Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 09, 2024, 11:41:24 πμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 8
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αγοραστής "απροστάτευτος"?  (Αναγνώστηκε 24258 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Μάιος 01, 2017, 03:12:10 μμ »

 WOW, respect!
Οπως εγράφη σωστά!

στο ebay χρειαζεται προσοχη και στα "φτιαχτα" χτυπήματα, όταν δηλαδή ο πωλητης βοηθαει από μονος του,μεσω και αλλων λογαριασμων που διαθετει,η με τη βοηθεια λογαριασμων καποιων φιλων του,να ανεβαζει την τιμη πλασματικα στη διαρκεια της δημοπρασίας με αποτέλεσμα να παρασυρει τον/τους πραγματικα ενδιαφερομενους..αυτό αρκετες φορες το καταλαβαίνεις όταν βλέπεις από που προερχονται τα χτυπήματα ( λογαριασμοι καινούργιοι, η με πολύ μικρη δραστηριοτητα,η ασχετοι με το συλλεκτικο αντικειμενο).

Με αυτό που γράφεις θα ξεπεράσουμε τις 2.000 επισκέψεις σίγουρα και γρήγορα Σαρκασμός

Πιστεύω οτι οι περισσότεροι πωλητές στο ebay αυτό ψάχνουν, εύκολο κέρδος . Μια τέτοια κατάσταση δεν συνιστά ομως το ebay μια σοβαρή αγορά να ασχοληθεί κάποιος.

Eίπε ο φίλος Midili.Μήπως έχει δίκιο?

Μήπως να ζητήσω απο τον LHH να αλλάξει τον τίτλο σε Αγοραστής του ebay "απροστάτευτος"?
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 01, 2017, 03:52:50 μμ από GSHH » Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
Midili
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 110



Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Μάιος 02, 2017, 11:36:23 πμ »

GSHH διαβάζοντας και τα τελευταία σχόλια του Heraldic ισχυροποίησα λιγο περισσότερο τη γνώμη μου για το Ebay.
Εαν για παράδειγμα αξιόλογες περιπτώσεις όπως αυτοί οι φάκελοι βγαίνουν πολύ σπάνια και ο πωλητής ειναι και μη γνώστης τότε υπάρχουν  προβλήματα , το σίγουρο είναι οτι θα λάβεις και γραμματόσημα με φθορές ή δε θα μπορέσεις να εντοπίσεις ενδεχόμενα σε ποια έκδοση  ανήκουν και εαν αξίζει να τα καλοχτυπήσεις  .
Επίσης δεν έχεις και άπλετο χρόνο να ψάχνεις συνέχεια να βρεις κατι σε μια αγορά που δεν εχει την ποιότητα που ψάχνουμε.
Τα περισσότερα γραμματόσημα του ebay είναι τραγικά και ιδιαίτερα κατι  ντοσιε με ΜΚΕ που αγοράζεις με το κιλό σε τιμές εκατοντάδων ευρώ.
Απο οτι κατάλαβα στην ερώτηση που έκανα στο Heraldic μπορεί κάποιος να απευθύνει ερώτηση/διευκρίνση στον πωλητή του ebay με μήνυμα αλλα τις περισσότερες φορές δεν λαμβάνει διευκρινήσεις γιατί είτε δε θέλουν είτε γιατί δε ξέρουν οι πωλητές .
Για το ebay του Βλαστού έγραψα ξανά και νομίζω δεν είναι κάτι για να ασχοληθεί  κάποιος, εαν το δει διαφορετικά νομίζω θα επωφεληθεί περισσότερο.
Για τους φακέλους ομως έχω παρατηρήσει οτι πολύς κόσμος τους αγοράζει και τους χτυπάει στις δημοπρασίες ή στο ebay. Γιατί οι πωλητές αντί να πηγαίνουν στους γνωστους εμπόρους της Αθηνας και να τους πουλάνε κοψοχρονιά δε τους βγάζουν στο ebay?
Καταγράφηκε
Varg83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 122



Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Μάιος 02, 2017, 12:02:29 μμ »

Μετά από 7 χρόνια συνεχούς ενασχόλησης με το ebay (αφιερώνω τουλάχιστον μισή ώρα κάθε μέρα για να βλέπω τι ''παίζει'' για ελληνικά γραμματόσημα και κυρίως ΜΚΕ) μπορώ να πω τα εξής:
1. Οι ίδιοι ''νόμοι'' που καθορίζουν τη ψυχολογία του αγοραστή σε μια live δημοπρασία καθορίζουν και στο ebay (παρόρμηση, ενθουσιασμός, κλπ)
2. Υπάρχει μεγάλη ποικιλία από πωλητές: από γνωστούς Έλληνες (''όνομα και μη χωριό''), ιδιοκτήτες μαγαζιών με έδρα το εξωτερικό που δραστηριοποιούναι και διαδικτυακά, ιδιώτες- στοκαντζίδες (αγαπημένη ασχολία στο εξωτερικό), ιδιώτες που απλά θέλουν να πουλήσουν.
3. Οι δυο τελευταίες κατηγορίες είναι αυτές που μπορούν να σου προσφέρουν ευκαιρίες ή να σε κάψουν!
4. Χρειάζεται πολύ καλό διάβασμα στο τι αναφέρουν για τους λαχνούς. πχ μεταθέτουν συχνά την ευθύνη στον αγοραστή γράφοντας ''see scans for details'' πράγμα που το θεωρώ πιο τίμιο από μια λάθος περιγραφή που μπορεί να έγινε και σκόπιμα.
5. Το γεγονός ότι δεν υπάρχει προσωπική δια ζώσης επαφή, περιπλέκει λίγο τα πράγματα και συμπεριλαμβάνει όλα όσα έχουν ειπωθεί από προηγούμενους, ακόμα και το γεγονός των πλασματικών χτυπημάτων (ναι είναι αλήθεια, συμβαίνει!!).
6. Σε γενικές γραμμές δεν παρατηρείται μεγάλη διαφοροποίηση τιμών, ίσα ίσα που κάποιες φορές βρίσκεις πράγματα σε υψηλότερη τιμή από ότι σε μια δημοπρασία, συνήθως είναι τιμές με εκπτώσεις μαγαζιού.
7. Σίγουρα ο χρόνος που αφιερώνει κάποιος είναι πολύτιμος σύμμαχος και
8. Για να βρεις μια ''ευκαιρία'' πρέπει να ψάξεις μερικές εκατοντάδες λαχνούς (στην καλύτερη περίπτωση) 

Συμπερασματικά το ebay είναι άλλο ένα εργαλείο, με τα υπέρ και τα κατά τού. Δε χρειάζονται ούτε αφορισμοί, ούτε εξιδανικεύσεις.
Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Μάιος 02, 2017, 12:10:33 μμ »

διαβάζοντας και τα τελευταία σχόλια του Heraldic ισχυροποίησα λιγο περισσότερο τη γνώμη μου για το Ebay.

Επίσης δεν έχεις και άπλετο χρόνο να ψάχνεις συνέχεια να βρεις κατι σε μια αγορά που δεν εχει την ποιότητα που ψάχνουμε.

Για τους φακέλους ομως έχω παρατηρήσει οτι πολύς κόσμος τους αγοράζει και τους χτυπάει στις δημοπρασίες ή στο ebay. Γιατί οι πωλητές αντί να πηγαίνουν στους γνωστους εμπόρους της Αθηνας και να τους πουλάνε κοψοχρονιά δε τους βγάζουν στο ebay?

Συμφωνούμε στα δύο πρώτα

Στο άλλο υποθέτω θεωρούν οτι οι έμποροι έχουν μεγάλη διείσδυση στην αγορά,υπάρχει εμπιστοσύνη αγοραστών με αυτούς (εμπόρους) και με την σωστή περιγραφή και εκτίμηση (το όφελος είναι αμοιβαίο) θα έχουν καλύτερο αποτέλεσμα


Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Μάιος 02, 2017, 12:16:24 μμ »

Συμπερασματικά το ebay είναι άλλο ένα εργαλείο, με τα υπέρ και τα κατά τού. Δε χρειάζονται ούτε αφορισμοί, ούτε εξιδανικεύσεις.

Συμφωνούμε
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Μάιος 02, 2017, 12:27:45 μμ »

Μετά από 7 χρόνια συνεχούς ενασχόλησης με το ebay (αφιερώνω τουλάχιστον μισή ώρα κάθε μέρα για να βλέπω τι ''παίζει'' για ελληνικά γραμματόσημα και κυρίως ΜΚΕ)

Ολο αυτό το διάστημα έχεις δει φακέλους μΚΕ?
Αν έχεις δει,δεν πιστεύω να μην κυκλοφορούν και εκεί,τι έχεις δεί?
Με ενδιαφέρει,δεν έχω ψάξει ποτέ Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
Varg83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 122



Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Μάιος 02, 2017, 12:41:32 μμ »

Απο οσο θυμαμαι δεν βγαινουν συχνα. Λιγα πραγματα, αν εξαιρεσουμε 2-3 που κοστιζουν πανω απο 1000€. Αν πετυχω τιποτα θα σου στειλω κατευθριαν πμ
Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Μάιος 02, 2017, 12:43:22 μμ »

Απο οσο θυμαμαι δεν βγαινουν συχνα. Λιγα πραγματα, αν εξαιρεσουμε 2-3 που κοστιζουν πανω απο 1000€. Αν πετυχω τιποτα θα σου στειλω κατευθριαν πμ

Ευχαριστώ,υπόχρεος Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Μάιος 02, 2017, 12:56:33 μμ »

Για μισό λεπτο,αν κατάλαβα απο τα παραπάνω,αγαπητέ heraldic,αν όλα σου πήγαν πάνω απο το ποσο που γράφεις,αλλά όχι και πολύ περισσότερο,δηλ.πιο κοντά στο 1000 απο το 1500,και ο ένας απο αυτούς με τα παρισινά πήγε 710,σημαίνει ότι τον φάκελλο με το άκρο φύλλου 20λ 1870 ξυρισμένα πρέπει να το πήρες ''τσάμπα'' !!!!
Ετσι απο περιέργεια πάρε μια γνώμη απο τον Καραμήτσο,επι φακέλλου ζεύγος ξυρισμένων,που και αν είδα καλά έχουν και περιθώρια, είναι μεγάλη σπανιότητα.
Ακόμα ο φάκελλος που έχασες είναι απο αυτά τα αντικείμενα που βγαίνουν πρώτη φορά στην αγορά...δεν τον έχω ξαναδεί και συνηγορεί το γεγονός ότι δεν είχε ουτε μια υπογραφή επάνω!{πήγε βέβαια ψηλά,αλλά εδώ έχουμε και το πεδίο της ταχ,ιστορίας που απο Ανδρο πήγε Κέρκυρα μέσω Σύρου}
Αλήθεια ο πωλητής δεν είχε την ένδειξη ''buy now''?
Καταγράφηκε
heraldic40
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 139


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Μάιος 02, 2017, 01:58:09 μμ »

Για μισό λεπτο,αν κατάλαβα απο τα παραπάνω,αγαπητέ heraldic,αν όλα σου πήγαν πάνω απο το ποσο που γράφεις,αλλά όχι και πολύ περισσότερο,δηλ.πιο κοντά στο 1000 απο το 1500,και ο ένας απο αυτούς με τα παρισινά πήγε 710,σημαίνει ότι τον φάκελλο με το άκρο φύλλου 20λ 1870 ξυρισμένα πρέπει να το πήρες ''τσάμπα'' !!!!
Ετσι απο περιέργεια πάρε μια γνώμη απο τον Καραμήτσο,επι φακέλλου ζεύγος ξυρισμένων,που και αν είδα καλά έχουν και περιθώρια, είναι μεγάλη σπανιότητα.
Ακόμα ο φάκελλος που έχασες είναι απο αυτά τα αντικείμενα που βγαίνουν πρώτη φορά στην αγορά...δεν τον έχω ξαναδεί και συνηγορεί το γεγονός ότι δεν είχε ουτε μια υπογραφή επάνω!{πήγε βέβαια ψηλά,αλλά εδώ έχουμε και το πεδίο της ταχ,ιστορίας που απο Ανδρο πήγε Κέρκυρα μέσω Σύρου}
Αλήθεια ο πωλητής δεν είχε την ένδειξη ''buy now''?



Aυτο για τον Καραμητσο θα το κανω καποια στιγμη,ζητωντας τη γνωμη για ολη τη συλλογη.Οι συγκεκριμένοι φακελλοι του γαλλου πωλητη,δεν ειχαν υπογραφη γιατι όπως προανεφερα,και όπως μου ειπε ο ιδιος του δοθηκαν σαν αλληλογραφια από μια οικογενεια για να τους πουλησει, αρα λογικο να μην περασαν από "ειδικα" χερια. Το άλλο για "buy now" επισης λογικο να μην υπηρχε,διοτι ο πωλητης δεν ηξερε την αξια τους,και τα αφησε να πανε αναλογα με τη ζητηση.
Οσο για το ότι δε βγαινουν συχνα φακελλοι,οπως ειπε ο φιλος varg83, εχω αντιθετη γνωμη..
Ενδεικτικα ,μερικα λοτα τα οποια τα εχω χασει,ειτε λογω προσφορας ειτε δεν τα παρακολουθησα όταν επρεπε..
http://www.ebay.com/itm/GREECE-1865-INCOMING-TAXED-EL-FROM-ITALY-TO-SYROS-FRANKED-40C-HERMES-HEAD-DUE-/292008246775?hash=item43fd0c3df7%3Ag%3AmxAAAOSw2xRYhmKf&nma=true&si=GVpAqqke3kKdylCwnQKnyZenzvQ%253D&orig_cvip=true&rt=nc&_trksid=p2047675.l2557

http://www.ebay.com/itm/GB-GREAT-BRITAIN-GREECE-1874-Mixed-Large-Hermes-Heads-Cover-to-Athens-PK5-/272542283962?hash=item3f74c938ba%3Ag%3A37gAAOSwTglYkf8X&nma=true&si=GVpAqqke3kKdylCwnQKnyZenzvQ%253D&orig_cvip=true&rt=nc&_trksid=p2047675.l2557

http://www.ebay.com/itm/RARE-ET-ANCIENS-TIMBRES-GRECS-034-HERMES-034-OBLITERES-SUR-ENVELOPPE-/192130861722?hash=item2cbbe44a9a%3Ag%3ARlMAAOSwXYtYyPoe&nma=true&si=GVpAqqke3kKdylCwnQKnyZenzvQ%253D&orig_cvip=true&rt=nc&_trksid=p2047675.l2557

Όλα προσφατα στο 2017
Καταγράφηκε
DleogR
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 213


Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Μάιος 02, 2017, 02:04:39 μμ »

Σήμερα μπήκα μετά από καιρό και είδα το τοπικ αυτό και είπα να πω και εγώ που ΕΧΩ μαγαζί στο εβαυ την άποψή μου σε σχέση με οτι γράφετε εδώ αν και μάλλον δεν θα έπρεπε... θα δείξει  Σαρκασμός
Πρώτα απ όλα το όλο θέμα ξεκινάει από μια αγορά που έκανε κάποιος που δεν ήξερε τι αγόραζε από κάποιον μεγάλο οίκο Ελληνικό, ξεκίνησε να το διαφημίζει κιόλας  Απορία (κοιτάξτε τι πήρα εγώ ψαράδες) και επειδή αυτός την πάτησε και ο οίκος το δέχτηκε βγήκε το συμπέρασμα "αχχ τι καλός ο οίκος.... άντε με το παλιό-εβαυ"
Η πρώτη παρατήρηση είναι ότι η σκέψη είναι έλεος γιατί αντί να λέμε ότι κάποιος πούλησε κάτι που δεν ήταν σωστό πήγαμε στον αν αγοράσουμε κάτι από το εβαυ ποιος μας διασφαλίζει ?
Λοιπόν στο εβαυ αγαπητοί μου δεν χρειάζεται καν να αποδείξεις ότι κάτι είναι η δεν είναι μούφα... αρκεί ένα "item is not as described" claim και ο πωλητής είναι αναγκασμένος να το πάρει πίσω και να πληρώσει και τα ταχυδρομικά.
Επίσης επειδή δεν θέλω να επεκταθώ αλλά δεν μπορώ να βλέπω και διαφήμιση από την άλλη, θα πω μόνο οτι με προσβάλει προσωπικά όταν λέγετε ότι στο εβαυ είναι κλέφτες και λωποδύτες από την στιγμή που έχω προσωπικά 1350 feedback όλα θετικά από ευτυχισμένους πελάτες εσωτερικού και εξωτερικού.
Καταγράφηκε
Varg83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 122



Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Μάιος 02, 2017, 02:12:56 μμ »

Σήμερα μπήκα μετά από καιρό και είδα το τοπικ αυτό και είπα να πω και εγώ που ΕΧΩ μαγαζί στο εβαυ την άποψή μου σε σχέση με οτι γράφετε εδώ αν και μάλλον δεν θα έπρεπε... θα δείξει  Σαρκασμός
Πρώτα απ όλα το όλο θέμα ξεκινάει από μια αγορά που έκανε κάποιος που δεν ήξερε τι αγόραζε από κάποιον μεγάλο οίκο Ελληνικό, ξεκίνησε να το διαφημίζει κιόλας  Απορία (κοιτάξτε τι πήρα εγώ ψαράδες) και επειδή αυτός την πάτησε και ο οίκος το δέχτηκε βγήκε το συμπέρασμα "αχχ τι καλός ο οίκος.... άντε με το παλιό-εβαυ"
Η πρώτη παρατήρηση είναι ότι η σκέψη είναι έλεος γιατί αντί να λέμε ότι κάποιος πούλησε κάτι που δεν ήταν σωστό πήγαμε στον αν αγοράσουμε κάτι από το εβαυ ποιος μας διασφαλίζει ?
Λοιπόν στο εβαυ αγαπητοί μου δεν χρειάζεται καν να αποδείξεις ότι κάτι είναι η δεν είναι μούφα... αρκεί ένα "item is not as described" claim και ο πωλητής είναι αναγκασμένος να το πάρει πίσω και να πληρώσει και τα ταχυδρομικά.
Επίσης επειδή δεν θέλω να επεκταθώ αλλά δεν μπορώ να βλέπω και διαφήμιση από την άλλη, θα πω μόνο οτι με προσβάλει προσωπικά όταν λέγετε ότι στο εβαυ είναι κλέφτες και λωποδύτες από την στιγμή που έχω προσωπικά 1350 feedback όλα θετικά από ευτυχισμένους πελάτες εσωτερικού και εξωτερικού.

Για αυτό έγραψα πως το ebay δεν θέλει αφορισμούς από τη μια και εξιδανικεύσεις από την άλλη. Η μοναδική περίπτωση για να μη γκρινιάζουμε είναι να εξετάζουμε από κοντά τον κάθε λαχνό και να παίρνουμε την ευθύνη της αγοράς χωρίς να επηρεαζόμαστε από την περιγραφή του εμπόρου. Και εννοείται πως όλοι δεν είναι ίδιοι... Μακριά από μας το τσουβάλιασμα.
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #57 στις: Μάιος 02, 2017, 03:49:35 μμ »

Μου κάνει εντύπωση πως αυτή η κουβέντα έχει εκτροχιαστεί απο το μηδέν.

Κατα τη γνώμη μου όλες οι πλατφόρμες χρειάζονται και οι δημοπρασίες οίκων, και τα ebay (μαζί με όλα τα παρόμοια) και η ελεύθερη αγορά έξω στο δρόμο. Εγώ έχω καταλάβει ότι για να βρίσκεις πράγματα πρέπει να ψάχνεσαι σε όλα και στους οίκους και στα ebay και στο δρόμο.

Στο μυαλό μου τα έχω κάπως έτσι
Ένας ονομαστός οίκος (λιγότερο ρίσκο) έχει μια φήμη, οπότε ξεκουράζει κάπως τον αγοραστή καθώς φιλτράρει τα λότα τα παρουσιάζει ωραία και τα οργανώνει, τα τσεκάρει για τυχών πλαστά και για όλα αυτά παίρνει μια αμοιβή.

Τα ebay (μεσαίου ρίσκου) (λέω τα για να βάλω όλες τις παρόμοιες ηλεκτρονικές αγορές) δεν έχει το φιλτράρισμα και την οργάνωση του οίκου, οπότε θέλει πιο πολύ ψάξιμο και πιο πολύ κοίταγμα και ο αγοραστής πρέπει να κουραστεί πιο πολύ και να ψάξει πιο πολύ και να ακονίσει τις γνώσεις του περισσότερο για να μην πέσει σε καμια φόλα (όσο γίνεται αυτό απο φωτογραφίες). Υπάρχουν διαμαντάκια στο ebay? σαφώς και υπάρχουν θέλει όμως πιο πολύ ψάξιμο και συνήθως πιο φθηνό απο τους οίκους
Εχει και καλούς και κακούς πωλητές, έχω πέσει και στις δύο περιπτώσεις για τον DleogR που έχω γνωρίσει ανήκει εγγυημένα στην πρώτη περίπτωση

Έξω στο δρόμο (υψηλού ρίσκου) ρισκοβόρο άλλα και το πιο ωραίο κυνήγι, εκεί ψάχνεις μόνος σου, είσαι εσύ τα μάτια σου, οι γνώσεις σου, οι γνωριμίες σου και η ατελείωτη υπομονή σου, τα νερά είναι αχαρτογράφητα και τα ψάχνεις κάποια στιγμή όμως θα το βρείς το διαμαντάκι σου. Θα το πάρεις φθηνότερα απο τα 2 πιο πάνω? σχεδόν σίγουρα.

Στα γραμματόσημα με τόση βιβλιογραφία κανένας δεν πιστοποιεί τίποτα, εδώ δεν έχουμε ούτε NGC, ούτε PCGS κλπ. Κάποτε πιστοποιούσε ο Βλαστός με κάτι σφραγιδάκια, πιο παλιά και άλλοι, τώρα είναι κάποιοι κριτές και απ όσο θυμάμαι ο κ. Γαλινός κανείς άλλος δεν πιστοποιεί.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Μάιος 02, 2017, 05:13:14 μμ »

Αντί να δω στις ΜΚΕ τα γραμμ.του varg,βλέπω εδώ κάποια πράγματα που δεν συνάδουν με το επίπεδο που πιστεύω ότι έχουμε σαν ενότητα εμείς οι φιλοτελιστες.
Αγαπητέ dlegor ο μειωτικός χαρακτηρισμός που χρησιμοποιησες είναι απαράδεκτος και προσβλητικός για μια περίπτωση που ήταν πάρα πολύ δυσκολη.
Αλλά και εσύ φίλε μου gshh δεν είναι λάθος κάποιος συλλέκτης να είναι και έμπορος,Γάρας,Αργυρόπουλος,Βλαστος,ακόμα και ο Καραμητσος ήταν βραβευμένοι συλλέκτες/εκθέτες και παράλληλα πούλαγαν γραμμ.
Εν ολίγοις η προσπάθεια που πάει να γίνει από το τοπικ στο να κατανοηθεί η λειτουργία του μοντέρνου εμπορίου Γραμμ.σε αντιπαράθεση με τους κλασσικούς τρόπους βαίνει σε λάθος δρόμο και αν συνεχιστεί μάλλον θα ακολουθήσω την άποψη του φίλου kostakis88...
Καταγράφηκε
DleogR
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 213


Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Μάιος 02, 2017, 05:32:46 μμ »

Αγαπητέ LHH είπα εντελώς ακαδημαϊκά και το υποστηρίζω πάντα στην ζωή μου ότι ο φιλοτελισμός είναι κυρίως μάθηση και μελέτη. Οπότε ο χαρακτηρισμός πάει στο ότι κατ εμέ και πιστεύω για όλους τους πραγματικούς φιλοτελιστές η απόκτηση ενός εκάστου γραμματοσήμου αποτελεί την απαρχή μελέτης. Εκεί είναι και ο χαρακτηρισμός μου που αντί να είναι μάθηση και προσπάθεια μελέτης ήταν προσπάθεια επίδειξης. Ε αυτό δεν είναι φιλοτελισμός !
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 8
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences