Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 14, 2024, 11:58:12 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: lunar 2015 Ghana 1oz silver  (Αναγνώστηκε 21296 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
miltos1819
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 684


silver and gold is only real money!


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Νοέμβριος 29, 2014, 08:00:13 μμ »

Aν συμφωνήσατε πχ στα 100 , εσύ 100 θα βάλεις , όχι 104.
 Απλά την προμήθεια λογικά την έχει υπολογίσει ήδη στα 100 μέσα
1050 ευρω ειναι το ποσο και θελει να του κανω καταθεση σε τραπεζα του Μιλανου.Μου εδωσε τα στοιχεια και τον big αριθμο!και ειναι κριμα γιατι αν λειτουργουσαν οι πιστωτικες θα τον ειχα πληρωσει και θα ημουν ενταξει γιατι εχω μεγαλη πιστωση απο την τραπεζα μου.
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Νοέμβριος 29, 2014, 08:05:02 μμ »

όσα συμφωνήσατε βάζεις. 1050 δηλαδή, όχι 1100. τα 50 τα βάζει αυτός.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #47 στις: Νοέμβριος 29, 2014, 08:05:22 μμ »

Δηλαδή, χρεώνεται ο πωλητής 4% γαι το εισερχόμενο έμβασμα; Είσαι σίγουρος;

Όλο και κάποια τράπεζα μπορεί να το κάνει, αλλά δεν νομίζω ότι συμβαίνει συνήθως...
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Νοέμβριος 29, 2014, 08:06:27 μμ »

Δηλαδή, χρεώνεται ο πωλητής 4% γαι το εισερχόμενο έμβασμα; Είσαι σίγουρος;

Όλο και κάποια τράπεζα μπορεί να το κάνει, αλλά δεν νομίζω ότι συμβαίνει συνήθως...
Εγώ τόσο χρεώθηκα για συναλλαγή αυτού του μήνα 104-4 μου εμειναν τα 100.
 Να ισχύει για οποιοδήποτε ποσό τα 4 ευρώ μου φαίνεται δύσκολο, για αυτό είπα ότι είναι προμήθεια 4%
Καταγράφηκε
miltos1819
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 684


silver and gold is only real money!


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Νοέμβριος 29, 2014, 08:08:29 μμ »

Δηλαδή, χρεώνεται ο πωλητής 4% γαι το εισερχόμενο έμβασμα; Είσαι σίγουρος;

Όλο και κάποια τράπεζα μπορεί να το κάνει, αλλά δεν νομίζω ότι συμβαίνει συνήθως...
Εγώ τόσο χρεώθηκα για συναλλαγή αυτού του μήνα
σε ευχαριστω Γιωργο.θα παω στην τραπεζα τριτη για να δωσω εντολη να γινει η μεταφορα.
Καταγράφηκε
miltos1819
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 684


silver and gold is only real money!


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Νοέμβριος 29, 2014, 08:22:00 μμ »

τα υπολοιπα νομισματα που παρηγγειλα ειναι τα 2 silver 4oz της burkina faso με mintage 300 κομματια το καθενα.και επιπλεον αγορασα και το 2oz vatu racoon 2013 με διαμαντακια στα ματια των τριων ρακουν.τωρα ειναι ωρα να παω να πιω το καφεδακι μου.χαιρετω ολη την συλλεκτικη παρεα.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #51 στις: Νοέμβριος 29, 2014, 08:28:41 μμ »

Δηλαδή, χρεώνεται ο πωλητής 4% γαι το εισερχόμενο έμβασμα; Είσαι σίγουρος;

Όλο και κάποια τράπεζα μπορεί να το κάνει, αλλά δεν νομίζω ότι συμβαίνει συνήθως...
Εγώ τόσο χρεώθηκα για συναλλαγή αυτού του μήνα 104-4 μου εμειναν τα 100.
 Να ισχύει για οποιοδήποτε ποσό τα 4 ευρώ μου φαίνεται δύσκολο, για αυτό είπα ότι είναι προμήθεια 4%

Για ρώτα και στις άλλες τράπεζες... :-/

Η Eurobank σίγουρα δεν χρεώνει τίποτα.
Καταγράφηκε
miltos1819
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 684


silver and gold is only real money!


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Δεκέμβριος 02, 2014, 12:38:31 μμ »

τελικα πηγα eurobank και η προμηθεια προς ενημερωση των φιλων ηταν 15 ευρω.Αλλου δεν πηγα να ρωτησω γιατι δεν ειχα χρονο.
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Δεκέμβριος 02, 2014, 05:18:42 μμ »

 To έμβασμα προς το εντός Ε.Ε στο χρέωσαν τόσο γιατί πήγες στο κατάστημα αν χρησιμοποιούσες ηλεκτρονική Τραπεζική, θα σου κόστιζέ ένα ευρώ. Το 4 ευρώ είναι πάγια χρέωση για είσερχομενο έμβασμα και τόσο θα σου κρρατούσαν ακόμα κια αν ήταν μεγαλύτερο το πόσο... Απλά μερικέςφορε΄ς δεν χρεώνεται αυτή η προμήθεια και δεν είμαι σίγουρος σε τι οφείλεται αυτό... Θα το ρωτήσω όταν θα έχω χρόνο και θα σας πω...
 Χαμόγελο
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #54 στις: Δεκέμβριος 02, 2014, 06:38:03 μμ »

Χμμμμ.... νομίζω ότι εγώ γλυτώνω τις χρεώσεις εισερχόμενου εμβάσματος, γιατί είναι λογαρισμοί μισθοδοσίας :-/
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Δεκέμβριος 02, 2014, 08:29:30 μμ »

 Και επειδή βρήκα λίγο χρόνο μου είπαν (από το call center της winbank) τα εξής:
Όταν το έμβασμα είναι από Ε.Ε υποχρεωτικά ο αποστολέας βάζει στα έξοδα (share charges) με αποτέλεσμα να χρεώνει η πειραιώς 0 ευρω για εισερχόμενο έμβασμα < 15 ευρώ, 4 ευρώ για 15,01-12500 ευρώ, 6 ευρώ για 12.500,01-50.000 και 10 ευρώ για μεγαλύτερα ποσά.
Όταν το έμβασμα προέρχεται εκτός Ε.Ε. ο αποστολέας έχει επιλογή share ή our. Αν χρησιμοποιήσει την δεύτερη επιβαρύνεται όλα τα έξοδα αυτός, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει χρέωση στον παραλήπτη!

Ενδεχομένως στα χαρακτηριστήκα κάποιων λογ/σμων μισθοδοσίας (για να τους κάνουν πιο ελκυστικούς) να έχουν απαλλαγή κάποιων χρεώσεων και προφανώς για αυτό γλυτώνεις την προμήθεια...

Συμπέρασμα, αν θέλεται να σας στειλουν κάποιο έμβασμα χρησιμοποιήστε τον λογ/σμο του sac!

 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Δεκέμβριος 02, 2014, 09:00:31 μμ »

 Και μια μιλάμε για χρεώσεις τελωνείων.... Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Δεν ξέρω αν έχετε δει τι πανέμορφη συλλογή είναι η κασετίνα με τα Ολυμπιακά του Σύδνευ!!! Την είχα δει την λυμπίστηκα και την είχα παραγγείλει από  Αυστραλό στο ebay . Μου είχε έρθει σπίτι με κόστος 260-270 ευρώ κάπου το 2002.... Αααα πρώτο πράμα...
Την βλέπει ένα φίλος από κοντά, θέλω και γω μου λέει. Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Του βρίσκω μια την χτυπάω στα 280 ευρώ και περιμένουμε να έρθει...
Μου έρχεται ένα χαρτί απ΄το ταχυδρομείο ότι τα νομίσματα είναι στο τελωνείο και ότι για να τα παραλάβουμε έπρεπε να πληρώσουμε  την τιμή+20% φόρο εισαγωγής και στο 120% + 19% ΦΠΑ = 145%.... Και το 145% δεν ήταν στην τιμή αγοράς αλλά στην επίσημη τιμή πώλησης του Perth το 2000 για την σειρά που ήταν περίπου 40% μεγαλύτερη από την τιμή που τα είχα αγοράσει!!!!! σύνολο κοντά στα 600 ευρώ.... Έκπληξη

Ο φίλος μου από τότε έμεινε φαλακρός και δεν έχει ξαναγοράσει ποτέ τίποτα εκτός Ε.Ε. .

Και έχω και άλλα παραδείγματα, πολλές φορές είναι θέμα τύχης, το θέμ αείναι να μη σου τύχει σε ακριβή παραγγελία...
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #57 στις: Δεκέμβριος 02, 2014, 09:12:14 μμ »

Είναι κι οι τράπεζες... επιστήμη ολόκληρη... :-/
Καταγράφηκε
miltos1819
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 684


silver and gold is only real money!


Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Δεκέμβριος 03, 2014, 09:14:55 μμ »

απο το σαιτ που αγορασα το προυφ προς 119 ευρω εχει μεινει ενα μονο κομματι προς πωληση αλλα με νεα τιμη.Στα 299 ευρω!!!!!και εγω εξεπλαγην ευχαριστα αφου δεν πιστευα οτι τοσο γρηγορα θα εκτοξευτει η τιμη.Παλι καλα που προλαβα και αγορασα χαμηλα! Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
miltos1819
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 684


silver and gold is only real money!


Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Μάρτιος 02, 2015, 11:53:42 μμ »

τελικα σημερα αν και καθυστερημενο ηρθε το προυφ νομισμα της Γκανας που ειχα παραγγειλει τελη νοεμβριου.Ειναι φανταστικο και η τιμη του παραμενει στα 299 ευρω.το ειχα προλαβει στα 119 ευρω και το ειχα κλεισει.συνοδευεται και απο πιστοποιητικο εχω το νουμερο 432 απο 500 που ειναι το μινταζ αλλα το μονο αρνητικο ειναι οτι δεν εχει κουτι.Αν ειχε και κουτακι θα ηταν ακομα καλυτερο.Επισης μου ηρθαν και τα δυο τετραουγκα της burkina faso καθως και το vatu racoon 2oz.Ειναι ολα φανταστικα αλλα τα ασημενια της burkinas δεν παιζονται.συνοδευονται μαλιστα και απο ξυλινη κασετινα.Εχουν τρομερη ποιοτητα.τωρα μου λειπει μονο του ενος κιλου απο την σειρα smilodon για να κλεισω.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences