Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 01:41:45 πμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Τι πιστεύεται πως είναι προτιμότερο?
Άμεση συμφωνία με τα σκληρά μέτρα των δανειστών
Να πάμε την διαπραγμάτευση μέχρι τέλους με μικρή οπισθοχώρηση των δα
Απαίτηση να δεχτούν όλους τους όρους μας αλλιώς ΡΗΞΗ
Μονομερής αθέτηση του χρέους

Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 39
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ρήξη ή Συμφωνία;  (Αναγνώστηκε 139650 φορές)
0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #45 στις: Ιούνιος 08, 2015, 12:20:59 πμ »

Ποιος (υπερήφανος) Έλληνας θα ασχοληθεί με τα ζώα ;;  οέο ;;

Η πρώτη ερώτηση είναι αυτή.

η δεύτερη είναι πού θα βρει κεφάλαια να ασχοληθεί. Η τρίτη... πώς θα βρει σειρά με το Δημόσιο για να δουλέψει (οι διαρθρωτικές μεταρρυθμίσεις που λέγαμε)...


Γνωρίζω ότι υπάρχει και πρόγραμμα επιδοτούμενο για εκτροφή μοσχαριών για της ανάγκες της χώρας σε γάλα (κυρίως σε γάλα όχι σε κρέας).

Άσε που έτσι όπως τα ΄κανε ο Τσίπρας τις επιδοτήσεις δεν θα τις πάρεις ποτέ...
Καταγράφηκε
θοδωρης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 680


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Ιούνιος 08, 2015, 12:38:30 πμ »

ψηφισα 2.... αν και πιο σωστο για μενα ειναι .... με  μικρη οπισθοχωρηση σε δικες μας κοκκινες γραμμες....αλλιως ρηξη
και εννοω, οτι φυσικα και να μην κανουν βημα πισω σε νεα μετρα λιτωτητας....
ομως δεν γινεται ρε παιδια να αναπτυχθει η χωρα χωρις επενδυτες.... και λεω πχ.... δωσε το γαμημενο το παλιο αεροδρομιο στους χ αραβες , για 200 χρονια να το εκμεταλευονται, με ορο ολοι οι εργατες , απο το χτισιμο μεχρι την λειτουργια να ειναι ελληνες,με κατωτατο μισθο που θα εχεις ορισει εσυ.... το ιδιο και σε πολλα αλλα, απο το να σαπιζουν, να βρουν δουλεια ολοι οι ανεργοι, να κανουν παιδακια, να δουλεψουν και αυτα με την σειρα τους και σιγα σιγα οι εργαζομενοι να γινουν σωστη αναλογια με τους συνταξιουχους....

οσο για διαγραφη χρεους, πρεπει να γινει, ομως μην ξεχναμε οτι ολα τα κρατη χρωστανε.... ετσι λειτουργει το παιχνιδι....
οσο για τα προβατα κτλ.... ξεχαστε το.... απο νοοτροπια και μονο μεχρι να γινει αυτο θα περασουμε 2η κατοχη.... και μονο κατα αναγκη και απο επιβιωση θα γινει αυτο.... και οχι για εμπορία , αλλα για ιδία χρηση
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Ιούνιος 08, 2015, 12:44:48 πμ »

... οσο για τα προβατα κτλ.... ξεχαστε το.... απο νοοτροπια και μονο μεχρι να γινει αυτο θα περασουμε 2η κατοχη.... και μονο κατα αναγκη και απο επιβιωση θα γινει αυτο.... και οχι για εμπορία , αλλα για ιδία χρηση

Γιατί όχι και επαγγελματικά / εμπορικά ;
Να έχει η χώρα αυτάρκεια σε πρώτη φάση  και στη συνέχεια να εξάγει κιόλας !
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #48 στις: Ιούνιος 08, 2015, 12:52:55 πμ »

Να έχει η χώρα αυτάρκεια σε πρώτη φάση  και στη συνέχεια να εξάγει κιόλας !

Σύντροφε Θοδωρή, αυτό λέγεται ανάπτυξη. Αν δεν μπορούμε να το κάνουμε, ας μας κάνουν ευθανασία να τελειώνουμε.
Καταγράφηκε
θοδωρης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 680


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Ιούνιος 08, 2015, 12:59:25 πμ »

Να έχει η χώρα αυτάρκεια σε πρώτη φάση  και στη συνέχεια να εξάγει κιόλας !

Σύντροφε Θοδωρή, αυτό λέγεται ανάπτυξη. Αν δεν μπορούμε να το κάνουμε, ας μας κάνουν ευθανασία να τελειώνουμε.

μακαρι να το κανουμε και να μην θελουμε να ειμαστε ολοι στα αστικα κεντρα.... ομως το βλεπω δυσκολο απο μερια νοοτροπιας.... και εννοω.... αν ρωτησεις νεους ανθρωπους...20-30 ετων θα σου πουν οτι προτιμουν να περνουν 500 ευρω και να ειναι στην αθηνα.... παρα 1000 και να ειναι στο χωριο.... ζουμε σε μια δηθεν κοινωνια, που ετσι γιναμε τα τελευταια χρονια πριν την λιτοτητα.... αποτελεσμα.... λουι βιτον τζαντα 1000 ευρω, με 5 ευρω μεσα..... και αη φον των 700 ευρω χωρις ουτε 5 ευρω υπολοιπο καρτας
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 08, 2015, 01:11:28 πμ από θοδωρης » Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Ιούνιος 08, 2015, 01:35:09 πμ »

μακαρι να το κανουμε και να μην θελουμε να ειμαστε ολοι στα αστικα κεντρα.... ομως το βλεπω δυσκολο απο μερια νοοτροπιας.... και εννοω.... αν ρωτησεις νεους ανθρωπους...20-30 ετων θα σου πουν οτι προτιμουν να περνουν 500 ευρω και να ειναι στην αθηνα.... παρα 1000 και να ειναι στο χωριο.... ζουμε σε μια δηθεν κοινωνια, που ετσι γιναμε τα τελευταια χρονια πριν την λιτοτητα.... αποτελεσμα.... λουι βιτον τζαντα 1000 ευρω, με 5 ευρω μεσα..... και αη φον των 700 ευρω χωρις ουτε 5 ευρω υπολοιπο καρτας

Παράθεση
περνουν 500 ευρω
Όχι φυσικά εργαζόμενοι , αλλά ως χαρτζιλίκι  , "επιδότηση καφέ/ ποτου/ τσιγάρου" , από γονείς , παππού α' και παππού β'.
Άλλο ανεργία , άλλο αεργία.

Παράθεση
αη φον των 700 ευρω
Να ξερες πόσες φερές το έχω σχολιάσει επικριτικά εδω μέσα στο στέκι ...

Γιαυτό είμαι συνειδητά υπέρ μιας άτακτης χρεοκοπίας. Πιστεύω ακράδαντα ότι είναι ο μοναδικός τρόπος αφύπνισης της κοινωνίας , αλλαγής νοοτροπίας , αλλαγής παραγωγικού μοντέλου της χώρας. Μιας κοινωνίας που εθισμένη στον υπερδανεισμό και στην υπερκατανάλωση από το 2002 και μετά , ή ίσως και από το 1981 και μετά , μοιάζει να μην έχει επίγνωση της καταστάσεως , να μην έχει επαφή με την πραγματικότητα.
Και έχω σκεφτεί και τις παρενέργειες και τις συνέπειες και τις προεκτάσεις μιας τέτοιας κατάστασης πτωχεύσεως , και πάλι εγώ προσωπικά την θεωρώ προτιμότερη.

Καθαρά προσωπικές απόψεις εκφράζω , και προφανώς αρκετοί ίσως διαφωνούν . Απόλυτα σεβαστό.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 08, 2015, 01:51:25 πμ από Μιχάλης 80 » Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #51 στις: Ιούνιος 08, 2015, 07:50:36 πμ »

Μιχάλη και Θοδωρή, καταρχήν συμφωνούμε ότι το σημαντικότερο πρόβλημα της Ελλάδας είναι οι Έλληνες. Ούτε η Μέρκελ, ούτε ο Σόιμπλε, ούτε το ευρώ.

ομως δεν γινεται ρε παιδια να αναπτυχθει η χωρα χωρις επενδυτες.... και λεω πχ.... δωσε το γαμημενο το παλιο αεροδρομιο στους χ αραβες , για 200 χρονια να το εκμεταλευονται, με ορο ολοι οι εργατες , απο το χτισιμο μεχρι την λειτουργια να ειναι ελληνες,με κατωτατο μισθο που θα εχεις ορισει εσυ.... το ιδιο και σε πολλα αλλα, απο το να σαπιζουν, να βρουν δουλεια ολοι οι ανεργοι, να κανουν παιδακια, να δουλεψουν και αυτα με την σειρα τους και σιγα σιγα οι εργαζομενοι να γινουν σωστη αναλογια με τους συνταξιουχους....

Σχετικά με αυτό. Καλύτερα να βάλουμε όρο να μην δουλέψει κανένας Έλληνας στην επένδυση. Για να φάνε (ακόμα μία) σφαλιάρα οι Έλληνες και να καταλάβουν ότι από αλλού θα πρέπει να ψάξουν μεροκάματο.

1. Να πάνε να στήσουν περίπτερα, φούρνους, ρουχάδικα, μανάβικα, μπακάλικα, κουρεία για τους Άγγλους, Γάλλους, Πορτογάλους, Πακιστανούς, Ιάπωνες κλπ υπαλλήλους της επένδυσης. (Αλλά... ποιος Έλληνας θα καταδεχτεί να κουρεύει Πακιστανό πελάτη...)

2. Η επένδυση θα θέλει και προμήθειες. Αυγά, γάλα, ψάρι, σακούλες σκουπιδιών, χαρτοπετσέτες... Από εκεί δεν μπορούν  βγάλουν μεροκάματο οι Έλληνες;

3. Τόσο οι προμηθευτές της επένδυσης, όσο και τα καταστήματα γύρω από την επένδυση, χρειάζονται και αυτά τις προμήθειές τους. Κάποιος πρέπει να παράγει τα αυγά, τις χαρτοπετσέτες, το αλεύρι. Και από εκεί μπορούν να βγάλουν μεροκάματο οι Έλληνες.

Βέβαια, εδώ μπαίνει πάλι το πρόβλημα της ταλαιπωρίας (από την πλευρά του κράτους) σε όποιον θελήσει να στήσει μια επιχείρηση, ένα μαγαζί κλπ. Το γνωστό θέμα των "διαρθρωτικών μεταρρυθμίσεων".



Άσχετο: Για τους ΔΥ θα έλεγα να θεωρείται απαραίτητο τυπικό προσόν η δεκαετής προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα. Είτε ως υπάλληλοι σε μικρομεσαίες επιχειρήσεις (μέχρι 50 εργαζομένων), είτε ως ελεύθεροι επαγγελματίες, έμποροι κλπ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 08, 2015, 08:48:04 πμ από sac » Καταγράφηκε
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Ιούνιος 08, 2015, 08:52:02 πμ »

Ενταξει μας επεισες Κλείσιμο ματιού..καλα να παθουμε και ολα τα σχετικα
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Ιούνιος 08, 2015, 10:34:52 πμ »

 Δεν συμφωνώ με τους αφορισμούς και την ισοπέδωση όλων των πραγμάτων. Δεν είμαστε άχρηστοι σαν χώρα, και η ευθανασία είναι υπερβολή… Δεν είναι άχρηστοι οι Δημόσιοι Υπάλληλοι, η νοοτροπία στην οποία τους έχουν γαλουχήσει είναι λανθασμένη… Ναι διαρθρωτικές αλλαγές και αλλαγή νοοτροπίας είναι ζωτικής σημασίας να συμβούν…
 
Μακάρι να είχα απαντήσεις για όλα τα ζητήματα, αλλά κάθε φορά που μιλώ με κάποιους χαρισματικούς ανθρώπους που έχουν βαθιά γνώση της κατάστασης σε (φιλοσοφικό, ιστορικό και οικονομικοπολιτικό επίπεδο) καταλαβαίνω πως είναι εύκολο να χειραγωγείται η κοινή γνώμη μέσα στην άγνοιά της. Για αυτό και προτιμώ να έχω μετριοπαθείς απόψεις…
Σήμερα το πρωί έβλεπα χαρακτηριστικό παράδειγμα ενός νεαρού ανέργου, με καταθέσεις 7 ευρώ, τόκους 0,15 ευρώ, ένα αυτοκίνητο και ένα σπίτι, που πρέπει να πληρώσει 2.000 στην εφορία. Που να τα βρει? Χρειάζεται να κάνουμε ένα zoom out και να δούμε την κατάσταση από απόσταση και ψύχραιμα…

 Αν θυμάμαι καλά τα νούμερα, το ΑΕΠ της Ευρώπης το 1913 ήταν το 67% του παγκόσμιου ΑΕΠ. Το 1945 ήταν το 40 - 45%, σήμερα η Ευρώπη έχει το 6-7% του παγκόσμιου πληθυσμού έχει το 17% του παγκόσμιου ΑΕΠ. Η τάση θα συνεχίσει να είναι πτωτική. Ο Δυτικός κόσμος ζούσε τους προηγούμενους αιώνες εις βάρος του υπόλοιπου πλανήτη, με αποικίες και γενοκτονίες οι Βρετανοί για παράδειγμα, με ένα μικρό στρατό κάποιων δεκάδων χιλιάδων, είχαν ολόκληρη την Ινδία υποδουλωμένη… Αργότερα με τις πολυεθνικές, τα πραξικοπήματα και τους προληπτικούς πολέμους…

 Σήμερα ζούμε σε έναν διαφορετικό κόσμο, οι Ινδία με την Κίνα και τη Ρωσσία (αλλά και πολλές άλλες αναπτυσσόμενες χώρες) έχουν σταματήσει σε μεγάλο βαθμό να δουλεύουν για την Δύση και το εμπορικό ισοζύγιο είναι δραματικά υπέρ τους, όπως και η  μεγάλη ανάπτυξη που παρουσιάζουν οι οικονομίες τους. Αυτό σε συνδυασμό με τα τεράστια ελλείμματα που έχουν συσσωρεύσει οι Δυτικές οικονομίες δημιουργούν ένα εκρηκτικό μίγμα, που ο Νεοφιλελεύθερος Καπιταλισμός θέλει να το αντιμετωπίσει με τις διαθρωτικές αλλαγές και την λιτότητα.

 Αυτό πρέπει να αναρωτηθούμε τι σημαίνει πραγματικά? Σημαίνει ότι θέλουν να σταματήσουν την οικονομική μεγέθυνση αυτών τον κρατών και να συγκρατήσουν την συγκέντρωση τεράστιων συναλλαγματικών διαθεσίμων. Η λύση στα μάτια των ιθυνόντων είναι πως πρέπει να γίνουμε ανταγωνιστικοί, το κόστος των Δυτικών προϊόντων να είναι εφάμιλλο με αυτό της Κίνας, της Ινδία και της Μαλαισίας… Πως μπορεί γίνει αυτό όταν ο μισθός του εργάτη είναι 1000 ευρώ και στην Ινδία είναι 100? Μα με τις περικοπές υπέρ της ανταγωνιστικότητας… Να ξεχάσουμε , εργασιακά δικαιώματα, αργίες, υπερωρίες κ.ο.κ. .

 Πιστεύω βαθειά μέσα μου, ότι το πρόβλημα δεν είναι Ελληνικό, αλλά κυρίως Δυτικό. Απλά λόγω της κακοδιαχείρισης και της λανθασμένης νοοτροπίας μας είμαστε χρονικά μπροστά, σε σχέση με τις υπόλοιπες οικονομίες που θα ακολουθήσουν στα βήματά μας .

 Νομίζω ότι καλώς τίθεται το ερώτημα σήμερα, από μια αριστερή κυβέρνηση, σε τι είδους κοινωνία θέλουμε να μεγαλώσουν τα παιδιά μας?
Καταγράφηκε
imike
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 278


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Ιούνιος 08, 2015, 10:44:06 πμ »

Ποια κοινωνία μας προτείνει η αριστερή κυβέρνηση; Εμείς ποια κοινωνία θέλουμε;
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Ιούνιος 08, 2015, 10:50:48 πμ »

 Εννοώ, ότι με την αμφισβήτηση της ήδη εφαρμοζόμενης πολιτικής, έβαλε στο τραπέζι μια συζήτηση ταμπού. Πως πρέπει να αλλάξει το μίγμα της πολιτικής...
Καταγράφηκε
imike
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 278


Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Ιούνιος 08, 2015, 10:55:16 πμ »

Εννοώ, ότι με την αμφισβήτηση της ήδη εφαρμοζόμενης πολιτικής, έβαλε στο τραπέζι μια συζήτηση ταμπού. Πως πρέπει να αλλάξει το μίγμα της πολιτικής...
Στα λόγια, φίλε μου. Στην πράξη, οι προτάσεις που απέστειλε, και αυτές οι οποίες τελικά θα εφαρμοστούν, αποτελούν το μίγμα της ήδη υπάρχουσας πολιτικής.
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Ιούνιος 08, 2015, 11:08:07 πμ »

 Προσπαθώ να είμαι μετριοπαθής στις τοποθετήσεις μου για τον λόγο που προανέφερα... Μπορείς να απαντήσεις με απόλυτη βεβαιότητα στα παρακάτω ερωτήματα?

1) Αν εσύ δάνειζες εμένα το μπατάκι, χωρίς καμιά εξασφάλιση ότι θα πάρεις τα χρήματά σου πίσω, θα δεχόσουν να με δανείσεις με τους δικούς μου όρους, και να έπαιρνα και δώρο στον εαυτό μου και μια φερράρι?
2) Αν δούνε και οι υπόλοιποι ότι εγώ είμαι μάγκας και πήρα και φερράρι, δεν θα έρθουν όλοι αύριο το πρωι να σου ζητήσουν και όλοι οι υπόλοιποι?
3) Αν παμε σε ρήξη, ποιές θα είναι οι γεωπολιτικές συνέπειες?

 
Καταγράφηκε
imike
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 278


Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Ιούνιος 08, 2015, 11:15:45 πμ »

1) Όχι 2) Ναι 3) Δεν ξέρω, δεν απαντώ, δεν θέλω να φαντάζομαι...
Εσύ βγάζεις άκρη τι ακριβώς προσπαθούμε να πετύχουμε ως χώρα;
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Ιούνιος 08, 2015, 11:32:47 πμ »

 Σε ευχαριστώ για την απάντηση, τα ερωτήματα τα έκανα για να προσπαθήσω να δείξω ότι είναι εύκολο να είμαστε κατηγορηματικοί, χωρίς όμως να είμαστε σίγουροι για τις απαντήσεις...
 Δεν είμαι υπέρμαχος της κυβέρνησης, ελπίζω ότι κάνει το καλύτερο που μπορεί... Χαμόγελο

Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 39
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences