Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 14, 2024, 01:56:43 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Απαραδεκτες πρακτικες  (Αναγνώστηκε 4816 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 23, 2015, 04:14:12 μμ »

 Ναι, δεν λεει κανεις για τελειως ασχετους πωλητες οι οποιοι βαζουν μια κουκουρουκου τιμη και τους μιμουνται οι υπολοιποι ασχετοι, αυτο ο.κ.
 Το θεμα ειναι οτι υπαρχουν παμπολοι επαγγελματιες, η ημιεπαγγελματιες , η εν παση περιπτωσει εμπειροι πωλητες (και συλλεκτες) που ζητουν τιμες για γελια για απιστευτα χρεπια.
 Οπωσδηποτε εχει να κανει με την νοοτροπια της ανευρεσης κοροιδου και ευκολης αρπαχτης, αλλιως δεν εξηγειται.
 Και οχι μονο για χρεπια, αλλα και για καλυτερα κομματια, οι τιμες που ζητουνται στα σαιτ δημοπρασιων-πωλησεων ειναι πολλες φορες τελειως εκτος αγορας.
 Εδω ομως ειμαι απολυτος.
 ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ΕΥΘΥΝΗ ΤΟΥ ΑΓΟΡΑΣΤΗ ΟΤΑΝ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΟΣΟ ΤΟΥ ΖΗΤΕΙΤΑΙ, ΝΑ ΕΛΕΓΧΕΙ ΕΑΝ Η ΤΙΜΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ.
 Τα "ειμαι ασχετος η δεν ξερω απο τιμες κλπ" ειναι παιδικες δικαιολογιες, εφοσον αγοραζεις κατι ,φροντισε να μαθεις ποσο κανει και μετα αγορασε το.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 23, 2015, 05:34:57 μμ »

Ανοιξα αυτο το θεμα οχι τοσο για να συμβουλευσω τους νεους, αυτοι οπως ευστοχα ειπε ο χαρος οφειλουν να ειναι ενημερωμενοι. Δε ζουμε σε εποχες που υπηρχαν μονο τα μαγαζια, πλεον υπαρχει ιντερνετ και η πληροφορια ειναι διαχυτη. Παρολλα αυτα, ποτε δεν εριχνα στη ζωη μου τα βαρη στον αδυνατο, ναι μεν εχει ευθυνη αλλα μη τρελαθουμε, πρωτα φταιει ο θυτης και μετα το θυμα.
Το θεμα μου εμενα ειναι αυτα τα απιστευτα ατομα. Οι οποιοι δεν ειναι μονο οτι εχουν γελοιες τιμες αλλα προσπαθουνε να μπουνε στο συλλεκτικο χωρο και να το παιξουν και ειδημονες. Και οπως ειπα και στο πρωτο ποστ, δε με ενδιαφερει αν καποιος πουλαει πχ ενα 20δρχ 1884 ms63 800 ευρω αντι για 500, ειναι καλο κομματι, θελει να το δωσει με υπεραξια, μαγκια του, το προβλημα μου ειναι οταν καποιος πουλαει πχ 10 σφραγισμενες ελαττωματικες κεφαλες Ερμη αντι για 5-10 ευρω στα 100! Ή οταν πουλαει καποιος νομισμα και χαρτονομισμα αξιας 1 ευρω το πολυ , το δινει 10!!! Εκει εκνευριζομαι...οταν καποιος εχει ενα ποιοτικο αντικειμενο καταλαβαινω να θελει να το δωσει ακριβα (και εκει βεβαια ο αγοραστης πρεπει να ναι ενημερωμενος) αλλα η σαβουρα ειναι σαβουρα και αυτο δεν αλλαζει. Το κερδος απο τετοιες πρακτικες το θεωρω αναλογο με αυτους που εκμεταλλευονται τις γριουλες και το παιζουν μεγαλοσυλλεκτες πατωντας πανω στην ασχετοσυνη των αδυνατων.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 23, 2015, 09:43:27 μμ »

Είναι λίγο μακάβριο, αλλά το πιστεύω ως ένα βαθμό:

"Από τα καλά κερδεμένα παίρνει ο διάολος τα μισά - από τα κακά κερδεμένα, παίρνει και το νοικοκύρη."
(Ν.Καζαντζάκης)
Καταγράφηκε
ΤΑΛΟΣ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 225


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 23, 2015, 09:46:02 μμ »

Σε κάθε αγοροπωλησια υπάρχει και οικονομικό όφελος,η ισχυρή πλευρά
 είναι αυτή του αγοραστή ο οποίος θα διαθέσει  και το χρηματικό ποσό και
οφείλει να είναι ενήμερος για όλα τα στοιχεία που θα συντελέσουν στο να
πραγματοποιηθη η συναλλαγή και να είναι συμφέρουσα.Ο κάθε πωλητής έχει
χιλιάδες λόγους να ζητά ότι θέλει.Ειδικα σήμερα με τόση αμεση ενημέρωση
και πληροφόρηση απο το διαδίκτυο και με διασταύρωση στοιχείων να πεις
την πατησα γιατι δεν ηξερα σε οτι αφορα τουλαχιστον την τιμη δεν ακούγεται
και τόσο καλά.-
Υ.Γ.Ειμαι απολυτα συμφωνως με τον φιλο haros.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences