Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 17, 2024, 10:56:03 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΗΣΕΙ ΑΜΕΣΑ.  (Αναγνώστηκε 7514 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
p.liakerdis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 278


Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 26, 2015, 04:49:34 μμ »

καλησπερα οποιος γνωριζει εχει ή μπορει να βοηθησει ας μου στειλει..
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 26, 2015, 04:53:33 μμ »

Πες μου.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
τσοτσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 508


Σουζα τ' αλογακι !!!


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 26, 2015, 04:55:20 μμ »

ΠΑΡΩΝ
Καταγράφηκε

Αναγκαιοτατον μαθημα το απομαθειν τα κακα.
p.liakerdis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 278


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 26, 2015, 05:01:12 μμ »

το ενυδρειο μου μολις χθες το βραδυ εκανε μια τρελη διαρροη.νομιζα πως υπερχειλισε το φιλτρο αλλα τελικα δεν ηταν αυτο.απο καπου τρεχει νερο.το ψαρι δεν θελω με τιποτα να το μεταφερω σε δεξαμενη γιατι απο το στρες ισως το χασω.απο χθες μεχρι τωρα εχοθν χαθει περιπου 150 λιτρα Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη τι να κανω αμεσα ομως?
Καταγράφηκε
p.liakerdis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 278


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 26, 2015, 05:02:41 μμ »

βρηκα μια κολλα ορκα που τη βαζεις μεσα στο νερο χωρις να παθει το ψαρι τιποτα.θα κανει δουλεια?
Καταγράφηκε
p.liakerdis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 278


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 26, 2015, 05:05:26 μμ »

και το αλλο ειναι οτι προσπαθησα να το δω απο πισω και ειδα οτι εχει παρει και λιγο το ξυλο οποτε υπηρχε μια διαρροη απλα δεν εσταζε ωστε να τη δω.
Καταγράφηκε
τσοτσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 508


Σουζα τ' αλογακι !!!


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 26, 2015, 05:09:09 μμ »

Υπαρχουν 3 τροποι να χαθει νερο .Ο πρωτος απο το εξωτερικο φιλτρο ,ο δευτερος απο την αεραντλια οταν σταματισει να δουλευει,επιστρεφουν τα νερα απο τον πορολιθο προς το μηχανημα και αυτο γινεται οταν δεν εχουμε τοποθετησει την βαλβιδα επιστροφης αμεσως μετα την εξοδο του μηχανηματος και ο τριτος αν η ενωση των τζαμιων εχει χαλασει και δακριζει απο την σιλικονη.
Καταγράφηκε

Αναγκαιοτατον μαθημα το απομαθειν τα κακα.
τσοτσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 508


Σουζα τ' αλογακι !!!


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 26, 2015, 05:12:16 μμ »

βρηκα μια κολλα ορκα που τη βαζεις μεσα στο νερο χωρις να παθει το ψαρι τιποτα.θα κανει δουλεια?
Αν εχεις διαροη απο τζαμια η μονη λυση ειναι αδειασμα του ενυδριου και κολημα με ειδικη σιλικονη
Καταγράφηκε

Αναγκαιοτατον μαθημα το απομαθειν τα κακα.
p.liakerdis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 278


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 26, 2015, 05:12:48 μμ »

Υπαρχουν 3 τροποι να χαθει νερο .Ο πρωτος απο το εξωτερικο φιλτρο ,ο δευτερος απο την αεραντλια οταν σταματισει να δουλευει,επιστρεφουν τα νερα απο τον πορολιθο προς το μηχανημα και αυτο γινεται οταν δεν εχουμε τοποθετησει την βαλβιδα επιστροφης αμεσως μετα την εξοδο του μηχανηματος και ο τριτος αν η ενωση των τζαμιων εχει χαλασει και δακριζει απο την σιλικονη.
απο τα τζαμια χανει γιατι βγαζει απο τη σιλικονη στις ενωσεις.το φιλτρο μου ειναι πανω με κυκλοφορητη νερου <<καταρρακτης>>
Καταγράφηκε
p.liakerdis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 278


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 26, 2015, 05:14:07 μμ »

βρηκα μια κολλα ορκα που τη βαζεις μεσα στο νερο χωρις να παθει το ψαρι τιποτα.θα κανει δουλεια?
Αν εχεις διαροη απο τζαμια η μονη λυση ειναι αδειασμα του ενυδριου και κολημα με ειδικη σιλικονη
οποτε η υποβρυχια σιλικονη δεν κανει?
Καταγράφηκε
τσοτσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 508


Σουζα τ' αλογακι !!!


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 26, 2015, 05:20:24 μμ »

 Το ενυδρειο ειναι εργοστασιακο η χειριποιητο;Αν ειναι χειροποιητο τα ψωμια του ειναι για 7 εως 10 χρονια. Το λεω λογο πειρας .Πηρα εργοστασιακο το εχω 14 χρονια και ειναι σαν καινουριο.Το δικοσου θελει καθαρισμα καλο απο την υγρασια και μετα σιλικονη απο μεσα εκει που ειναι η διαροη.Μην προσπαθησεις να χαλασεις την παλια κολλα μονο επανω απο αυτη.Υποβρυχια οχι
Καταγράφηκε

Αναγκαιοτατον μαθημα το απομαθειν τα κακα.
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 26, 2015, 05:21:41 μμ »

Δεν υπαρχει αλλη λυση απο το αδειασμα του ενυδρειου.
Αυτην την κολλα που λες δεν την εχω ακουσει, αλλα εφοσον δεν υπαρχει χωρος αναμεσα στα τζαμια (αφου υπαρχει η υπαρχουσα σιλικονη) για να πιασει, δεν νομιζω οτι θα λυσει το θεμα, ουτε προσωρινα.
Αν η σιλικονη εχει αστοχησει και με γεματο ενυδρειο δεν γινεται κατι.
Βαλε σε ενα μικρο δοχειο ενα μικρο φιλτρακι με υλικα (σφουγγαρακια η  κεραμικα κλπ) που θα παρεις απο το κανονικο σου φιλτρο που ηδη λειτουργει, γεμισε το με το υπαρχων νερο του ενυδρειου και βαλε και το θερμαντικο και εισαι ο.κ.
Αν το ντεκορ σε εμποδιζει να πιασεις το ψαρι για να το μεταφερεις, βγαλε το ντεκορ πρωτα.
Αν το πιασεις προσεκτικα με την αποχη, δεν θα στρεσσαριστει.
Τι ψαρι εχεις μεσα ?
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
p.liakerdis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 278


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 26, 2015, 05:23:49 μμ »

Το ενυδρειο ειναι εργοστασιακο η χειριποιητο;Αν ειναι χειροποιητο τα ψωμια του ειναι για 7 εως 10 χρονια. Το λεω λογο πειρας .Πηρα εργοστασιακο το εχω 14 χρονια και ειναι σαν καινουριο.Το δικοσου θελει καθαρισμα καλο απο την υγρασια και μετα σιλικονη απο μεσα εκει που ειναι η διαροη.Μην προσπαθησεις να χαλασεις την παλια κολλα μονο επανω απο αυτη.Υποβρυχια οχι
οποτε η μεταφορα ειναι αναγκαστικη Λύπη εργοστασιακο ειναι αλλα εχει περασει η εγγυηση και εχει βγει μαπα.
Καταγράφηκε
p.liakerdis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 278


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 26, 2015, 05:25:31 μμ »

Δεν υπαρχει αλλη λυση απο το αδειασμα του ενυδρειου.
Αυτην την κολλα που λες δεν την εχω ακουσει, αλλα εφοσον δεν υπαρχει χωρος αναμεσα στα τζαμια (αφου υπαρχει η υπαρχουσα σιλικονη) για να πιασει, δεν νομιζω οτι θα λυσει το θεμα, ουτε προσωρινα.
Αν η σιλικονη εχει αστοχησει και με γεματο ενυδρειο δεν γινεται κατι.
Βαλε σε ενα μικρο δοχειο ενα μικρο φιλτρακι με υλικα (σφουγγαρακια η  κεραμικα κλπ) που θα παρεις απο το κανονικο σου φιλτρο που ηδη λειτουργει, γεμισε το με το υπαρχων νερο του ενυδρειου και βαλε και το θερμαντικο και εισαι ο.κ.
Αν το ντεκορ σε εμποδιζει να πιασεις το ψαρι για να το μεταφερεις, βγαλε το ντεκορ πρωτα.
Αν το πιασεις προσεκτικα με την αποχη, δεν θα στρεσσαριστει.
Τι ψαρι εχεις μεσα ?
ενα πακου  περιπου 40εκ
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 26, 2015, 05:28:39 μμ »

Δεν εχει θεμα, το ψαρι αντεχει και με το παραπανω , εγω την ειχα κανει την διαδικασια σε 450αρι με Δισκους που ειχε τετοια διαρροη και δεν μου στρεσσαριστηκε ουτε ενας.
Σημαντικο να βαλεις νερο απο το αρχικο ενυδρειο στο προσωρινο.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences