Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 15, 2024, 05:00:38 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: GEORGE VI SIXPENCE 1939  (Αναγνώστηκε 7542 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
kouskous
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 30


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 05, 2014, 12:30:39 πμ »

Εχω το τυχερο νομισμα των Εγγλεζων sixpence ,νομιζω οτι το τρυπανε και το κανουν δωρο σε γαμους.Ενδιαφερεται κανεις για την συλλογη του?δυστυχως δεν μπορω να ανεβασω φωτο εδω Κλάμα
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 05, 2014, 01:01:04 πμ »

κανεις ενα λαθος! δεν τα τρυπανε και δεν τα κανουν δωρα σε γαμους! αν ειναι τρυπημενο εχει χρυσιμοποιηθει για αλλο σκοπο και δεν εχει κι αξια πωλησης...για να πω την αληθεια...
παει μονο στο ασημι του που δεν ειναι καν καθαρο! τα νομισματα αυτα απο το 1920 μεχρι το 1946 ηταν μολις 50% ασημι!... αρα το νομισμα σου εχει μολις 1.4 γραμμαρια ασημιου! γενικα ειναι ευκολα νομισματα και φτηνα ειδικα κυκλοφορημενα... ποσο μαλλον να ειναι καποιο τρυπιο!


θα σου εξηγησω τι γινεται μιας και το ασημενιο το χρησιμοποιουν σε γαμους οι νυφες! γενικα οι καθολικοι γαμοι (οχι μονο οι αγγλοι..) εχουν την παραδοση η νυφη να εχει μαζι της την ημερο του γαμου κατι καινουργιο, κατι παλιο, κατι δανεικο, κατι μπλε, και ενα νομισμα ασημενιο των 6 πεννων στο παπουτσι της!
υπαρχει και ποιηματακι γι αυτο!

Sommething old
something new
Something borrowed
Something blue
and a silver sixpence in her shoe

καθε πραγμα εχει ειδικο συμβολισμο... πχ.. το μπλε ειναι σαν το ματακι που εχουμε.. για το κακο το ματι.. εξορκισμος! ενω το κερμα ειναι για να ειναι πλουσιος ο δρομος της ζωης τους...

δεν το τρυπανε λοιπον αλλα το κολλανε με tape στα πλαγια του παπουτσιου για να μην εχει προβλημα η νυφη στο περπατημα...

αυτα τα ξερω αο πρωτο χερι μιας και φιλος μου ξενος παντρευτηκε και του εδωσα το μοναδικο για εκεινη την εποχη που ειχα στην συλλογη μου ασημενιο 6πεννο! μετα με ελαχιστα χρηματα πηρα αρκετα διαφορετικων ημερομηνιων!

για να επανελθω... το 1946 κοβετε το τελευταιο ασημενιο κερμα των 6 πεννων αγγλιας. μετα εγινε νικελενιο μεχρι που σταματησε τελειως με την νομισματικη μεταρυθμιση και εναρμονιση στο δεκαδικο συστημα...nomizv to 1971...

το βασιλικο νομισματοκοπειο της αγγλιας νομιζω πουλαει καποια σε κουτακι κτλ.. σαν τυχερο κερμα.. για τους γαμος και παλι για την ζητηση.... βλεπεις ο τελευταιος στιχος πηγαινε να εξαφανιστει απο το εθιμο..
αυτα που πουλαει ειναι παλια κοπη με παλια ημερομηνια αλλα βγαζει κερδος! Κλείσιμο ματιού το πουλαει 30 λιρες... με το κουτι και ενα βιβλιαρακι που μπορεις να γραψεις και το δικο σου προσωπικο μηνυμα!
προσωπικα τους βρισκω πολυ κλεφτες.. ακου 30 λιρες... ασε που μπορει να ειναι και κυκλοφορημενα ... αλλα βρισκουν και τα κανουν! 

στην σελιδα λενε οτι ειναι τυχερα δωρα για εξετασεις οδηγησης, για νεο σπιτι, για νεα δουλεια... καλα... οκ!

για του λογου το αληθες....:

http://www.royalmint.com/shop/the_2012_lucky_silver_sixpence
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 05, 2014, 01:04:18 πμ »

συγχαρητηρια ρε νικολα!!!!μ'αρεσουν πολυ οι επεξηγησεις σου και οι ιστοριες που ακολουθουν τις εκτιμησεις σου!!ενδιαφερον παραδοση!!τις δικες μας κοντευουμε να τις χασουμε ολες! Θυμός Θυμός
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 05, 2014, 01:25:11 πμ »

να σε καλα Κωστα μου! Χαμόγελο

τις παραδοσεις ειναι κατι που πρεπει να παραμενουν παντα.. εθιμα κτλ μας κρατανε!

σε πολλα μερη εχουν παραπλησια εθιμα και γενικα τα νομισματα σε γαμους!

αν δεις ποσο εχει μπει το κερμα κτλ.. στις παραδοσεις και δοξασιες σε ολο τον κοσμο... ειτε σαν φυλακτο ειτε σε ευχαριστες ή δυσαρεστες στιγμε του... θα παθεις!! και μιλαμε απο τα πολυ παλια χρονια! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 05, 2014, 01:39:02 πμ »

Εποχή Αχέρωντα και βάλε!! Γλώσσα
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 05, 2014, 01:49:56 πμ »

Εποχή Αχέρωντα και βάλε!! Γλώσσα


Χοχοχοχο .... Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
kouskous
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 30


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 05, 2014, 02:05:49 πμ »

Ευχαριστω πολυ για τις πολυτιμες πληροφοριες σου.Δεν ειναι τρυπιο το δικο μου.Παντως οποιος το θελει μπορει να το εχει,αφου εγω δεν ειμαι συλλεκτρια και πιστευω οτι σε καποιον θα ειναι πιο χρησιμο Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 05, 2014, 02:13:55 πμ »

ωπ! με κοπελια μιλουσα; Χαμόγελο δεν χανεις τιποτα απο το να το κρατησεις! ποτε δεν ξερεις που μπορει να φανει χρησιμο! Χαμόγελο καποιες φορες τετοιου ειδους δυτικα εθιμα τα κανουν κι εδω! αλλα μπορει να βρεθει καποια νυφη που να ψαχνει ενα! οπως εκανα κι εγω με το φιλο που παντρευοταν! Κλείσιμο ματιού

που ξερεις... μπορει και το δικο σου να εχει δει καποιο γαμο... αλλα καλλιστα μπορεις να το κρατησεις σαν.. τυχερο... σαν γουρι! Κλείσιμο ματιού
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 05, 2014, 02:34:03 πμ από NMS » Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 05, 2014, 02:33:34 πμ »

Εποχή Αχέρωντα και βάλε!! Γλώσσα

φυσικα! απο τα παναρχαια χρονια εχει μπει στην ζωη μας! και πιστεψε με... υπαρχει περιπτωση που το μικρο νομισμα για τον χαροντα δεν ηταν μονο εισητηριο αλλα και ενδειξη μεγαλης αγαπης και... δεν το εβαζαν μονο σε ανθρωπους..

πριν 11-12 χρονια.. (δεν θυμαμαι ακριβως..) οι αρχαιολογικη υπηρεσια στην ροδο εκανε ανασκαφες στο εμπορικο λιμανι, σε μια περιοχη που ειχε μυλους! δεν αναφερομαι στους γνωστους μυλους που ειναι στις περισσοτερες φωτο της Ροδου!

εκει λοιπον βρηκαν αρκετες ταφες απο τα αρχαια χρονια μεχρι και νεωτερων χρονων.. 1600-1700 (δεν ξερω ακριβως.. αλλα μιλαμε για οθωμανικη περιοδο)... βλεπεις εκει εθαβαν ειτε σκλαβους ειτε πολυ φτωχα ατομα...

εντυπωση μου ειχε προκαλεσει ενας σκελετος σκλαβου που βρεθηκε εκει! ηταν ενα ψηλος (πολυ ψυλος για την εποχη εκεινη) και ρωμαλεος αντρας μαλλον αφρικανος και σιγουρα μουσουλμανος (απο το πως ηταν θαμμενος... που κοιτουσε προς την Μεκκα..). απο τα δοντια τους φαινοταν οτι δεν σιτιζονταν καλα ενω απο τα γονατα και τα οστα γενικα φαινοταν το ποσο βαρια δουλευε... τα γονατα ειχαν παραμορφωθει απο τα μεγαλα βαρη που κουγαλουσε! ο κακομοιρης ηταν σκλαβος που δεν ελευθερωθηκε ποτε... ουτε μετα θανατον! παρεμεινε εκει... εμεινε μονο οστα αλλα παντα ειχε τον σκουριασμενο κρικο στο αριστερο του ποδι... απο οπου περνουσε η αλυσιδα του!
ο χωρος τοτε της ανασκαφης ηταν ανοικτος για το κοινο και πηγαινα και παρακολουθουσα.. στεκομουν ωρες απο ψηλα και τον εξεταζα.. ενιωθα μια λυπη γι αυτον τον δυστηχη ανθρωπο που δεν ειδε ποτε ξανα την πατριδα του αλλα και την ελευθερια... αν ηταν στο χερι μου... θα του εσπαγα το κρικο...εστω και τωρα.. να ελευθερωθει η ψυχη του... και θα του ψιθιριζα... εισαι ελευθερος!

εν πασα την περιπτωση.. για να επανελθω σε αυτο που ηθελα να γραψω... στο χωρο λοιπον αυτο βρεθηκε και ενα απιστευτο ευρημα!! βρεθηκαν τα οστα μιας φωκιας και διπλα της ηταν το μπολακι που ετρωγε.. ενω ειχε και ενα μικρο χαλκινο νομισμα! η φωκια ηταν κατι σαν κατοικιδιο σε μια φτωχη οικογενεια στην αρχαια Ροδο! πιθανον ζουσε κοντα στο λιμανι... ειχε γινει μελος της οικογενειας και την αγαπουσαν πολυ! οταν ο θανατος τους χωρισε και η φωκια πεθανε την εθαψαν σαν μελος της οικογενειας! σαν ανθρωπο δικο τους! διπλα της της εβαλαν το κτερισμα που μπορουσαν.. το πιατακι που ετρωγε η φωκια οταν ηταν μαζι τους... ενα μικρο πηλινο μπολακι... και της εβαλαν και ενα μικρο χαλκινο νομισμα (χαλκο ή διχαλκο...ροδου), για να πληρωσει τον χαρωντα και να περασει στην απεναντι οχθη... στον αδη... ωστε οταν τα μελη της οικογενειας πανε με την σειρα τους κι αυτα εκει... οταν ερθει η ωρα τους... να ξανασμιξουν! δνε σξεφτηκαν... μα.. ειναι ζωο της θαλασσας.. ξερει κολυμπι.. μπορει να περασει... θαυτηκε οπως επρεπε, σαν ανθρωπος μελος της οικογενειας τους... οπως μπορουσαν κι αυτοι λογο φτωχειας! (γυρω παο το λιμανι ηταν οι πολυ φτωχοι...). ειναι απο τα πιο συγκινιτικα ευρηματα κατ εμε! και το νομισμα εστω κι αν το στερηθηκαν... το εβαλαν με περισσια αγαπη για ολα οσα εζησαν με αυτην!
η φωκια σωθηκε αφου την σφραγισαν με γυψο και γαζες και την μετεφεραν στο μουσειο το υδροβιολογικο κεντρο Ροδου.. το Ενυδρειο!
εκει μπορειτε να δειτε το σκελετο της τωρα!

οσο για τον ατυχο αφρικανο... αγνωστο το τι εγινε η σωρος του... ελπιζω να βρηκε λυτρωση εστω και τωρα.. και να ξαναθαφτηκε σε ειδικο μερος..... γιατι οι μουσουλμανοι δεν ξεθαβονται! ειναι αμαρτια! ελπιζω να μην εχει πια τον κρικο



Καταγράφηκε
kouskous
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 30


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 05, 2014, 02:46:07 πμ »

 να σου πω Νικολα μιας και ξενυχτας....εχω και 4 dime ενα του 1927,1965,1975,1976 ποια η γνωμη σου?
Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 05, 2014, 02:47:35 πμ »

οι ψυχές είναι ελεύθερες Νίκο...όσους κρίκους και να βάζουν...ωραία η ιστορία της φώκιας, συγκινητική...
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 05, 2014, 03:03:30 πμ »

να σου πω Νικολα μιας και ξενυχτας....εχω και 4 dime ενα του 1927,1965,1975,1976 ποια η γνωμη σου?

του 1927 ειναι ασημενιο με καθαροτητα ασημιου 90%! παει κι αυτο στο ασημι του.. πανω κατω.. τα υπολοιπα δεν ειναι κατι.. εχουν βγει παρα πολλα και ακομα περνανε! για την ακριβεια.. και το ασημενιο εχει ονομαστικη αξια ακομα! ολα τα νομισματα της αμερικης απο το 1861 μεχρι σημερα ειναι νομιμου κυκλοφοριας και μπορεις να πληρωσεις με αυτα... φυσικα... δεν υπαρχει περιπτωση να παει καποιος να το κανει... με εξαιρεση κανενα δολλαριο και dime, nickel του πολεμου που εχει 35% ασημι, quarter ή  half dollar ασημενια αλλα του 20ου αιωνα!
σεντ θα δεις και με τον ινδιανο ακομα... αλλα οχι τοσο ευκολα!

οι αμερικανοι ειναι τυχεροι... πανε και παιρνουν μασουρια απ οτις τραπεζες μεταχειρισμενων νομισματων και τα ψαχνουν! κρατανε τα καλα και τα ασημενια και τα αλλα τα ξαναριχνουν στην κυκλοφορια ή τα πανε πισω!

γενικα τα νομισματα τους απο το 1965 και μετα.. εχουν μια καποια συλλεκτικη αξια μονο ακυκλοφορητα! αυτο δεν λεει ομως και κατι... κι αυτα που εχω κυκλοφορημενα ειναι και δεν με νοιαζει! Χαμόγελο

το ασημενιο για να πω την αληθεια δεν ξερω αν εχω την ημερομηνια! δες κι αν εχει και καποιο mintmark.. καποιο μικρο γραμματακι που λεει που κοπηκε..
προσωπικα σαν νομισμα μου αρεσει πολυ! και το σχεδιο του το κανει ιδιαιτερο! σκεψου... το ειχαν εν κυκλοφορια στον Β παγκοσμιο πολεμο... οπου πολεμουσαν εναντια στον φασισμο και τον ναζισμο! ομως το σχεδιο στην πισω οψη του dime... εχει το συμβολο της ρωμαικης αυτοκρατοριας... που ομως ηταν και συμβολο της φασιστικης ιταλιας (το λεγομενο fascio που συμβολιζε την ισχυ εν τη ενωσει)! οποτε το βρισκω λιγο οξυμωρο να εχεις στο νομισμα σου πανω το συμβολο που πολεμας! φυσικα.. δεν το εβαλαν σαν φασιστικο... αλλα.. εκατσε περιεργα!
στην αλλη μερια ειναι ο δικος μας... ο Ερμης... αλλα εκρωμαισμενος σαν Μερκουριος Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 05, 2014, 03:13:20 πμ »

οι ψυχές είναι ελεύθερες Νίκο...όσους κρίκους και να βάζουν...ωραία η ιστορία της φώκιας, συγκινητική...

το ξερω φιλε μου.. αλλα τοτε με ειχε πιασει μια στεναχωρια που τον εβλεπα...
ας τον εβγαζαν τον κρικο... οταν πεθανε ή λιγο πριν πεθανει ο ανθρωπος! οχι ετσι... ηταν σαν να μην ηθελαν να ειναι ελευθερος ακομα και μετα! αυτο ενιωσα κι εγω.. οτι δεν ηθελαν κατι τετοιο... ενιωθα μια λυπη σαν να προερχοταν απο αυτον και με πλυμμυριζε! ενιωθα μια θλιψη.. μια λαχταρα για ελευθερια... εναν πονο ατελειωτο και βασανιστικο! ενιωθα σαν να ηταν ακομα εκει και περιμενε να ελευθερωθει...
γι αυτο λεω για ψυχη... μπορει να μην ηταν η καθεαυτου ψυχη του εκει.... μιας κια παντα ηταν ελευθερη.. αλλα να ηταν κατι αλλο.. ο πονος, το μαρτυριο, η απελπισια του... η αρνητικη ενεργεια απο αυτα που περασε ψαχνωντας να δει το φως της ελευθεριας...

γενικα οι μουσουλμανοι θαβονται και ουτε φερετρο δεν εχουν! ειναι ενα με το χωμα και εχουν μονο το ...σαν σαβανο! αν υπαρχει καποιος μουσουλμανος μεσα μπορει να μας πει! ετσι λοιπον η ταφη δεν ηταν και πολυ σωστη... δεν εφυγε οπως γεννηθηκε.. αλλα εφυγε σκλαβος!
θα μου πεις... μπορει να γεννηθηκε σκλαβος... ισως..να ηταν ετσι στα χαρτια... αλλα κανεις δεν γεννιετε με αλυσιδα στο ποδι!

ξερω οτι ακουγομαι παραξενος... αλλα με ειχε επιρρεασει πολυ τοτε..
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 05, 2014, 07:53:05 μμ »

Να κολυμπήσει η φώκια στον Αχέρωντα; Νίκο θα σε μαλώσω!!!
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 05, 2014, 08:12:18 μμ »

γιατι;; χαχαχαχαχα απλα ειχε πικρα νερα... ε δεν θα επινε η φωκια! οσα για το τερας... οκ... δεν αναφερεται νομιζω οτι ετρωγε μονο οτι πικραινε τα νερα!... θα το φοβιζαν τα φαντασματα! χαχαχαχαχα

συμφωνα με την μυθολογια επειδη απο τον αχερωντα επιναν νερο οι τιτανες ο διας μαυρισε και πικρανε τα νερα του...

παντως.. ηταν το ποταμι στης θλιψης.. να ηταν ο πυριφλεγεθων... να πω οκ.. που να κολυμπαει στις φλογες.. χαχαχα

οκ.. στν αχερουσια λιμνη δεν επιβιωνε τιποτα εμβιο... αλλα ποσο εμβια ηταν μια νεκρη φωκια;

περα απο την πλακα αυτο που ηθελα να τονισω ειναι οτι εστω και ζωο της θαλασσας... του νερου... το εφαψαν κανονικα για να πληρωσει και εισητηριο! δηλαδη ο χαρων θα επερνε χρηματα κι απο ενα σκυλο αλλιως θα το αφηνε στην αλλη οχθη για 100 χρονια σαν φαντασμα; η κινηση αυτη εδιχνε ποσο το αγαουσαν και οτι το θεωρουσαν μελος της οικογενειας... σαν ανθρωπο! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences