Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 16, 2024, 11:58:29 μμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Τι πιστεύεται πως είναι προτιμότερο?
Άμεση συμφωνία με τα σκληρά μέτρα των δανειστών
Να πάμε την διαπραγμάτευση μέχρι τέλους με μικρή οπισθοχώρηση των δα
Απαίτηση να δεχτούν όλους τους όρους μας αλλιώς ΡΗΞΗ
Μονομερής αθέτηση του χρέους

Σελίδες: 1 ... 32 33 [34] 35 36 ... 39
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ρήξη ή Συμφωνία;  (Αναγνώστηκε 140354 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #495 στις: Ιούνιος 29, 2015, 09:19:05 μμ »

χαλκιδικη γιατι ειναι νεκρη? και θα πεσει το κλαμμα της αρκουδας το σεπτεμβρη.....θα μαθω που θα παει.
1ο τριμηνο......δλδ γεναρη φλεβαρη μαρτη......
ναι τοτε ειχαμε αυξηση......εχεις στοιχεια για το δευτερο που κλεινει?

τις δηλωσεις του Γιανη, αυτου που καθοριζει την οικονομικη σου τυχη δεν ειδα να σε συγκινουν
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #496 στις: Ιούνιος 29, 2015, 09:22:25 μμ »

χαλκιδικη γιατι ειναι νεκρη? και θα πεσει το κλαμμα της αρκουδας το σεπτεμβρη.....θα μαθω που θα παει.
Λες να φταίει η εξόρυξη χρυσού που έχει καταστρέψει το περιβάλλον? Στριφογύρισμα ματιών Γλώσσα Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #497 στις: Ιούνιος 29, 2015, 09:26:33 μμ »

Προσωπικα πιστευω ..και περα απο πλακα,, Κλείσιμο ματιού
οτι η αποφαση ..ναι μεν  δεν ειναι σε μας γνωστη ..αλλα ειναι ειλημενη...αλλιως θα ειχαν τραβηξει το χαλι οι Αμερικανοι που ..ενημερωθηκαν πρωτοι για το δημοψηφισμα
Εμεις θα κατσουμε να δουμε τι εχουν αποφασισει....και με ποιο τροπο
Αυτα πιστευω εγω ..στα σοβαρα..και περα απο πλακα
-Υποθεση ?......στη μπαντα οι γερμανογαλοολανδοι....και το μοιρασμα της ενεργειακης πιτας στην εδω περιοχη μεταξυ ..αμερικανορωσοισραηλινων....ο καθενας το μεριδιο του....και εμεις μεγαλυτερο κοματι απο αυτο που μας δινουν...οι ευρωπαιοι
Αλλα ειπαμε υποθεση κανω...που δε μπορει να αποδειχτει.....αλλα πιστευω οτι ειναι ηδη ειλημενες αποφασεις..χωρις ουτε να ξερουμε ποιες ειναι αυτες...ουτε με ποιο τροπο θα ...ερθουν
Αυτα ..για αυτα που σκεφτομαι εγω..περα απο πλακα
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #498 στις: Ιούνιος 29, 2015, 09:29:53 μμ »

χαλκιδικη γιατι ειναι νεκρη? και θα πεσει το κλαμμα της αρκουδας το σεπτεμβρη.....θα μαθω που θα παει.
Λες να φταίει η εξόρυξη χρυσού που έχει καταστρέψει το περιβάλλον? Στριφογύρισμα ματιών Γλώσσα Μεγάλο χαμόγελο

καλα δες τον αλεξη να νοιωσεις περιφανος.(και εγωθα δω δεν εχει ελληνοφρενεια Θυμός) και εχουμε ιουνιο/ιουλιο.......οχι 1ο τριμηνο. Φιλί Φιλί
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #499 στις: Ιούνιος 29, 2015, 09:34:05 μμ »

και εχουμε ιουνιο/ιουλιο.......οχι 1ο τριμηνο. Φιλί Φιλί
Μα δεν έχει κλείσει ακόμα το 2ο τρίμηνο για να υπάρξουν συγκριτικά στοιχεία... εκτός...εκτός ... κι  αν τα γνωρίζεις ήδη εσύ! για πες...  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #500 στις: Ιούνιος 29, 2015, 09:36:45 μμ »

δες τον αλεξη.....κανει μεταφραση και απο τα αγγλικα πλεον Σαρκασμός
εγω σου ειπα τι ξερω και εσυ μου κοτσαρες το 1ο τριμηνο.
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #501 στις: Ιούνιος 30, 2015, 12:22:37 πμ »

 Δε ξερω που αποσκοπουν κατι πατριωτικες κορωνες τυπου 21 και 40, αυτο το φαινομενο στην ψυχολογια λεγεται δραματοποιηση, αλλα να θυμισω οτι εκτος απο τα ετη αυτα υπαρχει και το 1922.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #502 στις: Ιούνιος 30, 2015, 01:11:37 πμ »

δραματικες κορωνες φιλε χερετικ με ολο το σεβασμο ειναι οτι αν ψηφισουμε οχι θα ερθει το τελος του κοσμου,θα εξαφανιστουν ολα τα μς και αου και θα μας μεινουν τα χρεπια κτλ....παντως χωρις πλακα εγω παραδεχτηκα σημερα ενα συναδελφο μου μαρκο μου λεει εχω στην μπαντα 50χιλιαρικα που ταχω δουλεψει με κοπο και ιδρωτα γιατι να ψηφισω οχι να μου τα φανε;;;ορθα και ξαστερα και παντελονατα τον παραδεχτηκα ουτε ετσι ουτε γιουβετσι την παρτη του κοιταει και τον παραδεχομαι γιατι λεει την αληθεια οπως πολυ αλλοι δεν την λενε αλλα μιλανε περι ανεμων και υδατων αλλα μεσα τους την τσεπη τους σκεφτονται,δεν εχει να κανει με εδω μεσα αυτη η τοποθετηση ειλικρινα αλλα με αυτα που διαβαζω στα φορα δεξια αριστερα....οσο για το 22 χερετικ καλα παθαμε γιατι πηγαμε να κανουμε επεκτατικο πολεμο ενω το 21 και 40 αγωνιζομαστε οπως σημερα για την ελευθερια μας....περιμενω να μου σχολιασεις φιλε και τα καναλια και εφημεριδες που δραματοποιουν-εκφοβιζουν τον κοσμο και εχουν χορηγους λιντλ και οτε γερμανικες εταιρειες δηλαδη...με εκτιμηση μαρκος
Καταγράφηκε
ΦΙΛΙΠΠΟΣ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 289

per aspera ad astra


Προφίλ
« Απάντηση #503 στις: Ιούνιος 30, 2015, 01:23:12 πμ »

Κακά τα ψέματα είναι πολλοί συμπολίτες μας σε αυτή τη θέση και με το δίκιο τους γιατί είναι οι κόποι μιάς ζωής και με όλη αυτήν την κατάσταση γύρω τους βρίσκονται σε απόγνωση και ένας άνθρωπος φοβισμένος δεν μπορεί να κρίνει ορθά, ενεργεί παρορμητικά. Το χειρότερο όλων, θα είναι, ανεξάρτητα από την έκβαση του δημοψηφίσματος, να αρχίσουμε να επιρρίπτουμε ευθύνες ο ένας στον άλλο για τις όποιες εξελίξεις....τις οποίες καθένας μας θα ερμηνεύει με βάση τη δική του στάση. Ψυχραιμία και ομοψυχία χρειαζόμαστε και θα τον βρούμε το δρόμο μας!
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #504 στις: Ιούνιος 30, 2015, 01:41:54 πμ »

Κακά τα ψέματα είναι πολλοί συμπολίτες μας σε αυτή τη θέση και με το δίκιο τους γιατί είναι οι κόποι μιάς ζωής και με όλη αυτήν την κατάσταση γύρω τους βρίσκονται σε απόγνωση και ένας άνθρωπος φοβισμένος δεν μπορεί να κρίνει ορθά, ενεργεί παρορμητικά. Το χειρότερο όλων, θα είναι, ανεξάρτητα από την έκβαση του δημοψηφίσματος, να αρχίσουμε να επιρρίπτουμε ευθύνες ο ένας στον άλλο για τις όποιες εξελίξεις....τις οποίες καθένας μας θα ερμηνεύει με βάση τη δική του στάση. Ψυχραιμία και ομοψυχία χρειαζόμαστε και θα τον βρούμε το δρόμο μας!
+1000000000000000
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #505 στις: Ιούνιος 30, 2015, 02:09:54 πμ »

 Ομοψυχια δεν μπορει να υπαρξει, γιατι το ζητημα, ετσι οπως εχει τεθει, ειναι διχαστικο και απολυτο.

 Φυσικα σχεδον ολοι σκεφτονται και πρατουν συμφωνα με τα συμφεροντα τους και αυτα των παιδιων τους.
 Και ναι, οποιος εχει αφησει στην τραπεζα τις οικονομιες μιας ζωης, οσο και να σιχαινεται τις τακτικες των ευρωπαιων και τους εκβιασμους τους, μονοκουκι ναι θα ψηφισει, γιατι στην αλλη περιπτωση η αβεβαιοτητα της τυχης των καταθεσεων του ειναι δεδομενη.

 Τον Τσιπρα τον ακουσα προσεκτικα και εχει την λογικη του.
 Δεν ξερω ακομα τι θα ψηφισω, αλλα το σιγουρο ειναι οτι ενα "ναι" ανοιγει πλεον τον δρομο σε μια υπηρεσιακη κυβερνηση ειδικου σκοπου που θα παει να εκλιπαρισει για προγραμμα-πακετακι απο τους δανειστες.(και μετα εκλογες για να βγει ποιος?? να το εφαρμοσει.
 Και δεν εχω καμια απολυτως αμφιβολια οτι θα της χωσουν οχι μονο οσα αναφερονται στο τωρινο, αλλα αλλα τοσα, οπως το εχουν ηδη αποδειξει.

 Απο την αλλη ενα "οχι" , δεν θα ειναι οπως λεει ο Τσιπρας παντοδυναμο "οπλο" , αλλα θα κανει τους ευρωπαιους να μας αφησουν να ψηθουμε και αλλο, (κλειστες τραπεζες, ασφυξια κλπ), πριν δεχτουν συζητησεις εκ του μηδενος.
 Και το αποτελεσμα αυτων των νεων συνομιλιων, δεν ειναι καθολου βεβαιο οτι θα ειναι καλυτερο.(οποτε ανοιγει διαπλατα η πορτα για αναγκαστικη οικειοθελη εξοδο απο ευρω, με τυπωμα νεου νομισματος για να ζησουμε).

 Ο Τσιπρας ζητα να τον εμπιστευτουμε και να στοιχηθουμε πισω του σε μια επιλογη που μπορει στην καταληξη της να εχει δραχμη (δεν το αρνειται ευθεως και κατηγορηματικα, δεν μπορει αλλωστε).
 Οι "ναι" μας ζητουν να κανουμε μια επιλογη σιγουρης σκλαβιας και βαθυτερης υφεσης, κατι που δεν το αρνουνται ουτε οι πιο θερμοι υποστηρικτες του.
 
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #506 στις: Ιούνιος 30, 2015, 09:07:13 πμ »

Και δεν εχω καμια απολυτως αμφιβολια οτι θα της χωσουν οχι μονο οσα αναφερονται στο τωρινο, αλλα αλλα τοσα, οπως το εχουν ηδη αποδειξει.

Βασικά, αυτό είναι το λάθος του Τσίπρα.


Οι "ναι" μας ζητουν να κανουμε μια επιλογη σιγουρης σκλαβιας και βαθυτερης υφεσης, κατι που δεν το αρνουνται ουτε οι πιο θερμοι υποστηρικτες του.

Το "ναι" είναι η επιλογή μιας πολύ άσχημης προοπτικής, που είναι (λίγο-πολύ) γνωστή.
Το "όχι" είναι η επιλογή μιας άγνωστης προοπτικής, που... το πιθανότερο είναι να είναι πολύ χειρότερη από το "ναι", αλλά περιέχει μια "ελπίδα" να είναι και καλύτερη. Όπως το να αγοράσεις ένα λαχείο περιέχει μια ελπίδα να κερδίσεις κάποιες χιλιάδες ευρώ.

Επειδή η ζωή των ανθρώπων (η δική μας και των παιδιών μας) δεν είναι τζόγος, δεν έχει καμιά λογική να ψάχνεις μια αόριστη (και απίθανη) ελπίδα. Η επανάσταση δεν γίνεται για την επανάσταση, αλλά για τους ανθρώπους.

Όπως στο συγκεκριμένο παράδειγμα (όχι για την επανάσταση, αλλά για την αόριστη ελπίδα):
Προσωπικα θα ριξω ενα πανηγυρικό ´´ΟΧΊ´και ας μην ειμαι σιγουρος για το αυριο .
Ξερω ομως σιγουρα  οτι με το Ναι δεν θα μπορω να ανταπεξέλθω.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #507 στις: Ιούνιος 30, 2015, 09:12:00 πμ »

Δε ξερω που αποσκοπουν κατι πατριωτικες κορωνες τυπου 21 και 40, αυτο το φαινομενο στην ψυχολογια λεγεται δραματοποιηση, αλλα να θυμισω οτι εκτος απο τα ετη αυτα υπαρχει και το 1922.

Και το 1853 και το 1897...
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #508 στις: Ιούνιος 30, 2015, 09:21:28 πμ »

«Μία ψήφος στο όχι θα άνοιγε τουλάχιστον μία πιθανότητα για την Ελλάδα, με τη δυνατή δημοκρατική της παράδοση, να πάρει τη μοίρα της στα χέρια της. Οι Έλληνες μπορεί να πάρουν μια ευκαιρία να χτίσουν ένα μέλλον, το οποίο, αν και όχι τόσο πλούσιο όσο το παρελθόν, είναι πολύ πιο ελπιδοφόρο από τα αδίστακτα βασανιστήρια του σήμερα. Εγώ ξέρω τι θα ψήφιζα»

 Τζ. Στίγκλιτς
Νομπελίστας οικονομολόγος

http://www.enikos.gr/economy/326505,Meta-ton-Kroygkman-sthrizei-Oxi-kai-o-Tzozef-Stigklits.html

Μετά τον νομπελίστα οικονομολόγο Κρούγκμαν και ο Στίγκλιτς δηλώνει υπέρμαχος του "όχι".
Τι ξέρουν αυτοί, οι βραβευμένοι με νόμπελ, οικονομολόγοι από οικονομία;  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #509 στις: Ιούνιος 30, 2015, 09:26:11 πμ »

Αυτό που μου αρεσει είναι ότι και για εκλογες διαχειριστη πολυκατοικίας θυμομαστε ασχετα.Επαναστασεις,κινηματα,ναυμαχιες,κλπ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 32 33 [34] 35 36 ... 39
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences