Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 03:59:08 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυσά Πάντα 1 oz 2011  (Αναγνώστηκε 2244 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Silverpanda
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 178



Προφίλ
« στις: Απρίλιος 04, 2015, 07:55:14 μμ »

Καλησπέρα παιδιά  έχω 2 χρυσά πάντα 1 οζ του2011 σφραγισμένα στη πλαστική θήκη του νομισματοκοπείου και ένας φίλος μου είπε ότι αν ήταν πιστοποιημένα θα είχαν μεγαλύτερη αξία και μου φάνηκε παράξενο, γίνεται αυτό ?Συγνώμη αν φανεί σε κάποιον ανόητη η ερώτηση αλλά δεν είμαι κανένας ειδήμονας !
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 04, 2015, 07:59:08 μμ »

Αν είναι σφραγισμένα στην συσκευασία του νομισματοκοπείου δεν νομιζω οτι θα δώσει κάτι παραπανω αν πιστοποιηθεί..
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 04, 2015, 08:09:26 μμ »

Απλως θα " φυγουν" ευκολοτερα εαν θελησεις καποια στιγμη να τα πουλησεις, επειδη θα ειναι επιβεβαιωμενη η γνησιοτητα τους και δεν θα τα " φοβηθει" ο αγοραστης.
Ειδικα στα Κινεζικα νομισματα που η μαιμου παει συννεφο.
Εαν "συσκευασια" εννοεις το αθλιο μαλακο φλιπακι του κινεζικου νομισματοκοπειου, δεν λεει κατι ως προς την γνησιοτητα.
Βεβαια η πιστοποιηση εχει κοστος, θα πρεπει να το ζυγισεις το θεμα.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1865


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 04, 2015, 10:04:07 μμ »

Αν παρει ψηλη πιστοποιηση σιγουρα θα πωληθουν κατι παραπανω απο την αξια τους νομιζω!
Καταγράφηκε
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 04, 2015, 10:46:45 μμ »

Τα χρυσά Πάντα, αν και bullion, τα πρώτα χρόνια είχαν χαμηλό τιράζ, της τάξης των μερικών δεκάδων χιλιάδων τεμαχίων (π.χ. 1982: 13.532 τεμάχια, 1995: 17.412 τεμάχια, 1998: 20.507 τεμάχια κ.λ.π.) και κάποια απ'αυτά έχουν πολύ υψηλό συλλεκτικό premium, 200% ή και 300% πάνω απ'την τιμή μετάλλου!

Από το 2010 όμως και μετά το τιράζ ανέβηκε πολύ (π.χ. 2010: 300.000 τεμάχια, 2011-2012: 500.000 τεμάχια κ.λ.π.) και πλέον πωλούνται σε τιμές αντίστοιχες περίπου με τα άλλα ανταγωνιστικά bullion (χρυσούς αετούς, καναδικές σφενδάμες κ.λ.π.).

Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι χρυσό Πάντα πρόσφατου έτους, πιστοποιημένο PCGS MS 67, αν θυμάμαι καλά, που προσπάθησε να πουλήσει πρόσφατα φίλος στο Στέκι με premium γύρω στα 150 Ευρώ και τελικά το πούλησε, κατεβάζοντας συνεχώς την τιμή, όσο και ένα απλό bullion!  Αναποφασιστικότητα

Το πρόβλημα με τα χρυσά Πάντα, είναι ότι, παρά το γεγονός ότι έχουν υψηλής ποιότητας κοπή, υπάρχουν πολλές -τι άλλο!- κινεζικές κόπιες.

Για το λόγο αυτό, η αγοραπωλησία των συγκεκριμένων νομισμάτων γίνεται συνήθως χωρίς τα νομίσματα να απομακρυνθούν από την επίσημη πλαστική συσκευασία του νομισματοκοπείου, ειδικά για τα πρόσφατα έτη που δεν υπάρχει συλλεκτική υπεραξία.

Ισχύει βέβαια, ότι η συσκευασία αυτή δεν είναι και κάτι το ιδιαίτερο, πάντως έχει καθιερωθεί ως πρακτική να παραμένουν τα νομίσματα στη συσκευασία αυτή, η οποία συνήθως περιέχει διπλωμένο και ένα υποτυπώδες, χαμηλής ποιότητας, πιστοποιητικό.

Η γνώμη μου είναι, επειδή το έτος είναι πολύ πρόσφατο (2011) με πολύ υψηλό τιράζ (500.000 τεμάχια), το νόμισμα δεν έχει συλλεκτική αξία και δεν αξίζει να το πιστοποιήσεις.

Ταυτόχρονα όμως πιστεύω, ότι δεν πρέπει και να αφαιρέσεις το νόμισμα από την πλαστική συσκευασία.

Βέβαια, αν και η διατήρηση του νομίσματος στην πλαστική συσκευασία είναι πολύ σημαντική για αγοραπωλησίες στο εξωτερικό, οφείλω να ομολογήσω ότι δεν ξέρω πόση σημασία θα έδινε σε κάτι τέτοιο δυνητικός αγοραστής στην Ελλάδα, όπου τα συγκεκριμένα νομίσματα (και γενικώς τα μεγάλα χρυσά) δεν διακινούνται και τόσο πολύ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences