω,καλο καλοκαιρι,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 13, 2011, 02:41:48 μμ »

εισαι ο τριτος που ακουω και  λεει για διορθωση της τιμης  μεσα στο καλοκαιρι
Οι πολιτικες επηρεαζουσες τα παντα εξελιξεις τρεχουν και μεσα στο καλοκαιρι
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 13, 2011, 02:59:20 μμ »

φιλε μου, σε μια κριση σιγουρα ολα παιρνουν ανοδικη πορεια .δεν χρειαζεται μακροοικονομικη μελετη.οχρυσος τριπλασιαστηκε σε μια δεκαετια, ο αργυρος πιο πολυ,το αλουμινιο λογω πρακτικων εφαρμογων,κλπ.το να βαζεις στο μυαλο σου ομως, δευτερες σκεψεις,για ατομα που ουτε καν γνωριζεις,ειναι λιγο ακομψο,σε χαιρετω,καλο καλοκαιρι,γιαννηςτ.
Τι ειναι κομψο αγαπητε μου και τι ακομψο ειναι παντα υποκειμενικο,εχει να κανει με υπαρκτη η ανυπαρκτη παιδεια η και ηθικο η ανηθικο τροπο σκεψης με μετρα πολιτικοκοινωνικα,οποιον δεν γνωριζω και εχω αντιθετη αποψη δεν σημαινει οτι δεν σεβομαι,επι του προκειμενου ευθαρσως γραφω και πιστευω πως σε χωρους ανταλακτηριων ιδεων επενδυσεων συνανταει κανεις *καθε καρυδιας καρυδι* διατηρω το δικαιωμα οπως και εσεις ειδικα οταν δεν γνωριζω ατομα να ειμαι δυο φορες πιο προσεκτικος κανωντας διαφορες σκεψεις εως να εχω εικονα του ανθρωπου για να μιλω με αλλες χιλιες λεξεις΄΄
Καταγράφηκε
valantis
Επισκέπτης
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 13, 2011, 03:58:08 μμ »

λοιπον η ανοδος του χρυσου για μενα ειναι κατι κακο απο πολλες πλευρες.
θα ειναι δυσκολο να δωσεις ενα νομισμα μια λιρα σε καποιο και να τον πεις 400-500 ευρω
ο χρυσοχοος της γειτονιας το γυρισε στο ασημι.ο κοσμος λεει κανει γαμο και παιρνει μονο βερες.
το θεμα κρισεως ανεβαζει τον χρυσο και τα υπολοιπα.και απο οτι ακουσα σημερα για αμερικη πασχουν και αυτοι απο κριση.
 λογικο ειναι να ανεβαινει και να συνεχισει να ανεβαινει ο χρυσος και τα αλλα μεταλα.
εκτος την κριση ειναι και η μεγαλη ζητηση.
το θεμα διορθωση δεκτο αλλα τωρα? γιατι οχι περσι? η προπερσι? οσο παει παμε και χειροτερα σε παγκοσμια κλιμακα .αν καποια στιγμη σταματησει η κριση στον πλανητη ναι τοτε θα γινει διορθωση.
αυτη ειναι η αποψη μου και επιδη δεν βλεπω να περνα η κριση ετσι νομιζω οτι θα υπαρχει ανοδος .δεν ξερω που  θα σταματησει αλλα πιστευω ναι θα ανεβει και αλλο χωρις αυτο να σημαινει οτι ειναι καλο.εκτος αν εχεις τιποτα κιλα οποτε παω πασο
καλο καλοκαιρι και διακοπες και απο μενα και προσοχη στα δαση
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 13, 2011, 05:01:30 μμ »

λοιπον η ανοδος του χρυσου για μενα ειναι κατι κακο απο πολλες πλευρες.
θα ειναι δυσκολο να δωσεις ενα νομισμα μια λιρα σε καποιο και να τον πεις 400-500 ευρω
ο χρυσοχοος της γειτονιας το γυρισε στο ασημι.ο κοσμος λεει κανει γαμο και παιρνει μονο βερες.
το θεμα κρισεως ανεβαζει τον χρυσο και τα υπολοιπα.και απο οτι ακουσα σημερα για αμερικη πασχουν και αυτοι απο κριση.
 λογικο ειναι να ανεβαινει και να συνεχισει να ανεβαινει ο χρυσος και τα αλλα μεταλα.
εκτος την κριση ειναι και η μεγαλη ζητηση.
το θεμα διορθωση δεκτο αλλα τωρα? γιατι οχι περσι? η προπερσι? οσο παει παμε και χειροτερα σε παγκοσμια κλιμακα .αν καποια στιγμη σταματησει η κριση στον πλανητη ναι τοτε θα γινει διορθωση.
αυτη ειναι η αποψη μου και επιδη δεν βλεπω να περνα η κριση ετσι νομιζω οτι θα υπαρχει ανοδος .δεν ξερω που  θα σταματησει αλλα πιστευω ναι θα ανεβει και αλλο χωρις αυτο να σημαινει οτι ειναι καλο.εκτος αν εχεις τιποτα κιλα οποτε παω πασο
καλο καλοκαιρι και διακοπες και απο μενα και προσοχη στα δαση

Bαλαντη καλησπερα ,καταλαβαινω πως ενοεις τα πραγματα ,συμφωνω μαζι σου στο σκελος οτι τα 400 και 500 θα σημαινουν και προβλημα ρευστοποιησης λογο τοτε πληθωρισμου και εξαθλιωσης του χρηματοπιστωτικου συστηματος ,αλλα Βαλαντη εδω συμβαινουν σημεια και τερατα ,κοιτα την σημερινη ανοφο,ειναι τρελη οχι μονο ραλυ του χρυσου προς τα πανω αλλα αρχισε και το ασημι να θυμιζει τελος απριλη 2011,στα κιλα που αναφερεις ,ενταξει καταλαβαινω ,στο χρυσο ξερεις καλα οτι και το δευτερο δεκαδικο παιζει ρολο,και να εχει καποιος κιλα,οταν η φουσκα ειναι αποτομη που θα βρει ;τον  επενδυτη να αγορασει σε μια κοινωνια αρρωστη και πληγωμενη οικονομικα,τιποτα δεν παει καλα στην ουσια ,και η χαρα του ποθου οσων κερδιζουν καποια ευρω μενει μετεωρη μπροστα στην φτωχεια της εποχης ,βαλαντη η διορθωση εξαρταται καθαρα απο τις πολιτικες εξελιξεις της ανατολικης ασιας και γενικωτερα απο την πορεια του αργου πετρελαιου ,απο την μερικη η σχετικη καταρευση δολαριου και ευρω,και πανω απο ολα απο τις αποφασεις τις κινας διοτι αυτη ειναι ο πελατης,αλλα και αναριχωμενη παγκοσμια δυναμη,Βαλαντη,ξερωντας την επαγγελματικη σου ιδιωτητα ευχωμαι καλες διακοπες με την υπηρεσια η χωριστα.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 13, 2011, 09:48:21 μμ »

φιλε μου ,το να χαλιναγωγω ,και να επηρεαζω αγοραστικες συνειδησεις,ξεφευγει,απο τα ορια του ευπρεπους διαλογου.αν η γενικη παιδεια σου, φθανει σε αυτο το επιπεδο,ειλικρινα λυπαμαι,για σενα.αλλο να εκφραζεις ελευθερα την γνωμη σου,και αλλο με μπουρδολογιες,να μας το παιζεις, γραφικος ελληνοπρεπης ημιμαθης, του  1800,που μαθαιναν πεντε κολυβογραματα,και εμενε ο καθε αγραματος χωρικος με ανοικτο το στομα.σε παραπεμπω στο θεατρικο, βαβυλωνια.οταν καποιος σου μιλα ηρεμα, και χωρις ιχνος κακεντρεχειας ειναι αποδειξη της οποιας παιδειας,σε διακρινει.διαβασε τους χαραχτηρισμους σου και τις ,ασχετες απαντησεις σου στο ερωτημα μου? και ελπιζω,να αποκτησης συνειδηση του υπερφιαλου εγω σου.οσο για τις γνωσεις σου περι μεταλλων,ειναι τουλαχιστων αστειες.συμβουλευσου εναν οικο ,αξιολογησης διεθνων χρηματηστηριακων,τιμων μεταλλων,ισως σε βοηθηση,και επιτελους αποκτησεις μια καποια γνωση.ειμαι μελος στο χρηματιστηριο,πριν τις φουσκες.καλη μελετη,ισως η θεια φωτιση?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 13, 2011, 10:15:04 μμ από giannist » Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences