Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 03:05:48 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΜΕΤΑΛΛΙΟ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Α ΣΟΦΙΑ 15 οκτωβριου 1889  (Αναγνώστηκε 10399 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 19, 2011, 11:20:46 μμ »

Φυσικα οπως και να εχει οσο δεν βρισκεται αλλο ιδιο η ζητουμενη οικονομικη απαιτηση ειναι πολυ μεγαλη,για να φτασω σε αυτη την αποφαση συμβουλευτικα παρα πολους συλλεκτες ,δεν σχολιαζω την αναφορα σε προχειρη κατασκευη στην αποδοση των προσωπων κ,λ,π ουτε το οποιο ιστορικο μπορει να εχει η οχι ,ομως οταν κατι ειναι μοναδικο εχει σπανιοτητα και αυτο το κανει ξεχωριστο ,ειλικρινα ευχαριστω για την οποια αποψη αλλα γνωριζω αφου θεωρειται αντικειμενο και οχι επισημης χαραξης μεταλλιο οδοντοβουρτσες ηθοποιων η αναπτηρες προθυπουργων που πουληθηκαν σε δημοπρασιες χιλιαδες ευρω .
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 20, 2011, 04:48:29 μμ »

απο την μερια μου παντα,σου ευχομαι να παρεις το ποσο που επιθυμεις,ουτως η αλλως,δεν εχω συμφερον!!! απο τα κερδη,μιλαω παντα απο συλλεκτικης,και αισθητικης αποψεως.αν εσενα σου αρεσει το εν λογω αντικειμενο,εμενα περισευει,σε χαιρετω παντα φιλικα,γιαννηςτ.υγ,η μοναδικοτητα ενος αντικειμενου,δεν τα κανει αναγκαστικα πανακριβο,και εγω μπορω να παραγειλω,σε εναν χαρακτη,ενα μεταλλιο με την αεκ, μοναδικο!!!δεν πιστευω,να πουληθει πανω απο 10-20 ευρω,και μονο απο αεκτζη,ελπιζω να καταλαβες τι εννοω.
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 20, 2011, 05:58:57 μμ »

Καταλαβα Γιαννη πολυ καλα ,αλλα προτιμω να μιλαμε επι του προκειμενου ,αν βρεθει εστω ενας να αποδειξει οτι ειναι χαραξη εποχης της πλακας ,θα πρεπει να το αποδειξει ,εγω λεω οτι ειναι απο την εποχη του γαμου του κωνσταντινου ,οποιος θελει και μπορει ας αποδειξει το αντιθετο,ας σοβαρευτουμε λιγο ,το πραγμα φαινεται ,κανει μπαμ,το εχουν δει 20 30 ατομα ,ελεος ,νασαι καλα αλλα επελεξες λαθος παραδειγμα ,ευχαριστω για την ευχη ,θα πετυχει σιγουρα ,δεν ειναι μπρελοκ της Αεκ
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 20, 2011, 06:34:55 μμ »

Αγαπητε Βασιλη ηδη σου εχουν δωθει καλες απαντησεις περι της αξιας του εν λογου Μεταλλιου τις οποιες δεν θες να πιστεψεις!!
Αρα τι να πει κανεις παραπανω?
Ο rubirosa που σου μιλησε ηταν καποτε απο τους πολυ δυνατους συλλεκτες Μεταλλιων και με πολυ γνωση!!
Το παιδι μιλησε αλλα δεν τον πιστεψες.
Σου αναφερα ενα αλλο μελος μας τον spiros katsigiannis που αν του εστελνες ενα μηνυμα θα σου ελεγε τα ιδια (οπως τα ειπε εμενα τηλεφωνικα) το μεταλλιο δεν υπαρχει σε επισημους καταλογους και η τιμη την προσδιοριζει στα ιδια με τους προλαλησαντες!!
Ενα μαθημα που πρεπει να παρουμε ολοι ειναι να μαθουμε να διακρινουμε ποιοι μιλουν απο αγαπη για τον συλλεκτισμο και δεν εχουν προσωπικα οφελη και να τους ακουμε οταν μιλουν!!
Ετσι και τιμη τους δειχνουμε για τις γνωσεις που εχουν αλλα και δεν τους αποθαρυνουμε να ξαναμιλησουν σε καποια δεδομενη στιγμη διοτι αν καποιος μιλαει αλλα δεν τον ακουμε την επομενη φορα ισως το σκεφτει πολυ να ξαναμηλισει Κλείσιμο ματιού
Μην γινωμαστε σαν τον παρακατω που εμεινε στην ιστορια :
<< εαν μη ιδω εν ταις χερσιν αυτου τον τύπον των ηλων, και βάλω τον δακτυλόν μου εις τον τύπον των ηλων και βάλω την χειρα μου εις την πλευραν αυτου, ου μη πιστευσω>>
Σε ελευθερο κειμενο << αν δεν βαλω τα χερια μου στα πλευρα και δεν δω την τρυπα με τα δακτυλα μου , δεν προκειτε να το πιστεψω>>
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 20, 2011, 10:05:49 μμ »

Κατηγορουμαι για κατι ; δεν καταλαβαινω ;δηλαδη γιατι ; να πιστεψω κατι υποθετικο και με εμφανεστατη προθεση απο καποιους να το μειωσουν ετσι χωρις στοιχεια προσπαθω να κρατησω την συζητηση σε επιπεδο γνωσεων και καταληγει επιπεδου υποθεσεων ,και ποιος ειναι παρακαλω εκεινος ο οποιος θα πει τιμη οταν δεν ξερει το ιστορικο του μεταλλιου.Τωρα με το συμπαθειο Γιωργο μου αλλα ειδικα στα δικα μου νομισματα πολλες αποπειρες μειωσης εγιναν ,δικαιωμα μου να ειμαι καχυποπτος και να κρινω τις προθεσεις του οποιου αναφερει κατι σε βαθος χρονου οταν τον γνωρισω καλυτερα η εντοπισω λογικη στα αναφερωμενα του ,απαντησα στα υποθετικα σχολια με ευγενεια και τακτ ,ολα τα αλλα ειναι αλλα λογια να αγαπιωμαστε και εχω την καταληλη φαια ουσια στον στην κεφαλή  να διακρινω ποτε κατι αναφερεται ως συμβουλη η ως εμμεση καυστικη πονηρη εικασια,δεν κατηγορω κανεναν για τις συμβουλες και αποψη σε οτι ζητησα ως βοηθεια ,αλλα δεν δεχομαι ολα οσα προηγηθηκαν ως σχολια , σεβωμαι πολυ αποψεις αλλα οταν αιτιολογουνται πληρως με στοιχεια ,και αν κατι δεν ειναι επισημη κοπη του ελληνικου κρατους ,και αν δεν ειναι σε καταλογους ,και αν ειναι κακοτεχνο ,κ,λ,π ,δεν εχει δικαιωμα να το βγαλει καποιος σαν καρπουζι με το κιλο ,και παρακαλω πολυ να μην αφηνεται απο οιονδηποτε να ενοηθει εμμεσα πως οτι δεν μου αρεσει σαν αποψη το κατηγορω,ευχαριστω αλλα το ελαχιστο αλλοι 3-4 φιλοι εχουν την αποψη οτι ειναι σπανιο,εγω δεν ισχυριζωμαι κατι τετοιο αλλα επειδη ειναι ακομα υπο ερευνα το θεμα ας κρατησουμε επιφυλαξεις,ετσι και αλοιως υπαρχουν προτασεις σε αλλο σαιτ αλλα δεν διδεται στην προτεινωμενη εως τωρα καλη θα ελεγα τιμη ,υπενθυμιζω τελος οτι ευχαριστησα ολους για οτι ανεφεραν και αυτο λεει πολλα, και οι διαφωνιες ειναι για διαφορους λογους μεσα στα πλαισια του σεβασμου και της οποιας λογικης  κρισης του καθενως ,ειτε πιασει αν πουληθει καποια στιγμη τελικα 1 ευρω η 5000 το μονο που με νοιαζει ειναι να μην πιαστω κοροιδο .απλα και Ελληνικα. 
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 20, 2011, 11:55:13 μμ »

λοιπον βασιλη, για να τελειωνουμε, θα σου μιλησω τελειως γνησια και ντομπρα.καταλαβε,οτι δεν εισαι!!! το κεντρο του κοσμου,και ολοι οι υπολοιποι συνωμοτουμε για να σου απαξιωσουμε τα νομισματα ΣΟΥ!!! πρωτα ξεκινησες με τις δραχμες του οθωνα,ας βγει καποιος ,και ας πει ,οτι εστω και μια,υπερβαινει με το ζορι!!!! το vf?τις εχεις βαλει τοσο καιρο για πουλημα με βαθμολογιες EF+.VF+++,για τιμες ας μην μιλησω,δικαιωμα σου να τις πουλησεις οσο γουσταρεις,και καλα κανεις.για την κατασταση ομως,εχω δικαιωμα να πω την γνωμη μου,εφοσον τις εκθετεις.απο οτι ειδα,ΔΕΝ πρεπει να επιασες τα ποθητα σου, αποτελεσματα τοσους μηνες.τωρα ενφανιζεις ενα αγνωστο,και αμφιβολου ποιοτητος,και αγνωστου προελευσης? μεταλλιο,σαν το ευρημα της δεκαετιας!!!ρωτα καποιον συλλεκτη μεταλλιων,ποσο εχουν?τα διασημα και πανακριβα γνωστα κλασικα ελληνικα σπανια μεταλλια,μεγαλοσταυροι,κλπ.χωρις να εχεις τις καταλληλες γνωσεις,βαζεις τιμες,οριοθετεις μονος σου καταστασεις,μηπως πρεπει να ξανασκεφτεις,μηπως πρεπει να γινεις,πιο συνετος στις κρισεις σου?ελα στην αθηνα να δεις τιμες,και ποσο κατω,εχουν πεσει λογω κρισης τα συλλεκτικα αντικειμενα ,και μαλιστα υψηλης καταστασεως.ξεχνα της εποχες,που υπηρχε ρευστο,και ολα ηταν στα υψη!!!κοιτα στην τελευταια δημοπρασια το ταλληρο μοναχου,ποσο το αγορασα,και σε τι?κατασταση ειναι σε σχεση, με τα δικα σου.εγω ποσο να το δωσω,που το εδωσα,σε φιλο,οσο το αγορασα.στην θεση σου επρεπε να το πουλαγα σε συγκριση με τις δικες δραχμες, 3,4 χιλιαρικα!!!δεν ξανασχολιαζω νομισματα σου ,αφου εχεις φιλους εμπειρους, και δεν εισαι κανενα κοροιδο,αλλα,μια βολτα στην αθηναικη σημερινη αγορα ,μαλλον θα σου αλλαξει γνωμη για τιμες ,καταστασεις,σπανιωτητες,κλπ.σε χαιρετω,χωρις ιχνος αντιπαραθεσης ,με φιλικο τονο, για το αθλημα που ακολουθουμε,και το κλεινω το θεμα εδω.απαντησε μου ,οπως νομιζεις.εγω οτι ηταν να σου πω,στο ειπα,και δεν ασχολουμαι ξανα με αντικειμενο δικο σου,γιατι μονο να συμφωνω Πρεπει,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1431



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 21, 2011, 12:10:28 πμ »

Επειδη οσοι σου γραψαμε,το εξελαβες οτι ειμαστε κακεντρεχεις, υπουλοι και εμπαθεις.
Να ξερεις οτι μετα τον αειμνηστο προεδρο της ΠΝΕ Πανο Ταζεδακη που ηταν ο πρωτος που ασχοληιθηκε συστηματικα με τα μεταλλια, υπαρχουν και αλλοι που ειναι εμποροι μεταλλιων και αλλοι πολυ δυνατοι συλλεκτες παρασημων και μεταλλιων τους οποιους αν μου το ζητησεις σου τους στελνω με pm οποτε πεταγιεσε στην ΠΝΕ μια Κυριακη να τους συναντησεις και να σου πουν την αποψη τους.
 Ομως την προσγειωση την αντεχεις;
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 21, 2011, 01:13:26 πμ »

Ουδεν σχολιο ,σε πικροχολες κατω απο νευρικα ξεσπασματα δηθεν ενοιολογιες δεν απαντω πλεον,λυπαμαι αλλα ειμαι σε θεση να ξερω τι μου γινεται οχι οτι καποιοι θελουν να μου υποδειξουν τι να γινω ,το σχοινι το τεντωνεις κυριε Γιαννη ,σε κρινω ανεπαρκη για διαλογο κατω απο την τελευταια αστεια τοποθετηση για οτι αφορα οτι εχω,αν δεν αντεχεις και θελεις να εχεις τον τελευταιο λογο στον χαριζω ,και μαλλον εκτως απο εσενα οσοι αλλοι δεν θελουν να καταλαβουν οτι τους ευχαριστησα για τις αποψεις  που εξεφρασαν καλες σε κριτικη η αλλα συνεχιζουν τρελές........ εικασιες χοντραινουν αδικαιολογητα ανεντιμους ισχυρισμους ,το μαυρο προβατο δυστυχως δεν θα το παριστανω για ξεσπασματα οιουδηποτε ,βλαξ δεν ειμαι οσο και αν θελουν να πεισουν τον εγωισμο τους η αλλους οσοι δεν καταλαβαν την προηγουμενη μου τοποθετηση απο μενα θα ειναι στην μαυρη λιστα .θεωρησα οτι μπορω να κανω διαλογο δεν ζητησα να το παιξει κανενας καθηγητης και εγω ο μαθητης,το θεμα κλεινει απο μενα και ας κρινει οποιος ειναι αναγνωστης οπως θελει διαβαζωντας παραπανω.   
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences