Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 07:28:10 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: τι ειναι?  (Αναγνώστηκε 2418 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
minoas74
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 100



Προφίλ
« στις: Ιούλιος 30, 2014, 04:03:31 μμ »

τι ειναι τα παρακατατω
το 1 ειναι 6.5γραμαρια  το 2 ειναι μικρο το 3 ειναι σαν 50λεπτο του γεωργιου
Καταγράφηκε

οι καλυτερες αγορες που εχω κανει ειναι αυτες που δεν ε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 30, 2014, 06:08:40 μμ »

το πρωτο εχει θεμα! τι διαμετρο εχει;

σαν βαρος δεν ταιριαζει με κατι... και εχω την εντυπωση οτι ειναι και κοπια σε χαμηλο χρυσο.. αν ειναι χρυσο!

κανονικα επρεπε να ειναι  του αβδουλ χαμιτ Β κοπη Κωνσταντινουπολης και με ημερομηνια 1293/32 αν βλεπω καλα.. οποτε μιλαμε για το 1907 περιπου...
το θεμα ειναι... τι ειναι;; το βαρος δεν ταιριαζει με τιποτα! αν και μαλλον ειχε κρικακι και το αφαιρεσαν... ισως ειναι καποια κοπια για κοσμημα! παιζει να ειναι βουλγαρικο;; Κλείσιμο ματιού

για να σου εξηγησω... αν εχει διαμετρο 27 χιλιοστα.. ειναι 50 γροσια σε λεπτη κοπη.. (ziynet). αλλα το βαρος θα ηταν 3.50 γραμμαρια!

αν εχει διαμετρο 30 χιλιοστα... ειναι τα 100 γροσια σε λεπτη κοπη.. και το βαρος θα ηταν 7.016 γραμμαρια!

αν το δικο σου ειναι 6.5 γραμμαρια.. που εινα το αλλο μισο; δεν εχει τοση φθορα...

το γνησιο ειναι 917% καθαρος χρυσος... για ελεγξε το...


το δευτερο ειναι Ινδικο φαναμ! Ερωτευσιμο!! Χαμόγελο ειναι πολυ μικρο και απο πολλους το φαναμ θεωρειτε το μικροτερο χρυσο νομισμα στον κοσμο... (δεν ειναι ομως...). εχει ποικιλιες πολλες μιας και υπηρχαν πολλα κρατιδια στην ινδια.. αλλα εχει και ποικιλιες στην καθαροτητα του χρυσου! υπαρχει με υψιλη καθαροτητα που παει μεχρι και τα 21 καρατια... και με χαμηλη καθαροτητα... που ειναι... αρκετα χαμηλη! Κλείσιμο ματιού

σχεδια υπαρχουν πολλα.. οπως και κοπιες μοντερνες ή παλιες! παλιες ηταν των ευρωπαιων που ηταν εκει... για να κερδιζουν... αλλα υπαρχουν και μοντερνες τετοιες.. τωρα το πως τις ξεχωριζεις... θα σε γελασω!

η διαμετρος τους ειναι απο 5.7 εως 6.5 χιλιοστα και το βαρος παιζει απο 0.3 εως 0.4 γραμμαρια!
κοβονταν απο το 1700 εως το 1830...

το σχεδιο στο νομισμα σου το ειχαν αρκετα κρατιδια.. ισως ειναι απο το travencore ισως απο το Cochin... μπορει κι απο αλλου... χαμος! Χαμόγελο δεν ειναι ακριβα αλλα λιγοι τα εκτιμουν λογο μεγεθους! Προσωπικα τα λατρευω, αν και εχω μολις ενα τετοιο.. και 2 μικροτερα.. τα bele... το ενα.. αν θυμαμαι καλα.. το ξερεις! χαχαχα


το τριτο τωρα... ειναι 14-16 χιλιοστα και πολυ λεπτο ε;; ειναι παρας του Αχμετ Γ΄του 1703-1730. το βαρος παιζει απο 0.26 εως 0.69 γραμμαρια! το δικο σου νομιζω ειναι 1115/ be... συμφωνα με τα γραμαμτακια που εχει...







Καταγράφηκε
minoas74
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 100



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 31, 2014, 06:17:04 μμ »

ακριβης ΣΤΟΙΧΕΙΑ για τον φιλο τον νικο!το μεγαλο ειναι 35χιλ(3,5ποντος) και σε βαροσ η ζυγαρια με πρωτο δεκαδικο μονο μου βγαζει μια 6,8 και μια 6,9.
το μικρο ειναι 0,8 χιλ και 0,4 γραμμαρια.
Καταγράφηκε

οι καλυτερες αγορες που εχω κανει ειναι αυτες που δεν ε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 31, 2014, 09:50:53 μμ »

το ινδικο ειναι φαναμ.. πιθανον του 1787-1799...  τα 8 χιλιοστα σε σχεση με τα 6 χιλιοστα ειναι οκ.. μιας και το βαρος ειναι στα ορια! υπαρχουν και διπλα φαναμ.. που ειναι 8 χιλιοστα αλλα το βαρος ειναι μεγαλυτερο! εκτους αυτου.. διπλα φαναμ... κατα 90% ειναι κοπιες μιας και δεν ειναι νομισμα που το βλεπεις καθε μερα.. φαντασου οτι απο μια περιοδο κι ενα κρατιδιο.. υπαρχουν μολις 2... οποτε...

το οθωμανικο δυστυχως ειναι off! το σχεδιο ειναι για τα 100 γροσια.. το βαρος παει να πλησιασει το συγκεκριμενο νομισμα αλλα η διαμετρος ειναι αλλα αντι αλλων! επρεπε να ειναι 30 χιλιοστα! στα 35 δεν εχει κατι!! το αμεσως επομενο ειναι τα 250 γροσια.. που και διαφορετικο σχεδιο εχει... και 43 χιλιοστα ειναι και αλλο βαρος εχει...
Καταγράφηκε
minoas74
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 100



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 01, 2014, 12:02:49 μμ »

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΝΙΚΟ!ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΕΝΤΥΠΟΣΙΑΚΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ!~!
Καταγράφηκε

οι καλυτερες αγορες που εχω κανει ειναι αυτες που δεν ε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences