Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 10, 2024, 10:52:20 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Επωμίδες Αξιωματικού περιόδου Μικρασιατικής Εκστρατε  (Αναγνώστηκε 8452 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« στις: Ιούνιος 22, 2015, 10:23:50 μμ »

     Ένα από τα αντικείμενα που είναι από τα πιο αγαπημένα στην συλλογή μου, είναι ένα ζευγάρι επωμίδες Αξιωματικού περιόδου της Μικρασιατικής Εκστρατείας. Συγκεκριμένα πρόκειται για επωμίδες Αντισυνταγματάρχη του όπλου του Πυροβολικού από χιτώνιο στολής εκστρατείας.

     Οι επωμίδες των Αξιωματικών καθορίζονταν από το ΒΔ (Βασιλικό Διάταγμα) της 16ης Μαρτίου του 1910. Βάση του παραπάνω διατάγματος στις στολές εκστρατείας φέρονταν έγχρωμες επωμίδες με υπόστρωμα από ύφασμα ανάλογα του χρώματος του όπλου (πυροβολικό μαύρο, πεζικό κόκκινο, ιππικό πράσινο, μηχανικό βυσσινί, υγειονομικού βαθύ βυσσινί, μεταγωγικού ερυθρόδανο, αρχιτεχνιτών σοκολατί) και ανάλογα αν πρόκειται για κατώτερο ή ανώτερο Αξιωματικό, υπήρχε χρυσή ταινία διαμήκους διερχόμενη κεντρικά της επωμίδας για κατώτερους ή δύο με κενό στην μέση για ανώτερους. Τα αστέρια από τα οποία φαίνονταν ο βαθμός του φέροντα Αξιωματικού τοποθετούνταν και αυτά διαμήκους κεντρικά στην επωμίδα. Η διαφορά των αστεριών από την περίοδο των Βαλκανικών πολέμων, είναι ότι αυτά ήταν μεταλλικά και μικρότερα, ενώ της περιόδου της Μικρασιατικής Εκστρατείας ήταν μεγαλύτερα και κεντημένα από χρυσή (ανώτεροι) ή ασημένια (κατώτεροι) συρμάτινη κλωστή. Στους δε ανώτατους Αξιωματικούς η επωμίδα ήταν ολόκληρη χρυσή χωρίς το υπόστρωμα του όπλου. Τέλος υπήρχαν μικρά κομβία που συμπλήρωναν την επωμίδα.

    Στις επωμίδες της συλλογής μου τα κομβία είναι ανάγλυφα με το σήμα του πυροβολικού (του πεζικού αντίστοιχα ήταν λεία). 

 
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 22, 2015, 10:31:17 μμ »

Πολύ όμορφες, Πάνο και στη γνωστή ποιότητα των υλικών της εποχής!
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 23, 2015, 08:52:00 πμ »

Πολύ όμορφα κομμάτια.
Μία ερώτηση και προς σε σένα Πάνο και προς το Γιώργο.
Μπορείτε να μου προτέινετε (εαν γνωρίζετε) κάποιο βιβλίο/α για τις στολές του ελληνικού
στρατού (παρελκόμενα, οπλισμό, σήματα) για τις εποχές των Βαλκανικών-1ου και 2ου Π.Π?
Ευχαριστώ.  Κλείσιμο ματιού
Στράτος
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 23, 2015, 10:44:05 πμ »

Στράτο, για τους Βαλκανικούς υπάρχει το βιβλίο του Γιάννη Μυλωνά "Στολές των Βαλκανικών Πολέμων" από τις "Στρατηγικές Εκδόσεις".

Για τις στολές του Β' ΠΠ υπάρχουν οι παλιές εκδόσεις και μονογραφίες της "Στρατιωτικής Ιστορίας", αλλά αυτές έχουν και ανακρίβειες και παραλείψεις όπως διαπιστώνω εκ των υστέρων...
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 23, 2015, 12:18:58 μμ »

Ευχαριστώ Γιώργο.Θα το τσεκάρω.
Για το 2ο Π.Π δλδ όσον αφορά τον Ε.Σ είναι λίγο θολό το τοπίο ε?
Αυτό το ξέρεις?
"Ενθυμήματα Βαλκανικών πολέμων
(Στολές, μετάλλια και κειμήλια των αντιμαχόμενων στρατών του 1912-13)
Συγγραφείς:   Γιάννης Μυλωνάς, Βασίλειος Νικόλτσιος"
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 23, 2015, 05:15:40 μμ »

Θολό δε θα το έλεγα, αλλά είμαστε πολύ πίσω και βιβλιογραφικά και συλλεκτικά, δυστυχώς. Λείπει η έρευνα και η τεκμηρίωση με σοβαρούς όρους, κάτι που στο εξωτερικό έχει κατακτηθεί εδώ και δεκαετίες και καινούρια γνώση κατακτάται συνεχώς. Εδώ υπάρχει πολλή δουλειά και κυρίως στο θέμα των διακριτικών. Υλικό θα βρεις περισσότερο στο διαδίκτυο πιστεύω.

Και το "Ενθυμήματα Βαλκανικών πολέμων" έχει υλικό και είναι και πρόσφατο, περσινό αν θυμάμαι καλά.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 23, 2015, 07:03:38 μμ »

     Τα συλλεκτικά βιβλία γενικότερα που απευθύνονται σε σοβαρούς συλλέκτες, απουσιάζουν από την Ελλάδα δυστυχώς. Προσπάθειες όμως έγιναν και γίνονται από ανθρώπους που αγαπούν και την κατηγορία που μας ενδιαφέρει.

     Αλλά σκεφτήκατε ποτέ πόσα είδη στολών φόρεσε ο Έλληνας στρατιώτης στο Αλβανικό Μέτωπο το 1940; Το ρώτησα μια φορά σε ''ειδικό'' στο πολεμικό μουσείο Αθηνών, με κοίταξε και μου απάντησε 7 με 8 τουλάχιστον γνωστά. Πανσπερμία υλικού ποικίλης φύσεως, λίγα έχουν σφραγίδες αποδοχής με ημερομηνίες. Άδειασαν οι αποθήκες μου είπε ο ''ειδικός'' και είχε δίκιο. Ευτυχώς υπάρχουν τα διατάγματα (Βασιλικά ή Προεδρικά, ανάλογα ποιος ήταν πάνω), που αναφέρουν τι καθορίζονταν για τις στολές. Έπαιρνε όμως κάποια χρόνια μέχρι να εφαρμοστούν πλήρως απ' όλους.

    Προσωπικά με βοηθάει η βιβλιογραφία που αναφέρατε παραπάνω και μερικά βιβλία όπως ο Εύζωνας και ο Έυελπις σαν μονογραφίες (του κου Μυλωνά σε συνεργασία με άλλους όπως ο Βασίλης Δέγλερης, επίσης αν θυμάμαι καλά) με πλήθος χρήσιμων στοιχείων, επίσης η μελέτη πολλών φωτογραφιών εποχής, πολλές επισκέψεις σε μουσεία φωτογραφίες που μελέτησα μετά τις επισκέψεις αυτές και τέλος πολύ συζήτηση με συλλέκτες και ανθρώπους με τα ίδια ενδιαφέροντα.

    Ενδιαφέροντα με πλήθος ιστορικά στοιχεία είναι και τα παρακάτω βιβλία που αφορούν τον οπλισμό που χρησιμοποίησε ο ΕΣ:

    -ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ, (Χρήστος Σαζανίδης, Θεσσαλονίκη 1995)
    -Ο ΟΠΛΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΣΤΡΑΤΟΥ, (ΓΕΣ/ΔΙΣ, Αθήνα 2006)
    -ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΣΤΡΑΤΟΥ 1821-1997, (ΓΕΣ/ΔΙΣ, Αθήνα 1997)
    -ΟΠΛΑ ΤΩΝ ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ ΠΟΛΕΜΩΝ 1912-13, (Πολεμικό Μουσείο, Αθήνα 1993)
    -ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΟΥ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΥ ΑΓΩΝΑ (1904-1908), (Αναστάσιος Λιάσκος – Βασίλειος Νικόλτσιος, Θεσσαλονίκη 2008) 
 
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 23, 2015, 09:31:52 μμ »

Αυτό που επίσης θα βοηθούσε, θα ήταν ένας αυθεντικός Κανονισμός Στολής. Τίποτε πιο καθαρό και ξάστερο. Πριν από λίγο καιρό δεν πρόλαβα τον Κανονισμό Στολής των Αξιωματικών Στρατού και Χωροφυλακής του '37 κι ακόμη χτυπιέμαι...
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 24, 2015, 08:31:02 πμ »

Καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Το θόλο πήγαινε περισσότερο σε αυτό που είπες Γιώργο για τις ανακρίβειες στις μονογραφίες (αρκεί να έχεις και τις γνώσεις να τις εντοπίσεις).
Τα βιβλία που προτείνεις Πάνο (κυριώς του Πολεμικού Μουσείου και του ΔΙΣ/ΓΕΣ) κυκλοφορούν κανονικά ή πρέπει να κάνω ντου στα παλαιοβιβλιοπωλεία για να τα βρω?
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 24, 2015, 10:29:42 πμ »

  Στράτο για τα βιβλία του ΓΕΣ/ΔΙΣ κάλεσε στο 2106552673 στο ΤΥΕΣ για λεπτομέρειες. Αν μένεις εκτός Αττικής τα στέλνουν ταχυδρομικός αν στείλεις ταχυδρομική επιταγή με το αντίτιμο της αξίας τους. Αν μένεις Αττική μπορείς να τα πάρεις από την έδρα τους.
Καταγράφηκε
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 24, 2015, 11:41:12 πμ »

Ευχαριστώ Πάνο.Θα το κοιτάξω.
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 24, 2015, 08:29:41 μμ »

    Στράτο παρέλειψα να σου πω τα βιβλία του πολεμικού μουσείου πωλούνται εντός του μουσείου.
Καταγράφηκε
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 25, 2015, 11:31:58 πμ »

Θα υπάρχει άραγε??
Αυτό που ήθελα με τα μετάλλια κατάλαβα πως πλέον δεν υπάρχει (εδω και καιρό μάλλον) και όσοι το έχουν
πολλές φορές (πρόλαβαν και τσίμπησαν αρκετα) το δίνουν αρκετά ακριβά.
Ολο λέω να (ξανα)πάω στο Πολεμικό Μουσείο και όλο το αναβάλλω...
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 25, 2015, 06:23:16 μμ »

      Έχεις δίκιο κάποια βιβλία έχουν εξαφανιστεί, αλλά τουλάχιστον αν υπάρχει ζήτηση υπάρχει η δυνατότητα να επανεκδοθούν. Το συγκεκριμένο βιβλίο που αναφέρεις το έψαχνα και εγώ και αυτό μου είχα πει οι υπεύθυνοι του Μουσείου.

      Αλλά υπάρχουν και βιβλία ιστορικά, με μοναδικές πληροφορίες που δεν υπάρχει πιθανότητα να επανεκδοθούν ένα από αυτά είναι και το ''Χρονικό Μικρασιατικού Πολέμου 1919 - 1922'' του Ιάκωβου Ακτσόγλου από τις εκδόσεις Τροχαλία, το οποίο θα το χαρακτήριζα με αγγλικό όρο ''must have'' (δεν χρησιμοποιώ αγγλικούς όρους, αλλά εδώ θέλω να τονίσω την αξία), για έναν ιστορικό μελετητή και συλλέκτη. Δυστυχώς έκλεισαν οι εκδόσεις τροχαλία, εκδόθηκαν μερικές χιλιάδες αντίτυπα και πλέον απλά δεν υπάρχει. Κρίμα, δεν το έχω στην βιβλιογραφία μου, το έχω διαβάσει δανεικό από γνωστό μου όμως.
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 25, 2015, 06:50:01 μμ »

     Ως συνέχεια των επωμίδων της περιόδου της Μικρασιατικής Εκστρατείας, θα προσθέσω ακόμη ένα αντικείμενο της συλλογής μου. Είναι τα περίφημα πολεμικά εξάμηνα ή γωνίες πολεμικών εξαμήνων στο μέτωπο των εχθροπραξιών. Φυσικά έχει αναφερθεί και ο Γιώργος στο συγκεκριμένο αντικείμενο και σε παλαιότερο θέμα, απλά θέλω να προσθέσω μερικές λεπτομέρειες.

    Το συγκεκριμένο διακριτικό καθιερώθηκε με το ΒΔ της 4ης Ιανουαρίου 1918 και μπορούσαν να το φέρουν όλοι Αξιωματικοί, Υπαξιωματικοί και Οπλίτες. Οι γωνίες των Αξιωματικών ήταν χρώματος χρυσό, των Υπαξιωματικών αργυρό και τον Οπλιτών μαύρο με μάλλινο ύφασμα.

    Φερόταν στον αριστερό βραχίωνα και οι πλευρές της γωνίας είχαν μήκος 0,05 μ. και πλάτος 0,005 μ. Στους 6 μήνες που έπρεπε κάποιος να βρίσκεται στο μέτωπο συνυπολογιζόταν και οι άδειες αλλά και ο χρόνος νοσηλείας.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences