Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 11, 2024, 07:59:14 πμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μαζεμα ελιας  (Αναγνώστηκε 23235 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
kostantinos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 327


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 05, 2014, 05:16:37 μμ »

φιλοι μου απο αυριο ξεκιναω να μαζευω ελιτσες.(να βγαλουμε το λαδι της χρονιας).αναρωτιεμαι αν και αλλα μελη του στεκιου μαζευουν και ποτε ξεκιναει ο καθενας στην περιοχη του!
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 05, 2014, 05:24:06 μμ »

και μεις ξεκινησαμε σημερα το στρωσιμο! Χαμόγελο
αν και αλλες χρονιες δεν τις στρωναμε αλλα πηγαιναμε κατευθειαν και ραβδιζαμε φετος αποφασισε ο αντρας μου με τον παθερο μου να τις στρωσουν και να τις αφησουν να πεσουν μονες τους!!
οποτε το μαζεμα θα αργησει τουλαχιστον 1 με 1,5 μηνα ακομα!! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
kostantinos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 327


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 05, 2014, 05:31:49 μμ »

σε ποια περιοχη εισαστε?ρωτησα στο λιοτριβι και μου ειπανε οτι το καλυτερο λαδι ειναι το αγουρελαιο,και οσο καθυστερεις το μαζεμα παιρνουν παραπανω οξεα.η γνωμη σου θα μου ηταν χρησιμη!
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 05, 2014, 05:41:36 μμ »

κρητη-ρεθυμνο.
οντως αν τις αφησεις πολυ καιρο στα δυκτια παιρνουν παραπανω οξεα αλλα δεν τις αφηνεις,πας και τις σηκωνεις 2-3 φορες στο διαστημα που εγραψα και τις μαζευεις!
απο οτι ρωτησα τον αντρα μου γιατι φετος θα τις στρωσουν,μου ειπε οτι θελουν να τις αφησουν να (ξεκουραστουν) μια χρονια απο το ραβδισμα!δεν τους κανει και καλο μου ειπε!! Χαμόγελο Χαμόγελο απλα ειναι αναγκαιο κακο γιατι τελειωνεις γρηγορα!
οσο για πιο λαδι ειναι καλυτερο ο καθενας εχει και την δικη του αποψη.εμεις παντως εχουμε τσουνατες,ειχαμε και χοντρολιες αλλα τις κοψαμε και φυτεψαμε τσουνατες!
το αγουρελαιο που λες ποιο ειναι?εννοεις της χρονιας το λαδι???αν εννοεις αυτο νομιζω οτι πικριζει λιγο οταν ειναι της χρονιας το λαδι! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
kostantinos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 327


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 05, 2014, 05:47:26 μμ »

οχι αγουρελαιο μου ειπαν απο το λιοτριβι οτι ειναι οι ελιες που τις μαζευεις πριν φανε πολλες βροχες.με αυτο το τροπο ειναι πιο μικρες αλλα το λαδι ειναι πιο γευστικο και μυρωδατο.ομορφη κρητη εχω ριζες απο τη μητερα μου!!
Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 05, 2014, 05:54:26 μμ »

και μεις ξεκινησαμε σημερα το στρωσιμο! Χαμόγελο
αν και αλλες χρονιες δεν τις στρωναμε αλλα πηγαιναμε κατευθειαν και ραβδιζαμε φετος αποφασισε ο αντρας μου με τον παθερο μου να τις στρωσουν και να τις αφησουν να πεσουν μονες τους!!
οποτε το μαζεμα θα αργησει τουλαχιστον 1 με 1,5 μηνα ακομα!! Χαμόγελο
Μην μου πεις ότι μετα θα το κρατήσετε αυτό το λαδι?
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 05, 2014, 06:00:27 μμ »

δημητρη γιατι να μην το κρατησουμε?
αν ειδες εγραψα οτι ναι μεν θα τις αφησουμε να πεσουν μονες τους αλλα κατω στα δυκτια δεν θα τις αφηνουμε πολυ καιρο!ετσι δεν θα πιασουν οξεα.
δεν θα ειναι το λαδι οπως οταν τις ραβδιζεις,δηλαδη γραμμες αλλα και ενα οξεο να ειναι δεν πιστευω να παθεις τιποτα!οι παλιοι δηλαδη πως το ετρωγαν που ηταν και παραπανω. Χαμόγελο
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 05, 2014, 06:02:24 μμ »

κωνσταντινε καταλαβα τι εννοεις!η ραβδιστες με λιγα λογια που δεν πιανουν οξεα  Χαμόγελο
αλλα επιμενω οτι της χρονιας το λαδι πικριζει!!πρεπει να το αφησεις τουλαχιστον ενα χρονο να (σβυσει)  Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε
babis
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1392


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 05, 2014, 06:05:41 μμ »

Ρέθυμνο Ελεύθερνα ραβδίζω το Δεκέμβριο και Ηράκλειο Χερσόνησο την άλλη βδομάδα άσε μεγάλη πίκρα   
Καταγράφηκε
kostantinos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 327


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 05, 2014, 06:10:55 μμ »

Ρέθυμνο Ελεύθερνα ραβδίζω το Δεκέμβριο και Ηράκλειο Χερσόνησο την άλλη βδομάδα άσε μεγάλη πίκρα   
γιατι φιλε μου μεγαλη πικρα?εγω τις μαζευω με πολυ κεφι και μολις παρω το πρωτο λαδι ψηνω ψωμακι και το βουταω εκει μεσα(η μεγαλυτερη απολαυση μαχη γινεται).
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 05, 2014, 06:11:14 μμ »

και μεις παντα μια βδομαδα πριν η μεσα στις γιορτες ραβδιζαμε! Χαμόγελο
απλα προπερσι εκανε μια μεγαλη κακοκαιρια και μας εριξε σχεδον ολες τις ελιες.περυσι δεν ειχαμε καθολου και δεν πηγαμε καν.
φυσικα παιζει ρολο και το ειδος ελιας που εχεις?αν ειναι χοντρολιες,τσουνατες η κορωνεϊκα! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
babis
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1392


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 05, 2014, 06:12:27 μμ »

Πίκρα  ειναι φίλε μου γιατί δεν μου αρέσει και τόσο το σπορ
Καταγράφηκε
Dir
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 411


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 05, 2014, 06:16:11 μμ »

Αγουρελαιο νομιζω ειναι το "αγουρο" το λαδι δηλαδη απο ελιες που μαζευεις νωρις. Αν το αφησεις το αγουρελαιο να κατσει και να ωριμασει γινεται στην πορεια αγνο παρθενο.
Το αγουρελαιο ειναι καλυτερο -για μενα- λιγο πιο θωλο και πηχτο και πιο γευστικο.
Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 05, 2014, 06:17:15 μμ »

δημητρη γιατι να μην το κρατησουμε?
αν ειδες εγραψα οτι ναι μεν θα τις αφησουμε να πεσουν μονες τους αλλα κατω στα δυκτια δεν θα τις αφηνουμε πολυ καιρο!ετσι δεν θα πιασουν οξεα.
δεν θα ειναι το λαδι οπως οταν τις ραβδιζεις,δηλαδη γραμμες αλλα και ενα οξεο να ειναι δεν πιστευω να παθεις τιποτα!οι παλιοι δηλαδη πως το ετρωγαν που ηταν και παραπανω. Χαμόγελο
Μην ξεχαστείς μόνο και τα οξέα πάνε στον θεο .Γιατι κάτω το κάνουν αρκετοί αλλα μετα το πουλάνε στα λιοτριβειό .Ναι είναι πικρό το αγουρέλαιο και το καταλαβαίνεις στην σαλάτα αλλα στο μαγείρεμα δεν το καταλαβαίνεις.Για αυτό φταίει ότι δεν είναι καθισμένο( μούργα).
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 05, 2014, 06:23:27 μμ »

μπααααα απο οτι μου ειπε ο αντρας μου μεχρι τις γιορτες θα πανε 2 με 3 φορες να τα σηκωσουν και να μαζεψουν οτι εχει πεσει! Χαμόγελο
εγω δεν προκειτε να ξεχαστω γιατι δεν παω  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός  εχω το μαγαζι και δν μπορω να παω.παει ο αντρας μου με τον πεθερο μου!
αυτο που λες με την σαλατα και το μαγειρεμα εχεις απολυτα δικιο! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 ... 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences