Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 11, 2024, 06:31:45 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μαζεμα ελιας  (Αναγνώστηκε 23241 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
τσοτσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 508


Σουζα τ' αλογακι !!!


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 05, 2014, 10:32:26 μμ »

Πίκρα  ειναι φίλε μου γιατί δεν μου αρέσει και τόσο το σπορ
+1000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000
Πες τα βρε Μπαμπη,δεν της μπορω με τιποτα Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Η ανταμοιβη ομως ειναι στο ελαιοτριβειο οταν μετα απο πολυ κοπο βλεπεις να βγαινει το λαδακι σου!!!!!!
Εγω εβγαλα το πρωτο λαδι την Κυριακη και το ΣΑΒ/ΚΥΡΙΑΚΟ που ερχεται εχω την δευτερη γυρα.Φετος μαζευουμε νωριτερα γιατι απο τον πολυ δακο οι περισσοτερες ειναι ξαπλα και μεχρι τον Δεκεμβρη δεν θα ειχε μεινει τιποτα.Η περιοχη που μαζευω ειναι παραλια Ν.ΛΑΡΙΣΑΣ ΑΓΙΟΚΑΜΠΟΣ
Καταγράφηκε

Αναγκαιοτατον μαθημα το απομαθειν τα κακα.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 05, 2014, 10:37:41 μμ »

Εδώ έπρεπε να βάλει ο milou το ερώτημα "ποσότητα ή ποιότητα". Το ράβδισμα μειώνει την πασότητα και τον επόμενο χρόνο, αλλά αυξάνει την ποιότητα.

Πάντως το φετινό λάδι εγώ δεν το μπορώ με τίποτα. Με πιάνει βήχας χειρότερος κι από του τσιγάρου. Και το αγουρέλαιο ακόμα χειρότερα. Από καλοκαίρι και μετά. (Ως Μοραϊτης έχω ευαίσθητο λαιμό.)

Φυσικά μιλάω για το ωμό λάδι. Για το μαγειρεμένο... δεν ασχολούμαι...
Καταγράφηκε
kostantinos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 327


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 06, 2014, 06:04:05 πμ »

Απο ενα καλα φορτωμενο δεντρο ποσα κιλα ελιες παιρνεις;εγω μεχρι τωρα το καλυτερο που εχω παρει ειναι 3 σακια(25 αρια).
Καταγράφηκε
kostantinos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 327


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 06, 2014, 06:12:16 πμ »

Εδώ έπρεπε να βάλει ο milou το ερώτημα "ποσότητα ή ποιότητα". Το ράβδισμα μειώνει την πασότητα και τον επόμενο χρόνο, αλλά αυξάνει την ποιότητα.

Πάντως το φετινό λάδι εγώ δεν το μπορώ με τίποτα. Με πιάνει βήχας χειρότερος κι από του τσιγάρου. Και το αγουρέλαιο ακόμα χειρότερα. Από καλοκαίρι και μετά. (Ως Μοραϊτης έχω ευαίσθητο λαιμό.)

Φυσικά μιλάω για το ωμό λάδι. Για το μαγειρεμένο... δεν ασχολούμαι...
φιλε συμφωνω οτι με το ραβδισμα σπανε τα κοτσανακια που βγαινουν οι ανθοι τον αλλο χρονο γι αυτο και εχεις μειωμενη παραγωγη.οταν εχεις στρεματα ομως δεν μπορεις κι αλλιως.εγω που μαζευω λιγα δεντρα τα κανω με χτενι.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 06, 2014, 08:58:44 πμ »

Εδώ έπρεπε να βάλει ο milou το ερώτημα "ποσότητα ή ποιότητα". Το ράβδισμα μειώνει την πασότητα και τον επόμενο χρόνο, αλλά αυξάνει την ποιότητα.

Πάντως το φετινό λάδι εγώ δεν το μπορώ με τίποτα. Με πιάνει βήχας χειρότερος κι από του τσιγάρου. Και το αγουρέλαιο ακόμα χειρότερα. Από καλοκαίρι και μετά. (Ως Μοραϊτης έχω ευαίσθητο λαιμό.)

Φυσικά μιλάω για το ωμό λάδι. Για το μαγειρεμένο... δεν ασχολούμαι...
φιλε συμφωνω οτι με το ραβδισμα σπανε τα κοτσανακια που βγαινουν οι ανθοι τον αλλο χρονο γι αυτο και εχεις μειωμενη παραγωγη.οταν εχεις στρεματα ομως δεν μπορεις κι αλλιως.εγω που μαζευω λιγα δεντρα τα κανω με χτενι.


Γνωστό αυτό. Αν θέλεις να μαζέψεις τις ελιές νωρίς για να μην ξυνίσει το λάδι, θα τις ραβδίσεις. Αν θέλεις να τις αφήσεις να πέσουν και πιο πολύ λάδι θα βγάλεις τη συγκεκριμένη χρονιά, αλλά και την επόμενη. Διαλέγεις και παίρνεις.

Τώρα, να έχεις στρέματα... μακάρι να είχα κι ας είχα πρόβλημα πώς θα τις μαζέψω.
O Τριτσιμπίδας (Μοραϊτικο τσάμικο,γάμου).wmv


-----------------------------------------------

Άσχετη ερώτηση: Το ξύλο που ραβδίζεται τις ελιές πώς το ονομάζετε κατά περιοχή; Στη Μεσσηνία ονομάζεται "τέμπλα" ή "ντέμπλα".
Καταγράφηκε
Toni-g
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 06, 2014, 09:24:51 πμ »



Άσχετη ερώτηση: Το ξύλο που ραβδίζεται τις ελιές πώς το ονομάζετε κατά περιοχή; Στη Μεσσηνία ονομάζεται "τέμπλα" ή "ντέμπλα".
Και στο Ηρακλειο ετσι το λενε
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 06, 2014, 10:07:44 πμ »

Άσχετη ερώτηση: Το ξύλο που ραβδίζεται τις ελιές πώς το ονομάζετε κατά περιοχή; Στη Μεσσηνία ονομάζεται "τέμπλα" ή "ντέμπλα".
Και στο Ηρακλειο ετσι το λενε

Ευχαριστώ. Για τον νότο το φαντάστηκα. Για τον βορρά δεν έχω άποψη. Στη Μυτιλήνη νομίζω δεν έχει ιδιαίτερο όνομα.

Κανένας βόρειος;
Καταγράφηκε
nikitas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 32



Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 06, 2014, 02:07:11 μμ »

απο νοτιο/ανατολικα (τεμπλί)
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 06, 2014, 07:57:06 μμ »

Ευχαριστώ και εδώ :-)
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 06, 2014, 11:04:16 μμ »

εδω ξεκινησαν το 1ο γυρο γιατι μετα χαλαει ο καιρος.σε καμμια 15ρια μερες ο δευτερος γυρος.εγω κατι λιγες που εχω τις αφησα και οτι βγει γιατι ειχαν πολλες και μεγαλες εξωτερικα και στα μεσα κλαδια τπτ.μονο κατι κορονεικες που εβαλα σε αλλη τοποθεσια πριν 4 χρονια εχουν κατι λιγα
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
kostantinos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 327


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 12, 2014, 06:04:02 μμ »

Πηραμε το πρωτο λαδακι,ζεστο ψωμακι και βουτα στο αγουρελαιο!απολαυση!!!!!!!
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 06:20:11 μμ »

Εμεις ακομη , πιστευω τον αλλο μηνα να μας φερουν το λαδι σπιτι μια και τις εχουμε δωσει σιμισακιες!!

Προς το παρον μαζευω ακομη ελιες απο τα χωραφια φιλων μου για να τις κανω τσακιστες ή μπλουμ!!

http://cretangastronomy.blogspot.gr/2012/11/blog-post_19.html

Μεχρι τωρα θα εχω κανει καμια 40 κιλα!!!  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 06:27:25 μμ »

Εμεις ακομη , πιστευω τον αλλο μηνα να μας φερουν το λαδι σπιτι μια και τις εχουμε δωσει σιμισακιες!!

Προς το παρον μαζευω ακομη ελιες απο τα χωραφια φιλων μου για να τις κανω τσακιστες ή μπλουμ!!

http://cretangastronomy.blogspot.gr/2012/11/blog-post_19.html

Μεχρι τωρα θα εχω κανει καμια 40 κιλα!!!  Χαμόγελο


40 κιλά !!!   Έκπληξη Έκπληξη


Την διεύθυνση μου την θυμάσαι ή να στην στείλω με π.μ   Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
kostantinos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 327


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 06:33:33 μμ »

Εμεις ακομη , πιστευω τον αλλο μηνα να μας φερουν το λαδι σπιτι μια και τις εχουμε δωσει σιμισακιες!!

Προς το παρον μαζευω ακομη ελιες απο τα χωραφια φιλων μου για να τις κανω τσακιστες ή μπλουμ!!

http://cretangastronomy.blogspot.gr/2012/11/blog-post_19.html

Μεχρι τωρα θα εχω κανει καμια 40 κιλα!!!  Χαμόγελο
κρασακι η τσικουδια ελιτσες τυρακι ντοματουλα ζεστο ψωμακι,τζακι.τι αλλο μπορει να θελει ενας ανθρωπος?
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #44 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 06:36:11 μμ »

Κάτι σε κανταϊφι; Ή σε πάστα σεράνο...

--------------------------------------

Άσχετο: Έχω μια πρώην που έχει καφέ-μπαρ. Στη γιορτή της εμφανίζομαι με ένα κουτί γλυκά και μια σοκούλα σοκολατάκια. Την πρώτη φορά με ρώτησε τι να με κεράσει, την άλλη χρονιά δεν χρειάστηκε.

Καμπερνέ σοβινιόν Χατζημιχάλη και σοκολατάκια (ημίγλυκα). Ή γιιορτάζουμε ή δεν γιορτάζουμε...

edit: Για τους πολύ μερακλήδες, ΟΚ, μαυροδάφνη ("Πατρών") με (πολύ) γλυκά σοκολατάκια.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 21, 2014, 06:50:49 μμ από sac » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences