Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 16, 2024, 04:43:13 πμ
Σελίδες: 1 ... 58 59 [60] 61 62 ... 161
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΤΟΥΣ 2013 ΤΡΑΠΕΖΑ της Ελλαδος  (Αναγνώστηκε 553386 φορές)
0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #885 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 05:43:02 μμ »

Το Λουξεμβούργο εδώ και χρόνια κυμαίνεται στις proof σειρές ανάμεσα στα 1.500 και 2.000 τεμάχια, εμείς γιατί 2.500; Τις περυσινές τρόμαξαν να τις πουλήσουν.
Καταγράφηκε

athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #886 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 05:50:40 μμ »

Σιγά να μην τις πούλησαν. Εχουν αρκετά αποθέματα και σε ασημένια και σε χρυσά του 2012 . Απ' όσο ξέρω θα τα κρατήσουν μέχρι 12.11.2013 και μετά μάλλον θα πάνε για λιώσιμο!
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #887 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 05:58:58 μμ »

Οσον αφορά το Λουξεμβούργο, τα 5ευρα σε νιόβιο τα εκτυπώνει σε 3.000 τεμάχια και γίνονται ανάρπαστα.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #888 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 06:00:16 μμ »

Σε κάποιες χώρες ζητούν από την αρχή της χρονιάς οι ενδιαφερόμενοι να κάνουν αίτηση για το πόσα κομμάτια θέλουν από το κάθε αντικείμενο.
Μάλιστα πολλές φορές δεν ανακοινώνουν καν τιράζ το οποίο διαμορφώνεται από την ζήτηση.
Αλλιώς 1000-1500 κομμάτια για Ελλάδα είναι καλά για τα ασημένια, ενώ τα σετ Proof 2000-2500
κρίνοντας από τα τιράζ άλλων χωρών.
Οι συλλέκτες στην Ελλάδα είναι μετρημένοι... τις αιτήσεις με τα ονόματα κάθε χρονιάς να έβλεπαν θα είχαν μια ιδέα.
Τώρα βέβαια υπάρχουν και κάποιοι που τα παίρνουν για επένδυση και όχι για την συλλογή τους.
Ε σε τέτοιες περιπτώσεις καλό είναι να δίνουν πρώτα στους συλλέκτες (από ένα) και μετά στους εμπόρους.


Ναι, συμφωνώ, αυτοί είναι ηλήθιοι και άχρηστοι. Τόσο κόβει το μυαλό τους. Αυτό είναι δεδομένο.


ΕΜΕΙΣ, μπορούμε να κάνουμε κάτι ΓΙΑ ΕΜΑΣ; Να τους βοηθήσουμε να "δουν το φως το αληθινό", για να αποφεύγουμε ΕΜΕΙΣ την ταλαιπωρία;

Εγώ δεν λέω ότι είναι ηλίθιοι και άχρηστοι... τις προτάσεις αυτές τις έχω κάνει και στο τμήμα με τα συλλεκτικά της ΤΤΕ και μου είπαν ότι με ευχαριστούν για αυτό. Φυσικά αυτοί δεν είναι υπεύθυνοι για τα τιράζ.

Θα μπορούσαμε να οργανωθούμε εδώ στο φόρουμ και να ετοιμάσουμε μια ηλεκτρονική επιστολή που θα την υπογράψουμε όσοι από τα μέλη του φόρουμ (ή και άλλοι που θέλουν) με προτάσεις.

Αρκεί βέβαια να μπορέσουμε να συνεννοηθούμε.
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #889 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 06:03:41 μμ »

Θα μπορούσαμε να οργανωθούμε εδώ στο φόρουμ και να ετοιμάσουμε μια ηλεκτρονική επιστολή που θα την υπογράψουμε όσοι από τα μέλη του φόρουμ (ή και άλλοι που θέλουν) με προτάσεις.
Αρκεί βέβαια να μπορέσουμε να συνεννοηθούμε.
Στο μυαλό μου είσαι;
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5199

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #890 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 06:29:02 μμ »

Έχω χρόνια να γράψω στο στέκι... και θα κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου και των δημοσίων υπαλλήλων...

Αν κατάλαβα καλά, πέρσι δεν είχαν πουλήσει ούτε χίλια κομμάτια από το κάθε ασημένιο. Οπότε φέτος σκέφτηκαν (και πολύ λογικά), γιατί να φτιάξουν περισσότερα από χίλια, αφού θα μείνουν απούλητα...

Και ξαφνικά, ακόμα και άνθρωποι που δεν ήξεραν ότι υπάρχουν ελληνικά αναμνηστικά...
(Μαύρα κοράκια με νύχια γαμψά, πέσαν επάνω στ' ασημικά) < όποιος το κατάλαβε, το κατάλαβε...

Δια ταύτα: Του χρόνου πόσα θα πρέπει να βγάλουν οι άνθρωποι; Αν βγάλουν 2.000 ή 3.000, για να καλύψουν τη ζήτηση, δεν θα πουλήσουν ούτε χίλια (πάλι). Αν βγάλουν πάλι 1.000, θα ξαναγίνει "πατείς με, πατώ σε".

Συμπέρασμα: Θα κάνατε πολύ μεγάλη χάρη και στους υπαλλήλους του Υπουργείου Οικονομικών, αλλά και στους εαυτούς σας, αν δηλώνατε γραφτά στο Υπουργείο (d25@glk.gr) πόσα κομμάτια σκοπεύετε να αγοράσετε ο καθένας για το 2014, αν το τιράζ είναι 1.000, αν είναι 2.000 ή αν είναι παραπάνω.

ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ ΠΑΝΤΑ ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ, ΦΤΑΙΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ, ΣΥΧΝΑ-ΠΥΚΝΑ.

ΥΓ (για όσους μπορούν να το καταλάβουν πού κολάει) Ζήτω ο κομ#####σμός, κάτω η ελεύθερη αγορά


Γειά σου Γιώργο. Καλώς επανήρθες στο στέκι.
Είδη έχουμε χάσει έναν πολύ καλό συλλέκτη(margiriou)....... από άτυπη κόντρα.
Ευελπιστώ ότι ήρθες για να μείνεις;;;; Χαμόγελο
Με εκτίμηση Μιχάλης.
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5199

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #891 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 06:34:57 μμ »

ΕΠΙΣΗΣ

Έχω χρόνια να γράψω στο στέκι... και θα κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου και των δημοσίων υπαλλήλων...

Αν κατάλαβα καλά, πέρσι δεν είχαν πουλήσει ούτε χίλια κομμάτια από το κάθε ασημένιο. Οπότε φέτος σκέφτηκαν (και πολύ λογικά), γιατί να φτιάξουν περισσότερα από χίλια, αφού θα μείνουν απούλητα...

Και ξαφνικά, ακόμα και άνθρωποι που δεν ήξεραν ότι υπάρχουν ελληνικά αναμνηστικά...
(Μαύρα κοράκια με νύχια γαμψά, πέσαν επάνω στ' ασημικά) < όποιος το κατάλαβε, το κατάλαβε...


Δια ταύτα: Του χρόνου πόσα θα πρέπει να βγάλουν οι άνθρωποι; Αν βγάλουν 2.000 ή 3.000, για να καλύψουν τη ζήτηση, δεν θα πουλήσουν ούτε χίλια (πάλι). Αν βγάλουν πάλι 1.000, θα ξαναγίνει "πατείς με, πατώ σε".

Συμπέρασμα: Θα κάνατε πολύ μεγάλη χάρη και στους υπαλλήλους του Υπουργείου Οικονομικών, αλλά και στους εαυτούς σας, αν δηλώνατε γραφτά στο Υπουργείο (d25@glk.gr) πόσα κομμάτια σκοπεύετε να αγοράσετε ο καθένας για το 2014, αν το τιράζ είναι 1.000, αν είναι 2.000 ή αν είναι παραπάνω.

ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ ΠΑΝΤΑ ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ, ΦΤΑΙΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ, ΣΥΧΝΑ-ΠΥΚΝΑ.

ΥΓ (για όσους μπορούν να το καταλάβουν πού κολάει) Ζήτω ο κομ#####σμός, κάτω η ελεύθερη αγορά


Καταγράφηκε
giannis_p
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 371


Προφίλ
« Απάντηση #892 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 06:59:10 μμ »

Το τιραζ εκει στα χιλια κομματια αντε και λιγο παραπανω μια χαρα ειναι. Το μονο που χρειαζεται ειναι σωστος τροπος διαθεσης. Ετσι και ολοι οι συλλεκτες θα παιρνουν(δεν ειμαστε και τοσοι πολλοι) και ταυτοχρονα θα εχουμε στα χερια μας ενα δυνατο κομματι που θα εχει και καποια αξια μελλοντικα.
Για μενα και τα χρυσα δεν θα πρεπε να βγαινουν πανω απο 750 κομματια.Τα περσυνα ολα εκει ειναι ακομα.
Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #893 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 07:00:46 μμ »

Εχω μια απορια ρε παιδια.Αν επιτρεπεται να παρει ο καθενας απο ενα Σοφοκλη -Πυθαγoρα πως σκατα τα Γερμανοσκυλα εχουν απο 5-6 απο το καθενα  Απορία
Καταγράφηκε
giannis_p
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 371


Προφίλ
« Απάντηση #894 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 07:11:37 μμ »

Τα Γερμανοσκυλα Σαρκασμός(εμποροι) ειναι αληθεια οτι τον Πυθαγορα τον σηκωσανε ολο ΑΛΛΑ το θεμα ειναι γιατι εγινε αυτο?Απορία?

Λοιπον ειμαι σε θεση να γνωριζω απο τις πολλες κουβεντες που εχω κανει με το υπουργειο οτι γενικα οι υπευθυνοι για το νομισματικο προγραμμα δεν το πολυκατεχουν το αντικειμενο.
Σκεφτηκαν...αφου περσυ δεν δωσαμε ουτε χιλια απο το καθενα παλι και φετος καπου εκει θα δωσουμε.
Οποτε υπο το φοβο να τους μεινουν παλι απουλητα δεχοντουσαν τεραστιες παραγγελιες απο το εξωτερικο μην υπολογιζοντας την εγχωρια ζητηση.
Βεβαια προσπαθησα να τους εξηγησω οτι αλλο 5,000 κομματια και αλλο 1,000 αλλα εν δεν λεν να το καταλαβουν. Ο γερμανος δεν ειναι χαζος. Ηξερε οτι με τιραζ 1000 κομματια θα τα μοσχοπουλουσε,ειδε και οτι οι δικοι μας εγκρινανε αβερτα οποτε παει ο Πυθαγορας.
Απο το Σοφοκλη παντως ολοι οι εμποροι πηραν αισθητα λιγοτερα γι αυτο και ο Σοφοκλης στην Ελεκτα ξεκινησε απο τα 189ευρω ενω ο Πυθαγορας απο τα 84 ευρω!!
Τι μας λεει αυτο??? Οτι δεν εχει μεγαλο στοκ οποτε δεν βιαζεται και να το ξεφορτωθει Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #895 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 07:14:40 μμ »

ΑΠΛΟ! Πόσοι είναι οι συλλέκτες στην Ελλάδα; 200 - 300. Αντε και 3-4 έμποροι από 10 στον καθένα. 330-340 το πολύ. Πόσα μένουν; Ολα πακέτο Γερμανία!!
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #896 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 07:24:54 μμ »

Βεβαια προσπαθησα να τους εξηγησω οτι αλλο 5,000 κομματια και αλλο 1,000 αλλα εν δεν λεν να το καταλαβουν.

Αυτό προσπαθώ να εξηγήσω κι εγώ, αγαπητέ μου.

1. Ένας δημόσιος υπάλληλος δεν μπορεί να καταλάβει ότι άλλο 5.000 και άλλο 1.000. Για την ακρίβεια, άλλο 1.000 από 5.000 και άλλο 1.000 από 1.000.
2. Ένας συλλέκτης (κλπ) δεν μπορεί να καταλάβει γιατί ένας δημόσιος υπάλληλος δεν μπορεί να καταλάβει ότι άλλο 5.000 και άλλο 1.000.

Με άλλα λόγια, για να τους εξηγήσεις τη διαφορά, πρέπει πρώτα να καταλάβεις γιατί δεν μπορούν να καταλάβουν.

Με την πρότασή μου, η οποία είναι μεταξύ σοβαρού και αστείου, να στείλουμε όλοι μηνύματα του τύπου "Αν η ποσότητα είναι 1000, θέλω 5 κομμάτια, αν η ποσότητα είναι 5000, θέλω 1 κομμάτι", ίσως αρχίσουν να "ψυλλιάζονται". Αν δουν 100-200 τέτοια μηνύματα, ίσως αρχίσουν να συνειδητοποιούν ότι η ποσότητα κοπής παίζει ρόλο.

Και πάλι όμως υπάρχει μια "κουφή" λεπτομέρεια. Αν το τιράζ είναι 1000, τότε θέλουμε 1500 συνολικά. Αν το τιράζ είναι 5000, τότε θέλουμε γύρω στα 500 όλοι μαζί...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2013, 07:39:22 μμ από sac » Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #897 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 07:43:04 μμ »

Και τωρα εμεις θα πεσουμε στην χερια των αρπακτικων τσοπανο- σκυλο -γερμαναραδων  .
Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #898 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 07:57:12 μμ »

Και εμεις δεν παμε πισω .


http://www.ebay.com/itm/Greece-10-Euro-2013-Silver-Proof-Pythagoras-of-Samos-minted-only-1000-pcs-/390639548884?pt=US_World_Coins&hash=item5af3ee79d4
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #899 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 08:00:49 μμ »

Ο έμπορος είναι έμπορος! Το χρήμα δεν έχει πατρίδα! κλπ κλπ. Το ζήτημα είναι αν θα το πουλήσει σ' αυτή την τιμή.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Σελίδες: 1 ... 58 59 [60] 61 62 ... 161
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences