Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 09, 2024, 04:14:48 μμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 8
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αγοραστής "απροστάτευτος"?  (Αναγνώστηκε 24266 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Μάιος 02, 2017, 10:40:46 μμ »

νομιζω οτι καθαρισα το θεμα απο τις πολλες ανουσιες και απρεπεις αναρτησεις απο ολα τα μελη και αφησα μονο οσα ειχαν σχεση με το θεμα και την συζητηση σε κοσμιο επιπεδο..ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΕΤΣΙ. αν συνεχισετε τα ξεκατινιασματα θα κλειδωσει μονιμα και θα αρχισω να σκεφτομαι τον αποκλεισμο αυτων που δεν σεβονται τον συνομιλητη τους και το υπολοιπο φορουμ..καλη σας συνεχεια..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #61 στις: Μάιος 03, 2017, 08:38:08 πμ »

ηθελα να προτεινω το εξης απο χθες, αλλα μου το κλειδωσανε  Σαρκασμός

ο GSHH μας παρουσιασε το προβλημα του το οποιο και λυθηκε
στο πλαισιο του "αγοραστης απροστατευτος" εχει νοημα ομως να συνεχισουμε το θεμα
αντι ομως "εισαι βλακας" "οχι εσυ εισαι βλακας" κτλ προτεινω το εξης :

εστω ο μητσος και ο τακης
ο μητσος προτιμα ebay, ο τακης δημοπρασιες live (μπορει να υπαρχει και ο γιωργος που αγοραζει κατευθειαν απο εμπορους κτλ)

οι μητσοι να πουν
1) τι αρνητικα βρισκουν στην μεθοδο που χρησιμοποιουν, στο ebay, τι πρεπει να προσεχουν ως αγοραστες, απο τι δεν ειναι ικανοποιημενοι
2) τι θετικο πιστευουν οτι εχουν οι αλλες μεθοδοι απο τις δικες τους, οι live δημοπρασιες δλδ για αρχη
3) να κρινουν ποσο σωστα ειναι τα θετικα που θα πουν οι τακηδες για το ebay

και αντιστοιχα οι τακηδες

θα εκανα την αρχη, αλλα επειδη δεν θεωρω οτι εχω επαρκη εμπειρια απο αγορες γραμματοσημων, και αυτα ειναι που μας ενδιαφερουν εδω, το βουλωνω
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Μάιος 03, 2017, 08:58:04 πμ »

Θεωρώ οτι πρέπει να γράψω κάτι γιατί εγώ ξεκίνησα το θέμα
Ο φίλος dsp όπως πάντα θέτει το θέμα στη σωστή βάση.Δεν είναι βέβαια θέμα μόνο γραμματοσήμων
αλλά συλλογών-συλλεκτών γενικώς.
Επίσης να πώ εδώ οτι ο μόνος λόγος που έδειξα την επίμαχη σειρά που απεδείχθη τελικά πλαστή,
ήταν η βοήθεια και μόνο αυτή στον φίλο συλλέκτη που έκανε το ερώτημα.
Η "επίδειξη"απο εμένα,γιατί ειπώθηκε,δεν είναι του χαρακτήρα μου και όσοι με ξέρουν κατανοούν
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Μάιος 03, 2017, 11:10:48 πμ »

Η χρονοβόρα διαδικασία της συνομιλίας με όλα τα εμπλεκόμενα άτομα των χθεσινών αντιπαραθέσεων,έφερε αποτέλεσμα,σίγουρα επιτυχημένο,στο να κάνει την δουλειά της επαναφοράς του τόπικ ο φίλος kostakis88 της ομάδας των συντονιστών.
Εγώ το μόνο που θα πρόσθετα θα ήταν ένα ποστ του διαχειριστή και παράλληλα ιδιοκτήτη του όλου φόρουμ ,του heraklioti,το οποίο,εκτός του ότι εκθέαζε την ενότητά μας,παράλληλα έκρουε τον κώδων του κινδύνου να μη διολισθήσει σε απογοητευτικά μονοπάτια,βάση της χθεσινής εικόνας.
Τέλος απο την πλευρά μου,και παράλληλα κλείνοντας το θέμα,αυτα που μας ενώνουν είναι συντριπτικά περισσότερα απο αυτα που μας χωρίζουν,όλοι θέλουμε να υπάρχει αυτό και σε μεγαλύτερη βοθμίδα,επίπεδο φιλοτελικής γνώσης και συζήτησης,πράγμα που θα πρέπει στο μέλλον να το σκεπτόμαστε όταν ερχόμαστε στη θέση που κάποιος γράφει κάτι στο οποίο διαφωνούμε,την διαφωνία μας να την διατυπώνουμε με τον σωστό,φιλοτελικής διάστασης τρόπο.

Χωρίς να θέλω να προξενήσω δυσάρεστες σκέψεις στους φίλους των άλλων πεδίων συλλογών,πιστεύω ότι εμεις ,οι συλλέκτες γραμμ.και γενικότερα φιλοτελικών αντικειμένων,έχουμε μια άλλη οπτική των πραγμάτων ,γενικότερα,πέρα απο αυτό καθ'αυτο του χόμπυ μας !
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 03, 2017, 01:32:53 μμ από LHH » Καταγράφηκε
DleogR
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 213


Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Μάιος 03, 2017, 01:02:22 μμ »

Θα ήθελα με την σειρά μου να ζητήσω συγνώμη για το "βλάκας" το οποίο παρεξηγήθηκε, κακός κατ εμέ γιατί δεν το χρησιμοποίησα υβριστικά. Απλά προσπάθησα να δώσω έμφαση στην μελέτη του τι παίρνουμε όταν δεν είναι κάτι που γνωρίζουμε. Κατά τα αλλά By the Fact πουλήθηκε ένα μη σωστό γραμματόσημο από μεγάλο Ελληνικό οίκο δημοπρασιών όπως είπατε οπότε ιδού η απόδειξη ότι όλοι κάνουν λάθη σε αυτή την ζωή. Να γιατί λέμε συνέχεια οτι η μάθηση είναι φιλοτελισμός και οι παλιότεροι πάντα να μεταλαμπαδεύουν τις γνώσεις τους στους νεώτερους.
Όσο για την ΕΦΕ η την ΕΦΟ κτλ που ειπώθηκαν πριν μια εβδομάδα ήμασταν παρέα με τον Λεουση στην κηδεία του νυν προέδρου τις ΦΕΠ οπότε δεν είμαι εκτός ούτε κάνας πιτσιρικάς.
Μια συγνώμη σε όσους στενοχώρησα !
Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Μάιος 03, 2017, 01:45:19 μμ »

Η δημόσια συγνώμη όταν λέγεται πρέπει να αντιμετωπίζεται ανάλογα.
Δείχνει δύναμη ψυχής και υψηλού επιπέδου συνομιλητή.
Τη δέχομαι με ικανοποίηση και όχι βεβαίως με υπεροψία.
Προσκαλώ τον DleogR να συμμετάσχει στη συζήτηση(ώς ξεκινήσας το τόπικ)
και να βοηθήσει με επιχειρήματα στο σύνθετο αυτό θέμα όπως το περιέγραψε ορθά ο dsp.

Εγώ προσωπικά θέλω να μάθω και να νιώσω οικείο και ασφαλές το ebay και όλα τα αντίστοιχα.
Με αφορισμούς και ξύλινη γλώσσα δεν βρίσκονται λύσεις.Πρέπει να προσαρμοζόμαστε στην σημερινή
εποχή και να χρησιμοποιούμε όλα τα εργαλεία προκειμένου να πετύχουμε αυτό που θέλουμε.
Βοηθείστε να μάθουμε και να σας εμπιστευθούμε και μπορεί να γίνουμε και αυριανοί πελάτες σας Χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 03, 2017, 02:13:32 μμ από LHH » Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
Varg83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 122



Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Μάιος 03, 2017, 04:42:32 μμ »

Χαίρομαι και εγώ που επανήλθε η ηρεμία. Το κλείνω εδώ.
Από δω και πέρα για το ebay έγραψα μερικά πράγματα πιο πάνω, νομίζω ο διαχειριστής τα έχει κρατήσει. Αν υπάρχει διάθεση για συνέχιση της κουβέντας (ίσως σε άλλο topic μιας και αυτό εδώ έχει άλλο τίτλο) για το ebay θα χαρώ να βοηθήσω.
Καταγράφηκε
DleogR
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 213


Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Μάιος 03, 2017, 07:33:23 μμ »

Όπως είπαμε και δημόσια και ιδιωτικά αυτό λοιπόν που σε διασφαλίζει από τις κακοτοπιές είναι η μελέτη σε αυτό που θέλεις να κάνεις συλλογή. Εμπιστοσύνη να έχεις δεν είναι κακό απλά όταν αγοράζεις κάτι να ρωτάς πάντα αν είναι γνήσιο και από που φαίνεται ότι είναι γνήσιο !
Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Μάιος 03, 2017, 07:45:39 μμ »

Με ηρεμία λοιπόν πλέον να δούμε πάλι το θέμα
Εγώ συμφωνώ με τον φίλο Valeroi
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=35752.msg436081#msg436081
Ο οποίος γνωρίζει και τον DleogR όπως γράφει.

Αν το δούμε όπως λέει ο dsp από την στιγμή που δεν ψωνίζω απο ebay και τα συναφή (ας τα λέμε ebay για χάρη συντομίας)
Στις δημοπρασίες στην ''αίθουσα" ας πούμε τα θετικά.
Για όσους δεν ξέρουν,οι τιμές κλειδώνουν πριν την έναρξη,κυλάει ομαλά η διαδικασία,ο δημοπράτης εκφωνεί
τους λαχνούς με τη σειρά,ξέρεις τι θα χτυπήσεις,έχεις τον κατάλογο στα χέρια,έχεις δεί απο πρίν τους λαχνούς
με φακούς μικροσκόπια τσιμπίδες και ότι άλλο θελεις.Εκφωνείται ο λαχνός, σου λέει που είναι η τιμή(εδώ μπαίνει το θέμα της εμπιστοσύνης βέβαια γιατί δεν μπορείς ποτέ να είσαι σίγουρος) αν το θες χτυπάς παραπάνω,αν το θέλει και άλλος στην αίθουσα γίνεται ο σχετικός χαμός και τελικά αν μπορείς να το αντέξεις οικονομικά θα το πάρεις.
Το αρνητικό εδώ είναι οτι ευκαιρίες δεν υπάρχουν( η πιθανότητα είναι 1%) και μεγάλη ποικιλία δεν υπάρχει κυρίως στους φακέλους οι οποίοι αν δεν πουληθούν θα ξαναβγούν σε 6 μήνες και πάει λέγοντας..  
Βασικό πλεονέκτημα είναι οτι πιάνεις και βλέπεις αυτό που θέλεις να πάρεις.
Μπαίνει και το θέμα της εμπιστοσύνης η οποία χτίζεται με τα χρόνια

Εμπιστοσύνη όμως πρέπει να έχεις και σε αυτόν που θα σε χειρουργήσει...

Σε όλα στη ζωή παίρνεις κάποιο ρίσκο.Προσπαθείς να το μειώσεις αλλά υπάρχει

όπως είπε ο DleogR ενώ έγραφα

αυτό λοιπόν που σε διασφαλίζει από τις κακοτοπιές είναι η μελέτη

Και αυτό σωστό του DleogR

όταν αγοράζεις κάτι να ρωτάς πάντα αν είναι γνήσιο και από που φαίνεται ότι είναι γνήσιο !

Και ο δρόμος όπως λέει ο Valeroi είναι λύση.Θα σας πώ και τι έχω σκεφτεί.Εχω βρεί δύο τηλ.
απο παλιατζήδες που αδειάζουν σπίτια και θα τους δώσω το τηλ.μου αν βρίσκουν κάτι σχετικό ναπηγαίνω να τα βλέπω.Μην το γελάτε,τα πιό σπάνια γραμματόσημα έτσι τα πήραν μεγάλοι συλλέκτες.Και αν όχι απο παλιατζήδες απο το σωρό ψάχνοντας χύμα ...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 03, 2017, 08:39:13 μμ από GSHH » Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #69 στις: Μάιος 03, 2017, 08:46:48 μμ »

εκλεψες λιγο  Γλώσσα γιατι μας ειπες και τα θετικα αλλα νταξ, ας μην γινουμε και ναζι της γλωσσας, που λενε και οι ξενοι

κραταμε το παρακατω ως αρνητικο

Το αρνητικό εδώ (stis live dimoprasies) είναι οτι ευκαιρίες δεν υπάρχουν( η πιθανότητα είναι 1%) και μεγάλη ποικιλία δεν υπάρχει κυρίως στους φακέλους οι οποίοι αν δεν πουληθούν θα ξαναβγούν σε 6 μήνες και πάει λέγοντας..  

εγω ουτε απο γραμματοσημα ουτε απο live εχω εμπειρια, αλλα γενικα ως χρηστης του ebay, ελπιζω να μου επιτρεψετε να πω αυτο εδω που με ενοχλει:

(φανταζομαι οτι στις live δημοπρασιες εισαι καπως πιο χαλαρος, με την εννοια οτι το χεις προαποφασισει οτι θα πας και ξερεις καιρο πριν τι ωρα θα γινουν κτλ, μπορει και να με διαψευσετε ή να χει να κανει και με το ατομο αυτο, αμα παω τωρα να συμμετασχω θα σας πω και πως μου φανηκε τελικα)

τι θελω να πω ομως για το ebay
-τρωω χρονο για να βρω "εμπιστους"
-οταν κατα τυχη βρω ευκαιρια σε καποιον που δεν ξερω, τρωω χρονο για να βρω τι κουμασι ειναι αυτος
-παιρνεις το πακετακι, πας σπιτι, στηνεις καμερα ανοιγεις-ξεστηνεις καμερα
  μια περιοδο το κανα για ο,τιδηποτε ερχοταν απο ebay, και καποια στιγμη συνειδητοποιησα ποσες χαμενες ωρες  
  ηταν αυτες απτο χρονο μου και κυριως μου εκοβε τη χαρα, αυτο το αγχος και το "περιμενε να πας σπιτι για να   το  ανοιξεις"
  

δε συζηταμε για την απιστευτη ποικιλια που υπαρχει και την αδρεναλινη που νοιωθεις οταν ψαχνεις και νοιωθεις οτι βρηκες "θησαυρο", γνωστα ολα αυτα, αλλα εμενα αυτο το συναισθημα ανησυχιας (ειμαι και φοβιτσιαρης) και μηχανικες κινησεις στησιματος (πριν) την στιγμη που ανοιγω το δεμα, ενω θα 'πρεπε να 'μαι μονο χαρουμενος και να το απολαυσω, δε ξερω, ακομα με ενοχλει ρε παιδι μου
σιγουρα αν το κανα για δουλεια, ολα αυτα θα ταν κομματι του παιχνιδιου και θα μου εφερναν παραπανω κερδη, αλλα τωρα που ειμαι εκει απλα για να διασκεδασω... πολυς χαμενος χρονος και αγχος, αυτο με ενοχλει, τη μιση ωρα δεν κανω κατι παραγωγικο ουτε διασκεδαζω, αλλα ψαχνω να αποκαλυψω τον απατεωνα και να καλυψω την πλατη μου
αυτο που μου λειπει ειναι να δω κατι και να ξερω οτι αυτο εχει σιγουρα ο αλλος και αυτο θα παρω(τι ζητας τωρα θα μου πειτε)
το ebay ειναι σιγουρα (αποψη μου προφανως) το μελλον και το παρον σαν "παιχτης", αλλα αν ειναι κατι που θα 'θελα να δω θα 'ταν μια καλυτερη μεθοδο αξιολογησης χρηστων, που να μην ειναι τοσο ευκολα "παραχαραξιμη" οπως η τωρινη
τα υπολοιπα που λεω με τις καμερες θα ηταν τα ιδια αμα πονταρα και σε δημοπρασια οικου του εξωτερικου
αυτα ειναι λιγο πολυ γνωστα και αναμενομενα (θα πρεπε ομως?) με το ebay
οπως επισης και τα ανωτερα και κατωτερα ορια ρισκου που πρεπει να βαλεις για να χεις κερδος, που στα συλλεκτικα μεταφραζεται "να βρω τοσα λουκουμια που να αντισταθμιζουν τις "πατατες" (καμια φορα και χωρις εισαγωγικα  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός) που πληρωσα
το ebay με το ρισκο που περιλαμβανει (πιανουμε οικονομικες θεωριες τωρα) σε αναγκαζει να ρισκαρεις και εσυ, αφου αγοραζοντας μονο τα "σιγουρα" θα πληρωνεις τα περισσοτερα στην τιμη που αξιζουν και η "πατατα" που θα ερθει θα σε βαλει "μεσα"
αν ειμαι καπου λαθος πειτε μου δλδ

περαν αυτων θα ηθελα να πειτε τι παραπανω προβληματα μπορει να υπαρχουν στα γραμματοσημα που δεν εχω σκεφτει στα νομισματα
υπαρχουν θεματα μεταφορικα, συσκευασιας που σας εχουν τυχει ? π.χ. να πουλαει ο αλλος ενα γραμματοσημο και να μην ειναι φιλοτελιστης ο ανθρωπος και να το στειλει με πλοιο μεσα σε ενα ταχυδρομικο φακελο? ( ή πανω στον φακελο,σαλιωμενο, χαχαχαχαχα <--- ειμαι σιγουρος οτι εχει συμβει αυτο οσο αστειο και αν ακουγεται )
(λεω υπερβολες τωρα προφανως, αλλα ) αυτο με νοιαζει εμενα πιο πολυ ομως, να μαθουμε για πραγματα που δεν εχουμε την εμπειρια να "προλαβουμε" αμα ασχοληθουμε με γραμματοσημα

(ειπα δε θα μιλησω, αλλα ειπα να βγαλω απ'τη μεση καποια γενικα "πραγματα" που θα λεγοντουσαν ετσι κι αλλιως για το ebay. τωρα περιμενω να μιλησετε για γραμματοσημα και το βουλωνω, στ'αληθεια αυτη τη φορα  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο )
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 03, 2017, 08:55:56 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #70 στις: Μάιος 03, 2017, 08:57:30 μμ »

εκλεψες λιγο  Γλώσσα γιατι μας ειπες και τα θετικα αλλα νταξ, ας μην γινουμε και ναζι της γλωσσας, που λενε και οι ξενοι

Δεν το κατάλαβα,νόμιζα ότι είπες και θετικά και αρνητικά Γλώσσα
Αμάν πια με τα σεντόνια σου  Απορία
Θα το διαβάσω και θα απαντήσω μοιάζει ενδιαφέρον...

Ας μιλήσει και κανένας άλλος όμως πρώτα που ξέρει απο ebay 
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 03, 2017, 09:07:25 μμ από GSHH » Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #71 στις: Μάιος 03, 2017, 09:07:44 μμ »


Δεν πρόλαβα το μεσημέρι να το γράψω,το κάνω τώρα,θέλω να συγχαρώ δημόσια τους κ.κ. GSHH και DleogR για τη διάθεση και το πνεύμα συμφιλίωσης,έπειτα απο την χθεσινή ''δύσκολη'' μέρα !

Είμαστε διαφορετικοί,τι να κάνουμε  Σαρκασμός





Χωρίς να θέλω να προξενήσω δυσάρεστες σκέψεις στους φίλους των άλλων πεδίων συλλογών,πιστεύω ότι εμεις ,οι συλλέκτες γραμμ.και γενικότερα φιλοτελικών αντικειμένων,έχουμε μια άλλη οπτική των πραγμάτων ,γενικότερα,πέρα απο αυτό καθ'αυτο του χόμπυ μας !

Και τέλος πολύ ευχάριστο που παραθέτει και τις απόψεις του και ο φίλος dsp
Καταγράφηκε
DleogR
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 213


Προφίλ
« Απάντηση #72 στις: Μάιος 03, 2017, 09:20:39 μμ »

Εμένα προσωπικά μου λείπει και ο Midili  Σαρκασμός
Παιδιά έχω να προτείνω το εξής... Κάθε Σαββάτο πρωί μαζευόμαστε αρκετοί έμποροι, συλλέκτες φιλοτελιστές γενικά σε ένα μικρο καφενεδάκι επάνω στην Ερμού που ονομάζετε "Δίπυλο" (ξέρει ο Saloniko και o Valeroi). Θα έλεγα λοιπόν να συνεχίσουμε την συζήτηση, βρίσιμο, ξύλο  Κλείσιμο ματιού οτιδήποτε τέλος πάντων θέλουμε να κάνουμε εκεί για να γνωριστούμε κιόλας ! Τι λέτε ? Ο ¨Αρης πάντως έρχεται ΚΑΘΕ Σαββάτο και εγώ επίσης.
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #73 στις: Μάιος 04, 2017, 12:19:25 πμ »

Γεια σας και από μένα! Αν και πραγματικά άσχετος με το συλλεκτικό σας αντικείμενο, το θέμα είναι πολύ ενδιαφέρον, καθώς αγγίζει κάθε συλλεκτική κατηγορία, οπότε επιτρέψτε μου αν θέλετε τη μικρή "παρέμβαση".

Θα συμφωνήσω απόλυτα ότι αυτό που διασφαλίζει όσο γίνεται περισσότερο το συλλέκτη/τη συλλέκτρια είναι η μελέτη του αντικειμένου που θέλει να αγοράσει. Στο τέλος της ημέρας, όσες γνώμες κι αν έχει μαζέψει πριν προχωρήσει στην αγορά, αν νιωθει ότι η τελευταία προσθήκη στη συλλογή είναι αμφίβολης αυθεντικότητας, το βάρος το φέρει μόνο αυτός ή αυτή.

Αγοράζω* από εμπόρους εντός κι εκτός Ελλάδας, τόσο από καταστήματα στα οποία μπορώ να περιεργαστώ τα αντικείμενα που με ενδιαφέρουν, όσο και μέσω διαδικτύου, από άλλους συλλέκτες επίσης μέσω διάφορων φόρουμ του εξωτερικού, όσο και μέσω ebay.

Σε κάθε περίπτωση το σημαντικό για μένα είναι η δυνατότητα επιστροφής και η αντιμετώπιση του λάθους. Τα λάθη γίνονται ακόμη και από έμπειρους συλλέκτες ή εμπόρους, αυτό που ξεχωρίζει την ήρα από το στάρι είναι η επανόρθωσή τους.

Με το μεγαλύτερο μέρος της συλλογής μου να προέρχεται από διάφορους εξειδικευμένους εμπόρους, εντός κι εκτός Ελλάδας, είναι ένα πεδίο δραστηριότητας που παρακολουθώ σχετικά στενά. Η φήμη και μόνο ενός εμπόρου δεν αποτελεί απαραίτητα εγγύηση, μέσα στην τελευταία δεκαετία, που μέσω του διαδικτύου και των φόρουμ τα νέα ταξιδεύουν γρήγορα, έχει "τσαλακωθεί" η φήμη πολλών εμπόρων-"υποδειγμάτων", τόσο που κάποιοι από αυτούς να θεωρούνται ανυπόληπτοι, λόγω εμπλοκής σε πώληση πλαστών αντικειμένων, "σκιώδεις συναλλαγές" κτλ.

Από αυτήν την άποψη, δεν είναι δεδομένο ότι ακόμη και τα "βαριά ονόματα" αποτελούν εγγύηση. Κι εκεί πολλές φορές είναι ο λόγος του αγοραστή ενάντια στο λόγο του πωλητή, πιθανόν ακόμη και των θαυμαστών του, οι οποίοι μπορεί να έχουν διάφορους λόγους γι αυτήν την υποστήριξη.

Από την άλλη στο ebay υπάρχει η λογική της "επιδιαιτησίας" από τη διαχείριση, η οποία είναι στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων υπέρ του αγοραστή. Εκεί εγείρονται και ζητήματα προστασίας των πωλητών από επιτήδειους αγοραστές.



*Το "αγοράζω" έχει να κάνει με το ότι δεν έχω πουλήσει ποτέ μέχρι τώρα οποιοδήποτε κομμάτι της συλλογής μου. Δε θεωρώ ότι έχει κάποια ιδιαίτερη βαρύτητα, απλά επειδή αναφέρθηκε σε προηγούμενες αναρτήσεις, θα ήθελα να πω ότι ούτε η έννοια του "καθαρού, μη πωλητή" συλλέκτη δίνει κάποιο "ηθικό βάρος". Δυστυχώς από τη στιγμή που εμπλέκονται -σοβαρά- χρηματικά ποσά στο συλλεκτισμό, είναι λογικό να παρατηρούνται και κάθε είδους αντίστοιχες συμπεριφορές. Εκεί ξαναγυρνάμε νομίζω στο πρώτο σημείο. Μελέτη του αντικειμένου με ψύχραιμο μάτι...
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Midili
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 110



Προφίλ
« Απάντηση #74 στις: Μάιος 04, 2017, 05:47:19 πμ »

Βρε βρε, να μαστε παλι  Σαρκασμός Σαρκασμός.. Η αλήθεια είναι ότι αυτό το θέμα εχει πολύ trolling και αγαπούλες ( Φιλί) και να το δείτε ότι θα ανέβει αρκετά σε ποσταρίσματα  γιατί έχει ενδιαφέρον και αρκετές απόψεις θα γραφτούν.
Εγω κάποιες απόψεις μου τις εξέθεσα αν και δε ξερω τι απόμεινε από το κούρεμα που εγινε, εγώ πάντως εμπιστεύομαι για κομμωτή  στην ενότητα μόνο τον LHH.

Τα τελευταία 3 χρόνια ειμαι ενεργός σε αγορές μόνο ΜΚΕ σε δημοπρασίες, μεμονωμένους έμπορους στην Αθηνα, πωλητές μοναστηράκι , ιδιώτες απλούς. Το ebay το παρακολουθώ αλλά δεν με πείθει να ξεκινήσω παρόλο που κάνω άλλου είδους αγορές στο internet.
Από την πλευρά μου θελω να ξεκαθαρίσω κατι , σε ότι έγραψα σε αυτη την ενότητα η αναφορά μου ηταν αποκλειστικά για αγορές ΜΚΕ στο ebay , δηλαδή για γραμματόσημα που ακομα και αν τα πιάσουμε στα χέρια μας ενδεχόμενα θα μας ξεφύγουν κάποιες λεπτομέρειες και ας έχουμε και γνώση στο αντικείμενο . Ακόμα και σε μια καθαρή φώτο του πωλητή μπορεί να κρύβεται μια λέπτυνση, μια μικρή τσάκιση, ένα γδαρσιμο , ένα τρύπημα , ενας χρωματισμός που δεν αντιστοιχεί σε αυτό που βλέπω στην οθόνη και μου ρίχνει την αξία του στο μισό.
Και και σε αυτό το σημείο ξανακάνω την ερώτηση μου , ποιος πωλητής του Ebay γνωρίζει για αυτές τις φθορές και θα δεχτεί ευκολόπιστα την επιστροφή χρημάτων ( ποσο μάλλον να πληρώσει και τα ταχυδρομικά τέλη συστημένου !)  ? το πιο πιθανό ειναι οτι θα θεωρήσει ότι ο αγοραστής είναι περίεργος. Ολη αυτη η διαδιακσία επικοινωνίας και συμφωνίας για επιστροφή ειναι χρονοβόρα και ψυχοφθόρα.
Για μένα όμως το λάθος είναι και του πωλητή που πουλάει κάτι που δε το γνωρίζει ή που πουλάει κατι το οποίο δε περιγράφει σωστά ή που το κρύβει εσκεμμένα γιατι κάποια στιγμή θέλει και αυτός να έχει αντίκρισμα η ενέργεια του.
Πιστεύετε εσείς ότι εάν παράδειγμα ο Heradic 40 από τους 8 φακέλους που αγόρασε  έμπαινε στη διαδικασία να επιστρέψει τους 3 ότι θα έβγαζε άκρη ? 
Θα δεχτώ  ότι μόνο ενας γνωστός πιστοποιημένος έμπορος θα μπει στη διαδικασία επιστροφής χρημάτων χωρίς να το ψάξει πολύ.
Διάβασα τον giorgos_p , το περιγράφει με ωραιο τρόπο αλλά θα ήθελα να διαβάσω και το συμπέρασμα του.

@ GSHH . Ευκαιρίες  στις live δημοπρασίες  υπάρχουν και πολλές μάλιστα,  αλλά είναι καθαρά θέμα timing και τύχης, δεν λαμβάνει πάντα μέρος στις  δημοπρασίες ο κόσμος  ούτε και εμφανίζεται συχνά. Επίσης τα ακριβα κομμάτια δε πουλιούνται ευκολα. 
 
@ Dleogr. Πρόσεξε  γιατί τον Valeroi τον στόλισα  πριν δυο μήνες για την πρόταση του για Δίπυλο , μην πάθεις και εσύ τα ίδια .  Άνεση
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 8
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences