Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 02:24:08 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΧΡΥΣΟ 200 ΕΥΡΩ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ 2014  (Αναγνώστηκε 11066 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 30, 2015, 12:15:47 πμ »

Γενικα.νομισματα ευρω ανω των 400-500ευρω πολυ δυσκολα.πουλιουνται.στο.ebay απλα.οσοι δινουν τοσα συνηθως για ενα νομισμα δεν ψωνιζουν απο ebay αλλα αλλιως...φυσικα μιλαω για ευρωνομισματα οχι για λιρες.και επενδυτικα κτλ.
μα φιλε μου αυτη ειναι η τιμη εκδοσης τους στα 450 ευρω
Καταγράφηκε
apb
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 30, 2015, 12:40:10 πμ »

 ???Δεν μιλαω για τιμη εκδοσης για.τιμη αγορας μιλω
Καταγράφηκε
apb
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 30, 2015, 12:40:53 πμ »

Έχει πολύ χαμηλό τιράζ για μένα, όπως όλα σχεδόν τις νέας γενιάς Σταματόπουλου. Για μένα θα συνιστούσα οι έχοντες να το κρατήσουν· τουλάχιστον εγώ αυτό θα κάνω.
Προσυπογραφω Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 30, 2015, 12:43:15 πμ »

Γενικα.νομισματα ευρω ανω των 400-500ευρω πολυ δυσκολα.πουλιουνται.στο.ebay απλα.οσοι δινουν τοσα συνηθως για ενα νομισμα δεν ψωνιζουν απο ebay αλλα αλλιως...φυσικα μιλαω για ευρωνομισματα οχι για λιρες.και επενδυτικα κτλ.
μα φιλε μου αυτη ειναι η τιμη εκδοσης τους στα 450 ευρω

Νομίσματα "τέτοιου επιπέδου" εννοεί, αν κατάλαβα καλά (ο apb). Εσύ, Μιχάλη, κάπως αλλιώς το κατάλαβες...
Καταγράφηκε
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 30, 2015, 01:05:27 πμ »

Έχει πολύ χαμηλό τιράζ για μένα, όπως όλα σχεδόν τις νέας γενιάς Σταματόπουλου. Για μένα θα συνιστούσα οι έχοντες να το κρατήσουν· τουλάχιστον εγώ αυτό θα κάνω.
To εχεις και αυτο?Εξελισσεσαι σε μεγαλο γατονι μικρε

Έχω καλούς δασκάλους Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Χαμόγελο


Να πούμε μια μεγάλη αλήθεια, τουλάχιστον για μένα Χαμόγελο. Τα παλαιά αναμνηστικά κόπηκαν τεράστια αχρείαστες ποσότητες, εκτός των εξαιρέσεων. Ωστόσο η νέα αρχή και πάνω στη κρίση(γενιά Σταματόπουλου) είναι άκρως ελπιδοφόρα. Ωραία σχέδια, γνωστά ευρέως θέματα( π.χ. οι αρχαίοι), ικανοποιητικές τιμές και πάνω από όλα τα ελκυστικότατα τιράζ. Γιατί κακά τα ψέματα, αν γνωρίζουμε πως το έχουν λίγοι· πιο υψηλού επιπέδου συλλέκτες νιώθουμε

Ας ελπίσουμε στη διατήρησή (τιράζ) και στη μη υπερπαραγωγή νομισμάτων για κάλυψη των εσόδων.

Υ.Γ.: Η νέα γενιά έχει και εμπόδιο τι κρίση. Φανταστείτε τη χωρίς αυτή  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 30, 2015, 01:33:53 πμ »

αν γνωρίζουμε πως το έχουν λίγοι· πιο υψηλού επιπέδου συλλέκτες νιώθουμε
Τελείως λάθος.
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 30, 2015, 06:41:05 πμ »

Aπό τα ελάχιστα (χρυσά) αναμνηστικά που κρατούν αξιόλογο premium από τιμή έκδοσης, κάποια άλλα τείνουν προς τιμή μετάλλου
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 30, 2015, 11:07:20 πμ »

αν γνωρίζουμε πως το έχουν λίγοι· πιο υψηλού επιπέδου συλλέκτες νιώθουμε
Τελείως λάθος.


για σένα..
Καταγράφηκε

sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 30, 2015, 12:47:57 μμ »

Δεν υπάρχει σωστό και λάθος για μένα ή για σένα. Την αλήθεια θα τη δείξει ο χρόνος. Εγώ εύχομαι σε όλους μας τα συγκεκριμένα νομίσματα να κρατήσουν την αξία έκδοσής τους και να μην γίνουν bulion. Εσύ στο μεταξύ μπορείς να εμπιστεύεσαι όποιον "προφήτη" πιστεύεις ότι είναι πιο αξιόπιστος.

Συμπληρωματικά, όποιος ασχολείται με το τι έχουν οι άλλοι στις συλλογές τους, δεν τον λες ακριβώς συλλέκτη.

Και μια λεπτομέρεια. Ο χρυσός Ιπποκράτης, που εκδόθηκε σε 1200 κομμάτια, είναι ακόμα διαθέσιμος. Ο χρυσός Αριστοτέλης εκδόθηκε σε 600 κομμάτια, γιατί... τόσα υπολόγιζαν ότι ήταν αρκετά. Άρα... το πιθανότερο είναι ότι περισσότεροι έχουν στη συλλογή τους χρυσόν Αριστοτέλη, παρά χρυσόν Ιπποκράτη ή Θεσσαλονίκη ή Βαλκανικούς Πολέμους. Και... βάζω χοντρό στοίχημα...ότι πολύ λιγότεροι έχουν στη συλλογή τους το χρυσό νόμισμα για τα 75 χρόνια της ΤτΕ.

Τελικό συμπέρασμα: Το να έχεις στη συλλογή σου το χρυσό νόμισμα για τα 75 χρόνια της ΤτΕ, που σίγουρα το έχουν πολύ λίγοι, δεν σε κάνει να νοιώθεις... πιο (υ)ψηλού επιπέδου συλλέκτης. Αυτό που σε κάνει να νοιώθεις έτσι είναι ότι έχεις στη συλλογή σου ένα νόμισμα που πιστεύεις ότι θα έχει αξία στο μέλλον.

Θέλετε να συζητήσουμε και πόσοι έχουν στη συλλογή τους το ασημένιο του 2014 για την Προεδρία της Ελλάδας;
Καταγράφηκε
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 30, 2015, 01:07:34 μμ »

Δεν υπάρχει σωστό και λάθος για μένα ή για σένα. Την αλήθεια θα τη δείξει ο χρόνος. Εγώ εύχομαι σε όλους μας τα συγκεκριμένα νομίσματα να κρατήσουν την αξία έκδοσής τους και να μην γίνουν bulion. Εσύ στο μεταξύ μπορείς να εμπιστεύεσαι όποιον "προφήτη" πιστεύεις ότι είναι πιο αξιόπιστος.

Συμπληρωματικά, όποιος ασχολείται με το τι έχουν οι άλλοι στις συλλογές τους, δεν τον λες ακριβώς συλλέκτη.

Και μια λεπτομέρεια. Ο χρυσός Ιπποκράτης, που εκδόθηκε σε 1200 κομμάτια, είναι ακόμα διαθέσιμος. Ο χρυσός Αριστοτέλης εκδόθηκε σε 600 κομμάτια, γιατί... τόσα υπολόγιζαν ότι ήταν αρκετά. Άρα... το πιθανότερο είναι ότι περισσότεροι έχουν στη συλλογή τους χρυσόν Αριστοτέλη, παρά χρυσόν Ιπποκράτη ή Θεσσαλονίκη ή Βαλκανικούς Πολέμους. Και... βάζω χοντρό στοίχημα...ότι πολύ λιγότεροι έχουν στη συλλογή τους το χρυσό νόμισμα για τα 75 χρόνια της ΤτΕ.

Τελικό συμπέρασμα: Το να έχεις στη συλλογή σου το χρυσό νόμισμα για τα 75 χρόνια της ΤτΕ, που σίγουρα το έχουν πολύ λίγοι, δεν σε κάνει να νοιώθεις... πιο (υ)ψηλού επιπέδου συλλέκτης. Αυτό που σε κάνει να νοιώθεις έτσι είναι ότι έχεις στη συλλογή σου ένα νόμισμα που πιστεύεις ότι θα έχει αξία στο μέλλον.

Θέλετε να συζητήσουμε και πόσοι έχουν στη συλλογή τους το ασημένιο του 2014 για την Προεδρία της Ελλάδας;

Δε με κατάλαβες καθόλου. Προφήτες δεν ακούω γιατί ποτέ δε μου άρεσε να βασίζομαι σε άλλους. Ό,τι κάνω το κάνω από δική μου σκέψη βγει σωστή ή λάθος.

Τα αναμνηστικά θα δείξει αποκλειστικά και μόνο ο χρόνος πως θα πάνε. Βάλε όμως το παράγοντα κρίση.
 
Εγώ αυτό που είπα είναι πως αλλιώς νιώθει κάποιος όταν έχει ένα νόμισμα που ξέρει ότι υπάρχουν άλλα 599 κομμάτια και αλλιώς όταν έχει 19.999 κομμάτια. Έβαλα το "για μένα" για να αποφύγω κάτι τέτοιο.
Καταγράφηκε

sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 30, 2015, 02:17:11 μμ »

Θα μου επιτρέψετε να ξεκινήσω με μια συμβουλή. "Η σωστή διατύπωση δείχνει πόσο ταχτοποιημένο έχεις το συγκεκριμένο πράγμα στη σκέψη σου."

Το τιράζ, επίσης δεν λέει τίποτα από μόνο του.

Το ποιοι παράγοντες μπορεί να δώσουν αξία σε ένα νόμισμα, μπορούμε να το συζητάμε χρόνια. (Και... μάλλον αυτό κάνουμε εδώ μέσα, χεχε...)

Το δικό σου θέμα ποιο είνα; Έχεις το νόμισμα γιατί σου αρέσει το νόμισμα ή έχεις το νόμισμα για την αξία του; Η γνώμη μου είναι ότι κάθε νόμισμα που αγοράζουμε είναι καταρχήν πεταμένα λεφτά και... από εκεί και πέρα, ό,τι κάτσει. (Και ας είναι και χρυσό.)

Με βάση τα παραπάνω, δεν υπάρχει νόμισμα που "εξαρχής" έχει κάτι παραπάνω από τα άλλα, μέχρι να αποδειχτεί το αντίθετο. Δηλαδή, ο μόνος λόγος που έχεις να χαίρεσαι για το συγκεκριμένο νόμισμα είναι η φάτσα του Αριστοτέλη.
Καταγράφηκε
annita
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 66


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 30, 2015, 02:31:23 μμ »

Και η παροιμια το τερπνον με τα του Ωφελιμου Γιωργο?
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 30, 2015, 02:32:27 μμ »

Μέχρι εδώ... όλα είναι σχετικά και ο καθένας μπορεί να έχει την άποψή του. Θα ήθελα να συμπληρώσω και για τον παράγοντα "κρίση".

Νομίζω ότι σήμερα είμαστε πιο κοντά στην "πραγματική" αξία των συλλεκτικών. Η περίοδος 1990-2008 κατά τη γνώμη μου εποχή φούσκας και δεν έχει νόημα να τη συζητάμε, εκτός αν μιλάμε για "αρπαχτές". Η περίοδος 1960-1973 ήταν μια εποχή κλειστής οικονομίας και η περίοδος 1973-1990 μια εποχή πληθωριστικής δραχμής. Για να επαναληφθούν αυτές οι εποχές, θα πρέπει να "επαναληφθούν" οι συνθήκες. Π.χ. να βγούμε από το ευρώ.

Επομένως η συζήτηση από εκεί και πέρα γίνεται πολιτική και όχι συλλεκτική. Αν παραμείνουμε στο ευρώ και... βάλουμε τα μυαλά μας μέσα στο κεφάλια μας, δεν πρόκειται να δούμε σημαντικές υπεραξίες στα συλλεκτικά (εκτός από κάποιες ειδικές περιπτώσεις). Αν αρχίσουμε τα... ράλι του παρελθόντος, πάλι θα ψάχνουμε για δανεικά, πάλι κρίση, πάλι μνημόνια...
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 30, 2015, 02:37:17 μμ »

Και η παροιμια το τερπνον με τα του Ωφελιμου Γιωργο?

Αν το βρεις, μαγκιά σου. Αλλά... αν πας για μαλλί και βγεις κουρεμένος/κουρεμένη;

'Η "στο τάβλι πρώτα κοιτάς να το κόψεις (να μην το χάσεις διπλό) και μετά να το κερδίσεις". Στα συλλεκτικά πρώτα κοιτάς να μην ξεπουπουλιαστείς και μετά τι θα κερδίσεις. (Εκτός αν είσαι επενδυτικό fund και αντέχεις να χάνεις.)
Καταγράφηκε
annita
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 66


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 30, 2015, 02:40:06 μμ »

Διακρινω μια ηττοπαθεια Γιωργο,εγω στο ταβλι παω για να κερδισω και οχι για να κοψω το παιχνιδι μονο.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences