Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 14, 2024, 10:47:12 μμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Θα παραμείνουμε στο ευρώ;;;;;  (Η ψηφοφορία έληξε: Μάιος 16, 2015, 10:24:38 μμ)
Ναι - 26 (74.3%)
Όχι - 9 (25.7%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 35

Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Το νόμισμα του αύριο  (Αναγνώστηκε 8640 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
athanas
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 592


🖖🏻


Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 05, 2015, 10:24:38 μμ »

Θα παραμείνουμε στο ευρώ
Καταγράφηκε
Mad Collector
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 385


UpTheIrons!


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 28, 2015, 03:53:41 μμ »

Τωρα λόγω συλλεκτικού ενδιαφέροντος ρωτάς, για από οικονομικού?  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Από συλλεκτικής απόψεως έτσι και πάμε σε δραχμή/ρούβλι/οβολό/φοίνικα/κλπκλπ, θα είναι "ΟΥΑΟΥ!" τα ελληνικά ευρώ! ΑΠό οικονομικής τώρα, άμα δεν έχεις λεφτά και δεν χρωστάς δεν σε μέλλει, και τώρα σκατά αγοραστική δύναμη έχουμε. Αμα χρωστάς την έκατσες, θα έχουμε δραχμές και θα αποπληρώνουμε σε πληθωριστικό νόμισμα τα δάνεια μας συναφθέντα σε ευρώ. Αμα έχεις πολλά ευρώ σε στρώμα/ψυγείο/κάτωαπότοπάτωμα/κλπκλπ πάλι είναι "ΟΥΑΟΥ", θα περιμένεις λίγο να υποτιμηθεί μερικές δεκάδες φορές το νέο νόμισμα, και μετά θα αγοράζεις τα πάντα κοψοχρονιά. Αμα τα έχεις στην τράπεζα κλάφτα, θα σ βγάζει τραπουλόχαρτα το ΑΤΜ όπως έγινε στην Κύπρο, και μετάααααααααα την όποια εκκαθάριση βλέπω τις καταθέσεις να γυρνάνε σε νέο νόμισμα. Λέω τώρα...

Από άποψη προβλέψεως, το καράβι εχει βουλιάξει, προ πενταετίας είχαμε χρέος 120 % ΑΕΠ και τώρα 180%, 320 δις και ολο αυξάνουνε, δεν παράγουμε ούτε κ@@@χαρτο, ούτε βίδες, και έχουμε ενάμισο εκατομμύριο ανέργους, φόρο εισοδήματος 41% (26% και 15% προκαταβολή ια το επόμενο έτος), ΦΠΑ 23%, πανάκριβο φως -νερό-τηλέφωνο, τελη και φόρους ακινήτων στα ύψη, κλπκλπ. Παρεμπιπτόντως λχ, Ελληνας με 12 χιλιάρικα εισόδημα πληρώνει 4 χιλιαρικάκια φορο (χώρια ΦΠΑ τρία χιλιάρικα αμα είναι ελ.επαγγελμ.), Ο ΓΕΡΜΑΝΑΡΑΣ ΟΜΩΣ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΠΕΡΙ ΤΑ ΕΙΚΟΣΙ ΕΥΡΩ!!!!!!!!!. Και το αγγούρι? Εχουμε σκληρό νόμισμα! Αμα νομίζει τώρα κανείς οτι με σκληρό νόμισμα, που έχει υποστεί defacto υποτίμηση (υπό την έννοια οτι δεν μπορείς να αγοράσεις παρά τα στοιχειώδη, είναι όλα πανάκριβα), με τέτοια ύφεση επιπέδου πολέμου, με τόσους ανέργους, μπορεί η άρρωστη και βλακώδης αυτή ελληνική οικονομία, με την βιβλική μ@λ@κισμένη γραφειοκρατία και το σοβιετικού τύπου ΠΑΝΗΛΙΘΙΟ φορομπηχτικό σύστημα (σύτημα...λέμε τώρα) να έχει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ανάπτυξη (και όχι τις φιλντισένιες πίπες που ακούγαμε από Ππνδρεου, Βνζλο, Σμρ, για Βαρουφάκη θα δούμε ελπίζω ΝΑ ΠΕΤΥΧΕΙ, ΜΑΚΑΡΙ!), ε πρέπει να μας το τεκμηριώσει όποιος φίλος νομίζει και μπορεί, γιατί ένα ολόκληρο κοπάδι οικονομολόγων (μα όλοι ρε παιδί μου κάνουνε λάθος?) μας λένε οτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΕΥΡΩ ΑΛΛΟ! ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΩΡΕ ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ!

 Δεν είμαι θιασώτης της δραχμής, δεν εκφράζω καμμία συμπάθεια για το ένα η το άλλο (όποιο τυχόν νέο) νόμισμα, δεν έχω κανένα λόγο να μην θέλω να πετύχει ο Βαρουφάκης  και να μείνουμε στο ευρώ, διότι η επάνοδος στηνδραχμή ενδεχομένως να είναι άσχημη διαδικασία για τον κάθε..μικρό Μήτσο,  απλώς νομίζω και τολμώ να κάνω ΠΡΟΒΛΕΨΗ, οπως και άλλοι πολλοί, οτι ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ!!  ΘΑ ΣΚΑΣΕΙ ΤΟ ΠΡΑΜΑ, ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ! Αμα δεν μπορείς να εκτυπώσεις πληθωριστικό νόμισμα (μπακάλικη λύση ΑΛΛΑ ΛΥΣΗ!), δεν μπορείς να υποτιμήσεις το νόμισμα, είναι ακριβό-"σκληρό" για τους ξένους πχ τουρίστες, έχεις και οοοοολα τα ανωτέρω προπεριγραφέντα αγγούρια, ε ΔΕΝ ΚΛΑΝΕΙ Ο ΠΕΘΑΜΕΝΟΣ!

Άλλωστε μάλλον είναι προσχεδιασμένο, λέτε δεν ξέρει ο Σόιμπλε οτι με τις μ@λ@κίες του κατέστρεψε ΑΝΕΠΑΝΟΡΘΩΤΑ την ήδη υφεσιακή οικονομία αυτής της ψωροκώσταινας? ΠΟΣΟ ΠΑΝΗΛΙΘΙΟΣ πρέπει να είναι κανείς για να έχει τέτοιους φόρους στα ύψη, όταν γειτονικές χώρες έχουν flat φόρο 10% και αφορολόγητα και...και...Επίτηδες το κάνει, ώστε να παμε για πάντα στον πάτο! Νομίζω!  

Συγγνώμη για την γλώσσα, μου την δίνει να μου την δίνει...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 28, 2015, 04:09:49 μμ από Mad Collector » Καταγράφηκε

Better tennis in poster than penis in toaster!
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 01, 2015, 01:13:05 πμ »

Θα παραμείνουμε στο ευρώ
Όχι.

Η έξοδος δεν θα είναι φιλική και συμπεφωνημένη.
Θα είναι έξωση με κλωτσιά.
Λέτε να μην επεξεργάζονται σχέδια εξώσεως οι εταίροι μας;;
Ο κόσμος το 'χει τούμπανο και μεις κρυφό καμάρι.

Το να πιστεύουμε ότι θα παραμείνουμε στο ευρώ είναι στρουθοκαμηλισμός.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 01, 2015, 01:28:19 πμ από Μιχάλης 80 » Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 01, 2015, 09:28:31 πμ »

Καλό μήνα σε όλους..
Θα είναι λογικό και επόμενο να παραμείνουμε στο ευρώ, το αντίθετο θα δημιουργήσει τεράστια προβλήματα στο διεθνές χρηματοπιστωτικό σύστημα - αγορές, στα οποία υπάρχει μια ιδιαίτερη σύνδεση και δεν δέχεται ιδιαίτερους κυματισμούς σε ένα εύθραστο οικονομικό γεωπολιτικό παγκόσμιο σύστημα.
Οι συνέπειες του αντίθετου, όσο καλά και να είναι οργανωμένες δεν είναι στεγανές.
Θεωρώ 1+1=2..

Υ.Γ. Το κόστος αυτού ΑΓΝΩΣΤΟ για τον Ελληνα.
Καταγράφηκε
athanas
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 592


🖖🏻


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 01, 2015, 10:56:51 πμ »

+1000
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 05, 2015, 01:08:17 πμ »

Το πιστεύετε ακόμα ότι θα παραμείνουμε ;;
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 05, 2015, 07:53:52 πμ »

Κανεις μα κανεις δεν μπορει να σε βγαλει απο το ευρω....δεν υπαρχει διαδικασια.....δεν υπαρχει τροπος.....το μονο που μπορει να γινει ειναι πτωχευση εντος του ευρω και τοτε αποθανετω η ψυχη μου μετα των αλλοφυλων......ο μονος τροπος να φυγουμε απο το ευρω ειναι να γινει με αιτηση μας............ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΔΙΩΞΟΥΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΜΕ ΑΙΤΗΣΗ ΜΑΣ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΑΜΑ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 05, 2015, 11:30:49 πμ »

Η να ''αναγκαστουμε'' να φυγουμε οικειοθελως... Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 05, 2015, 11:37:34 πμ »

Κανεις μα κανεις δεν μπορει να σε βγαλει απο το ευρω....δεν υπαρχει διαδικασια.....δεν υπαρχει τροπος.....το μονο που μπορει να γινει ειναι πτωχευση εντος του ευρω και τοτε αποθανετω η ψυχη μου μετα των αλλοφυλων......ο μονος τροπος να φυγουμε απο το ευρω ειναι να γινει με αιτηση μας............ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΔΙΩΞΟΥΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΜΕ ΑΙΤΗΣΗ ΜΑΣ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΑΜΑ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ
Μακαρία η οδός, ην πορευόμεθα σήμερον!
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 05, 2015, 11:42:02 πμ »

Η να ''αναγκαστουμε'' να φυγουμε οικειοθελως... Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
θα αναγκαστεις Γιαννη μου αμα εισαι σαν τον αλλο που ελεγε στους υπουργους του "στα τεσσερα οτι σας πουν στα τεσσερα".............οκ ολοι μας φταιμε αλλα δεν γουσταρω αλλο σκυψιμο ρε αδερφε δεν θελω αλλη εκμεταλλευση δεν μπορω να βλεπω τα κορακια να εχουν πεσει πανω στο σωμα της πληγωμενης πατριδας μου και να τρωνε δεν θελω να παραδωσω στα παιδια μου και στα εγγονια μου λιγοτερα απο αυτα που μου αφησαν ο πατερας μου και ο παππους μου δεν μου παει να λενε τωρα ολα τα λαμογια οτι το προγγραμμα που εφαρμοστηκε στην Ελλαδα ηταν λαθος γιατι στηριχθηκε σε λαθος στοιχεια και παρολαυτα να εξακολουθουν να μου λενε για περικοπες και μισθους-συνταξεις στα 300 ευρω.........ποια 300 ευρω ρε καραγκιοζη ο αλλος ο φιλος παραπανω ειπε για την ΔΕΗ πανω απο 300 ευρω λογαριασμο στα παιδια μας μετα εμεις τι θα δωσουμε να φανε κουρκουμπινια και μπαμπακοπιτα..........σταματαω εδω γιατι θα πω πολλα και μπορει να παρεξηγηθω
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 05, 2015, 01:11:57 μμ »

Δύσκολα θα παραμείνουμε. Νομίζω και αυτοί θέλουνε να μας βγάλουν.

Πάντως χρεοκοπεία με έξοδο απο ευρώ, χωρίς διαγραφή ή μεγάλου κούρεματος του χρέους, είναι το χειρότερο που θα μπορούσε να μας συμβεί, πιστεύω .....
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
miltos1819
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 684


silver and gold is only real money!


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 05, 2015, 01:34:32 μμ »

καλυτερα δραχμη και ας πονεσουμε και οι προνομιουχοι για ενα διαστημα.Η ανεργια στους νεους ειναι 80%.Ποσο δηλαδη χειροτερα θα παμε με τη δραχμη?συμφωνω οτι για κανα 2 χρονακια θα κανουμε την επιβαλλομενη διαιτα αλλα η αναπτυξη που θα ερθει θα ειναι χωρις προηγουμενο.και για καποιους που λενε οτι δεν παραγουμε θα τους προτεινα να σταματησουνε να βλεπουν ειδησεις απο το mega chanel.H μικρη Ελλαδα ειναι πρωτη σε ναυτιλια παγκοσμιως.Μεσα στην δεκαδα σε τουρισμο,πρωτη σε παραγωγη πανακριβων αγροτικων προιοντων οπως ειναι ο κροκος κοζανης,η σπιρουλινα κ.α.Τριτη παγκοσμιως σε ελαιολαδο.Εκτος αυτων ειμαστε και πρωτοι στην παραγωγη βωξιτη αλλα και δευτερη σε αποθεματα λιγνιτη παγκοσμιως.ολο αυτο το σκηνικο επιτηδες εχει στηθει απο τους διεθνεις τοκογλυφους για να μας αρπαξουνε τον πλουτο.Δεν ειναι τυχαιο που ασχολουνται απο το πρωι ως το βραδυ με την Ελλαδα.Δηλαδη χωρες οπως τα σκοπια,Αλβανια,βουλγαρια,Σερβια,βελγιο κ.α τι παραγουνε αυτα τα κρατη?απολυτως τιποτα και κανεις δεν ασχολειτε μαζι τους γιατι εκει δεν υπαρχει χρημα.Προσφατα διαβασα και μια ερευνα που ελεγε οτι η Ελλαδα ειναι πρωτη σε ωρες ηλιοφανειας σε ολη την Ευρωπη και μπορει να συγκριθει μονο με την Αφρικη.Αν οι Ευρωπαιοι κανανε επενδυσεις σε ανεμογεννητριες και φωτοβολταικα θα ειχαν λυσει για παντα το προβλημα της ενεργειακης εξαρτησης.καταλαβετε οτι το χρεος ειναι πλασματικο για να μας αρπαξουνε οι αρπαγες οτι πιο πολυτιμο εχουμε.την γη,την θαλασσα και τον ηλιο μας.
Καταγράφηκε
imike
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 278


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 05, 2015, 01:40:41 μμ »

για να μας αρπαξουνε οι αρπαγες οτι πιο πολυτιμο εχουμε.την γη,την θαλασσα και τον ηλιο μας.
Τώρα εξηγείται γιατί είχαμε βροχές το 2014 Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 05, 2015, 01:57:00 μμ »

Παρ ολο που δεν είμαι φυση καχύποπτος ανευ λογου μαλλον ισχυει το πασιφανες σε ένα κοσμο αδιστακτο και κεροσκοπο. < Ο δυνατος θα εκμεταλευτει τον αδυναμο για περισσοτερο κερδος>
Όταν χρωστας αν δεν μπορει ο δανειστης να παρει ζεστο χρημα θα παρει ΟΤΙ υπαρχει μεχρι να εξαντλησει κάθε τι πολυτιμο, και μετα θα σε αφησει ησυχο.
Γι αυτό μας δανειζαν , γι αυτό μας εβαλαν στην Ενωση από το παραθυρο.
Αυτος είναι λογος που το πηγαδι δεν εχει πατο και που εγω δεν πιστευω στις καλες προθεσεις των δανειστων.
Δεδομενης μαλιστα της σαθρότητας του οικοδομήματος το πιθανοτερο είναι ότι το εκμεταλευονται μεχρι να γκρεμισει ......
Ακομα και αν πιστεουμε στην Ευρωπαικη ολοκληρωση, μαλλον αυτό που ονειρευονται δεν ταυτιζεται με τα δικα μας ονειρα.

Δεν θα μας αφησουν να βγουμε .
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 05, 2015, 02:41:44 μμ »

Δύσκολα θα παραμείνουμε. Νομίζω και αυτοί θέλουνε να μας βγάλουν.

Πάντως χρεοκοπία με έξοδο από ευρώ, χωρίς διαγραφή ή μεγάλου κούρεματος του χρέους, είναι το χειρότερο που θα μπορούσε να μας συμβεί, πιστεύω .....
Εκεί ποντάρουν, Φάνη μου. Γι αυτό μας πηγαίνουν λάου-λάου 5 μήνες τώρα. Σου λέει ή θα αναγκαστούν να συμβιβαστούν με ό,τι χειρότερο πλέον εφεύρει το μυαλό τους ή θα ψηθούν στο ζουμί τους για πολλά-πολλά χρόνια μέχρι να αφανιστούν από προσώπου γης. Τα έχουν καλά μελετημένα. Αλλά δεν ξέρουν ότι:
                                              Η ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΕΙ
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences