Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 10, 2024, 12:47:47 πμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 13
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εισβολή στα σπίτια των πολιτών  (Αναγνώστηκε 43236 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Αύγουστος 11, 2014, 06:15:53 μμ »

Κοινοβουλευτική δημοκρατία λέγεται το καθεστώς. Αν θυμάστε καλά δεν αρπάξαν την εξουσία, ούτε μας ανάγκασαν να υποταχθούμε στα όπλα, εμείς τους την δώσαμε και πριν τρεις μήνες επιβεβαιώσαμε αυτήν μας την επιλογή με την εκ νέου ψήφο μας. Οπότε...
Κάποιος το ανέφερε παρακάτω και νομίζω ότι είναι η φράση κλειδί:
"Κάθε λαός έχει την εξουσία που του αξίζει"
Περαστικά μας...

φίλε Γιάννη η αλήθεια πονάει κι εσύ έγινες πολύ κακός ( Μεγάλο χαμόγελο )
Καταγράφηκε
stin31
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 429

αν ξυπνήσεις μονομιάς, θα `ρθει ανάποδα ο ντουνιάς


Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Αύγουστος 11, 2014, 06:19:57 μμ »

Κοινοβουλευτική δημοκρατία λέγεται το καθεστώς. Αν θυμάστε καλά δεν αρπάξαν την εξουσία, ούτε μας ανάγκασαν να υποταχθούμε στα όπλα, εμείς τους την δώσαμε και πριν τρεις μήνες επιβεβαιώσαμε αυτήν μας την επιλογή με την εκ νέου ψήφο μας. Οπότε...
Κάποιος το ανέφερε παρακάτω και νομίζω ότι είναι η φράση κλειδί:
"Κάθε λαός έχει την εξουσία που του αξίζει"
Περαστικά μας...
Η δημοκρατία δεν είναι μόνο η ψήφος όπως μας έχουν μάθει, αλλα έχει κάποιες σταθερές αξίες. όταν αυτές καταπατούνται συστηματικά σαφώς και δεν είναι δημοκρατία.
Θέλω να πω πως συμφωνω μαζί σου μη παρεξηγηθώ..
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Αύγουστος 11, 2014, 06:22:37 μμ »

και η κινητη περιουσια μια χαρα πληρωνει κωστα....εισφορα αλληλεγγυης
αλλα εστω οτι μπουν και παρουν χρυσαφικα και δε ξερω τι.....τι θα τα κανουν?τον οδδυ τι τον εκαναν?
θα βρουν  λεφτα στα στρωματα?
θα παρουν το φπα απο το ναμμος που πανηγυριζαν?
παω να βαλω το φεσακι μου και καλου κακου να πληνω και το κ.λο μου μην εχουν και καμμια ορεξη για απεριτιφ τα ζαγαρια.
μακαρι να εμπαιναν κανονικα κτλ να υπηρχε ευνομια αλλα αυτοι στο τελος θα μας βαλλουν να σφαχτουμε επειδη ειναι ανικανοι να κανουν μεταρρυθμισεις
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Αύγουστος 11, 2014, 06:23:18 μμ »

Την εποχή των εκλογών ως λογιστής είχα πολλές επαφές με ανθρώπους, κάναμε μια προετοιμασία για τις δηλώσεις και είχαν ήδη αρχίσει να βγαίνουν τα πρώτα εκκαθαριστικά. Άπειρες κουβέντες μιας και το θέμα ήταν καυτό τότε και κατέληγαν σχεδόν όλες στο ίδιο συμπέρασμα. Εντάξει ας τους δώσουμε ακόμα λίγο χρόνο, δεν υπάρχει και το αντίπαλο δέος κτλ κτλ. Εν ολίγοις στα Δωδεκάνησα 56 τοις εκατό ΝΔ. Τώρα που βγήκαν εκκαθαριστικά, ΕΝΦΙΑ και δεν συμμαζεύεται οι ίδιοι ακριβώς άνθρωποι ωρύονται για τους κυβερνώντες. Είμαι 40 χρονών και το συγκεκριμένο σενάριο το έχω δει να επαναλαμβάνεται επ΄ αορίστου, τόσο που τους ακούω τώρα και πραγματικά εκνευρίζομαι. Αν δεν το πάρουμε απόφαση να αλλάξουμε πρώτα εμείς, τον τρόπο που αντιμετωπίζουμε την πολιτική, τότε θα έχουμε μία επανάληψη των ιδίων συνέχεια. Άλλωστε όπως είναι γνωστό "Όποιος δεν μαθαίνει από τα λάθη του, είναι καταδικασμένος να τα επαναλαμβάνει συνέχεια"
Καταγράφηκε
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #64 στις: Αύγουστος 11, 2014, 06:26:34 μμ »

ενα 2λεπτο βιντεο,καποιοι τα ελεγαν αλλα εμεις τους στειλαμε αδιαβαστους!!!
Για να μη πω το κλασικο τα ελεγε ο μητσοτακης και τον πηραμε με τις πετρες!!

ΜΙΧΑΛΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΙΔΗΣ 1996 - aliartos-city.blogspot.com
Καταγράφηκε
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Αύγουστος 11, 2014, 06:27:26 μμ »

Συγνώμη που επενέβην άλλα πραγματικά έχω βαρεθεί να ακούω εκ των υστέρων παράπονα και προς Θεού δεν αναφέρομαι στο στέκι, άλλα στην καθημερινότητά μου. Απλά είναι πιο εύκολο να πεις κάτι απρόσωπα όπως εδώ παρά να αρχίσω να τους τα πετώ στα μούτρα, αν και μάλλον αυτό θα ήταν πιο σωστό
Καταγράφηκε
stin31
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 429

αν ξυπνήσεις μονομιάς, θα `ρθει ανάποδα ο ντουνιάς


Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Αύγουστος 11, 2014, 06:29:59 μμ »

Λοβοτομή λέγεται. σου κόβουν το κριτικό μέρος του εγκεφάλου. είμαι δεξιόςς, θα ψηφίσω δεξιά άσχετα αν δε μαρέσει. ειμαι αριστερός, θα ψηφίσω αριστερά και πρέπει να μου αρέσει! η μόνη μου πατρίδα είναι το κόμμα μου
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Αύγουστος 11, 2014, 06:34:29 μμ »

Συγνώμη που επενέβην άλλα πραγματικά έχω βαρεθεί να ακούω εκ των υστέρων παράπονα και προς Θεού δεν αναφέρομαι στο στέκι, άλλα στην καθημερινότητά μου. Απλά είναι πιο εύκολο να πεις κάτι απρόσωπα όπως εδώ παρά να αρχίσω να τους τα πετώ στα μούτρα, αν και μάλλον αυτό θα ήταν πιο σωστό

τα πες ολα γιαννη......αλλα αν τους τα πεις δυστηχως σε κοιτανε σαν εξωγηινο
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Αύγουστος 11, 2014, 06:41:01 μμ »

Ξέρετε κάτι το θέμα δεν είμαστε εμείς, άλλα οι επόμενες γενιές και τι τους παραδίνουμε. Έχω τρία αγοράκια και τα βλέπω και πραγματικά δεν ξέρω τι θα γίνουν. Ο δεύτερός μου είναι αυτιστικός και έχω αρχίσει να τον θεωρώ τον τυχερό της παρέας. Αυτό είναι ο ορισμός της κατάντιας...
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Αύγουστος 11, 2014, 07:10:13 μμ »

Παιδιά μην ματαιοπονείτε, δυστυχώς ζούμε την απόλυτη κατάντια της χώρας μας σε αργή κίνηση και είμαστε απλώς θεατές.
Το έργο ήταν καλά στημένο και μακρόπνοο.
Προσωπικά το έβλεπα χρόνια πρίν απλώς δεν ήξερα την ώρα εκδήλωσης.
Το είπα και πρίν κάθε λαός έχει την εξουσία που του αξίζει ,εμείς το είχαμε αυτό το προνόμιο δεκάδες χρόνια.
Τώρα μην αρχίσουμε ποιές λύσεις υπάρχουν γιατί θα πρέπει να γράψουμε ολόκληρο βιβλίο.
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #70 στις: Αύγουστος 11, 2014, 07:28:28 μμ »

Παιδιά μην ματαιοπονείτε, δυστυχώς ζούμε την απόλυτη κατάντια της χώρας μας σε αργή κίνηση και είμαστε απλώς θεατές.
Το έργο ήταν καλά στημένο και μακρόπνοο.
Προσωπικά το έβλεπα χρόνια πρίν απλώς δεν ήξερα την ώρα εκδήλωσης.
Το είπα και πρίν κάθε λαός έχει την εξουσία που του αξίζει ,εμείς το είχαμε αυτό το προνόμιο δεκάδες χρόνια.
Τώρα μην αρχίσουμε ποιές λύσεις υπάρχουν γιατί θα πρέπει να γράψουμε ολόκληρο βιβλίο.
Σκέψου να μην ήσουν elpidoforos Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός.
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #71 στις: Αύγουστος 11, 2014, 07:31:24 μμ »

'Αρθρο 9: ('Ασυλο της κατοικίας)

1. H κατοικία του καθενός είναι άσυλο. H ιδιωτική και οικογενειακή ζωή του ατόμου είναι απαραβίαστη. Kαμία έρευνα δεν γίνεται σε κατοικία, παρά μόνο όταν και όπως ορίζει ο νόμος και πάντοτε με την παρουσία εκπροσώπων της δικαστικής εξουσίας.
2. Oι παραβάτες της προηγούμενης διάταξης τιμωρούνται για παραβίαση του οικιακού ασύλου και για κατάχρηση εξουσίας και υποχρεούνται σε πλήρη αποζημίωση του παθόντος, όπως νόμος ορίζει.

Το άρθρο του Συντάγματος είναι ξεκάθαρο.
Ορίζει μάλιστα και τι παθαίνουν οι παραβάτες εκτός αν δώσει και σε αυτούς ασυλία για τις πράξεις τους........
Άσυλο σημαίνει άσυλο χωρίς εξαιρέσεις.
Μόνο η δικαστική εξουσία, και με παρουσία αυτής στο χώρο, μπορεί να το καταργήσει.
Συμφωνώ με τα παιδιά που λένε ότι εύκολα παθαίνεις ζημιά από μια απλή καταγγελία.
Πάντως ρε παιδί μου τουλάχιστον να μην επικαλούνται το Σύνταγμα οι κυβερνώντες.
Το έχουν κάνει κουρέλι και νομίζουν ότι μιλούν σε ηλιθίους.


Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #72 στις: Αύγουστος 11, 2014, 07:36:45 μμ »

Παιδιά μην ματαιοπονείτε, δυστυχώς ζούμε την απόλυτη κατάντια της χώρας μας σε αργή κίνηση και είμαστε απλώς θεατές.
Το έργο ήταν καλά στημένο και μακρόπνοο.
Προσωπικά το έβλεπα χρόνια πρίν απλώς δεν ήξερα την ώρα εκδήλωσης.
Το είπα και πρίν κάθε λαός έχει την εξουσία που του αξίζει ,εμείς το είχαμε αυτό το προνόμιο δεκάδες χρόνια.
Τώρα μην αρχίσουμε ποιές λύσεις υπάρχουν γιατί θα πρέπει να γράψουμε ολόκληρο βιβλίο.
Σκέψου να μην ήσουν elpidoforos Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός.

Πάρτο ελπιδοφορικά ίσως είναι ένα σόκ που θα μας βγάλει από τον ύπνο τον βαθύ και απο την νοοτροπία που έχουμε, πιστεύω σιγά σιγά και ξυπνητά πλέον να έχουμε ένα μακρύ αλλά καλύτερο μέλλον.
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #73 στις: Αύγουστος 11, 2014, 07:39:17 μμ »

Ξέρετε κάτι το θέμα δεν είμαστε εμείς, άλλα οι επόμενες γενιές και τι τους παραδίνουμε. Έχω τρία αγοράκια και τα βλέπω και πραγματικά δεν ξέρω τι θα γίνουν. Ο δεύτερός μου είναι αυτιστικός και έχω αρχίσει να τον θεωρώ τον τυχερό της παρέας. Αυτό είναι ο ορισμός της κατάντιας...
Φίλε μου κι' εγώ τα παιδάκια σκέφτομαι που ήδη μεγαλώνουν σε κόσμο τελείως διαφορετικό από τον δικό μας.
Μάλλον θα ζουν μέσα σε ένα "matrix" και οι περισσότεροι θα έχουν γίνει ένα με τη μάζα.
Κατάντια είχαμε από πολύ παλιά σ' αυτή τη χώρα, τώρα έχουμε επιπλέον καταπίεση και σταδιακή σκλαβιά.
Έτσι νοιώθω εγώ τουλάχιστον αυτό που ζω.
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #74 στις: Αύγουστος 11, 2014, 07:40:43 μμ »

 Εχω πάνω απο 20 πελάτες με επταψήφιο νούμερο στις τράπεζες. Όλοι τους τα έκαναν τις εποχές της χοντρής ρεμούλας ή τα κληρονόμησαν . Όπως λέω συχνά ' με ξένο κώλο κανουν τον π0ύστη ' . Το ΕΝΦΙΑ σε όλους ήρθε απλά διαστημικό. Σε εναν απο αυτους ήρθε 36000 ευρώ. Ολοι τους δεν είχαν πληρώσει ποτε τους τίποτα. Ας πληρώσουν κάνα φράγκο έστω και τώρα να δουν πως είναι η π0ύτσα. Καλά ήταν η μάσα.

Και για να κλείσω τη συμμετοχή μου στο τόπικ ας αναλογιστεί ο καθένας απο δω μέσα (συμπεριλαμβανομένου και εμού) με τη συμπεριφορά του έως τώρα στον βίο του και ας αξιολογήσει αν θεωρεί πως του άξιζαν καλύτεροι κυβερνώντες? Ας γίνει άνθρωπος ο καθενας μας και μετά ας παραπονεθούμε.

Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 13
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences