Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 02:37:07 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Γιατί τα Rolex είναι τόσο ακριβά  (Αναγνώστηκε 24956 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 18, 2015, 03:05:59 μμ »

Μαγκιά της ρολεξ είναι ότι μέσω του σωστου και στοχευμενου μάρκετινγκ κατέφετε να ταυτίσει το μπραντ της με την ευμάρεια όπως είπε και ενας φιλος παραπανω και με την χλιδή. Αυτο δεν το έκαναν άλλες ελβετικές εταιρείες. ΚΑτά τα άλλα η ρόλεξ δεν ειναι τόσο ακριβή, υπάρχουν άλλες ελβετικές εταιρείες πολύ πιο ακριβές.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 18, 2015, 03:28:55 μμ »

ΠΑιδιά , Ρ Ο Λ Ο Ι είναι. Την ώρα δείχνει. Τι τεχνολογία και ακρίβεια μου λέτε. Με το σωστό μαρκετινγκ έχτισε ένα όνομα και κατάφερε να πείσει τους πελάτες της ότι όποιος φοράει ρολεξ είναι ' κάποιος ' . 'Είναι ένας απο εμάς' . Αυτό το έχτισε με την αξία της και μπράβο της.
Τωρα το ότι πληρώνεις τεχνολογία και ακρίβεια δεν ισχύει διότι και ενα seiko kinetic των 1000 ευρώ είναι το ίδιο ακριβές ίσως και πιο ακριβές.

Εγώ εχω ενα seiko kinetic των 600 ευρώ . Δεν εχει χαλασει ποτέ και δεν δεν το εχω παει ποτε για σερβις απο το 2002.
Ενα φίλος μου εχει ενα indianapolis συλλεκτικό rolex δώρο απο τον γαμο του , και καθε χρόνο θελει 250 ευρώ σερβις.
Ο ξάδερφος μου εχει ενα tag και καθε 2 χρόνια πρεπει να το στελνει στην αντιπροσωπεία να του αλλαζουν φλάτζες, 300 ευρουδάκια μόνο.

Και τα 3 ρολόγια την ίδια ώρα δείχνουν.

Οποιος απο δω μέσα φοράει ρόλεξ ας μας πει αν εχει και άλλη χρηση εκτός απο να δείχνει την ώρα.....
Νομίζω κάποιες γυναίκες πέφτουν, με τέτοια! Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 18, 2015, 04:13:21 μμ »

Οποιος απο δω μέσα φοράει ρόλεξ ας μας πει αν εχει και άλλη χρηση εκτός απο να δείχνει την ώρα.....
Δεν φοράω (sic) Rolex, αλλά έχω ακούσει ότι ψήνει καφέ Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Γλώσσα.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 18, 2015, 06:40:37 μμ »

Χμμμμμμμ, ρολεξ...ειμαι και εγω της αποψης οτι η ρολεξ ειναι ενα καλο μπραντ απλα εχει "διαφημιστει" περισσοτερο απο αλλες..προτιμω ενα ζενιθ (ισως το κορυφαιο κατα την γνωμη μου) η ενα βασερον.σιγουρα υπαρχουν και φθηνοτερα "διαμαντακια" αλλα οκ..συμφωνω οτι δεν προσφερουν τπτ παραπανω απο "μουρη".. οπως και μια φεραρι..κατα την γνωμη μου,μονο μουρη προσφερουν..ακομα και αν μετατρεψεις ενα μρ-2 για να δειχνει σαν φεραρι,θα γυρισουν να σε κοιταξουν..ειτε βαλεις μια απομιμηση ρολεξ,το ιδιο..το θεμα ειναι να παρεις κατι αξιολογο για να γουσταρεις εσυ,οχι οι αλλοι..και το ρολεξ δεν ειναι το ιδανικοτερο για τον σκοπο αυτο..ειναι σαν το ουισκυ.πινεις τζονυ μπλε μια στις τοσες για να δειχτεις,ασχετα αν κοροιδευεις τον διπλανο σου που πινει ενα μπαλβενι 30αρι που παιζει να μην εχεις ακουσει ποτε..για να γυρισουμε στα ρολογια,σιγουρα την ωρα δειχνει ενα ρολοι των 10-20.000 ευρω,την ωρα δειχνει και ενα των 10 ευρω.απο εκει και περα ειναι θεμα τσεπης και γουστου αλλα και "μουρης".αλλιως θα σε δει ενας εξω με ενα χ ρολοι και αλλιως θα σε δει με ενα ρολεξ,σιγουρα.μετα πας και στο θεμα της "αποταμιευσης".ενα ρολεξ οσο το παρεις,τοσο θα το δωσεις αν χρειαστει γιατι λογω διαφημισης κρατανε τιμη..απο εκει και περα ομως,οπως λεει και ο φιλος γιαννης,περι ορεξεως....

δςν ειχα ποτε μου ρολεξ η καποιο απο τα ρολογια που ανεφερα η καποιο παρομοιο.παλιοτερα ειχα ενα κασιο των 70 ευρω.εδω και 5χρονια εχω ενα ανηκουστο νορθ ιγκλ των 50 ευρω που εχει βγαλει τα λεφτα του 2 φορες.αδιαβροχο,ατσαλινο,βαρυ,στιβαρο,και δειχνει την ωρα μια χαρα,χωρις να χανει.το μονο που εχει χρειαστει τοσα χρονια? Μο ο μπαταρια, περιπου μια φορα τον χρονο..τπτ αλλο.και το φοραω και στη  δουλεια,μεσα στα τσιμεντα και τα σιδερα.πλεον χρειαζεται ενα καινουργιο τζαμακι γιατι εχει γρατζουνιες αλλα οκ..με την χρηση που εχει υποστει εχει αποδειχθει παληκαρι..και θα επαιρνα ξανα το ιδιο χωρις φοβο..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
vagos789
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 225


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 20, 2015, 09:09:07 πμ »

To rolex ειναι οχι ισο αλλα κατωτερο απο το casio των 20 ευρω στο θεμα της ακριβειας της ωρας


Καταγράφηκε
athanas
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 592


🖖🏻


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 20, 2015, 04:56:07 μμ »

Δεν μπορεί να σύγκριθει ενα μηχανικό με ενα με μπαταρία
Και με ενα ντεσεβο πας στ δουλειά σου
Αλλά σε τεχνολογίας ................
Καταγράφηκε
vagos789
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 225


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 20, 2015, 05:55:07 μμ »

Δεν μπορεί να σύγκριθει ενα μηχανικό με ενα με μπαταρία
Και με ενα ντεσεβο πας στ δουλειά σου
Αλλά σε τεχνολογίας ................

Νομιζω οτι εισαι τελειως λαθος
Οταν λεμε τεχνολογια τι εννοουμε;Να κανεις κατι αποδοτικα,φτηνα,γρηγορα,αξιοπιστα
Το rolex τα κανει ολα χειροτερα:πιο ακριβα,με μεγαλυτερο κοστος συντηρησης,μεγαλυτερο μηχανισμο κτλ κτλ

Αρα με ορους τεχνολογιας το rolex ειναι σαν να οδηγεις ντεσεβο με χρυσα πομολα και δερματινα καθισματα...
Καταγράφηκε
athanas
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 592


🖖🏻


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 20, 2015, 07:01:57 μμ »

Το ότι ειναι πρώτη ωρολογοποιία σε πώλησς ειναι μόνο θέμα μάρκετινγκ;;;;;
Το ότι το submariner  ειναι μοντέλο από το 1953 και ακόμα έχει τρελές πωλήσει τυχαία
Καταγράφηκε
athanas
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 592


🖖🏻


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 20, 2015, 07:04:12 μμ »


Το 1914 δίνεται στη ROLEX από το αστεροσκοπείο Kew, η πιστοποίηση Class A precision certificate που μέχρι τότε δίνονταν μόνο σε ναυτικά χρονόμετρα. Το 1919 η εταιρία μεταφέρεται από το Λονδίνο στη Γενεύη για φορολογικούς λόγους όπου και υιοθετεί το όνομα ROLEX Watch Company, το οποίο αργότερα θα αλλάξει σε Montres Rolex, SA και τέλος σε ROLEX SA. Το 1928 το ROLEX Prince γίνεται best seller και το 1931 η ROLEX παρουσιάζει τον πρώτο αυτόματο μηχανισμό ρολογιού, που ο ρότορας μπορεί να περιστραφεί κατά 360 μοίρες. Έτσι γεννήθηκε ο μηχανισμός ROLEX Perpetual ("αέναος" καθώς μπορεί θεωρητικά να δουλεύει για πάντα).
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 20, 2015, 07:23:28 μμ »

Θανάση,

Η χρησιμότητα του ρολογιού ειναι να δείχνει την ώρα με ακρίβεια. Πλεον , η τεχνολογία εχει προχωρήσει τόσο πολυ που ενα ρολόι των 50 ευρώ δειχνει με την ίδια ακρίβεια με ένα ρολόι των 5000 ευρώ. Οπότε οι τόσες πολλές εταιρείες προσπαθούν να επεκταθούν και σε άλλες 'εφαρμογές' του ρολογιού όπως prestige , status, κλειστο club τύπου iphone (εμεις οι εκλεκτοι που εχουμε iphone και μας βγαινει η παναγια να κανουμε το καθετι αλλα δε πειραζει  Σαρκασμός ) κλπ.
Η ρόλεξ το κατάλαβε πρώτη αυτό εδώ και δεκαδες χρόνια και κατάφερε να κάνει συνώνυμο το brand name της με την ' ΩΡΑ ' σαν έννοια. Ωστόσο, οποιοδήποτε ρολόι δείχνει με την ίδια ακρίβεια την ώρα, πιο φτηνα και χωρίς άγχος μη χαλάσει.
Ακόμα όμως και να μην ίσχυε αυτό , για παραδειγμα εαν τα ρολεξ εδειχναν την ωρα με μεγαλύτερη ακρίβεια , αυτή η ακρίβεια δεν θα ηταν αντικειμενικά πανω απο καποια κλασματα του δευτερολεπτου / χρόνο....... αλλα και παλι δεν ισχύει αυτό.

φιλικά,

βασίλης.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
athanas
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 592


🖖🏻


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 20, 2015, 07:57:52 μμ »

Ειναι σαν το ανέκδοτο που πάνει το joker ένας και πάει να αγοράσει ενα τουρπιγιον και μετα από πολλές ερώτησεις στο πωλητή στο τέλος του λέει φωτακι έχει για το σκοτάδι;;;;;
😳😳😳
Καταγράφηκε
θοδωρης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 680


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 20, 2015, 09:18:40 μμ »

Τα ακριβά ρολόγια ειναι βιτσιο, όπως βιτσιο ειναι και ο συλλεκτισμος η τα αυτοκίνητα κτλ! Απο εκει και πέρα ένας λόγος που κάποιοι θα πάρουν ένα ακριβό ρολόι ειναι γιατι το γουσταρουν, θέλουν ποιότητα, prestige κτλ! Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε το Casio με ένα υψηλής ορολογοποιιας... Όπως ειναι διαφορετικό ένα νόμισμα fine με ένα ms, έτσι ειναι και στα ρολόγια! Αν πεις σε κάποιον που δεν ασχολείται με νομίσματα, οτι για το ίδιο ακριβώς νόμισμα που διαφέρει σε φθορά, κάποιοι δίνουν χιλιάδες ευρώ παραπάνω... Θα του φανεί αλλοκοτο!
Τωρα όσο αφορά το brand Rolex.... Το marketing και η ιστορία του, όπως και η ζήτηση το κάνουν τόσο ακριβό! Τα omega seamaster coaxial, ειναι κατα πολύ καλύτερα ρολόγια απο τα submariner, όσο αφορά το μηχανισμό, ομως δεν ειναι τόσο ακριβά γιατι απλά δεν ειναι Rolex για τους λόγους που είπα πριν!
Οι μαϊμούδες καλά ρολόγια υπάρχουν για αυτούς που επιζητούν μόνο το εφέ απο ένα τέτοιο ρολόι!
Καταγράφηκε
athanas
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 592


🖖🏻


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 20, 2015, 09:30:33 μμ »

+1000000
Καταγράφηκε
athanas
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 592


🖖🏻


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 20, 2015, 09:32:32 μμ »

Και η Ω ειναι στ 10 πωτες σε πωλήσεις
Με μεγάλη ιστορία......
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 20, 2015, 09:52:46 μμ »

Νομιζω ειναι αστοχη η ολη κουβεντα αν δε μας μιλησει καποιος ειδικος στο αντικειμενο.
Ειναι σα να ρωταει ενας ασχετος με τα νομισματα, γιατι το ms62 και το ms67 στοιχιζει το ενα 200 ευρω και το αλλο 2000. Αντε να του εξηγησεις τωρα εσυ για λουστρα, πατινες, bag marks και δε συμμαζευεται.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences