Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 05:55:58 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μονολεπτο 1830 !!!  (Αναγνώστηκε 12557 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 30, 2013, 09:52:24 μμ »

Και οι φωτο ετσι για να υπαρχουν στο αρχειο μας

Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
DIRIGO
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 297



Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 30, 2013, 10:05:41 μμ »

Η πρωτη ειναι η 206 Ε d και η δευτερη 212 Ι f.
Και οι δυο scarse κατα Peter Chase.

Καταγράφηκε

A PLURIBUS UNUM
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 30, 2013, 10:15:02 μμ »

206 με διαφορα στο αστερι, ή ιδεα μου ειναι;;
Αλλωστε και η 206 και η 212 ειναι κοινες
Καταγράφηκε
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 30, 2013, 10:51:56 μμ »

Συγγνώμη,φίλε μου, αλλά πως βγάζεις το συμπέρασμα ότι είναι κοινές ποικιλίες;
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 30, 2013, 10:53:04 μμ »

Αυτο εδω βρε παιδια γιατι εκτοξευτηκε τοσο   Έκπληξη Έκπληξη Και ακομα δε ξεκινησε η δημοπρασια    Αναποφασιστικότητα

http://www.ebay.com/itm/350914009104?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649


δεν σου λεμε

Καταγράφηκε

coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 30, 2013, 10:58:17 μμ »

Συγγνώμη,φίλε μου, αλλά πως βγάζεις το συμπέρασμα ότι είναι κοινές ποικιλίες;

Στην 206 και στην 212 αναφερεσαι υποθετω .
 Δεν ειναι δικο μου το συμαπερασμα . Του Chase ειναι.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 30, 2013, 11:11:50 μμ από coll » Καταγράφηκε
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 30, 2013, 11:12:21 μμ »

Στις δημοπρατουμενες αναφέρομαι που είναι οι 206 και 212. Ο Chase είναι πάντα ένας μπούσουλας αλλά ο καλος καποδιστριακιας οφείλει να κρατά προσωπικό αρχείο και επειδή κανείς μόνος του δεν έχει τέλειο αρχείο καλό είναι να συνεργάζεται με άλλους.
Πόσες 206 και 212 έχετε δει άραγε να περνάνε και πόσες υπάρχουν σε συλλογές;
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 30, 2013, 11:23:03 μμ »

Φανταζομαι υπαρχουν περισσοτερες 206 -212 απο οτι 351-55 .
Ισως και περισσοτερες απο τα υπολοιπα λεπτα του 31.

Υ.Σ Παντα συμφωνα με τον Chase.
Καταγράφηκε
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 30, 2013, 11:47:56 μμ »

Δε νομίζω ότι κάποιος που θα διαβάσει τον Chase θα βγάλει το συμπέρασμα ότι τα συγκεκριμένα μονολεπτα του '30 είναι πιο εύκολα από τα μονόλεπτα του '31.

Εξάλλου το να συγκρίνει κάποιος νομίματα του '28 με του '30 ή του '31 είναι σαν να προσθέτουμε σε τρια πορτοκάλια, δυο μήλα και ένα αχλάδι. Το rare στα μονόλεπτα του '30 έχει άλλη βαρύτητα απ'ότι έχει το rare  στα μονόλεπτα του '31.

Στον καποδίστρια επειδή η σπανιότητα των ποικιλιών είναι ουσιαστικά ένας κρυμμένος τιμοκατάλογος, πρέπει να έχουμε σχετικά καλή επαφή με το ποιές ποκιλίες είναι σπανιες και ποιές όχι κι έπειτα να βάζουμε χρήματα με ουρα σε fine και very fine νομίσματα. Κι επαναλαμβάνω ότι το βιβλίο του Chase είναι μια εξαιρετική δουλειά και πρώτης τάξης μπούσουλας αλλά η εμβάθυνση χρειάζεται μεγάλη προσωπική ενασχόληση.
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 31, 2013, 12:00:21 πμ »

Δε νομίζω ότι κάποιος που θα διαβάσει τον Chase θα βγάλει το συμπέρασμα ότι τα συγκεκριμένα μονολεπτα του '30 είναι πιο εύκολα από τα μονόλεπτα του '31.

Εξάλλου το να συγκρίνει κάποιος νομίματα του '28 με του '30 ή του '31 είναι σαν να προσθέτουμε σε τρια πορτοκάλια, δυο μήλα και ένα αχλάδι. Το rare στα μονόλεπτα του '30 έχει άλλη βαρύτητα απ'ότι έχει το rare  στα μονόλεπτα του '31.

Στον καποδίστρια επειδή η σπανιότητα των ποικιλιών είναι ουσιαστικά ένας κρυμμένος τιμοκατάλογος, πρέπει να έχουμε σχετικά καλή επαφή με το ποιές ποκιλίες είναι σπανιες και ποιές όχι κι έπειτα να βάζουμε χρήματα με ουρα σε fine και very fine νομίσματα. Κι επαναλαμβάνω ότι το βιβλίο του Chase είναι μια εξαιρετική δουλειά και πρώτης τάξης μπούσουλας αλλά η εμβάθυνση χρειάζεται μεγάλη προσωπική ενασχόληση.

Δινονται και στοιχεια αριθμου κοπων αν χρονια και χαρακτη.
Σιγουρα χρειαζεται μεγαλη εμβαθυνση και πειρα χρονων για να βγουν αποτελεσματα, κατι που δεν το διαθετω εγω στον Κυβερνητη.

Παντως θα ηθελα να επισημανω μια γενικοτερη  παρατηρηση που εχω κανει  σχετικα με τα συλλεκτικα.
Η συχνοτητα εμφανισης ΔΕΝ  ειναι παντα ο σωστος γνωμονας που δηλωνει με σιγουρια την σπανιοτητα, και κατα συνεπεια την πραγματικη αξια
Εχω παρατηρησει π.χ καποια κομματια (δεν κανω αναφορα στην κυβερνητη), να εμφανιζονται συχνοτατα και να πιανουν παραδοξως ψηλοτερες τιμες απο οτι αξιζουν, και το αντιστροφο για αλλα.
Προσωπικα στιμπαω της δευτερης περιπτωσης και στα της πρωτης κανω υπομονη
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 31, 2013, 12:14:42 πμ από coll » Καταγράφηκε
chr
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 166



Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 31, 2013, 12:59:06 πμ »



Θα συμφωνήσω απόλυτα. Κάποια κομμάτια είναι ιδιαίτερα ελκυστικά για λόγους συναισθηματικούς (π.χ. φοίνικας) ή εμφανισιακούς (π.χ. τα τάλληρα). Κάποια άλλα είναι περιζήτητα για πρακτικούς λόγους (π.χ αν θέλεις ένα μονόλεπτο του '30 ανεξαρτήτως ποικιλλίας, είναι πολύ πιο δύσκολο να βρεθεί από ότι μία δεκάρα του '30 ανεξαρτήτως ποικιλλίας...
Επίσης η αγορά περνά "φάσεις". Άλλοτε "καταζητούνται" καποδιστριακά, άλλοτε πιστοποιημένα σε πολύ υψηλές καταστάσεις... (συνήθως συμφέρει να πας κόντρα στο ρευμα και το ιδανικό είναι να προβλέψεις τη μόδα!)
Γενικά το να ξέρεις τι πραγματικά είναι δυσεύρετο και αξίζει την υπέρβαση είναι δύσκολο και δεν πρέπει να παρασυρόμαστε. Οι κατάλογοι έχουν φτιαχτεί μετά από ψάξιμο και είναι βασισμένοι σε πραγματικές εμπορικές πράξεις και για να τους αμφισβητήσουμε πρέπει να έχουμε μεγάλη εμπειρία...
Εννοείται οτι για να τα λέω αυτά την έχω "πατήσει" άπειρες φορές. Κλάμα
Καταγράφηκε
panosk
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 858


.. free your soul ..


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 31, 2013, 08:42:28 πμ »

   Πραγματικα ο Καποδιστριας απαιτει πααααρα πολλες ωρες πτησης ενασχολησης με το αθλημα...
Ο Chase ειναι οντως ενα πολυ καλο ξεκινημα οπως λεει κ ο φιλος μου ο Κωστας αλλα ολη τη δουλεια απο
κει κ περα πρεπει ο συλλεκτης να την κανει μονος του! Το να παρακολουθεις κ να καταγραφεις τι εχει περασει απο
ebay ,λεσχη ,στεκι,δημοπρασιες εξωτερικου ,αγοραπωλησιες χερι με χερι κτλ αναμεσα σε πανω απο 250 τοσες ποικιλιες ειναι αθλος κ fulltime job!! Κανονικα
πρεπει να μπαινει ενσημο στα παιδια που το κανουν !  : Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
   Στοιχεια για ποσοτητες κοπης υπαρχουν στον Καποδιστρια αλλα μονο για τον ''γενικο πληθυσμο'' ενος νομισματος
κ ΟΧΙ ανα ποικιλια ! Μονο χοντρικες εκτιμησεις με ποσοστοσεις κ αναγωγη μετα στο γενικο συνολο...

Οσον αφορα τωρα το συγκεκριμενο θεμα... 1λεπτα 1830  στο συνολο τους ειναι μακραν οι πιο δυσκολοι Καποδιστριες γενικως!!! Πολυ δυσκολο να τα βρεις κ απιαστο ονειρο να ειναι κ σε πολυ καλες καταστασεις!
Αν δε κανω λαθος η  212 ειναι μολις η 2η που εμφανιζεται μεσα στο 2013 κ απ'οτι βλεπετε οχι κ στην καλυτερη καταταση, Κωστα να με διορθωσεις κ να με μαλωσεις αν κανω λαθος στη καταγραφη Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Απ'οσο τουλχ μπορω να ξερω εγω οποιος συλλεκτης διαθετει  1λεπτο 1830 σε πολυ καλη κατασταση ειναι βεβαιο οτι το εχει πληρωσει αδρα...
Καταγράφηκε
chr
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 166



Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Οκτώβριος 31, 2013, 08:26:15 μμ »

+100000  Μεγάλο χαμόγελο
το μόνο μονόλεπτο '30 που βρίσκεται σχετικά εύκολα είναι το 202 με αποκλίνουσες ακτίνες, αλλά κι αυτό σε όχι καλές καταστάσεις...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 31, 2013, 08:40:02 μμ από chr » Καταγράφηκε
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Οκτώβριος 31, 2013, 08:28:20 μμ »

Όλα σχετικά είναι γιατί και το 202 για να το πάρω χρειάστηκε να το καλοπληρώσω. Δύσκολο το σπορ Λύπη
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Νοέμβριος 06, 2013, 07:24:55 μμ »

Να ευχηθω καλοριζικα στον νεο τους κατοχο, το ευχαριστο ειναι οτι πηγαν σε καλα χερια   Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences