Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 12:48:39 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Καποδίστριες  (Αναγνώστηκε 3186 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 02, 2015, 10:50:05 πμ »

Ποιά η γνώμη σας για αυτούς τους Καποδίστριες,σε κατάσταση και αξία?
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 02, 2015, 11:12:55 πμ από sabby » Καταγράφηκε
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 02, 2015, 08:33:29 μμ »

Κάποια εκτίμηση απο τους γνώστες του Καποδίστρια;
Καταγράφηκε
pmpaki
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 82


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 08:45:55 πμ »

10 λεπτα 1830 VF+   301-Z•v. Common
20 λεπτα  1831 VF  500-P•q  scarce
Πολυ ομορφα νομισματα
Καταγράφηκε
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 08:54:15 πμ »

10 λεπτα 1830 VF+   301-Z•v. Common
20 λεπτα  1831 VF  500-P•q  scarce
Πολυ ομορφα νομισματα
Ευχαριστώ πολύ.
Πόσο θα τα κοστολογούσατε;Δηλώνω άσχετος με Καποδίστρια.Ξέρω μόνο οτι μεταξύ ποικιλιών,υπάρχουν μεγάλες οικονομικές διαφορές.
Επίσης,να ξεκαθαρίσω ότι τα νομίσματα δεν είναι(ακόμα) δικά μου.Το αν θα γίνουν,εξαρτάται απο τις απαντήσεις.
Καταγράφηκε
pmpaki
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 82


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 09:08:36 πμ »

Φιλε μου οι τιμες δεν ειναι απολυτες .Σε εναν τιμοκαταλογο που συμβουλευομαι εγω την 10καρα την 300€ και πανω και την 20αρα 200€ καιπανω αλλα τιποτα δεν ειναι απολυτο
Καταγράφηκε
vasilisfla
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 431


To bid or not to bid


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 10:34:53 πμ »

Φιλε μου οι τιμες δεν ειναι απολυτες .Σε εναν τιμοκαταλογο που συμβουλευομαι εγω την 10καρα την 300€ και πανω και την 20αρα 200€ καιπανω αλλα τιποτα δεν ειναι απολυτο

 ποιος κατάλογος είναι αυτος?
έχουν πουληθεί αυτό τον καιρό καλύτερα κομμάτια  ακόμα και κάτω από 150 ευρω το καθενα...
πχ σε xf πιστοποιημενο  xf40: 150 euro  http://www.numisor.ch/auctions/first-online-coins-auction/lots/235/greece/..
σε γενικές γραμμές οι τιμές είναι ότι νάναι. .
Η γνώμη μου είναι ότι επειδή δεν βγάζεις άκρη το πληρώνεις όσο εσύ αισθάνεσαι καλά  και δεν δίνεις και πολύ σημασία σε κατα λόγους γιατί είναι άχρηστοι στα καποδιστριακα. ..
Καταγράφηκε
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 01:42:53 μμ »

Σας ευχαριστώ πολύ για την διαφώτιση.
Με βοηθήσατε να αποφασίσω,να κάτσω στ'αυγά μου. Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
pmpaki
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 82


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 02:48:47 μμ »

Φιλε μου στο site του Δημητρη του Ποδαρα υπαρχει ενας τιμοκαταλογος που δινει αυτες τις τιμες εγω ομως αναφερω οτι τιποτα δεν ειναι απολυτο στις τιμες εαν εσυ θεωρεις απολυτη την τιμη της δημοπρασιας τοτε κανω λαθος
Καταγράφηκε
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 03:17:53 μμ »

Κατά την γνώμη μου,οι δημοπρασίες αντικατοπτρίζουν τον κανόνα της προσφοράς και της ζήτησης,έστω μόνο για την χρονική στιγμή που γίνονται.Αν ένα νόμισμα με "αξία καταλόγου"200€ δημοπρατείται με αρχική τιμή 1€και φτάσει στα 400,ο κατάλογος είναι "λάθος".Αν φτάσει τα 50 ή δεν χτυπηθεί καθόλου,ο κατάλογος είναι πάλι "λάθος",και το νόμισμα έχει αξία 0;
Δεν ξέρω άν είναι φιλοσοφικό το ερώτημα και άν έχει απάντηση.
Καταγράφηκε
vasilisfla
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 431


To bid or not to bid


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 03:20:19 μμ »

Φιλε μου στο site του Δημητρη του Ποδαρα υπαρχει ενας τιμοκαταλογος που δινει αυτες τις τιμες εγω ομως αναφερω οτι τιποτα δεν ειναι απολυτο στις τιμες εαν εσυ θεωρεις απολυτη την τιμη της δημοπρασιας τοτε κανω λαθος
μάλλον  παρεξήγησες. ..
το ίδιο λέμε,  δεν υπήρχε επιθετικό τη τα  στην ερώτηση απλά δεν ήξερα για πιο κατάλογο μιλουσες..όπως έγραψα πιο πριν απλά οι τιμές είναι παντού και δεν βγάζεις εύκολα ακρη..Εγώ δεν βασίζω  την απόφαση αγοράς σε τιμες που  έχουν πουληθεί γιατί με εξαίρεση  τα πολύ δύσκολα ή τις πάρα πολύ καλές καταστάσεις  δεν βγάζεις ακρη.. προσφέρω όσα μπορώ και αν φτάνουν το αγοραζω..
Καταγράφηκε
vasilisfla
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 431


To bid or not to bid


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 03:24:21 μμ »

Έτσι και αλλιώς  στα συγκεκριμένα 2 νομίσματα νομίζω ο δημοπρατης έχει πέσει διάνα  στην εκτίμηση τους..120-150 για την δεκάρα και150-200 για την εικοσάρα. .Τώρα μετά τα έξοδα αποστολής  και τα διάφορα  συν..τΗΣ  δημοπρασιας...
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 03:41:43 μμ »

Κατά την γνώμη μου,οι δημοπρασίες αντικατοπτρίζουν τον κανόνα της προσφοράς και της ζήτησης,έστω μόνο για την χρονική στιγμή που γίνονται.Αν ένα νόμισμα με "αξία καταλόγου"200€ δημοπρατείται με αρχική τιμή 1€και φτάσει στα 400,ο κατάλογος είναι "λάθος".Αν φτάσει τα 50 ή δεν χτυπηθεί καθόλου,ο κατάλογος είναι πάλι "λάθος",και το νόμισμα έχει αξία 0;
Δεν ξέρω άν είναι φιλοσοφικό το ερώτημα και άν έχει απάντηση.
Και ουτε καν, πολλες φορες ειναι θεμα συγκυριων για το ποιοι ειναι οι συμμετεχοντες στην καθε δημοπρασια,αν βρεθουν δυο-τρεις συγχρονως που το θελουν πολυ, ποιος ειναι ο πωλητης κλπ κλπ.
Βεβαια εαν ενα νομισμα εμφανιζεται συχνα, βγαινει καποιος σχετικος μεσος ορος για το που ειναι η "δικαιη" τρεχουσα τιμη του.
Για πολυ σπανια η top grade κομματια δεν υπαρχει ουτε δικαιη, ουτε τρεχουσα τιμη.
Ο καταλογος υπαρχει για να δινει μια ενδειξη, ενα σχετικο πεδιο τιμων, πολλες φορες ατελες εαν δεν συνδυαστει και με περαιτερω ψαξιμο.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences