Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 06, 2024, 10:34:49 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Νομισματοπωλεια!  (Αναγνώστηκε 28135 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 05, 2012, 12:06:15 μμ »

Στο Ντουμπάϊ υπάρχει η λεγόμενη Αγορα Χρυσού (Gold Shouk).
Είναι στην παλιά πόλη και θα πάθεις πλάκα.
Εκεί θα βρείς ότι τραβάει η ψυχή σου.
Από κοσμήματα, λίρες, διαμάντια, υμιπολύτιμους κτλ.
Οι τιμές στο κόσμημα έχουν μεγάλη διαφορά με εδώ γιατί πωλούν με το γραμμάριο συν εργατικά στα οποία βάζουν ένα πολύ λογικό καπέλο.
Λίρες άφθονες με ελαφρώς χαμηλότερη τιμή απ΄ότι εδώ.
Υπολογίζω ότι πωλούν περίπου 315 με 320 Ευρώ αυτή την εποχή.
Για τζούφιες δεν φοβάσαι, εκεί ο νόμος δεν παίζει.
Ψάξε να βρεις δύσκολες ημερομηνίες γιατί εκεί δεν τις κοιτάνε.
Βγάζεις περίπου 15 Ευρώ στο κομμάτι.
Μπάρες στην τρέχουσα τιμή χρυσού συν 10 premium το οποίο παζαρεύεται.
Στα διαμάντια είναι η μεγάλη ευκαιρία.
Πωλούν raw πέτρες σε συσκευασία με πιστοποιητικό όπως τις μπάρες χρυσού και με το παζάρι μπορείς να αγοράσεις σε πάρα πολύ καλές τιμές.
1 καράτι καλής καθαρότητας θα στο ξεκινήσουν από 3500$ και μπορείς να το φτάσεις στα 2100$.
Για να καταλάβεις διαφορά, 1 καράτι καλής πέτρας στην Ελλάδα πωλείται στην ξεφτίλα 3500 Ευρώ.
Ακριβά ρολόγια μικρή διαφορά προς τα κάτω πάντα απ΄ότι εδώ.
Να αλλάζεις δολλάρια σε ανταλλακτήρια και όχι στα καταστήματα γιατί χάνεις αρκετά.
Μην αλλάξεις δολλάρια στο αεροδρόμιο, χάνεις πολλά.
Μην αγοράσεις χρυσό στο Dubai Mall, είναι 20% πιο ακριβοί.
Να παζαρεύεις παντού και για τα πάντα.
Στην επιστροφή δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, βάλτα στη τσέπη σου. (πόσα θα αγοράσεις;)
Κανονικά ο νόμος απαιτεί να τα δηλώσεις.!!!!!!!!!
Εμείς δεν περάσαμε καν έλεγχο αποσκευών, λες και ερχόμασταν από Ευρώπη.
Πολύ ασφαλές μέρος, δεν φοβάσαι ποτέ.
Κλοπές ανύπαρκτες, εγκληματικότητα μηδέν.
Πας ωραία εποχή, έχει χαμηλές θερμοκρασίες (18 έως 23 βαθμούς) αλλά το βράδυ θέλει ζακετούλα.
Νυχτερινή ζωή πας στα μπάρ των μεγάλων ξενοδοχείων.
Να επισκεφθείς το Buda club θα πάθεις ταράκουλο.
Πολύ μωρό που χτυπιέται ασύστολα στην πίστα. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Ταξί τσάμπα και ποτέ δεν αγοράζεις από αυτούς που σε διπλαρώνουν στο δρόμο στην Γκολντ Σουκ για να σου πουλήσουν Rolex σε χαμηλή τιμή.
Μην ξεχάσεις να πας στο Ferrari World και να ανέβεις στο τρενάκι που πιάνει 0-220 σε 3 δευτερόλεπτα, εμπειρία ζωής
Σου είπα αρκετά γιατί τα έχω φρέσκα στη μνήμη μου.
Να περάσεις καλά.



  
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 05, 2012, 12:15:52 μμ από pepos » Καταγράφηκε
ROMMEL
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 28



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 05, 2012, 11:57:46 μμ »

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου, ήσουν αρκετά κατατοπιστικός.... Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Έρρωσθε & γρηγορείτε...
Cornelius
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351


A man's gotta do what a man's gotta do


Προφίλ WWW
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 13, 2012, 07:46:10 πμ »

Φιλε Πεπο θα με βρεις συμφωνο σε πολλα απο οσα λες για ντουμπαι. Παρολα αυτα πρεπει να πω οτι παρολο που ο νομος ειναι αυστηρος υπαρχουν περιπτωσεις αρκετες που πολυς κοσμος εχει αγορασει πολυτιμες πετρες διαμαντια κτλ πολυ πιο ακριβα απο οτι επρεπε. Στο χρυσο δεν ειναι ευκολο να ξεγελασεις στα κοσμηματα με διαμαντια η με αλλες πολυτιμες πετρες (ρουμπινια σμαραγδια ζαφειρια κτλ) πανευκολο αμα το θες. Εχω δει κοσμηματα ιταλικα με πετρες πχ απο κοινο προμηθευη στην Ιταλια 50% πιο ψηλα απο οτι πουλουσα εγω στην Κυπρο στο Gold Souk.Δεν υπαρχουν διαμαντια καθαρα οπως λες ενος καρατιου 2100 φιλε. Εαν υπαρχουν σε αυτη την τιμη πετρες VVS/F XXX στα 2100 πεσμου που τα πωλουν στο Ντουμπαι να τα αγοραζω με την ντουζινα και να τα πωλω στους χονδρεμπορους μου στην Αμβερσα.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ τετοια πραγματα στο Ντουμπαι αλλα και πουθενα αλλου στον κοσμο. Για να κερδιζουν και να επιβιωνουν τοσο απο καπου κερδιζουν και πολυ καλα μαλιστα... Φιλικα Παναγιωτης
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 13, 2012, 10:35:18 πμ »

Φιλε Πεπο θα με βρεις συμφωνο σε πολλα απο οσα λες για ντουμπαι. Παρολα αυτα πρεπει να πω οτι παρολο που ο νομος ειναι αυστηρος υπαρχουν περιπτωσεις αρκετες που πολυς κοσμος εχει αγορασει πολυτιμες πετρες διαμαντια κτλ πολυ πιο ακριβα απο οτι επρεπε. Στο χρυσο δεν ειναι ευκολο να ξεγελασεις στα κοσμηματα με διαμαντια η με αλλες πολυτιμες πετρες (ρουμπινια σμαραγδια ζαφειρια κτλ) πανευκολο αμα το θες. Εχω δει κοσμηματα ιταλικα με πετρες πχ απο κοινο προμηθευη στην Ιταλια 50% πιο ψηλα απο οτι πουλουσα εγω στην Κυπρο στο Gold Souk.Δεν υπαρχουν διαμαντια καθαρα οπως λες ενος καρατιου 2100 φιλε. Εαν υπαρχουν σε αυτη την τιμη πετρες VVS/F XXX στα 2100 πεσμου που τα πωλουν στο Ντουμπαι να τα αγοραζω με την ντουζινα και να τα πωλω στους χονδρεμπορους μου στην Αμβερσα.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ τετοια πραγματα στο Ντουμπαι αλλα και πουθενα αλλου στον κοσμο. Για να κερδιζουν και να επιβιωνουν τοσο απο καπου κερδιζουν και πολυ καλα μαλιστα... Φιλικα Παναγιωτης
Αγαπητέ Παναγιώτη,
Εννοείτε πως πεντακάθαρη χωρίς στίγματα δεν παίρνεις με 2100.
Με δύο όμως στίγματα και καλής κοπής σχεδόν διαφανές παίρνεις.
Απλά είπα πως εκεί το πήρα τόσο και εδώ το πούλησα τόσο.
Εφ' όσον προφανώς έχεις πάει στην Γκολντ Σουκ θα ξέρεις ότι εκεί πωλούν πέτρες σφραγισμένες πιστοποιημένες σε blister και χαρακτηρισμένες.
Αν η πέτρα μέσα στο blister δεν είναι αυτό που γράφει, του κλείνεις την επιχείρηση.
Ειδικά τα UAE είναι ΚΡΑΤΟΣ και όχι σκορποχώρι.
Είμαι Έλληνας του Εξωτερικού που έκανα το λάθος και γύρισα στην Πατρίδα και στην αρχή απορούσα πως είναι δυνατόν να λειτουργούμε ως κράτος.
Παντού κλεψιά και εκμετάλευση και για να επιβιώσεις πρέπει να γίνεις ίδιος με τα μούτρα τους.
Τα αδέλφια μου την κοπάνησαν, εγώ έμεινα γιατί παντρεύτηκα.
Δεν μίλησα για πέτρες σε κοσμήματα, μίλησα για σκέτες πέτρες.
Όπως και να το κάνουμε εκεί πωλούν φθηνότερα από εδώ και μιλώ εκ προσωπικής εμπειρίας.
Δεν είμαι έμπορος ούτε κανένα συμφέρον έχω, απλά εξέθεσα την εμπειρία μου και την προσωπική μου άποψη σε ένα μέλος του φόρουμ.
Ανέφερα επίσης στο φίλο σε προσωπικό μήνυμα ότι η αγορά λίθων είναι ρίσκο μεγάλο και εύκολα μπορεί να κάνει λάθος αγορά, απλά εμένα μου έκατσε.
Στην Ελλάδα μας, τα πάντα τα πληρώνουμε με καπέλο.
Γιατί στο χρυσό υπάρχει καπέλο 2500 στο κιλό πράγμα που δεν ισχύει πουθενά στον κόσμο παρά μόνο στις μπανανίες?
Δεν είμαι ειδήμων στις πέτρες ούτε είπα κάτι τέτοιο, απλά λέω ότι σε σχέση με εδώ, ίδια πέτρα και πιστοποιημένη μάλιστα την παίρνεις μισή τιμή.
Προφανώς και στις πέτρες η εγχώρια αγορά είναι ελεγόμενη και υπερτιμημένη.
Για χρυσό ας μην πούμε καλύτερα πόσο μας κλέβουν εδώ στην Ελλάδα.
Στο Ντουμπάϊ στο κόσμημα σου λένε αν είναι ιταλικό, ινδικό, ρώσικο ή οτιδήποτε άλλο, ζυγίζουν το κόσμημα το υπολογίζουν με την τρέχουσα τιμή χρυσού στα καράτια του και μετά σου προσθέτουν μια λογική τιμή εργασίας συν το κέρδος τους.
Όλο το καπέλο στην τιμή χρυσού δεν υπερβαίνει τα 35 dirhams (7€) το γραμμάριο.
Εγώ τουλάχιστον έτσι αγόρασα.
Το κόσμημα με πέτρες είναι άλλη ιστορία αλλά και εκεί είναι τίμιοι.
Το Ιταλικό κόσμημα είναι πιο ακριβό όντως λόγω του ότι οι γείτονές μας πωλούν φινέτσα και design όπως σε όλα τους τα αγαθά άλλωστε.
Άντε αγόρασε στην Ελλάδα καδένα Laser Cut και πες μου πόσο θα σε πετσώσουν, ειδική κατεργασία σου λένε και σε χρεώνουν 80€ το γραμμάριο.
Για Μπριγιάν ούτε λόγος, όσο θέλουν χρεώνουν, ότι θέλουν σου λένε.
Ας πάρουμε επιτέλους χαμπάρι πως σε αυτόν εδώ τον τόπο μας αρμέγουν κανονικά σε όλα τα επίπεδα και πληρώνουμε για υπηρεσίες και αγαθά πολύ περισσότερο από το νόμιμο και ειδικά στα ήδη πολυτελείας.
Φιλικά Ηλίας   
Καταγράφηκε
Cornelius
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351


A man's gotta do what a man's gotta do


Προφίλ WWW
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 13, 2012, 12:35:54 μμ »

Φιλε Ηλια το 1-2 στιγματα οταν μιλαμε για διαμαντι παιζει μεγαλο ρολο απο το καθαρο. Το οτι πουλανε διαμαντια σφραγισμενα σε καλες τιμες ειναι ενα γεγονος αλλα να ξερεις οτι και εγω πουλω διαμαντια raw αλλα και αρκετοι αλλοι σε τιμες πανω κατω τις ιδιες. Για το συγκεκριμενο θεμα (Ντουμπαι και τιμες ) εχω κανει μεγαλο ελεγχο και λογω δουλειας. Εχουν κατορθωσει να μεταφερουν στον κοσμο οτι τα παντα ειναι φθηνα κατι που δεν ισχυει. Βεβαια πρεπει να πουμε οτι παντα και στην δουλεια αυτη των διαμαντιων και των κοσμηματων υπαρχουν και αυτοι που αισχροκερδουν και στην Ελλαδα και στην Κυπρο υπαρχουν δυστυχως πολλοι. Στο Ντουμπαι υπαρχουν τα χρυσα κοσμηματα που ειναι φθηνα γιατι οντως το εργατικο ειναι χαμηλο υπαρχουν τα raw διαμαντια σε φυσιολογικες καλες τιμες και μετα αρχιζει το παρτυ και εκει την πατανε ολοι να το ξερεις αυτο. Εχω πελατη Αγγλο που ειναι και φιλος μου πια που τον εκανα πελατη γιατι ειδε στην βιτρινα μου βραχιολι με διαμαντια σε invisible setting. Mπηκε με ρωτησε την τιμη ηταν ακριβως το ιδιο που φορουσε η γυναικα του (ιδιος προμηθευτης απο Χονγκ Κονγκ) και πηρε απο Gold Souk και ητανε τοτε 2,000$ πιο φθηνο σε μενα. Εκτοτε με εμπιστευεται με κλειστα ματια και εχει αγορασει πανακριβα διαμαντια και κοσμηματα. Εν κατακλειδι πιστευω οτι παντου υπαρχουν καλοι πωλητες και επαγγελματιες οταν θελεις κατι ψαξε και θα τους βρεις. Εδω στον συλλεκτικο κοσμο προσφατα για νομισμα επειδη ειμαι αρχαριος εχω δει αποκλιση σε τιμη 3000 ευρω (5500 με 2500) και μιλαμε για το ιδιο ακριβως πραγμα απλα ο αλλος σου λεει νεος ειναι αυτος ας τον σφαξω. Ποσο μαλλον στα διαμαντια....Να σαι καλα Παναγιωτης
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 13, 2012, 04:20:35 μμ »

Φιλε Ηλια το 1-2 στιγματα οταν μιλαμε για διαμαντι παιζει μεγαλο ρολο απο το καθαρο. Το οτι πουλανε διαμαντια σφραγισμενα σε καλες τιμες ειναι ενα γεγονος αλλα να ξερεις οτι και εγω πουλω διαμαντια raw αλλα και αρκετοι αλλοι σε τιμες πανω κατω τις ιδιες. Για το συγκεκριμενο θεμα (Ντουμπαι και τιμες ) εχω κανει μεγαλο ελεγχο και λογω δουλειας. Εχουν κατορθωσει να μεταφερουν στον κοσμο οτι τα παντα ειναι φθηνα κατι που δεν ισχυει. Βεβαια πρεπει να πουμε οτι παντα και στην δουλεια αυτη των διαμαντιων και των κοσμηματων υπαρχουν και αυτοι που αισχροκερδουν και στην Ελλαδα και στην Κυπρο υπαρχουν δυστυχως πολλοι. Στο Ντουμπαι υπαρχουν τα χρυσα κοσμηματα που ειναι φθηνα γιατι οντως το εργατικο ειναι χαμηλο υπαρχουν τα raw διαμαντια σε φυσιολογικες καλες τιμες και μετα αρχιζει το παρτυ και εκει την πατανε ολοι να το ξερεις αυτο. Εχω πελατη Αγγλο που ειναι και φιλος μου πια που τον εκανα πελατη γιατι ειδε στην βιτρινα μου βραχιολι με διαμαντια σε invisible setting. Mπηκε με ρωτησε την τιμη ηταν ακριβως το ιδιο που φορουσε η γυναικα του (ιδιος προμηθευτης απο Χονγκ Κονγκ) και πηρε απο Gold Souk και ητανε τοτε 2,000$ πιο φθηνο σε μενα. Εκτοτε με εμπιστευεται με κλειστα ματια και εχει αγορασει πανακριβα διαμαντια και κοσμηματα. Εν κατακλειδι πιστευω οτι παντου υπαρχουν καλοι πωλητες και επαγγελματιες οταν θελεις κατι ψαξε και θα τους βρεις. Εδω στον συλλεκτικο κοσμο προσφατα για νομισμα επειδη ειμαι αρχαριος εχω δει αποκλιση σε τιμη 3000 ευρω (5500 με 2500) και μιλαμε για το ιδιο ακριβως πραγμα απλα ο αλλος σου λεει νεος ειναι αυτος ας τον σφαξω. Ποσο μαλλον στα διαμαντια....Να σαι καλα Παναγιωτης
Δεν διαφωνώ Παναγιώτη.
Απλά λέω ότι εκεί κάτω υπάρχουν ευκαιρίες σε σχέση με την Ελλάδα.
Παντού υπάρχουν τα λαμόγια και στην χώρα μας δηστυχώς είναι πλειοψηφία.
Αν εσύ πουλάς πέτρες σε τέτοιες τιμές είσαι μια από τις πολύ λίγες εξαιρέσεις.
Τα συλλεκτικά έχουν κι' αυτά τα μυστικά τους και εμείς οι νέοι πρέπει να πληρώσουμε δίδακτρα όπως λένε οι παλαιότεροι εδώ μέσα.


Καταγράφηκε
Cornelius
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351


A man's gotta do what a man's gotta do


Προφίλ WWW
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 13, 2012, 04:40:30 μμ »

Φιλε Ηλια συμφωνουμε. Αν δεις  μια χρυση λιρα στα 150 ευρω τι θα σκεφτεις??? Κατι λαθος υπαρχει ετσι? Το ιδιο και με τα διαμαντια. Γία αυτο εγραψα και αυτα  προηγουμενως. Αν κατι ειναι 2 εκει και 7 εδω κατι λαθος υπαρχει δεν υπαρχει λογικη εξηγηση. Στα διαμαντια ειδικα υπαρχουν μικρα κολπακια που κανουν μεγαλη διαφορα στην τιμη. Και ναξερεις οτι ακομη και με τα σφραγισμενα δεν εισαι σιγουρος. Πανω απ'ολα ειναι να εχεις τον ανθρωπο σου. Και δεν μπορω να πιστεψω οτι στην Ελλαδα δεν εχει καλους χρυσοχοους. Προσφατα ενας γνωστος πηρε ενα διαμαντι λογω υποχρεωσης απο Ελλαδα και μου το εφερε για εκτιμηση και ολα ηταν ενταξει και η τιμη και ολα. Δεν γνωριζω το ονομα και ουτε με ενδιεφερε κιολας αλλα η ουσια ειναι οτι παντου υπαρχουν και οι καλοι ανθρωποι που σεβονται τον αγοραστη. Εχεις βεβαια δικιο οτι στην Ελλαδα ειναι μειοψηφια   Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο καλο απογευμα Παναγιωτης
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 13, 2012, 05:55:21 μμ »

Εδω στον συλλεκτικο κοσμο προσφατα για νομισμα επειδη ειμαι αρχαριος εχω δει αποκλιση σε τιμη 3000 ευρω (5500 με 2500) και μιλαμε για το ιδιο ακριβως πραγμα απλα ο αλλος σου λεει νεος ειναι αυτος ας τον σφαξω. Ποσο μαλλον στα διαμαντια....Να σαι καλα Παναγιωτης

Φιλε Παναγιωτη για τα συγκεκριμενα νομισματα που ενδιαφερεσε (πιστευω οτι μιλας για αυτα που μιλησαμε και μαζι) επειδη τυνχανει να τα εχω στα χερια μου και 10,000 να μου κανεις προσφορα (εμενα) δεν τα δινω!!
Αυριο ομως μπορει να βγει καποιος και να τα δινει και τα τρια μαζι 3,000 ευρω!!
Στα συλλεκτικα φιλε μου χρειαζετε υπομονη και επιμονο ψαξιμο!!
Αν δεν εχεις υπομονη τα πληρωνεις οσο σου λενε οι διαφοροι και λες και ευχαριστω!!
Στα συλλεκτικα φιλε μου ο καθενας ζηταει οσα θελει και δεν μπορουμε  να τον κρινουμε!!
Οπως δεν μπορει και αυτος να στραβωσει αν του πουμε ΟΧΙ ευχαριστω θα ψαξω αλλου για φτηνοτερο!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Cornelius
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351


A man's gotta do what a man's gotta do


Προφίλ WWW
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 13, 2012, 08:12:59 μμ »

Γιωργο ειλικρινα δεν μιλαω για αυτα τα νομισματα που μιλησαμε δεν εχει σημασια κιολας γιατι ο σκοπος μου δεν ειναι να εκτεθω ουτε να εκθεσω καποιον. Το λεω αυτο γιατι τις συλλογες μου τις προσφερε και μελος του φορουμ με τον οποιο ειμαι και φιλος και ειναι και εξαιρετικος ανθρωπος κα χαρακτηρας τολμω να πω οτι με εκπλησσει συνεχως με αυτα που μου λεει θετικα σε σημειο που τον θαυμαζωΘεωρω παντως οτι για το καθε τι υπαρχει ενα ευρος τιμης. Εκτος βεβαια και αν μιλαμε για κατι πραγματικα σπανιο οποταν μπορεις να ζητησεις οτι θελεις και να απαιτας και το ευχαριστω Μεγάλο χαμόγελο Ισως βεβαια και να εχω λαθος γιατι ειμαι νεος στον χωρο παρολο που αγοραζω χρονια χρυσα.Αν εχω μια φανελα του Μαραντονα με την υπογραφη του λεω τωρα και την βρισκεις με 250 ευρω ας πουμε αλλα την δει ενας γνωστος και την πουλησω με 700 επειδη δεν το κατεχει το θεμα τι ειμαι? Εγω ειμαι της αποψης.... φιλε η τιμη της φανελας ειναι γυρω στα 250 εγω θελω ομως 700 οχι η τιμη ειναι 1000 αλλα στην δινω 700 γιατι μου αρεσεις σαν προσωπο.Θεωρω παντως οτι η υπομονη ειναι σπουδαιο προσον οταν θελεις κατι και επισης οταν αγοραζεις κατι δεν κακιζεις αυτον που το πουλησε αν το πουλησε ακριβα.Γενικα συμφωνουμε νομιζω απλα τον συλλεκτικο κοσμο εγω προσωπικα τον ηθελα πιο αγνο αμα θελεις γι'αυτο και ισως να εχω ετσι ενα παραπονο με αυτα που βλεπω ειδικα εδω στην Κυπρο
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 13, 2012, 08:33:14 μμ »

Φιλε Παναγιωτη υπαρχουν ανθρώποι και ανθρωπάκια.
Οχι μονο στην Κυπρο αλλα παντου!!
Ο Γιαννης πχ (kypronumis ) σε ενα αλλο ποστ ζητησα βοηθεια για να παρω το προυφ δυευρο που εβγαλε προσφατα η Τραπεζα σας, ο Γιαννης λοιπον μου στελνει ενα μυνημα και μου λεει <αν καταφερω και παρω το ενα ειναι δικο σου> μια μερα λοιπον λαμβανω ενα μηνυμα και μου λεει < Γιωργο στειλε μου αντρεσα>
Σημερα το παρελαβα και τον ευχαριστω και δημοσια!!
Το εχω παρελαβει διχως να του εχω στειλει ακομη τιποτα!!
Αλλο ενα μελος απο την Κυπρο μου ειχε στειλει δυο χρυσα νομισματα παλι ετσι , ανοιχτα!!
Αυτο σημαινει αγνος συλλεκτισμος φιλε Παναγιωτη , να βοηθας τον αλλον διχως να κοιτας την τσεπη σου!!
Ετσι εχω βοηθηση εγω την Αλεξανδρουπολη , η Αλεξανδρουπολη εμενα , Η Αθηνα εμενα. Εγω καποιον στην Αγγλια , Η Αγγλια εμενα. Το ιδιο και με την Γερμανια!!
Ατομα που δεν ξερουμε ο ενας τον αλλον εξ οψεως (μπορει να βρεθουμε στο ιδιο μερος και να μην το ξερουμε) εχουμε εμπιστευτει και τα λεφτα μας και τα νομισματα μας και ποτε δεν υπηρξε προβλημα!!
Οι καλοι φιλε Παναγιωτη παντα θα ξεχωριζουν και οσοι εχουν ματια μπορουν να τους διακρινουν αναμεσα σε χιλιους αλλους!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Cornelius
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351


A man's gotta do what a man's gotta do


Προφίλ WWW
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 14, 2012, 09:58:25 πμ »

Συμφωνουμε λοιπον Γιωργο, εγω δεν ζω απο αυτο υπαρχουν ανθρωποι συλλεκτες που ειναι και το επαγγελμα τους ζουν απο αυτο και φυσικα πρεπει να κερδιζουν. Αυτο ειναι δεκτο και σωστο Το λαθος ειναι η κοροιδια και το γρηγορο κερδος με μικρο οριζοντα δηλαδη η εκμεταλλευση. Το σωστο ειναι ενα νεο συλλεκτη να τον βοηθας εαν πραγματιακ αγαπα αυτο το χομπυ. Να σαι καλα παναγιωτης
Καταγράφηκε
kypronumis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 738


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 14, 2012, 04:09:49 μμ »

Γιωργο μην τα βγαζεις στην φορα θα αρχισουν ολοι να θελουνε νομισματα τωρα και που να τα βρω  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Cornelius
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351


A man's gotta do what a man's gotta do


Προφίλ WWW
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 17, 2012, 10:06:48 πμ »

Γιωργο πριν 2 μερες συναντηθηκα με τον Γιαννη(Κυπρονουμης) αφου του εδωσα το τηλ για να βρεθουμε κι να γνωριστουμε. Εξαιρετικο παιδι ο Γιαννης αλλα η πλακα ειναι οτι γνωριζομαστε απο μικρα παιδια (ειχα να δω πολυ καιρο βεβαια) και μαλιστα πολυ καλα και δεν ειχα ιδεα οτι ασχολειτο με νομισματα. Οταν ημασταν μικροι για να καταλαβεις 30 χρονια πριν ημασταν σχεδον καθε μερα μαζι Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Με αυτη την ευκαιρια βεβαια ευχαριστω και αυτη την ιντερνετικη παρεα γιατι πιθανον να μην το το μαθαινα ποτε.Ναστε καλα Παναγιωτης

Φιλε Παναγιωτη υπαρχουν ανθρώποι και ανθρωπάκια.
Οχι μονο στην Κυπρο αλλα παντου!!
Ο Γιαννης πχ (kypronumis ) σε ενα αλλο ποστ ζητησα βοηθεια για να παρω το προυφ δυευρο που εβγαλε προσφατα η Τραπεζα σας, ο Γιαννης λοιπον μου στελνει ενα μυνημα και μου λεει <αν καταφερω και παρω το ενα ειναι δικο σου> μια μερα λοιπον λαμβανω ενα μηνυμα και μου λεει < Γιωργο στειλε μου αντρεσα>
Σημερα το παρελαβα και τον ευχαριστω και δημοσια!!
Το εχω παρελαβει διχως να του εχω στειλει ακομη τιποτα!!
Αλλο ενα μελος απο την Κυπρο μου ειχε στειλει δυο χρυσα νομισματα παλι ετσι , ανοιχτα!!
Αυτο σημαινει αγνος συλλεκτισμος φιλε Παναγιωτη , να βοηθας τον αλλον διχως να κοιτας την τσεπη σου!!
Ετσι εχω βοηθηση εγω την Αλεξανδρουπολη , η Αλεξανδρουπολη εμενα , Η Αθηνα εμενα. Εγω καποιον στην Αγγλια , Η Αγγλια εμενα. Το ιδιο και με την Γερμανια!!
Ατομα που δεν ξερουμε ο ενας τον αλλον εξ οψεως (μπορει να βρεθουμε στο ιδιο μερος και να μην το ξερουμε) εχουμε εμπιστευτει και τα λεφτα μας και τα νομισματα μας και ποτε δεν υπηρξε προβλημα!!
Οι καλοι φιλε Παναγιωτη παντα θα ξεχωριζουν και οσοι εχουν ματια μπορουν να τους διακρινουν αναμεσα σε χιλιους αλλους!!

Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 17, 2012, 11:19:33 πμ »

Ειδες τι σου κανει ενα Στεκι??
Μεχρι και της Νικολουδη την δουλεια  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Γλώσσα


ΥΓ : Ετσι μπραβο παιδια , να γνωριζωνται οι συλλεκτες και απο κοντα!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences