Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 04, 2024, 07:43:40 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 16
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1 δρχ 1970  (Αναγνώστηκε 64839 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουάριος 11, 2013, 12:06:20 πμ »

Δε βγηκανε απο ολα τα μασουρια 6 65αρια, αλλα απο τα 39 τεμαχια που στειλανε τα 6 βγηκανε 65.
Δε στελνει κανεις Κωνσταντινους για πιστοποιηση, ολοι τους εχουν απιστοποιητους.
Τελος παντων, ο καθενας ας κρατησει τη γνωμη για τον εαυτο του, εγω εχω μιλησει με στοιχεια, αριθμους, και στον Παυλο ειδικα εχω δειξει 40 links με τιμες....τελικα μαλλον ειναι θεμα εγωισμου πια. Τι εγκυκλιο τραπεζας ανεφερα, τι Links στον Καραμητσο με τιμες, τι αναφορα για τιμες στη Λεσχη....
Απο εδω και περα προσωπικα δε θα ξαναμιλησω για τιμες, ο καθενας ας κανει οτι θελει και ας πληρωσει οσο θελει, μεγαλα παιδια ειμαστε ολοι.

κανενας δεν ειπε για τιμη και στην τελικη δεν με ενδιαφερει αν θα μου πουν οτι κανει 5 η 50



οχι την τιμη που ανεφερα ηταν για αλλο συνειρμο,,,οχι για το δικο σου Λεω...

ναι το καταλαβα
Καταγράφηκε

pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουάριος 11, 2013, 12:09:07 πμ »

Συνολικά πιστοποιήθηκαν 39 MS στις 2 εταιρείες -> 60-61-62=6 , 63=12 , 64=13 , 65=6 , 66=2.
Τα νομίσματα του 1970 είναι μια τρομερή εξαίρεση κατά την γνώμη μου... και εξηγώ γιατί :
Το 1970 κόπηκαν συνολικά...
50 Λεπτά 10.000.000
1 Δραχμή 7.000.000
2 Δραχμές 7.000.000
5 Δραχμές 5.000.000.
Άρα είναι σχετικά μικροί οι αριθμοί.
Οι συνθήκες της εποχής λίγο περίεργες, αλλαγή στον οπισθότυπο το 1971 που προστέθηκε ο φαντάρος, το 1973 νέα νομίσματα, με δημοψήφισμα κατά της Βασιλείας σιγά σιγά απόσυρση και καταστροφή των νομισμάτων.
Οι συγκυρίες για τα νομίσματα του 70 συνηγορούν ότι μελλοντικά θα είναι από τα σπανιότερα του 20ου αιώνα.
Η σειρά του ´70 είναι δύσκολη και λόγω του σχετικά χαμηλού τιράζ σε σχέση με τις υπόλοιπες χρονιές αλλά και γιατί όλο το 1970 κόπηκε στο νομισματοκοπείο της Βομβάης στην Ινδία.
Το συγκεκριμένο νομισματοκοπείο δεν φημίζεται για τις ποιοτικές κοπές, η μεταφορά των νομισμάτων επίσης έγινε σε κασόνια με πλοίο.
Λόγω όλων αυτών των παραπάνω συγκιριών η σειρά του ´70 είναι γενικά αποδεκτό πως είναι η πιο δύσκολη του Κωνσταντίνου.
Τώρα πόσα 66άρια θα δούμε δεν γνωρίζω, αυτό που είναι γεγονός όμως είναι ότι 10 χρόνια που σλαμπάρονται Ελληνικά νομίσματα κατά κόρον υπάρχουν μόνο 2 από δαύτα με αυτό το βαθμό.

ηλια μην τα μαρτυρας ολα
 


Άσε να μεταφέρεται η γνώση Λέω, που άλλωστε και σε μένα ανιδιοτελώς κάποιοι άλλοι παλιοί και χρόνια στο κουρμπέτι μου τα έμαθαν.
Καταγράφηκε
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουάριος 11, 2013, 12:11:17 πμ »

Συνολικά πιστοποιήθηκαν 39 MS στις 2 εταιρείες -> 60-61-62=6 , 63=12 , 64=13 , 65=6 , 66=2.
Τα νομίσματα του 1970 είναι μια τρομερή εξαίρεση κατά την γνώμη μου... και εξηγώ γιατί :
Το 1970 κόπηκαν συνολικά...
50 Λεπτά 10.000.000
1 Δραχμή 7.000.000
2 Δραχμές 7.000.000
5 Δραχμές 5.000.000.
Άρα είναι σχετικά μικροί οι αριθμοί.
Οι συνθήκες της εποχής λίγο περίεργες, αλλαγή στον οπισθότυπο το 1971 που προστέθηκε ο φαντάρος, το 1973 νέα νομίσματα, με δημοψήφισμα κατά της Βασιλείας σιγά σιγά απόσυρση και καταστροφή των νομισμάτων.
Οι συγκυρίες για τα νομίσματα του 70 συνηγορούν ότι μελλοντικά θα είναι από τα σπανιότερα του 20ου αιώνα.
Η σειρά του ´70 είναι δύσκολη και λόγω του σχετικά χαμηλού τιράζ σε σχέση με τις υπόλοιπες χρονιές αλλά και γιατί όλο το 1970 κόπηκε στο νομισματοκοπείο της Βομβάης στην Ινδία.
Το συγκεκριμένο νομισματοκοπείο δεν φημίζεται για τις ποιοτικές κοπές, η μεταφορά των νομισμάτων επίσης έγινε σε κασόνια με πλοίο.
Λόγω όλων αυτών των παραπάνω συγκιριών η σειρά του ´70 είναι γενικά αποδεκτό πως είναι η πιο δύσκολη του Κωνσταντίνου.
Τώρα πόσα 66άρια θα δούμε δεν γνωρίζω, αυτό που είναι γεγονός όμως είναι ότι 10 χρόνια που σλαμπάρονται Ελληνικά νομίσματα κατά κόρον υπάρχουν μόνο 2 από δαύτα με αυτό το βαθμό.

ηλια μην τα μαρτυρας ολα
 




δηλαδη εμεις να μην μαθαινουμε? : Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία
εγω σεβομαι ολες τις αποψεις και αυτα που γραφω το κανω για να μαθαινω περισσοτερα,,,,,
μπορει καποιοι να τα ξερουν ολα ,αλλα καλο ειναι να μοιραζονται τις γνωσεις τους με ολους...
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουάριος 11, 2013, 12:15:03 πμ »

Συνολικά πιστοποιήθηκαν 39 MS στις 2 εταιρείες -> 60-61-62=6 , 63=12 , 64=13 , 65=6 , 66=2.
Τα νομίσματα του 1970 είναι μια τρομερή εξαίρεση κατά την γνώμη μου... και εξηγώ γιατί :
Το 1970 κόπηκαν συνολικά...
50 Λεπτά 10.000.000
1 Δραχμή 7.000.000
2 Δραχμές 7.000.000
5 Δραχμές 5.000.000.
Άρα είναι σχετικά μικροί οι αριθμοί.
Οι συνθήκες της εποχής λίγο περίεργες, αλλαγή στον οπισθότυπο το 1971 που προστέθηκε ο φαντάρος, το 1973 νέα νομίσματα, με δημοψήφισμα κατά της Βασιλείας σιγά σιγά απόσυρση και καταστροφή των νομισμάτων.
Οι συγκυρίες για τα νομίσματα του 70 συνηγορούν ότι μελλοντικά θα είναι από τα σπανιότερα του 20ου αιώνα.
Η σειρά του ´70 είναι δύσκολη και λόγω του σχετικά χαμηλού τιράζ σε σχέση με τις υπόλοιπες χρονιές αλλά και γιατί όλο το 1970 κόπηκε στο νομισματοκοπείο της Βομβάης στην Ινδία.
Το συγκεκριμένο νομισματοκοπείο δεν φημίζεται για τις ποιοτικές κοπές, η μεταφορά των νομισμάτων επίσης έγινε σε κασόνια με πλοίο.
Λόγω όλων αυτών των παραπάνω συγκιριών η σειρά του ´70 είναι γενικά αποδεκτό πως είναι η πιο δύσκολη του Κωνσταντίνου.
Τώρα πόσα 66άρια θα δούμε δεν γνωρίζω, αυτό που είναι γεγονός όμως είναι ότι 10 χρόνια που σλαμπάρονται Ελληνικά νομίσματα κατά κόρον υπάρχουν μόνο 2 από δαύτα με αυτό το βαθμό.

ηλια μην τα μαρτυρας ολα
 


Άσε να μεταφέρεται η γνώση Λέω, που άλλωστε και σε μένα ανιδιοτελώς κάποιοι άλλοι παλιοί και χρόνια στο κουρμπέτι μου τα έμαθαν.

φυσικα και ναι
το ειχα δει 1000 φορες στον καταλογο του καραμητσου
τελικα μου εμεινε απο την κουβεντα που καναμε στον καφε στην λεσχη
Καταγράφηκε

LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουάριος 11, 2013, 12:16:52 πμ »

Συνολικά πιστοποιήθηκαν 39 MS στις 2 εταιρείες -> 60-61-62=6 , 63=12 , 64=13 , 65=6 , 66=2.
Τα νομίσματα του 1970 είναι μια τρομερή εξαίρεση κατά την γνώμη μου... και εξηγώ γιατί :
Το 1970 κόπηκαν συνολικά...
50 Λεπτά 10.000.000
1 Δραχμή 7.000.000
2 Δραχμές 7.000.000
5 Δραχμές 5.000.000.
Άρα είναι σχετικά μικροί οι αριθμοί.
Οι συνθήκες της εποχής λίγο περίεργες, αλλαγή στον οπισθότυπο το 1971 που προστέθηκε ο φαντάρος, το 1973 νέα νομίσματα, με δημοψήφισμα κατά της Βασιλείας σιγά σιγά απόσυρση και καταστροφή των νομισμάτων.
Οι συγκυρίες για τα νομίσματα του 70 συνηγορούν ότι μελλοντικά θα είναι από τα σπανιότερα του 20ου αιώνα.
Η σειρά του ´70 είναι δύσκολη και λόγω του σχετικά χαμηλού τιράζ σε σχέση με τις υπόλοιπες χρονιές αλλά και γιατί όλο το 1970 κόπηκε στο νομισματοκοπείο της Βομβάης στην Ινδία.
Το συγκεκριμένο νομισματοκοπείο δεν φημίζεται για τις ποιοτικές κοπές, η μεταφορά των νομισμάτων επίσης έγινε σε κασόνια με πλοίο.
Λόγω όλων αυτών των παραπάνω συγκιριών η σειρά του ´70 είναι γενικά αποδεκτό πως είναι η πιο δύσκολη του Κωνσταντίνου.
Τώρα πόσα 66άρια θα δούμε δεν γνωρίζω, αυτό που είναι γεγονός όμως είναι ότι 10 χρόνια που σλαμπάρονται Ελληνικά νομίσματα κατά κόρον υπάρχουν μόνο 2 από δαύτα με αυτό το βαθμό.

ηλια μην τα μαρτυρας ολα
 




δηλαδη εμεις να μην μαθαινουμε? : Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία
εγω σεβομαι ολες τις αποψεις και αυτα που γραφω το κανω για να μαθαινω περισσοτερα,,,,,
μπορει καποιοι να τα ξερουν ολα ,αλλα καλο ειναι να μοιραζονται τις γνωσεις τους με ολους...

για αυτο το ανεβασα
 αλλιως θα το εθαβα
Καταγράφηκε

tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουάριος 11, 2013, 12:17:33 πμ »

Σωστος Λεω,,,,,Kαληνυχτα σας....
Κωστα αυριο περναμε το 666.. Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουάριος 11, 2013, 08:47:47 πμ »

Δε βγηκανε απο ολα τα μασουρια 6 65αρια, αλλα απο τα 39 τεμαχια που στειλανε τα 6 βγηκανε 65.

Παρατήρηση :
Από το σύνολο των νομισμάτων που πήγαν για πιστοποίηση βγήκαν 39 MS.
Αυτό δεν σημαίνει ότι στάλθηκαν μόνο 39 νομίσματα.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουάριος 11, 2013, 09:23:48 πμ »

αυτο που θελω να πω ειναι οτι δεν τρελαθηκαν καποιοι ανθρωποι οι οποιοι δινουν αρκετα χρηματα για αυτα
Καταγράφηκε

GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουάριος 11, 2013, 09:56:24 πμ »

αυτο που θελω να πω ειναι οτι δεν τρελαθηκαν καποιοι ανθρωποι οι οποιοι δινουν αρκετα χρηματα για αυτα
Έτσι είναι Λεωνίδα, εγώ που έχω ψώρα με τον 20ο, τα του 1970 τα εκτιμώ δεόντως.
Και πάλι απευθύνω πρόσκληση, σε όποιον έχει μασούρια 1970, να μου στείλει τιμές.  Γλώσσα Γλώσσα

Κωστα αυριο περναμε το 666.. Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
Το τρισκατάρατο, φτου φτου φτου, φύγε κακό απ' τα μάτια μου;  Σαρκασμός Σαρκασμός
Απορώ πως το έγραψες κιόλας.
Θωμά... γράφε, γράφε, γράφε.  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουάριος 12, 2013, 01:41:26 μμ »

αγαπητοι μου φιλοι θα συνφωνησω με τον λεωνιδα.οχι τοσο πολυ για το τιραζ!υπαρχουν πολλοι εμποροι που ειδικα στον κωνσταντινο(και πιο λιγο στου παυλου,απο το 1962),εχουν στοκαρει αρκετα μασουρια τραπεζης.αλλα πολυ λιγα,βγαινουν πανω απο 62-63αρια!σιγουρα αν ανοιχτουν ολα,ισως βρεθουν και υψηλωτεροι βαθμοι.παντως ο κανονας ,ειδικα τωρα με την οικονομικη υφεση,δεν συνηγορει στο σπασιμο μασουριων μηπως βρεθει υψηλωτερο σε βαθμολογια!παντως για εμενα προσωπικα θα υπαρχουν.εδω βρηκα σε σφραγισμενο τραπεζης,κυκλοφορημενο? και μαλιστα αρκετα!ο καιρος θα δειξη,και ας μην ξαχναμε εκεινην την περιοδο ανθιζε η συλλογη νομισματων σαν χομπυ!χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουάριος 12, 2013, 03:54:20 μμ »

Γιαννη μου πως και συμφωνεις μαζι μου;
Καταγράφηκε

herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουάριος 12, 2013, 05:14:05 μμ »

χοντρα χοντρα αυτο λεω και δεν το καταλαβαινουν μερικοι μερικοι , τα νομισματα απο το 1964 και πανω ειναι ευκολα με πολυ στοκ στην ακρη!!
Τα περισσοτερα ειναι ΑΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΑ!!
Ανα πασα στιγμη μπορει να εμφανιστει και το 67αρη και τοτε παπαλα τα λεφτα στα 66αρια!!
Ο Νικος το Σεντουκι θυμαμε σε ενα εικοσαδραχμο του 73 εαν θυμαμε καλα εβγαλε 69 βαθμο!!
Φαντασου αυτους που χτυπιωταν καποτε να παρουν τα 67αρια για να εχουν το κορυφαιο!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
geoval
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153



Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουάριος 12, 2013, 07:48:14 μμ »

Έχω σλαμπάρει αρκετά νομίσματα από τη συλλογή μου και θα σλαμπάρω και άλλα, αυτό που γίνεται όμως με τις συνεχείς συζητήσεις για τους βαθμούς ακόμα και σε φθηνά νομίσματα νομίζω πως έχει ξεφύγει. Νομίζω ότι σε πολλές περιπτώσεις τα ταμπελάκια επισκιάζουν το νόμισμα.
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουάριος 12, 2013, 08:36:45 μμ »

Έχω σλαμπάρει αρκετά νομίσματα από τη συλλογή μου και θα σλαμπάρω και άλλα, αυτό που γίνεται όμως με τις συνεχείς συζητήσεις για τους βαθμούς ακόμα και σε φθηνά νομίσματα νομίζω πως έχει ξεφύγει. Νομίζω ότι σε πολλές περιπτώσεις τα ταμπελάκια επισκιάζουν το νόμισμα.

γιωργο σου αρεσει η οχι ο βαθμος δινει την αξια σε ενα νομισμα ευκολο η δυσκολο
Καταγράφηκε

geoval
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153



Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουάριος 12, 2013, 08:54:08 μμ »

Έτσι είναι Λεωνίδα, το ξέρω. Απλά νομίζω ότι έχουμε αρχίσει να χάνουμε τον προσανατολισμό μας (συλλεκτικά). Βλέπω νέους συλλέκτες τους οποίους το πρώτο πράγμα που τους ενδιαφέρει είναι το ms 62 και το au 55. Από ιστορία και βιβλία λίγα πράγματα.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 16
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences