Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 09, 2024, 11:12:59 μμ
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 13
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εισβολή στα σπίτια των πολιτών  (Αναγνώστηκε 43232 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #90 στις: Αύγουστος 12, 2014, 09:06:35 πμ »

Δηλαδή εσεις αλτρουιστές μου που μου την μπαίνετε , ΟΛΟΙ ΕΣΕΙΣ ΤΟ ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΚΛΗΡΟΝΟΜΗΣΕΙ ΤΟΝ ΚΩΛΟ ΣΑΣ ΣΕ ΑΚΙΝΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΣΑΣ , ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΤΕ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΟΥΤΕ ΣΕΝΤ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΦΟΡΟ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ, ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΑΝ ΤΟΝ ΧΑΜΑΛΗ 12 ΩΡΕΣ ΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΤΕΛΟΣ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΣΦΟΡΑ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ 2% + φόρο εισοδηματος 26% +55% προκαταβολή ??


Και εδώ να συμπληρώσω ότι για τους επαγγελματίες δεν χρειάζεται καν να είναι πραγματικά εισοδήματα για να πληρώσουν όλα αυτά, αρκούν και τα τεκμαρτά. Δηλαδή ένας άτυχος που έχει ένα αυτοκίνητο και ένα σπίτι πρέπει να πληρώσει φόρο για αυτά σαν να είναι κέρδη από την επιχείρησή του.
Καταγράφηκε
belpedro
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 972


Προφίλ
« Απάντηση #91 στις: Αύγουστος 12, 2014, 10:26:24 πμ »


  Αρχικά να πω ότι μια πρώτη κατοικία έχω όποτε τοποθετήστε με όπου ανήκω,
το σχέδιο είναι ξεκάθαρο η συρρίκνωση της μεσαίας τάξης,
Για να λεμε ομως και τα πράγματα με το ονομά τους η φιλοσοφία αγοράζω 10 ακίνητα τα νοικιάζω και αράζω ήταν η επικρατούσα στην τάξη αυτή, καθόλου υγιής επενδυτική φιλοσοφία αν και έδινε εργασία για χρόνια σε καμία εκατοστή επαγγέλματα που κινούνταν γύρω από την οικοδομή η φούσκα κάποια στιγμή θα έσκαγε,
όλοι το συζητάγαμε 10 χρόνια πριν.
   Στην παράγωγη κάνεις δεν ήθελε να επενδύσει αυτό σήμαινε απασχόληση, κόπος όχι αράζω και εισπράττω
τώρα που από αυτά τα 10 κλειδιά τα 5 είναι ανοίκιαστα και από τα υπόλοιπα 5 παλεύουν να εισπράξουν τα νοίκια και καπάκι έρχονται και οι φόροι το παιχνίδι έχει κριθεί.
  Εγώ δεν θα κατηγορήσω τους ανθρώπους αυτούς, οι κοινωνίες χρειάζονται καθοδήγηση και τι να περιμένει κάνεις από κυβερνήσεις μιζαδόρων, ο σώζων εαυτό σωθείτε.
  Θυμάμαι όταν ήμουν μικρός και έβλεπα ταινίες με τον Ρομπέν των Δασών δεν νομίζω ότι υπήρχε ένας που να έπαιρνε το μέρος του εισπράκτορα των φόρων του Βασιλια τώρα που μεγάλωσα λιγάκι δεν βλέπω το λόγο να αλλάξω στρατόπεδο Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
geopapai
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #92 στις: Αύγουστος 12, 2014, 11:36:04 πμ »

Σκέψη φίλου σήμερα :
....

Μήπως πρέπει να κινηθώ δικαστικά, αφού μπορώ να αποδείξω αδυναμία πληρωμής, για ηθική αυτουργία ώθησης σε παράνομη πράξη από την εφορία ;;

Έτσι πιστεύω και εγώ Κώστα. Πολύ αέρα τους έχουμε δώσει.

Αν μαζευτούμε 10-20-100+ ατομα και πάμε να προσλάβουμε μια ομάδα δικηγόρων, με αμοιβή τους 100€ από τον καθένα μας + 30% από τα κερδισμένα στο τέλος (έτσι για να τρέξουν), δεν θα δικαιωθούμε?

Απορώ πως δεν το έχουν κάνει μέχρι τώρα οι συνταξιούχοι... για φαντάσου πέντε, έξι χιλιάδες άτομα να κάνουν όλοι μαζί μήνυση...

Για να δώ μετά υπουργάρες... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr
www.watchbox.gr
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #93 στις: Αύγουστος 12, 2014, 11:51:15 πμ »

   Στην παράγωγη κάνεις δεν ήθελε να επενδύσει αυτό σήμαινε απασχόληση....

Για ποια παραγωγη μιλας? Για το εργοστασιο της Toyota που δεν εγινε ποτε, επειδη αντιμετωπιζαν το τερας της γραφειοκρατιας και της μιζας? Για το εργοστασιο της Nissan στο βολο που εκλεισε γιατι ειχε τρομερα παγια απο ΔΕΗ κλπ? Για τοσες εταιρειες που μεταφερονται στο εξωτερικο, καθως η φορολογηση τους ειναι δυσβασταχτη και ασυμφορη και οι καρεκλοκενταυροι δεν αφηνουν να λειτουργησει τιποτα? γι αυτη την παραγωγη μιλας? Ποιος φταιει που δεν εχουμε βαρια βιομηχανια? οι επενδυτες που ηρθαν τα προηγουμενα χρονια η τα λαμογια που κυβερνανε?
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #94 στις: Αύγουστος 12, 2014, 11:55:58 πμ »

   Στην παράγωγη κάνεις δεν ήθελε να επενδύσει αυτό σήμαινε απασχόληση....

Για ποια παραγωγη μιλας? Για το εργοστασιο της Toyota που δεν εγινε ποτε, επειδη αντιμετωπιζαν το τερας της γραφειοκρατιας και της μιζας? Για το εργοστασιο της Nissan στο βολο που εκλεισε γιατι ειχε τρομερα παγια απο ΔΕΗ κλπ? Για τοσες εταιρειες που μεταφερονται στο εξωτερικο, καθως η φορολογηση τους ειναι δυσβασταχτη και ασυμφορη και οι καρεκλοκενταυροι δεν αφηνουν να λειτουργησει τιποτα? γι αυτη την παραγωγη μιλας? Ποιος φταιει που δεν εχουμε βαρια βιομηχανια? οι επενδυτες που ηρθαν τα προηγουμενα χρονια η τα λαμογια που κυβερνανε?

Καλά το πας, αλλα στο τέλος πρεπει να κάνεις και άλλη μια ερώτηση, Τα λαμόγια που κυβερνάνε? Ή τα λαμόγια που τους ψηφίζουνε?

Οποτε γίνουμε ΕΜΕΙΣ άνθρωποι, τίμιοι, εργατικοί , φιλότιμοι σεβόμενοι το δικαίωμα της ψήφου τότε θα έχουμε και καλύτερους πολιτικούς.

Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
nikx
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 72


Προφίλ
« Απάντηση #95 στις: Αύγουστος 12, 2014, 11:57:13 πμ »

Παντως τρομερα συλλεκτικα και σχετικο με το φορουμ θα 'ταν να βρεθει ελληνας που να'χει στην κατοχη του 10 αποδειξεις ειτε υδραυλικου ειτε ηλεκτρολογου. Σαρκασμός
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #96 στις: Αύγουστος 12, 2014, 12:05:55 μμ »

Παντως τρομερα συλλεκτικα και σχετικο με το φορουμ θα 'ταν να βρεθει ελληνας που να'χει στην κατοχη του 10 αποδειξεις ειτε υδραυλικου ειτε ηλεκτρολογου. Σαρκασμός
 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο πλάκα κάνεις; Πιο εύκολα βρίσκεις unc  20λ 1893  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
stin31
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 429

αν ξυπνήσεις μονομιάς, θα `ρθει ανάποδα ο ντουνιάς


Προφίλ
« Απάντηση #97 στις: Αύγουστος 12, 2014, 12:11:01 μμ »

Κάποιοι τα έχουν μπερδέψει λίγο τα πράματα.. μιλάνε για εισοδήματίες που ζούνε απο νοικιαζόμενα και στο καπάκι σου πετάνε και παράδειγμα την ευρώπη που έχει υποτίθεται αντίστοιχους νόμους. Ακριβώς το αντίστροφο συμβαίνει, έχει πάει κανείς να δεί στην Αγγλία πως ζούν όλοι με νοίκιο απο εισοδηματίες του συγκεκριμένου είδους που τα μοσχοπουλάνε σε απίστευτες τιμές κι αν θέλεις παίρνεις! Μόνο στην Ελλάδα είχαμε δικές μας κατοικίες κάτι που δε μπορούν να το χωνέψουν.
Και ξαναλέω πως γίνετε αυτοι που υποστιρίζουν τις τακτικές τις κυβέρνησεις να είναι οι ίδιοι που κατηγορούν τους υπολοιπους πως ψηφίζουνε λαμόγια πολιτικούς αρα καλά να πάθουν. αυτό τουλάχιστον δε στέκει, καλό θα είναι να έχουν το θάρρος να το παραδεχτούν. Αν μη τι άλλο η υποκρισία περισσεύει σε αυτή τη χώρα.
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #98 στις: Αύγουστος 12, 2014, 12:23:26 μμ »

Κάποιοι τα έχουν μπερδέψει λίγο τα πράματα.. μιλάνε για εισοδήματίες που ζούνε απο νοικιαζόμενα και στο καπάκι σου πετάνε και παράδειγμα την ευρώπη που έχει υποτίθεται αντίστοιχους νόμους. Ακριβώς το αντίστροφο συμβαίνει, έχει πάει κανείς να δεί στην Αγγλία πως ζούν όλοι με νοίκιο απο εισοδηματίες του συγκεκριμένου είδους που τα μοσχοπουλάνε σε απίστευτες τιμές κι αν θέλεις παίρνεις! Μόνο στην Ελλάδα είχαμε δικές μας κατοικίες κάτι που δε μπορούν να το χωνέψουν.
Και ξαναλέω πως γίνετε αυτοι που υποστιρίζουν τις τακτικές τις κυβέρνησεις να είναι οι ίδιοι που κατηγορούν τους υπολοιπους πως ψηφίζουνε λαμόγια πολιτικούς αρα καλά να πάθουν. αυτό τουλάχιστον δε στέκει, καλό θα είναι να έχουν το θάρρος να το παραδεχτούν. Αν μη τι άλλο η υποκρισία περισσεύει σε αυτή τη χώρα.

Δεν υποστήριξα καμία τακτική της κυβέρνησης. Απλά είπα ότι ο Ενφια ειναι δίκαιος. Κατά τα άλλα διαφωνώ με ότι εχει κάνει. Επισης, δεν τους εχω ψηφισει πασοκ- νδ ποτε μου, εσυ άραγε??.
Είναι ανάλγητοι , άχρηστοι , τεμπελόσκυλα και πολλά άλλα. Οπως ακριβώς είναι και η συντριπτική πλειοψηφία των πολιτών αυτής της χώρας.
Οταν οι πολίτες γινουμε άνθρωποι με αξίες και ιδανικά θα εχουμε και καλύτερους πολιτικούς. Εως τότε , βγάλτε τα μαντήλια για κλάψα.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
stin31
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 429

αν ξυπνήσεις μονομιάς, θα `ρθει ανάποδα ο ντουνιάς


Προφίλ
« Απάντηση #99 στις: Αύγουστος 12, 2014, 12:31:19 μμ »

Κάποιοι τα έχουν μπερδέψει λίγο τα πράματα.. μιλάνε για εισοδήματίες που ζούνε απο νοικιαζόμενα και στο καπάκι σου πετάνε και παράδειγμα την ευρώπη που έχει υποτίθεται αντίστοιχους νόμους. Ακριβώς το αντίστροφο συμβαίνει, έχει πάει κανείς να δεί στην Αγγλία πως ζούν όλοι με νοίκιο απο εισοδηματίες του συγκεκριμένου είδους που τα μοσχοπουλάνε σε απίστευτες τιμές κι αν θέλεις παίρνεις! Μόνο στην Ελλάδα είχαμε δικές μας κατοικίες κάτι που δε μπορούν να το χωνέψουν.
Και ξαναλέω πως γίνετε αυτοι που υποστιρίζουν τις τακτικές τις κυβέρνησεις να είναι οι ίδιοι που κατηγορούν τους υπολοιπους πως ψηφίζουνε λαμόγια πολιτικούς αρα καλά να πάθουν. αυτό τουλάχιστον δε στέκει, καλό θα είναι να έχουν το θάρρος να το παραδεχτούν. Αν μη τι άλλο η υποκρισία περισσεύει σε αυτή τη χώρα.

Δεν υποστήριξα καμία τακτική της κυβέρνησης. Απλά είπα ότι ο Ενφια ειναι δίκαιος. Κατά τα άλλα διαφωνώ με ότι εχει κάνει. Επισης, δεν τους εχω ψηφισει πασοκ- νδ ποτε μου, εσυ άραγε??.
Είναι ανάλγητοι , άχρηστοι , τεμπελόσκυλα και πολλά άλλα. Οπως ακριβώς είναι και η συντριπτική πλειοψηφία των πολιτών αυτής της χώρας.
Οταν οι πολίτες γινουμε άνθρωποι με αξίες και ιδανικά θα εχουμε και καλύτερους πολιτικούς. Εως τότε , βγάλτε τα μαντήλια για κλάψα.

Και γιατί ρε φίλε δε το βλέπεις ότι έχουμε φάει τεράστια παραπλάνηση και τρομοκράτηση. Οι πολίτες αυτής της χώρας είναι όπως θα ήταν σε κάθε χώρα που έχει αυτη τη προπαγάνδα, σωστή ενημέρωση ίσως μπορεί να βρεί κάποιος στο διαδύκτιο, δεν είναι τυχαίο που τα κόμματα αυτά τα ψηφίζουν σε συντριπτική πλειοψηφία οι 60 και άνω. Ας είχαμε σωστή ενημέρωση και θα σου λεγα εγώ που θα ταν όλοι αυτοί. Ο αγώνας είναι άνισος έχουνε όλα τα μέσα δεν έχουμε τίποτα!
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #100 στις: Αύγουστος 12, 2014, 12:44:04 μμ »

Το θέμα μας δεν είναι ο ΕΝΦΙΑ αλλα το οτι θα μπαίνουν εφοριακοί στα σπίτια μας (κι αυριο μπάτσοι κι αντιμεθαύριο στρατιωτικοί κ.ο.κ).
Συνεχίστε παρακαλώ...
Καταγράφηκε
geopapai
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #101 στις: Αύγουστος 12, 2014, 01:01:16 μμ »

Το θέμα μας δεν είναι ο ΕΝΦΙΑ αλλα το οτι θα μπαίνουν εφοριακοί στα σπίτια μας (κι αυριο μπάτσοι κι αντιμεθαύριο στρατιωτικοί κ.ο.κ).
Συνεχίστε παρακαλώ...

Γιατί ρε Νέστορα είσαι αντικοινωνικός? δεν σ' αρέσουν οι επισκέψεις?Απορία  Γλώσσα

Α ρε second amendment που μας χρειάζεται...
Καταγράφηκε

Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr
www.watchbox.gr
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #102 στις: Αύγουστος 12, 2014, 01:04:41 μμ »

Το θέμα μας δεν είναι ο ΕΝΦΙΑ αλλα το οτι θα μπαίνουν εφοριακοί στα σπίτια μας (κι αυριο μπάτσοι κι αντιμεθαύριο στρατιωτικοί κ.ο.κ).
Συνεχίστε παρακαλώ...

Γιατί ρε Νέστορα είσαι αντικοινωνικός? δεν σ' αρέσουν οι επισκέψεις?Απορία  Γλώσσα

Α ρε second amendment που μας χρειάζεται...

αδερφέ, το αντικοινωνικός, το δέχομαι αλλα το άλλο, το second κλπ που μου είπες, να το πάρεις γρήγορα πίσω  Γλώσσα
Καταγράφηκε
belpedro
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 972


Προφίλ
« Απάντηση #103 στις: Αύγουστος 12, 2014, 01:10:00 μμ »

   Στην παράγωγη κάνεις δεν ήθελε να επενδύσει αυτό σήμαινε απασχόληση....

Για ποια παραγωγη μιλας? Για το εργοστασιο της Toyota που δεν εγινε ποτε, επειδη αντιμετωπιζαν το τερας της γραφειοκρατιας και της μιζας? Για το εργοστασιο της Nissan στο βολο που εκλεισε γιατι ειχε τρομερα παγια απο ΔΕΗ κλπ? Για τοσες εταιρειες που μεταφερονται στο εξωτερικο, καθως η φορολογηση τους ειναι δυσβασταχτη και ασυμφορη και οι καρεκλοκενταυροι δεν αφηνουν να λειτουργησει τιποτα? γι αυτη την παραγωγη μιλας? Ποιος φταιει που δεν εχουμε βαρια βιομηχανια? οι επενδυτες που ηρθαν τα προηγουμενα χρονια η τα λαμογια που κυβερνανε?

Καλά το πας, αλλα στο τέλος πρεπει να κάνεις και άλλη μια ερώτηση, Τα λαμόγια που κυβερνάνε? Ή τα λαμόγια που τους ψηφίζουνε?

Οποτε γίνουμε ΕΜΕΙΣ άνθρωποι, τίμιοι, εργατικοί , φιλότιμοι σεβόμενοι το δικαίωμα της ψήφου τότε θα έχουμε και καλύτερους πολιτικούς.



Τα  παραδείγματα δίνονται από πάνω προς τα κάτω.
Να σου θυμίσω πρώην υπουργό συγκοινωνιών που κυκλοφορούσε χωρίς πινακίδες, υπουργό ΥΠΕΧΩΔΕ που έχτιζε τη βίλα του παράνομα, τον υπουργό απασχόλησης που απασχολούσε ανασφαλιστους και και και με τέτοια παραδείγματα τι περιμένεις από τον κόσμο;
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #104 στις: Αύγουστος 12, 2014, 01:11:51 μμ »

k.Νίκο καθόλου κομπλεξικός δεν είμαι. Ισα ισα, είμαι ακριβοδίκαιος. Οποιος εχει περιουσία ας πληρώσει. Αν έχετε μόνο ενα σπίτι θα πληρώσετε βαριά βαριά 300-400 ευρώ τον χρόνο.Παραπανω αποκλείεται εκτός αν το 1 σπίτι που λέτε είναι κανα 3οροφο στην Εκάλη 600τ.μ. οπου τοτε υπάρχει πρόβλημα.
Ο φόρος αυτός ειναι τρομερά δίκαιος.....

Οσο για τα σπίτια μάλλον νομίζετε ότι μιλάτε κ.Νίκο με ασχετο.... Εσυ asimako που επικρωτείς να σε ρωτήσω, αρχιτεκτονας δεν είσαι? Πες μου λοιπόν , ολα τα σπίτια στην Ελλάδα δε χτίζονται βάσει της ελαχιστης κατάστασης του Μηχανικού? Ενα σπιτι που κανει πραγματικη αξία 500.000 ο μηχανικός το βγαζει βαριά 150.000. Σορρυ , αλλά απο κει δε χανει χρηματα το δημόσιο και το ικα??? Για εικονικά τιμολογια για να μην πληρηθεί ο φπα ούτε λόγος....χαχαχαχαχαχαχα
Επίσης, αν υπάρχει εστω και ενας εδώ μέσα που αγόρασε σπίτι έτοιμο και στο συμβόλαιο δεν εβαλε την αντικειμενική και εβαλε την πραγματική που ασφαλως μεγαλύτερη ας μου το πει. Και απο κει χανει λεφτά το δημόσιο αν δεν απατώμαι. So, ας κοιτάξουμε ολοι μαζι την καμπουρα μας και ας σταματησουμε να δειχνει ο καθενας την καμπούρα του άλλου.

GKcollect. .. . . Το σεναριο αυτό κώστα μου παρα είναι υποθετικό και προβοκατόρικο. Να κάνω μια ερώτηση καλοπροαίρετη. Πως γίνεται ο φίλος να βγάζει 15000 ετησίως και το ΕΝΦΙΑ να βγει 3000?Απορία Για να βγει τοσο στη Κοζάνη πρεπει να εχει 5-6 σπιτια και άλλα τοσα οικόπεδα εντος σχεδίου.
Αν τα έχει αυτά Κώστα μου , σόρρυ αλλά δεν τον λυπάμαι. Ας τα βρει απο κάπου. . . .αν τα κληρονόμησε απο γονείς κλπ και είναι όλα αναξιοποίητα ας πουλήσει.


Αν σας φαίνομαι κυνικός και @@@@@ , αυτός είμαι και είμαι πολυ περηφανος. Τουλάχιστον δεν εχω γλείψει ποτε μου κανεναν.

Αν κ .Νίκο είστε τόσο φιλεύσπλαχνος που θα φορολογηθεί ένας άνεργος που κληρονόμησε , επειδη πιθανοκρατικά μάλλον ΝΔ ή πασοκ ψηφίζατε τόσα χρόνια, ας του το πληρώσετε εσείς μιας και ενα μεριδιο ευθύνης το έχετε Φιλί Φιλί

Ένας φόρος είναι δίκαιος όταν είναι αναλογικός. Αυτός ο φόρος, είναι κεφαλικός με αξίες 2007 και όταν υπάρχει κατάσχεση δεν ξεκινάμε από την αντικειμενική, αλλά από το 1/3 της.

Όποιος έχει πολλά να πληρώσει... Αυτός που κατέχει πολλά, δεν σημαίνει ότι έχει και για να πληρώσει. Είναι κατέχων αλλά όχι έχων. Όταν σπάμε την έννοια 'έχων και κατέχων' σε 'έχων ή κατέχων', κάνουμε τραγικό λάθος. Που σε τελική ανάλυση... απ' τη στιγμή που δεν έχω ρευστό και φοροδοτική ικανότητα, αδυνατώ αποδεδειγμένα και να πληρώσω, άσχετα αν έχω στην κατοχή μου ένα σπίτι 600 τ.μ. στην Εκάλη. Άλλο το πως το απέκτησα... ας μου κάνουν έλεγχο πόθεν έσχες και να τελειώνουμε με την καραμέλα των κεφαλικών φόρων.

Όποιος έχει και κατέχει, πρέπει να πληρώσει... Όχι όποιος έχει ή κατέχει.

Ένας οικογενειακός φίλος, δούλεψε 40 χρόνια και τώρα είναι συνταξιούχος. Έκτισε 46 οικοδομές (χωρίς να γλείψει κανέναν... κι αυτός) συνολικά σε όλη του τη ζωή, και έχει στην κατοχή του, αυτή τη στιγμή, 20 ακίνητα. Όλα τα ακίνητα, για διάφορους λόγους, είναι ξενοίκιαστα εδώ και 2 χρόνια. Η ακίνητή του περιουσία αγγίζει τα 2.000.000 ευρώ (βάσει της αντικειμενικής αξίας του 2007). Σήμερα τα έχει όλα για πώληση και ζητάει 1.000.000 ευρώ και δεν υπάρχει αγοραστής. Αυτός ο άνθρωπος που παίρνει μόνο τη σύνταξή του (15.000 ευρώ), πέρυσι λόγω του ότι δεν ήταν ηλεκτροδοτούμενα πλήρωσε μόνο 600 ευρώ φόρο. Φέτος καλείται δικαίως (κατά Βασίλη) να πληρώσει 8.000 ευρώ ΕΝΦΙΑ. Αν αυτό είναι δίκαιο... ας προχωρήσουμε σε απαγχονισμούς για να προοδεύσει αυτή η χώρα.

Θα το πω ακόμη μια φορά, κι ας γίνομαι κουραστικός.
Όποιος έχει και κατέχει, πρέπει να πληρώσει... Όχι όποιος έχει ή κατέχει.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 13
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences