Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 01:34:25 πμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Τι πιστεύεται πως είναι προτιμότερο?
Άμεση συμφωνία με τα σκληρά μέτρα των δανειστών
Να πάμε την διαπραγμάτευση μέχρι τέλους με μικρή οπισθοχώρηση των δα
Απαίτηση να δεχτούν όλους τους όρους μας αλλιώς ΡΗΞΗ
Μονομερής αθέτηση του χρέους

Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 39
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ρήξη ή Συμφωνία;  (Αναγνώστηκε 139650 φορές)
0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 07, 2015, 08:06:43 μμ »

υπαρhει και η καλη πλευρα της οικονομιας..............ευτυhως δε hροσταμε στον Τζακ Νορις  Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
Παντως αν αφησετε εμας και το δειτε παγκοσμια γινετε μεγαλο πανηγυρι.....

Έχεις δίκιο και στα δύο. Γίναμε φίρμες τελευταία, μας μάθανε και αυτοί που δεν μας ξέρανε και μας θυμήθηκαν και αυτοί μου μας είχαν ξεχάσει...



Μου θύμησες όμως και κάτι άλλο. Τη... μοναδική περίοδο που η Τουρκία έγινε συμπαθής χώρα στην Ευρώπη, μετά από τους μεγάλους σεισμούς της Κωνσταντινούπολης...

Θυμάμαι... που μπήκε η τουρκική αποστολή σε κάποιους αγώνες στίβου και τη χειροκρότησαν όλοι όρθιοι!!!

Θυμάμαι... που είχαν μαζευτεί στην Πόλη συνεργεία από όλον τον κόσμο. Και ο απλός Τούρκος πολίτης, που περίμενε από τον στρατό να τον βοηθήσει σε εκείνη τη δύσκολη στιγμή (γιατί έτσι του είχε μάθει ο Κεμάλ), έβλεπε τον Μεχμετζίκ να τρέχει πίσω από τον σκύλο του "άπιστου". (Τους σκύλους των συνεργείων διάσωσης.) Έβλεπε τον Τούρκο στρατιώτη να τρέχει πίσω από... τον σκύλο του σκύλου! Και έτσι... ψιλοκατάλαβε ποια ήταν η χώρα του...

Εμείς πότε θα το καταλάβουμε;;;;

(Είχε πει και κάποια τότε: "Με έναν λαό που μας χωρίζουν ποτάμια αίματος, βρέθηκε ξαφνικά ένα διαφορετικό ποτάμι αίματος και μας ένωσε... για μια στιγμή...")
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 07, 2015, 08:26:54 μμ »

Τι ψήφισα ;; ... Τίποτα από τα παραπάνω.

Δεν είναι θέμα τι μας αρέσει και τι όχι.
Το τι θα συμβεί είναι εδώ και καιρό σχεδιασμένο και αποφασισμένο.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
dejavu
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 215


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 07, 2015, 08:34:17 μμ »

μας φοβουνται φιλε sac μας φοβουνται. Το γιατι σηκωνει πολλες μπυρες  Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο

Και σε αλες hωρες εγινε αυτο το κολπο με τα δανεικα για να σε βαλουν τη θυλια στο λαιμο μετα. Σε μας το τραβηξαν πολλα hρονια για να ειναι στανταρ.
Να θυμαστε οτι διαβαζεται στις ειδησεις και στο ιντερνετ οτι θελουν αυτοι. Καθε hορα διαβαζει τα δικα τις. Καντε
τεστ και θα δειτε.
Οταν λεγαν για τη καρτα του πολιτη μας λεγαν η Δανια πληρωνει μονο με καρτες, στη Δανια λεγαν η ολλανδια πληρωνει με καρτες κτλπ.


υγ. Δε πιστευω να πιστευεται οτι ο τσιπρας κραταει το μελλον τις οικονομιας του κοσμου στα hερια του?Απορία
αρα τι ρηξη τι συμφωνια???
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 07, 2015, 09:14:12 μμ »

... Το να ανακοινώσεις ότι πτωχεύσαμε δεν χρησιμεύει σε κάτι.

Νομίζεις ...   Δεν είναι έτσι όμως.    Φυσικά και χρησιμεύει.
Θα μπορούσα να σου εξηγήσω αλλά θα χρειαστεί να γράψω πάρα πολλά.

Θα μπορούσε να λειτουργήσει εσωτερικά σαν τον οίστρο που ξυπνάει κάποιον που κοιμάται ...
Να αναγκάσει την χώρα να παράγει , αφού δεν θα μπορούσε  να δανειστεί και να εισάγει ...
Και πολλά άλλα ...
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 07, 2015, 09:26:01 μμ »

φιλε παρκερ δεν εχω τιποτα με την συμπαθη ταξη των δημοσιων υπαλληλων ισα ισα και αυτοι εχουν οικογενειες και πρεπει να βρεθει μια δικαιη λυση,καμμια στοχοποιηση ισα ισα ειναι η ιερη αγελαδα απο το 2009 μεχρι σημερα εχουμε 1,5 εκα ανεργους του ιδιωτικου τομεα στο δημοσιο ποσοι ηταν;;;ειναι σαν να μας εριξαν ολους σε ωκεανο και οι μονοι που φοραν σωσιβια ειναι οι δημοσιοι υπαλληλοι που επαναλαμβανω δεν εχω τιποτα μαζι τους,πρεπει να γινει μια ανακατανομη στο δημοσιο για να τρεξει ποιο γρηγορα.λ.χ δεν μπορει ενα νοσοκομειο να εχει 7 κηπουρους με μισο στρεμμα πρασινο και στην κλινικη να υπαρχουν ελλειψης σε νοσηλευτες και να δουλευουν χωρις ρεπο αδειες και με πυρετους σε βαρδιες ,πιστευω καταλαβαινεις τι εννοω,δεν φταινε οι ανθρωποι αν καποιοι καποτε για τα ψηφαλακια εβαζαν οκαδες στο δημοσιο με μια απλη διαταξη,εχεις δοκιμασει να ανοιξεις μια επιχειρηση να χτισεις σπιτι κτλ;;δαιδαλωδες οι διαδικασιες ανευ λογου ,μπορουσαν να γινονται το 2015 μεσα σε μια βδομαδα μην πω λιγοτερο και γινονται σε 6 μηνες και βαλε,το σιγουρο στην κουβεντα που κανουμε σημερα εδω ειναι μην χασουμε την συνοχη μας σαν κοινωνια να ειμαστε δεμενοι μεταξυ μας και χωρις αντιπαλοτητες γιατι η Χωρα εχει πληρωσει ακριβα τους εμφυλιους και γενικα οι Μεγαλοι δεν εχουν τιποτα να χασουν διασπωντας και σπειρωντας διχονοιες,στον εμφυλιο ειχαμε περισσοτερους νεκρους απο οτι στον πρωτο και δευτερο παγκοσμιο πολεμο μαζι αυτο τα λεει ολα......συγνωμη αν κουρασα καλο υπολοιπο σε ολους και κουβεντα να γινεται Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 07, 2015, 09:40:41 μμ »

που λετε εγω περασα ωραια στη ζωη μου........μισθωτος ημουν στανταρ τα λεφτα του επαιρνα αλλα περασα καλα.
ειχα καλα "φιλαρακια" δοξα το θεο, παντα οταν ειχα αναγκη μου εδιναν κανα δανεικο,ειχαν το τροπο τους αυτοι.... μαζευαν κανα φραγκο απο το μισθο στην ακρη 'η εκαναν καμμια ρεμουλα με τπτ προμηθειες σε κατι οργανισμους που χαν λαμογια διοικητες 'η ειχαν κληρονομησει τπτ ακινητα κτλ.
ενας απο αυτους , ο γιωργος,ηθελε μαλιστα να με κανει και επιχειρηματια Αναποφασιστικότητα μου λεει μια μερα ρε συ εξυπνος εισαι δουλευταρας εισαι (ετσι με εκοβε αλλα και γω σιγα μη δεν ημουν)  δεν ανοιγεις μια δικη σου δουλεια?
μλκια καφετερια επρεπε να χα κανει απο τοτε......ναι αμε του λεω αλλα ρε φιλε βαμβακι που θα βρω.ειναι και τα επιτοκια ψηλα που να μπλεκεις με τραπεζες...εγω ρε φιλε μου λεει αλλα βεβαια θα στα δινω σιγα σιγα γιατι καταλαβαινεις εχω και εγω υποχρεωσεις οποτε δε τα χω μαζεμενα.αλλα απο 20% που θελει η τραπεζα εγω δε θελω τπτ ε αντε δωσε ενα 3-4% να ερχομαστε γυρω γυρω η και τπτ στην αναγκη.
τα τσιμπαω και ξεκιναω τη μαγαζαρα εισαγωγες/εξαγωγες τζον και γιαννουλατος....
ωραια στην αρχη επεφτε και το χρημα απο το φιλο και  μια χαρα....καναμε και κατι εγκαινια στο νεο υπερκαταστημα το 2004 πηραμε και προσωπικο ολα μια χαρα.ο τζιρος βεβαια πηγαινε στα αναλογα εξοδα μιας και ειχα επιφανεια πλεον.
 ειτε για να παρω αμαξι γιατι δε μπορουσε ο γειτονας να εχει καλυτερο και γω τη μπεμπα 3ετιας,ειτε γιατι τα χα σπασει στα  μπουζουκια  στο φιλαρακι μου το νοτη..ειτε γιατι το μωρο ηθελε μυκονο η παρισι αναλογα την εποχη.τεσπα λεφτα υπηρχαν το μαγαζι και οι φιλοι να ταν καλα.....γιατι μετα οι φιλοι εγιναν πιο πολλοι...ειχα γινει μουρη.
βεβαια και γω δεν ημουν κανας αχαριστος.οποτε ερχοταν στη σπιταρονα μου με τη μαγευτικη θεα μια χαρα τους φιλοξενουσα.....το σπιτι δικο μου ηταν απο το πατερα μου οχι απο αυτους.
μια μερα ερχεται ο γιωργος και μου λεει....ρε συ εχω κατι στενεματα και σου δινω δινω αλλα δε βλεπω να αλλαζει και κατι..εχω δωσει και σε κατι αλλους φιλους τους ξερεις αλλωστε  και τα πηραν ειτε μου τα επεστρεψαν, ειτε πανε οι δουλειες τους σφαιρα,φιλοι ειμαστε ολοι πρεπει να βοηθησουμε και το μητσο που μπηκε στη παρεα το μαρκο....καταλαβαινεις κοιτα να κανεις κατι....
μη σε νοιαζει ρε γιωργη του λεω...και παω στο λευτερη και του λεω κανα ψιλο εχεις φιλαρακι γιατι εκατσε μια στραβη στο μαγαζι......κατσε μου λεει να ρωτησω και τον αντωνη γιατι εχουμε κοινο ταμειο.ολα καλα τα πηρα απο αυτους εδωσα κατι στο γιωργη περασε η μπορα.
μου λεει ο γιωργης κατι πρεπει να κανεις στο μαγαζι αλλαξε προιοντα μειωσε προσωπικο αλλα δε βγαινεις πλεον...τωρα ειχα και τους αλλους απο πανω μου... ολοι ιδεες ειχαν Θυμός
αλλα εγω κανας δεν ειμαι κανας κουτος....δωστε ρε σεις κανα φραγκο να βολευτει η κατασταση να πληρωθουν οι υπαλληλοι και περιμενω και μια κληρονομια Κλείσιμο ματιού τι θα εδιωχνα τη μαρια και τη γιωτα που χουνε μπουτακια φινα η τον αλεκο που μου φερνει κανα λαγο πεσκεσι η το μακη που μου λεει καθε πρωι το ανεκδοτακι και μου φτιαχνει τη μερα....?
για να τα δωσω σε αυτους....
αυτοι λεφτα εχουν αλλωστε
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 07, 2015, 09:44:54 μμ »

υγ δε ψηφισα
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 07, 2015, 09:46:43 μμ »

πρεπει να γινει μια ανακατανομη στο δημοσιο για να τρεξει ποιο γρηγορα

Εδώ με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο. Ανακατανομή στο δημόσιο χρειάζεται, απολύσεις όμως όχι! Δε θα βρει δουλειά ο άνεργος από τον ιδιωτικό τομέα, αν χάσουν τη δική τους δουλειά μερικοί δημόσιοι υπάλληλοι.
Όσον αφορά τη σύμπνοια και την ενότητα θα τη διατηρήσουμε σαν κοινωνία αν κλείσουμε τα αυτιά μας στο "διαίρει και βασίλευε" που σκόπιμα κάποιοι μερικοί μας πλασάρουν.
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #38 στις: Ιούνιος 07, 2015, 09:52:51 μμ »

Θα μπορούσε να λειτουργήσει εσωτερικά σαν τον οίστρο που ξυπνάει κάποιον που κοιμάται ...
Να αναγκάσει την χώρα να παράγει , αφού δεν θα μπορούσε  να δανειστεί και να εισάγει ...

Βρε, Μιχάλη, αν έχεις δίκιο (που δεν το αποκλείω), τότε είμαστε για ευθανασία...

Από μικρός άκουγα την παροιμία "των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν μαγειρεύουν". Ένας λαός που δεν την καταλαβαίνει σε τι χρειάζεται να υπάρχει πάνω στη γη;

@STYLOROC

O... Χριστός (πώς κόλλησε αυτός εδώ, τώρα;) είχε πει την παραβολή με τους τρεις υπηρέτες. Κάποιος έδωσε λεφτά σε τρεις υπηρέτες. Ο ένας τα έφαγε, ο δεύτερος τα φύλαξε και τα επέστρεψε όπως τα πήρε, ο τρίτος τα επένδυσε και αυγατίσανε. Ο "αφέντης" έκραξε και τον δεύτερο, γιατί δεν τα αξιοποίησε (αλλά τα έκανε λίρες μην τα χάσει, χεχε).

Εκτός από αυτούς που απλώς τα τρώνε, πρόβλημα είναι και αυτοί που απλώς τα φυλάνε. Σε αυτούς (υποθέτω) αναφέρεται ο Μιχάλης, οι οποίοι... πρέπει να φτωχύνουν για να αρχίσουν να παράγουν...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 07, 2015, 10:08:48 μμ από sac » Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Ιούνιος 07, 2015, 10:04:47 μμ »

Αυτό που έχεις σε παράθεση το έγραψα εγώ  - Μιχάλης
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #40 στις: Ιούνιος 07, 2015, 10:06:05 μμ »

Συγγνώμη :-)
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Ιούνιος 07, 2015, 10:06:33 μμ »

@ sac
ναι υπαρχουν πολλες παραμετροι οπως πχ να διωξουμε τους ΔΥ.μεγιστη μλκια αλλα τουλαχιστον κανε αξιολογηση και μετακινησεις διωξε λαμογια επιορκους κτλ.
κοβεις εκας.....οχι ρε φιλε κοψε κατι συνταξεις των 2-3 χιλιαδων και ασε το εκας,κοψε τα σαντουιτς της δεη την εθελουσια και προσληψη στην ερτ κτλ.τα προηγουμενα τσακαλια εκοψαν τα πτητικα στους ικαρους και δινουν επιδοματα σε αγαμες θυγατερες.........

η παραβολη προτεσταντικη ειναι? Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Ιούνιος 07, 2015, 10:13:44 μμ »


... Ο "αφέντης" έκραξε και τον δεύτερο, γιατί δεν τα αξιοποίησε (αλλά τα έκανε λίρες μην τα χάσει, χεχε).
Εκτός από αυτούς που απλώς τα τρώνε, πρόβλημα είναι και αυτοί που απλώς τα φυλάνε. Σε αυτούς (υποθέτω) αναφέρεται ο Μιχάλης, οι οποίοι... πρέπει να φτωχύνουν για να αρχίσουν να παράγουν...

Όχι , θα τα καταθέσω στην τράπεζα για να τα δανείσει x20 και x30 , για να την κάνω μάγκα με τις καταθέσεις μου ...
Δε σφάξανε ...

Και να αξιώνει η τράπεζα να λάβει πίσω το κεφάλαιο που δάνεισε χωρίς να το έχει  + τους "νόμιμους" τόκους. (τόκους επάνω σε κεφάλαιο που δάνεισε χωρίς να το έχει).

Πολύς κόσμος αγνοεί ότι έτσι ακριβώς λειτουργούν οι τράπεζες , με "μόχλευση".
Καλό θα ήταν να το μάθουν , ίσως έτσι γίνει κατανοητό και το αίτιο της οικονομικής παθογένειας !
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #43 στις: Ιούνιος 07, 2015, 10:39:23 μμ »

Να έμπαινες μέτοχος σε μια κτηνοτροφική μονάδα, ας πούμε;

Δεν εννοώ απαραίτητα ανώνυμη εταιρία, μια απλή ΕΠΕ με δυο-τρεις φίλους... (και πενήντα γουρούνια). Ή να "μοχλεύσεις" εσύ μια προσωπική επιχείρηση....

Δίνω και την απάντηση: "Δεν γίνονται αυτά στην Ελλάδα, δεν υπάρχει η οργανωτική υποδομή και θα μπλέξεις με γραφειοκρατείες, εφορίες και δε συμμαζεύεται..."

(Δε σου λέω να ψάχνεις να βρεις ανθρώπους που έχουν όρεξη για δουλειά, σαν τον Γιώργο του STYLOROC, γιατί θέλει πολύ τρέξιμο...)
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Ιούνιος 07, 2015, 11:55:10 μμ »

Για κτηνοτροφική μονάδα συμφωνώ το επικροτώ.
   Σύζυγος συναδέλφου άνοιξε ορνιθοτροφείο. Από κει αγοράζουμε όλοι οι συνάδερφοι φρεσκότατα αυγουλάκια. Με πληροφόρησε ότι εισάγουμε από την Τουρκία 100.000 αυγά ημερησίως.  -"γιατί είναι πιο φθηνά;" λέω , -"όχι μόνο αυτό , δεν επαρκούν τα ελληνικά , τα δικά μας !!!
   Γνωρίζω ότι υπάρχει και πρόγραμμα επιδοτούμενο για εκτροφή μοσχαριών για της ανάγκες της χώρας σε γάλα (κυρίως σε γάλα όχι σε κρέας).
Ποιος (υπερήφανος) Έλληνας θα ασχοληθεί με τα ζώα ;;  οέο ;;

  Σύζυγος συναδέλφου άνοιξε ορνιθοτροφείο. Από κει αγοράζουμε όλοι οι συνάδερφοι φρεσκότατα αυγουλάκια. Με πληροφόρησε ότι εισάγουμε από την Τουρκία 100.000 αυγά ημερησίως.  -"γιατί είναι πιο φθηνά;" λέω , -"όχι μόνο αυτό , δεν επαρκούν τα ελληνικά , τα δικά μας !!!
Και επειδή ξέρει το "χόμπυ" μου , μου λέει αστειευόμενη :
"Δεν θα γίνει πτώχευση ; Τότε να δεις , μία λίρα ένα αυγό θα σου πουλάω! "  Μεγάλο χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 08, 2015, 12:14:45 πμ από Μιχάλης 80 » Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 39
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences