Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 13, 2024, 01:35:08 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 5 δρχ 1918 που δεν βγήκε σε κυκλοφορία  (Αναγνώστηκε 6912 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
GASS
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 530


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 09, 2014, 12:01:37 πμ »

ΣΟΥΠΕΡ κοματι  μου εκανε εντιπωση στο αλμπουμ που γραφεις στοιχεια για το καθε  χαρτονομισμα.
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 09, 2014, 05:54:57 μμ »

Για το ταληρο αυτο εχω την υπονοια οτι καποια προλαβαν και μπηκαν στην κυκλοφορια. Υπαρχουν ορισμενα σε κακη κατασταση που φερουν απο τους πρωτους α/α. Εικασια...

Λογικη εικασια Βαγγελη ιδικα οταν ο Κραους δινει τιμες για vg kai vf......

Y.S Σωστη παρατηρηση Gass το ειχα σκεφτει και εγω αλλα το θεμα κολησε στα μεγαλα χαρτια , και δεν μου αρεσει η ανομοιομορφια.
Αν υπαρχει λυση ας μας φωτισει ο συναδελφος που κανει την παρουσιαση
Καταγράφηκε
partsa
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 18, 2015, 11:14:40 μμ »

Διάβαζα σήμερα για την ιστορία αυτού το κερματικού και έχει πολύ ενδιαφέρον, και μια και υπάρχει ήδη θέμα να μην ανοίγω κι άλλο.
Λοιπόν, το 1918 εγκρίθηκε απο τη Ελληνική Βουλή η έκδοση του συγκεκριμένου κερματικού το οποίο κατασκευάστηκε απο την Bradbury, Wilkinson & Co. Πριν προλάβει όμως να δημοσιευθεί ο νόμος στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, ο πρόεδρος της Διεθνούς Οικονομικής Επιτροπής, Ακίμοβιτς ( η Ελλάδα ήταν και τότε υπο Διεθνή Οικονομικό Έλεγχο, απο το 1897 έως νομιζω το 1978) έστειλε επιστολή στον τότε Υπουργό Οικονομικών Μιλτιάδη Νεγροπόντη ( Κυβέρνηση Ελ. Βενιζέλου 1917-1920) λέγοντας οτι η έκδοση 5δραχμου είναι αντίθετη με τους όρους του νόμου περί οικονομικού ελέγχου. Ο Νεγροπόντης απάντησε οτι δε θα κυκλοφορήσει.
Τα 5δραχμα (20.000.000) έφτασαν στην Ελλάδα απο το Λονδίνο και μεταφέρθηκαν στις αποθήκες του Υπουργείου Οικονομικών απο εκεί όμως οι μεταφορείς έκλεψαν μερικά κιβώτια τα οποία έθαψαν στο σπίτι του ενός. Κατά τη διαδικασία αυτή όμως έπεσαν μερικά τα οποία βρήκε ένας πιτσιρικάς ο οποίος νομίζοντας οτι είναι διαφημιστικά τα μοίρασε στους φίλους του. Δυο 5δραχμα έφτασαν στα χέρια των Αρχών που τελικά συνέλαβαν τους δράστες.
Μετά απο οκτώ χρόνια το 1926 ο Υπουργός Οικονομικών  Δημήτριος Τανταλίδης ( Κυβέρνηση Θ. Πάγκαλου 1925-1926) έστειλε επιστολή στη διοίκηση της ΕτΕ παρακαλώντας τη να αγοράσει το απόθεμα των 20.000.000 5δράχμων και να τα ρίξει στην κυκλοφορία. Η Τράπεζα απάντησε οτι δεν μπορεί να κυκλοφορήσει γραμμάτια με την ένδειξη "Βασίλειον της Ελλάδος" δύο χρόνια μετα την κατάργηση της βασιλείας και έτσι δεν κυκλοφόρησαν.
Είναι άγνωστο το τι έγινε το απόθεμα των 5δράχμων αλλά σήμερα υπάρχουν γύρω στα 50 διασκορπισμένα σε ιδιωτικές συλλογές προφανώς αυτά που βρήκε ο πιτσιρικάς.

Οι πληροφορίες είναι απο το πολύ καλό βιβλίο "Το Ελληνικό χαρτονόμισμα, μια διαδρομή 1822-2002" της ΕτΕ.

Ελάτε να σκαλίσουμε λίγο το θεματάκι, έχει ενδιαφέρον. Το 5δραχμο που έχει φωτογραφία στο βιβλίο είναι το αμέσως επόμενο απο αυτό που έχει αναρτήσει ο φίλος, και κάπου στο ιντερνετ είδα το μεθεπόμενο, αρα υποθέτω οτι τους έπεσε ολόκληρη η δεσμίδα (?). Γι αυτο που λέει ο άλλος συνάδελφος οτι πιθανον κυκλοφόρησαν κάποια, δεν έχω άποψη. Αν το έχει κάποιος φίλος, ας βάλει μια φώτο να χαζέψουμε λίγο. Πραγματικά ξεχωριστο απόκτημα για μια συλλογή.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 18, 2015, 11:41:45 μμ »

Παντως απο την παραπανω ενδιαφερουσα ιστορια δε τεκμαιρεται πουθενα οτι τα χαρτονομισματα καταστραφηκαν. Φανταζεστε να υπαρχουν ακομα? χεχε...
Αληθεια, στα υπογεια της εθνικης (ή της τραπεζας ελλαδας) τι στο καλο υπαρχει δε μπορω να καταλαβω πια..εχει γινει ποτε καποια εκκαθαριση? Μαλλον απο οτι καταλαβαινω ειναι χωρος που πηγαινει οποιος εχει τις ακρες..καποιοι εξυπνοι που εχουν προσβαση θησαυριζουν εις υγειαν των κοροιδων.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Tzo Fistikis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 134


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 19, 2015, 07:41:36 πμ »

Παντως απο την παραπανω ενδιαφερουσα ιστορια δε τεκμαιρεται πουθενα οτι τα χαρτονομισματα καταστραφηκαν. Φανταζεστε να υπαρχουν ακομα? χεχε...
Αληθεια, στα υπογεια της εθνικης (ή της τραπεζας ελλαδας) τι στο καλο υπαρχει δε μπορω να καταλαβω πια..εχει γινει ποτε καποια εκκαθαριση? Μαλλον απο οτι καταλαβαινω ειναι χωρος που πηγαινει οποιος εχει τις ακρες..καποιοι εξυπνοι που εχουν προσβαση θησαυριζουν εις υγειαν των κοροιδων.

Εχω προσωπικη εμπειρια απο γνωστο που δουλετε στην ΕΤΕ στα κεντρικα και εμπορευετε πλεον. Ενας θεος ξερει τι υπαρχει και ποιος τα εκμεταλευεται. Μπορει και να μην υπαρχει και τιποτα. Απο νομισματα παντως μου εχει δοσει μασουρια ολοκληρα αλλα δεν ειμαι του νομισματος.
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 19, 2015, 02:41:05 μμ »

Ένα άλλο που γνωρίζω είναι ότι τα περισσότερα έχουν αυτό το λέρωμα ... από την πιο πάνω ιστορία που ειπώθηκε ... κάπου είχα διαβάσει ακριβώς για αυτό αλλά δεν μπορώ να το βρω τώρα.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences