Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 07:14:15 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 12
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μισολυρο 1884  (Αναγνώστηκε 45088 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 15, 2013, 04:57:13 μμ »

Το διδραχμο του 1926 δεν ειναι ασημι. ειναι χαλκονικελινο οπως ολα της περιοδου εκτος απο τις 10 - 20 δραχμες του 30..  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
paulinaj
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 1664



Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 15, 2013, 04:58:44 μμ »



ευχαριστώ πολύ
Καταγράφηκε

«μη μου τους κύκλους τάραττε»
paulinaj
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 1664



Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Μάρτιος 15, 2013, 04:59:48 μμ »

Το διδραχμο του 1926 δεν ειναι ασημι. ειναι χαλκονικελινο οπως ολα της περιοδου εκτος απο τις 10 - 20 δραχμες του 30..  Χαμόγελο

 Μεγάλο χαμόγελο ευχαριστώ!!!!
Καταγράφηκε

«μη μου τους κύκλους τάραττε»
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Μάρτιος 15, 2013, 05:32:05 μμ »

Η λιρα με τον Θυρεο του 1860 ανηκει στην ποικιλια με το μεγαλο "0" στο 1860 δυστηχως ομως η κατασταση της ειναι πολυ χαμηλη με μεγαλη φθορα οποτε η οποια υπεραξια της ειναι περιορισμενη.

Τα μισολιρα του Εδουαρδου ειναι αρκετα κοινα .....τιποτε το ιδιαιτερο.

Το μισολιρακι ομως της Μελβουρνης ειναι κατι που αξιζει, κοπηκε σε 48.009 τεμαχια και χαρακτηριζεται σαν R...Rare συμφωνα με τον Marsh . H κατασταση του ειναι δυστηχως και σ΄αυτο χαμηλη αλλα μια υπεραξια περαν του χρυσου του μπορει να την παρει ανετα... Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
paulinaj
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 1664



Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Μάρτιος 15, 2013, 05:39:12 μμ »

Η λιρα με τον Θυρεο του 1860 ανηκει στην ποικιλια με το μεγαλο "0" στο 1860 δυστηχως ομως η κατασταση της ειναι πολυ χαμηλη με μεγαλη φθορα οποτε η οποια υπεραξια της ειναι περιορισμενη.

Τα μισολιρα του Εδουαρδου ειναι αρκετα κοινα .....τιποτε το ιδιαιτερο.

Το μισολιρακι ομως της Μελβουρνης ειναι κατι που αξιζει, κοπηκε σε 48.009 τεμαχια και χαρακτηριζεται σαν R...Rare συμφωνα με τον Marsh . H κατασταση του ειναι δυστηχως και σ΄αυτο χαμηλη αλλα μια υπεραξια περαν του χρυσου του μπορει να την παρει ανετα... Χαμόγελο

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες σας!!!
Καταγράφηκε

«μη μου τους κύκλους τάραττε»
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Μάρτιος 15, 2013, 05:42:07 μμ »

Να εισαι καλα , εαν εχεις στο νου να τα  πουλησεις θα ηθελα να με ενημερωσεις , με ενδιαφερει το μισολιρο του 1884 .
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Μάρτιος 15, 2013, 05:57:43 μμ »

Χαμόγελο Πωλινα μου.. (σορρυ.. Πωλινα ή Παυλινα να σε λεω;;; ), Νικο με λενε! Ευχαριστω για τα καλα σου λογια! Χαμόγελο

Απ οτιμες δεν ειμαι πολυ καλος.. αλλα το Οθωμανικο.. παει καπου στα 280 με 300 ευρω και το Βενετικο ο Κραους το εχει  σε very fine 500$ και σε Extra fine 800$ (δολλαρια ΗΠΑ). τωρα τιμες.. παιζουν εχω δει και ακριβα και φτηνα...

τα αλλα σου νομισματα... το 2 δραχμο του 1926 ειναι σε πολυ χαμηλη κατασταση  και νικελενιο.. οποτε δεν εχει αξια μεταπωλησης... ομως γιατι οχι να μην το κρατησεις;; εχει την ιστορια του...

αυτα περνουσαν μεχρι και το 1954! εχει δει Β παγκοσμιο πολεμο! παλια ειχα δει ντοκυμαντερ που στην αλβανια ειχαν βρει τα οστα ελληνα στρατιωτη και μεσα στα απομειναρια των ρουχων του ειχε τετοια νομισματα!! ειχα παθει πλακα!!  γενικα παντως δεν εχουν μεγαλη αξια αυτα απλα γιατι κρατηθηκαν απ οτον κοσμο σαν ενδειξη αντιστασης! οταν με το που ηρθαν οι γεμανοι βγηκε βρωμα οτι μαζευαν τα μεταλλα και τα κερματα για να τα κανουν οπλα και σφαιρες.. (οντως εκαναν κατι τετοια.. αλλα... δεν ξερω γι αυτο το συγκεκριμενο... σκεψου ομωε οτι μεσα στον πολεμο το νικελ ηταν... ακριβο!!!), ο κοσμος εσκεμενα τα εκρυβε σαν ενδειξη αντιστασης! οποτε εκεινη την εποχη αναγκαστηκε η τραπεζα και εβγαλε κερματικα γραμματια (μικρα χαρτονομισματα) για να αντικαταστησει το κενο των κερματων..
το νικελενιο κερμα που εχεις κοπηκε σε 20 εκατομμυρια τεμαχια.


το αλλο διδραχμο του 1911, ειναι ασημενιο... αλαλ χαμηλης κατασταση και δυστυχως καθαρισμενο και μαλιστα ασχημα! καλο ειναι να μην καθαριζονται τα νομισματα... γιατι κατεβαινουν κατασταση και χανουν σε αξια μεταπωλητικη! Χαμόγελο  στην κατασταση αυτη.. μαλλον παει στην αξια του μεταλου του..

παρολα αυτα.. δεν ειναι ομορφο; ειναι απο τα πρωτα που χαραξε ελληνας χαρακτης! ειναι η δραχμη του 1910 και 1911, το διδραχμο του 1911 και τα 5, 10, 20 λεπτα του 1912, τα πρωτα που χαραχθηκαν απο ελληνα χαρακτη και χρησιμοποιησε σχεδια απο αρχαια νομισματα... οποτε.. εχουμε ενα υπεροχο νομισμα! Χαμόγελο
κοπηκαν 1.500.000 τεμαχια!

η θηρεσια που εχεις ειναι απο τα restrike... κερματα.. που ακομα και τωρα κοβωνται.. υπαρχουν παρα πολλες ποικιλιες...

απο αγγλικα ειναι οκ; αν ναι.. δες εδω... και θα καταλαβεις..

http://www.theresia.name/en/svariants.html

λογικα το δικο σου πρεπει να παιζει καπου στο 49a-c μεχρι το 70 στην λιστα που θα δεις...

ομως με προβληματιζει οτι στην εμπρος οψη... αντι S.F. βλεπω S.F
του λειπει δηλαδη η τελεια μετα το F! ισως ειναι ακομα μια ποικιλια...

αυτα γενικα... που ειναι τα νεωτερα.. κανουν φτηνα... λιγο πανω απο το ασημι τους... 22-24 ευρω αν δεν κανω λαθος. αλλες επανακοπες που ειναι παλαιωτερες... ειναι ακριβες!!

 
 
Καταγράφηκε
paulinaj
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 1664



Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Μάρτιος 15, 2013, 06:06:01 μμ »

Να εισαι καλα , εαν εχεις στο νου να τα  πουλησεις θα ηθελα να με ενημερωσεις , με ενδιαφερει το μισολιρο του 1884 .
Αν αποφασίσω να το κάνω, ασφαλώς και θα ενημερώσω τους ανθρώπους που με 'εχουν βοηθήσει με τις πληροφορίες τους! Χαμόγελο
Καταγράφηκε

«μη μου τους κύκλους τάραττε»
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Μάρτιος 15, 2013, 06:09:30 μμ »

Να εισαι καλα , εαν εχεις στο νου να τα  πουλησεις θα ηθελα να με ενημερωσεις , με ενδιαφερει το μισολιρο του 1884 .
Αν αποφασίσω να το κάνω, ασφαλώς και θα ενημερώσω τους ανθρώπους που με 'εχουν βοηθήσει με τις πληροφορίες τους! Χαμόγελο
Θελω και εγω ενημερωση αν το αποφασισεις
Καταγράφηκε
paulinaj
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 1664



Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Μάρτιος 15, 2013, 06:14:54 μμ »

Χαμόγελο Πωλινα μου.. (σορρυ.. Πωλινα ή Παυλινα να σε λεω;;; ), Νικο με λενε! Ευχαριστω για τα καλα σου λογια! Χαμόγελο

Απ οτιμες δεν ειμαι πολυ καλος.. αλλα το Οθωμανικο.. παει καπου στα 280 με 300 ευρω και το Βενετικο ο Κραους το εχει  σε very fine 500$ και σε Extra fine 800$ (δολλαρια ΗΠΑ). τωρα τιμες.. παιζουν εχω δει και ακριβα και φτηνα...

τα αλλα σου νομισματα... το 2 δραχμο του 1926 ειναι σε πολυ χαμηλη κατασταση  και νικελενιο.. οποτε δεν εχει αξια μεταπωλησης... ομως γιατι οχι να μην το κρατησεις;; εχει την ιστορια του...

αυτα περνουσαν μεχρι και το 1954! εχει δει Β παγκοσμιο πολεμο! παλια ειχα δει ντοκυμαντερ που στην αλβανια ειχαν βρει τα οστα ελληνα στρατιωτη και μεσα στα απομειναρια των ρουχων του ειχε τετοια νομισματα!! ειχα παθει πλακα!!  γενικα παντως δεν εχουν μεγαλη αξια αυτα απλα γιατι κρατηθηκαν απ οτον κοσμο σαν ενδειξη αντιστασης! οταν με το που ηρθαν οι γεμανοι βγηκε βρωμα οτι μαζευαν τα μεταλλα και τα κερματα για να τα κανουν οπλα και σφαιρες.. (οντως εκαναν κατι τετοια.. αλλα... δεν ξερω γι αυτο το συγκεκριμενο... σκεψου ομωε οτι μεσα στον πολεμο το νικελ ηταν... ακριβο!!!), ο κοσμος εσκεμενα τα εκρυβε σαν ενδειξη αντιστασης! οποτε εκεινη την εποχη αναγκαστηκε η τραπεζα και εβγαλε κερματικα γραμματια (μικρα χαρτονομισματα) για να αντικαταστησει το κενο των κερματων..
το νικελενιο κερμα που εχεις κοπηκε σε 20 εκατομμυρια τεμαχια.


το αλλο διδραχμο του 1911, ειναι ασημενιο... αλαλ χαμηλης κατασταση και δυστυχως καθαρισμενο και μαλιστα ασχημα! καλο ειναι να μην καθαριζονται τα νομισματα... γιατι κατεβαινουν κατασταση και χανουν σε αξια μεταπωλητικη! Χαμόγελο  στην κατασταση αυτη.. μαλλον παει στην αξια του μεταλου του..

παρολα αυτα.. δεν ειναι ομορφο; ειναι απο τα πρωτα που χαραξε ελληνας χαρακτης! ειναι η δραχμη του 1910 και 1911, το διδραχμο του 1911 και τα 5, 10, 20 λεπτα του 1912, τα πρωτα που χαραχθηκαν απο ελληνα χαρακτη και χρησιμοποιησε σχεδια απο αρχαια νομισματα... οποτε.. εχουμε ενα υπεροχο νομισμα! Χαμόγελο
κοπηκαν 1.500.000 τεμαχια!

η θηρεσια που εχεις ειναι απο τα restrike... κερματα.. που ακομα και τωρα κοβωνται.. υπαρχουν παρα πολλες ποικιλιες...

απο αγγλικα ειναι οκ; αν ναι.. δες εδω... και θα καταλαβεις..

http://www.theresia.name/en/svariants.html

λογικα το δικο σου πρεπει να παιζει καπου στο 49a-c μεχρι το 70 στην λιστα που θα δεις...

ομως με προβληματιζει οτι στην εμπρος οψη... αντι S.F. βλεπω S.F
του λειπει δηλαδη η τελεια μετα το F! ισως ειναι ακομα μια ποικιλια...

αυτα γενικα... που ειναι τα νεωτερα.. κανουν φτηνα... λιγο πανω απο το ασημι τους... 22-24 ευρω αν δεν κανω λαθος. αλλες επανακοπες που ειναι παλαιωτερες... ειναι ακριβες!!

 
 

Αγαπητέ Νίκο σ' ευχαριστώ ιδιαίτερα για τις πληροφορίες για το περικείμενο των νομισμάτων, πράγμα που δείχνει ότι αγαπάς πραγματικά την ιστορία και την τέχνη των νομισμάτων...πραγματικά σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

«μη μου τους κύκλους τάραττε»
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Μάρτιος 15, 2013, 08:34:48 μμ »

Να εισαι καλα , εαν εχεις στο νου να τα  πουλησεις θα ηθελα να με ενημερωσεις , με ενδιαφερει το μισολιρο του 1884 .
Οχι που δε θα σ' ενδιέφερε! Είσαι πλέον προβλέψιμος στο online στοίχημα!
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Μάρτιος 15, 2013, 09:10:54 μμ »

peace not Work!

Εμένα μου φένεται πως κάπως αλλιώς είναι Απορία? αλλά δεν θυμάμαι πώς .
Τόρα πέρα από το καλαμπούρι να βοηθήσω λίγο και γώ εδω έχει για την λίρα του 1884 Μ τιμές από τον Grause
http://www.ngccoin.com/poplookup/WorldCoinPrices.aspx?category=18532&worldcoinid=58349&FromSearch=true
Κρίμα μια κατάσταση πιό πάνω να ήταν θα την έκανες την καλή.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 15, 2013, 09:35:19 μμ από Sroussos » Καταγράφηκε
paulinaj
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 1664



Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Μάρτιος 15, 2013, 11:40:09 μμ »

peace not Work!

Εμένα μου φένεται πως κάπως αλλιώς είναι Απορία? αλλά δεν θυμάμαι πώς .
Τόρα πέρα από το καλαμπούρι να βοηθήσω λίγο και γώ εδω έχει για την λίρα του 1884 Μ τιμές από τον Grause
http://www.ngccoin.com/poplookup/WorldCoinPrices.aspx?category=18532&worldcoinid=58349&FromSearch=true
Κρίμα μια κατάσταση πιό πάνω να ήταν θα την έκανες την καλή.


Ευχαριστώ πολύ...Δηλ, σε τι κατάσταση την συγκαταλλέγεις; VF20;
Καταγράφηκε

«μη μου τους κύκλους τάραττε»
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Μάρτιος 16, 2013, 08:44:13 πμ »

Κατά την εκτίμιση μου ναί  είναι VF 20 και στο reverse  και κάτι παραπάνω ( όμως δεν είμαι ειδικός και στο στέκι έχει αξιόλογους βαθμολογητές πουν ελπίζω να σε βοηθήσουν περισσότερο)
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Μάρτιος 16, 2013, 08:52:11 πμ »

peace not Work!

Εμένα μου φένεται πως κάπως αλλιώς είναι Απορία? αλλά δεν θυμάμαι πώς .
Τόρα πέρα από το καλαμπούρι να βοηθήσω λίγο και γώ εδω έχει για την λίρα του 1884 Μ τιμές από τον Grause
http://www.ngccoin.com/poplookup/WorldCoinPrices.aspx?category=18532&worldcoinid=58349&FromSearch=true
Κρίμα μια κατάσταση πιό πάνω να ήταν θα την έκανες την καλή.
αγαπητε φιλε,μπορει η παρερμηνεια μου του γνωστου συνθηματος να μην σου φαινετε σωστη,αλλα το εγραψα για να ηρεμησουμε λιγο τα πνευματα.ισως μερικοι να το καταλαβαν.σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 12
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences