Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 15, 2024, 09:21:43 μμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 20 δραχμές 1884.  (Αναγνώστηκε 19455 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #60 στις: Φεβρουάριος 16, 2016, 10:05:03 μμ »

Για να ξεκαθαρίσω... προτείνω να του το στείλεις πίσω και να πάρεις τα χρήματά σου. Πιστεύω ότι υπάρχουν φίλοι, που έχουν τέτοια και καλύτερα νομίσματα εδώ στο Στέκι ή γενικώς εγχώρια, και καλό είναι να στηρίξουμε τους φίλους και τους εμπόρους εδώ, παρά τους ξένους.

Να επαναλάβω ότι θέλω να κάνω ακαδημαϊκή συζήτηση και ότι δεν είναι προσωπικό το θέμα.
Οπότε δε θέλω να μου απαντήσεις, διότι δεν είναι προσωπικές οι ερωτήσεις.
Απλώς για προβληματισμό τις θέτω.

Όντως ισχύουν οι κανόνες του eBay... αλλά...

Το ότι συμμετέχουμε σε δημοπρασίες, με δική μας επιλογή... ισχύει.
Το ότι παραλάβαμε αυτό που κερδίσαμε... ισχύει.
Το ότι οι φωτογραφίες δεν είναι καλές, είναι άραγε λόγος να ανοίξει κάποιος case ;;

Σκεφτείτε.... έχει ανοίξει ποτέ κάποιος case με αιτιολογία ότι οι φωτό δεν είναι καλές ή όλοι κοιτάνε να βρουν τρόπο να δικαιωθούν, έστω και λέγοντας ψέματα ;;
Το ότι ένας αγοραστής επικαλείται άλλον λόγο, είναι λόγος για dispute και ποινή στον αγοραστή ;;
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Φεβρουάριος 16, 2016, 10:10:00 μμ »

Αν ειναι να δωσω ενα μηνιατικο φιλε Δημητρη,σιγουρα θα κανω το κατι παραπανω...
Μωρε καμια αντιρρηση, φυσικα και θα κανεις οτι περναει απο το χερι σου για να διαπιστωσεις, οσο γινεται, απο τις φωτο εαν κρυβεται κατι, αλλα αυτο δεν ειναι κατι που μπορουν να το κανουν ολοι αποτελεσματικα, ουτε εχουν ολοι την ιδια πειρα, ουτε εχουν εξασκηθει σε αυτο, ουτε εχουν ολοι την ευχερεια να χειριζονται προγραμματα.
Γιαυτο υπαρχει και η δυνατοτητα επιστροφων.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Φεβρουάριος 16, 2016, 10:29:31 μμ »

Για να ξεκαθαρίσω... προτείνω να του το στείλεις πίσω και να πάρεις τα χρήματά σου. Πιστεύω ότι υπάρχουν φίλοι, που έχουν τέτοια και καλύτερα νομίσματα εδώ στο Στέκι ή γενικώς εγχώρια, και καλό είναι να στηρίξουμε τους φίλους και τους εμπόρους εδώ, παρά τους ξένους.

Να επαναλάβω ότι θέλω να κάνω ακαδημαϊκή συζήτηση και ότι δεν είναι προσωπικό το θέμα.
Οπότε δε θέλω να μου απαντήσεις, διότι δεν είναι προσωπικές οι ερωτήσεις.
Απλώς για προβληματισμό τις θέτω.

Όντως ισχύουν οι κανόνες του eBay... αλλά...

Το ότι συμμετέχουμε σε δημοπρασίες, με δική μας επιλογή... ισχύει.
Το ότι παραλάβαμε αυτό που κερδίσαμε... ισχύει.
Το ότι οι φωτογραφίες δεν είναι καλές, είναι άραγε λόγος να ανοίξει κάποιος case ;;

Σκεφτείτε.... έχει ανοίξει ποτέ κάποιος case με αιτιολογία ότι οι φωτό δεν είναι καλές ή όλοι κοιτάνε να βρουν τρόπο να δικαιωθούν, έστω και λέγοντας ψέματα ;;
Το ότι ένας αγοραστής επικαλείται άλλον λόγο, είναι λόγος για dispute και ποινή στον αγοραστή ;;
Κωστα η ακαδημαικη συζητηση αφορα την ηθικη θεωρηση του καθενος πανω στο θεμα, η την πρακτικη που επικρατει?
 Παντως στην ερωτηση σου "Το ότι οι φωτογραφίες δεν είναι καλές, είναι άραγε λόγος να ανοίξει κάποιος case ;;"
 Η προσωπικη μου θεση ειναι "εξαρταται".
 Δεν ειναι καλες κρυβοντας ουσιαστικα προβληματα του νομισματος, η μικροπροβληματακια που δεν τρεχει και τιποτα?
 Η τιμη που αγοραστηκε, αντιστοιχει (περιπου) στην πραγματικη κατασταση που ειναι το νομισμα, η οι φωτο υπηρξαν εργαλειο ουσιαστικης αποκρυψης ελαττωματων και φουσκωματος της τιμης?
 Προκειται για φτηνο η ακριβο νομισμα?
 Γιατι αλλο ειναι να παρεις ενα vfακι των 30 ευρω, κατι τρεχει στα γυφτικα εαν οι φωτο δεν δειχνουν τις hairlines, και αλλο να σκασεις κανα πεντακοσαρικο, να φαινεται το νομισμα τουμπανο στις φωτο, περιγραφη 'ακυκλοφορητο" και να σου ερθει με μια καθαρισματαρα ΝΑ, ετσι δεν ειναι?
 Αν ο πωλητης δεχτει επιστροφη, δεν υπαρχει λογος να ανοιξει καποιος case, ουτε να βαλει αρνητικη κλπ.
 Αν ομως κανει το κοροιδο, τι να κανει καποιος, να κατσει να το φαει επειδη ο αλλος ηταν μαγκας με τις φωτο του?
 Αυτα ειναι τα προσωπικα μου κριτηρια, για το εαν θα επιστρεψω κατι, αλλα ο καθενας νομιζω οτι εχει διαφορετικα.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 16, 2016, 10:52:10 μμ από haros » Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #63 στις: Φεβρουάριος 16, 2016, 10:53:43 μμ »

Στη συγκεκριμένη δημοπρασία, συμμετείχαν 14 διαφορετικοί bidder, που με τη λογική που γίνεται η συζήτηση, πολλοί εξαπατήθηκαν από τις φωτό... Όμως εξαπατήθηκαν ή απλώς αυτό που έβλεπαν 'κυνηγούσαν' ;;

Επειδή το σύστημα είναι στημένο στη λογική 'αν δεν υπάρχουν αγοραστές, ότι και να πουλάς δεν αποφέρει κέρδος για το σύστημα', το eBay θέλει δε θέλει ο πωλητής, προστατεύει τους αγοραστές και επιβάλλει την αποδοχή της επιστροφής.

Ο πωλητής που ο ίδιος αποδέχεται επιστροφή, είναι καλυμμένος και πρακτικά αλλά και ηθικά. Ταυτόχρονα δε, αποδέχεται να καλύψει και τον αγοραστή πρακτικά. Όμως ο αγοραστής, που επικαλείται ψεύτικο λόγο για επιστροφή, δεν είναι ηθικά καλυμμένος. Και σ'αυτές τις περιπτώσεις παίζεται η μελλοντική συμμετοχή του σε δημοπρασίες του πωλητή, αλλά και άλλων πωλητών.

Πάντως μπορείτε να βρείτε πανέμορφα νομίσματα στην Ελλάδα, σε καλές τιμές και από αξιόπιστους εμπόρους και κυρίως καλούς φίλους. Με σωστές και καλύτερες φωτό, αξιόλογες γνώσεις, σωστές περιγραφές κλπ.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #64 στις: Φεβρουάριος 17, 2016, 01:44:19 πμ »

Beschreibung / Description
 Um Ihnen eine möglichst große Auswahl an Münzen zu bieten, beschränken wir uns auf eine kurze Beschreibung mit den wichtigsten Informationen. Auf Anfrage erstellen wir Ihnen jedoch eine ausführliche Beschreibung inklusive Zitat gegen einen kleinen Aufpreis von 10€.

Αυτό το διάβασε κανείς;

Να προσφέρει τη μεγαλύτερη δυνατή ποικιλία των νομισμάτων, μπορούμε να περιοριστούμε σε μια σύντομη περιγραφή των πιο σημαντικών πληροφοριών. Κατόπιν αιτήματος, θα έχουμε, όμως, μια λεπτομερής περιγραφή συμπεριλαμβανομένου προσφορά για μια μικρή επιπλέον χρέωση 10 €.
(Google)
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Φεβρουάριος 17, 2016, 01:49:53 πμ »

Στη συγκεκριμένη δημοπρασία, συμμετείχαν 14 διαφορετικοί bidder, που με τη λογική που γίνεται η συζήτηση, πολλοί εξαπατήθηκαν από τις φωτό... Όμως εξαπατήθηκαν ή απλώς αυτό που έβλεπαν 'κυνηγούσαν' ;;

Επειδή το σύστημα είναι στημένο στη λογική 'αν δεν υπάρχουν αγοραστές, ότι και να πουλάς δεν αποφέρει κέρδος για το σύστημα', το eBay θέλει δε θέλει ο πωλητής, προστατεύει τους αγοραστές και επιβάλλει την αποδοχή της επιστροφής.

Ο πωλητής που ο ίδιος αποδέχεται επιστροφή, είναι καλυμμένος και πρακτικά αλλά και ηθικά. Ταυτόχρονα δε, αποδέχεται να καλύψει και τον αγοραστή πρακτικά. Όμως ο αγοραστής, που επικαλείται ψεύτικο λόγο για επιστροφή, δεν είναι ηθικά καλυμμένος. Και σ'αυτές τις περιπτώσεις παίζεται η μελλοντική συμμετοχή του σε δημοπρασίες του πωλητή, αλλά και άλλων πωλητών.

Πάντως μπορείτε να βρείτε πανέμορφα νομίσματα στην Ελλάδα, σε καλές τιμές και από αξιόπιστους εμπόρους και κυρίως καλούς φίλους. Με σωστές και καλύτερες φωτό, αξιόλογες γνώσεις, σωστές περιγραφές κλπ.
Η πολιτικη του ebay ειναι υπερ των αγοραστων, εχεις φυσικα δικαιο.
 Και καποιες φορες οι πωλητες αδικουνται απο αυτη την πολιτικη.
 Ομως, σε εναν χωρο που μπορει να αγορασει και να πουλησει οποιοσδηποτε απο καθε γωνια της Γης, εαν υπηρχε διαφορετικη πολιτικη, θα γινοταν το απολυτο χαος και θα το εκλειναν το μαγαζι.
 Θα γεμιζε απο πονηριδηδες απο ολο τον κοσμο που θα προσπαθουσαν να εξαπατησουν θυματα , ξεσκιζοντας στην επεξεργασια τις φωτο με διαφορα προγραμματα και μετα θα ελεγαν το ελληνικοτατο "ας προσεχες, εγω στραβωνω και πουλω και εσυ βλεπε και αγοραζε".
 Ενω τωρα, με αυτη την πολιτικη, οι πωλητες συγκρατουνται (οσο γινεται) απο το να κανουν μεγαλες κουτσουκελες, γνωριζοντας οτι υπαρχει  υποχρεωτικη αποδοχη επιστροφης και δυνατοτητα αρνητικου feedback απο τον αγοραστη, χωρις κινδυνο αντιποινων απο τον πωλητη..
 Δεν ξερω τι πιστευουν η κανουν αλλοι φιλοι,  προσωπικα παντως, εαν δεν υπηρχε δυνατοτητα επιστροφης, δεν θα αγοραζα απο φωτο raw ακριβο νομισμα απο αγνωστο μου ατομο απο την αλλη μερια της γης ουτε με σφαιρες.
 Το αδυναμο μελος που χρηζει προστασιας σε μια εξ αποστασεως συναλλαγη ειναι ο αγοραστης, ο οποιος διαθετει τα λεφτα του και περιμενει να του ερθει ενα νομισμα που, αν μη τι αλλο, ανταποκρινεται στην φωτο και την περιγραφη.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 17, 2016, 02:12:36 πμ από haros » Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Φεβρουάριος 17, 2016, 09:00:56 πμ »

Καλημέρα σας,

Με αφορμή ενα πμ που έλαβα και το οποίο μου έλεγε "αν μια μια διαφωνία απόψεων σου βγάζει τέτοια επιθετικότητα....εδω μπαίνω να κάνω την πλάκα μου αν είναι ετσι να μην ξανασχολιάσω αυτά που γράφεις..."

H αλήθεια είναι οτι ενοχλήθηκα απο σχόλια οπως "εμποροι που κάνουν πουστίτσες κλπ, ετσι γενικώς και αορίστως και χωρίς λόγο πράγμα στο οποίο λίγο πολυ ολοι συμφωνήσατε. Φαντάζεστε να ήταν εν φόρουμ ιατρικού περιεχομένου και να γραφόταν οι γιατροί παίρνουν φακελάκι; Ή ενα φόρουμ τεχνικού και να γραφόταν οι μηχανικοί κλέβουν στα μπετά; Ή ενα αεροπορικού και να γραφόταν οτι οι πιλότοι είναι χωρίς δίπλωμα;

Aν εσυ κάνεις την πλάκα σου ωραία καλά κάνεις. Αν την κάνεις όμως ρίχνοντας λάσπη γενικώς και αορίστως κακά κάνεις και γενικά εχω καταλάβει οτι τέτοιου είδους συζητήσεις σχεδόν πάντα εκεί καταλήγουν. Αν θέλετε να είμαι μέλος σε αυτό το φόρουμ θα πρέπει να σεβαστείτε την ιδιότητά μου, αλλιώς δεν υπάρχει λόγος να είμαι εδω πολύ περισσότερο δε να εκφράζω την γνώμη μου. Και αν κάνετε κριτική όταν ζητάτε την γνώμη μας και δεν σας αρέσει..ε τότε δεν χρειάζετε να την ζητάτε.

Ευχαρίστως φυσικά να ζητήσω συγγνώμη αν ήμουν επιθετικός και αυτό ακριβώς κάνω. Το τι θα κάνεις εσυ φίλε μου οπως σου έγραψα και στο πμ είναι δικό σου θέμα.

Παραμένω πάντα με φιλική διάθεση, ελπίζω και εσυ και όλοι.

Καλή σας μέρα.



Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Φεβρουάριος 17, 2016, 09:34:50 πμ »

Καλημερα Γιωργο

Αντιλαμβανομαι την ευαισθησια σου λογω της ιδιοτητας σου αλλα απο την αλλη πλευρα θελω να σου πω οτι τουλαχιστον εδω μεσα μονο καλα λογια εχουν γραφτει για το ατομο σου και πως θα μπορουσε να ηταν και διαφορετικα μετα απο τοσα χρονια συνεχους καταθεσης επαγγελματισμου και εντιμοτητας.Οποτε μην προσπαθεις να βαλεις στο τσουβαλι με ολους και τον εαυτο σου γιατι τον αδικεις.Στον χωρο οπως παντου υπαρχουν τα καλα και τα κακα στοιχεια πιστευω οτι το ξερεις αυτο πολυ καλυτερα απο οποιονδηποτε αλλο.Σχεδον καθημερινα διαβαζουμε για γιατρους που ελαβαν φακελακι και οι περισσοτεροι απο μας εχουν προσωπικη πειρα αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ολοι οι γιατροι ειναι ιδιοι ουτε σημαινει οτι οι γιατροι που ειναι μελη εδω θα επρεπε να εκδηλωσουν δυσαρεσκεια οταν αυτο σχολιαστει πολυ περισσοτερο δε οταν δεν τους ακουμπα το γεγονος απλα γιατι υπαρχουν και αυτοι που δεν παιρνουν φακελακι
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Φεβρουάριος 17, 2016, 10:08:04 πμ »

Συμφωνω με τον φιλο Μιχαλη απολυτα τωρα στο θεμα που μας απασχολει,βλεπω αυτη εδω την φωτο και διακρινω μαλλι μουστακι γραμματα ομορφα ,γυρναω πισω και βλεπω κουρτινες στεμμα και νομισματοσημα ομορφα το βαθμολογω σαν υποψηφιος αγοραστης σαν ενα αου χαμηλο -ψηλο δεν παιζει σημασια αλλα αου,παραλαμβανω και διαπιστωνω οτι ειναι ενα ξφ ντιτειλς και μαλιστα κακογουστο και ρωταω την συγκεκριμενη φωτο του πωλητη την λετε 1)επαγγελματικη;; 2)προιον προσπαθειας εξαπατησης;;Για το ρητορικο ερωτημα του Κωστα θα απαντησω οτι αν χτυπουσα και το επαιρνα θα το γυρνουσα ασυζητητι,τι παει να πει δεν δεχεται δηλαδη αν επαιρνα μια καφετιερα και παραλαμβανα και δεν λειτουργπουσε θα την κρατουσα αμανατι επειδη ο χψ πωλητης αναγραφει δεν δεχεται επιστροφες;;θα προτιμουσα καποιον που θα εκανε ακριβης περιγραφη και θα επισημανε οτι βλεπεται θα παραλαβεται με δικια σας ευθυνη ,εκει δεν θα το γυρνουσα γιατι θα επαιρνα το ρισκο.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Φεβρουάριος 17, 2016, 10:52:41 πμ »

Ξεκαθαρα παραπλανητικη φωτο, επιστροφη χωρις πολλα πολλα. Προφανως και ο αγοραστης ρισκαρε και δε του βγηκε. Αυτα ειναι τα δεδομενα που καταλαβα εγω.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 707


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #70 στις: Φεβρουάριος 17, 2016, 03:07:46 μμ »

Για να ξεκαθαρίσω... προτείνω να του το στείλεις πίσω και να πάρεις τα χρήματά σου. Πιστεύω ότι υπάρχουν φίλοι, που έχουν τέτοια και καλύτερα νομίσματα εδώ στο Στέκι ή γενικώς εγχώρια, και καλό είναι να στηρίξουμε τους φίλους και τους εμπόρους εδώ, παρά τους ξένους.

Να επαναλάβω ότι θέλω να κάνω ακαδημαϊκή συζήτηση και ότι δεν είναι προσωπικό το θέμα.
Οπότε δε θέλω να μου απαντήσεις, διότι δεν είναι προσωπικές οι ερωτήσεις.
Απλώς για προβληματισμό τις θέτω.

Όντως ισχύουν οι κανόνες του eBay... αλλά...

Το ότι συμμετέχουμε σε δημοπρασίες, με δική μας επιλογή... ισχύει.
Το ότι παραλάβαμε αυτό που κερδίσαμε... ισχύει.
Το ότι οι φωτογραφίες δεν είναι καλές, είναι άραγε λόγος να ανοίξει κάποιος case ;;

Σκεφτείτε.... έχει ανοίξει ποτέ κάποιος case με αιτιολογία ότι οι φωτό δεν είναι καλές ή όλοι κοιτάνε να βρουν τρόπο να δικαιωθούν, έστω και λέγοντας ψέματα ;;
Το ότι ένας αγοραστής επικαλείται άλλον λόγο, είναι λόγος για dispute και ποινή στον αγοραστή ;;
Κωστα η ακαδημαικη συζητηση αφορα την ηθικη θεωρηση του καθενος πανω στο θεμα, η την πρακτικη που επικρατει?
 Παντως στην ερωτηση σου "Το ότι οι φωτογραφίες δεν είναι καλές, είναι άραγε λόγος να ανοίξει κάποιος case ;;"
 Η προσωπικη μου θεση ειναι "εξαρταται".
 Δεν ειναι καλες κρυβοντας ουσιαστικα προβληματα του νομισματος, η μικροπροβληματακια που δεν τρεχει και τιποτα?
 Η τιμη που αγοραστηκε, αντιστοιχει (περιπου) στην πραγματικη κατασταση που ειναι το νομισμα, η οι φωτο υπηρξαν εργαλειο ουσιαστικης αποκρυψης ελαττωματων και φουσκωματος της τιμης?
 Προκειται για φτηνο η ακριβο νομισμα?
 Γιατι αλλο ειναι να παρεις ενα vfακι των 30 ευρω, κατι τρεχει στα γυφτικα εαν οι φωτο δεν δειχνουν τις hairlines, και αλλο να σκασεις κανα πεντακοσαρικο, να φαινεται το νομισμα τουμπανο στις φωτο, περιγραφη 'ακυκλοφορητο" και να σου ερθει με μια καθαρισματαρα ΝΑ, ετσι δεν ειναι?
 Αν ο πωλητης δεχτει επιστροφη, δεν υπαρχει λογος να ανοιξει καποιος case, ουτε να βαλει αρνητικη κλπ.
 Αν ομως κανει το κοροιδο, τι να κανει καποιος, να κατσει να το φαει επειδη ο αλλος ηταν μαγκας με τις φωτο του?
 Αυτα ειναι τα προσωπικα μου κριτηρια, για το εαν θα επιστρεψω κατι, αλλα ο καθενας νομιζω οτι εχει διαφορετικα.

Ακριβώς εκεί είναι η ουσία!
Ως προς το κατά πόσο απεικονίζουν, όσο το δυνατόν περισσότερο, αντικειμενικά την κατάσταση του νομίσματος οι φωτογραφίες, οι οποίες αποτελούν αναπόσπαστο μέρος της δημοπρασίας/πώλησης.
Ενδόμυχα όλοι το καταλαβαίνουμε αυτό, διότι εδράζεται στην κοινή λογική, απλώς κάποιοι...κάνουν ότι δεν το καταλαβαίνουν ή υποβαθμίζουν τη σημασία του.
Καταγράφηκε
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 707


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #71 στις: Φεβρουάριος 17, 2016, 03:22:42 μμ »

Καλημερα Γιωργο

Αντιλαμβανομαι την ευαισθησια σου λογω της ιδιοτητας σου αλλα απο την αλλη πλευρα θελω να σου πω οτι τουλαχιστον εδω μεσα μονο καλα λογια εχουν γραφτει για το ατομο σου και πως θα μπορουσε να ηταν και διαφορετικα μετα απο τοσα χρονια συνεχους καταθεσης επαγγελματισμου και εντιμοτητας.Οποτε μην προσπαθεις να βαλεις στο τσουβαλι με ολους και τον εαυτο σου γιατι τον αδικεις.
Στον χωρο οπως παντου υπαρχουν τα καλα και τα κακα στοιχεια πιστευω οτι το ξερεις αυτο πολυ καλυτερα απο οποιονδηποτε αλλο.
Σχεδον καθημερινα διαβαζουμε για γιατρους που ελαβαν φακελακι και οι περισσοτεροι απο μας εχουν προσωπικη πειρα αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ολοι οι γιατροι ειναι ιδιοι ουτε σημαινει οτι οι γιατροι που ειναι μελη εδω θα επρεπε να εκδηλωσουν δυσαρεσκεια οταν αυτο σχολιαστει πολυ περισσοτερο δε οταν δεν τους ακουμπα το γεγονος απλα γιατι υπαρχουν και αυτοι που δεν παιρνουν φακελακι

Φίλε μου ακριβώς έτσι είναι τα πράγματα, όπως τα λες!
Απλώς στην Ελλάδα έχουμε μονίμως καχυποψία και αλλεργία στην κριτική, στη διαφωνία, στην αντίθετη άποψη, ακόμη και αν αυτή εκφράζεται ευγενικά και τεκμηριωμένα.

Είναι διάχυτη η πρακτική στην Ελλάδα, να ασκείται μίας μορφής...bullying, προκειμένου να μην θίγονται κακώς κείμενα και να θάβονται κάτω απ'το χαλί.

Δεν μπορούμε -η υποδυόμαστε ότι δεν μπορούμε!- να καταλάβουμε, ότι όταν εκφέρουμε άποψη για ομάδα ανθρώπων, προφανώς και δεν αναφερόμαστε σε όλους!
Αναφερόμαστε σε κάποιους απ'αυτούς, οι οποίοι ενίοτε είναι η μειοψηφία και ενίοτε η πλειοψηφία, αλλά ουδέποτε όλοι.

Απλά, αυτονόητα πράγματα (κάνουμε ότι) δεν μπορούμε να τα καταλάβουμε!
Καταγράφηκε
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 707


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #72 στις: Φεβρουάριος 17, 2016, 03:27:20 μμ »

Συμφωνω με τον φιλο Μιχαλη απολυτα τωρα στο θεμα που μας απασχολει.
Βλεπω αυτη εδω την φωτο και διακρινω μαλλι μουστακι γραμματα ομορφα ,γυρναω πισω και βλεπω κουρτινες στεμμα και νομισματοσημα ομορφα το βαθμολογω σαν υποψηφιος αγοραστης σαν ενα αου χαμηλο -ψηλο δεν παιζει σημασια αλλα αου. Παραλαμβανω και διαπιστωνω οτι ειναι ενα ξφ ντιτειλς και μαλιστα κακογουστο και ρωταω την συγκεκριμενη φωτο του πωλητη την λετε 1)επαγγελματικη;; 2)προιον προσπαθειας εξαπατησης;;
Για το ρητορικο ερωτημα του Κωστα θα απαντησω οτι αν χτυπουσα και το επαιρνα θα το γυρνουσα ασυζητητι.
Τι παει να πει δεν δεχεται δηλαδη αν επαιρνα μια καφετιερα και παραλαμβανα και δεν λειτουργπουσε θα την κρατουσα αμανατι επειδη ο χψ πωλητης αναγραφει δεν δεχεται επιστροφες;;
θα προτιμουσα καποιον που θα εκανε ακριβης περιγραφη και θα επισημανε οτι βλεπεται θα παραλαβεται με δικια σας ευθυνη ,εκει δεν θα το γυρνουσα γιατι θα επαιρνα το ρισκο.

Φίλε μου είναι σαν να γράφεις για εμένα!
Ακριβώς έτσι σκέφτηκα και την πάτησα, λόγω φωτογραφιών!
Καταγράφηκε
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #73 στις: Φεβρουάριος 17, 2016, 09:36:41 μμ »

Στα raw νομίσματα πάντα παίρνουμε ρίσκο όταν αγοράζουμε, άλλοτε μας βγαίνει και άλλοτε όχι.
Σαν πωλητής θα βάλεις την φωτογραφία που νομίζεις θα σου δώσει την καλύτερη τιμή, ( δεν είναι λίγες οι φωτογραφίες στο ebay αλλά και σε ορισμένες πωλήσεις στο Στέκι που οι φωτογραφίες είναι  χάλια όταν ένα νόμισμα έχει ελαττώματα).
 Και σαν αγοραστής θέλεις να πάρεις το νόμισμα στην χαμηλότερη δυνατή τιμή.
Κάνω μια υπόθεση αν το νόμισμα έκλεινε στα διακόσια € ( δεν είχε resserva) και ζητούσε ο πωλητής να μην το πάρει ο αγοραστής  γιατί έμπαινε μέσα θα το δεχόταν;
Εγώ λέω πως έτσι είναι η ζωή τι μια θα βγω κερδισμένος την άλλη χαμένος φτάνει να μην είμαι πάντα  χαμένος .
Με την ευκαιρία  που τα βρήκε τόσα Ιονικά τριαντάλεπτα μαζεμένα η Savoca coins ;  Σε χαμηλές καταστάσεις αλλά
έκλεισαν πολλές τρύπες  σε πολλούς συλλέκτες ελπίζω  να είναι  φίλοι και από το Στεκι.
Καταγράφηκε
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #74 στις: Μάρτιος 26, 2016, 09:39:21 μμ »

Το ίδιο νόμισμα βγήκε και πάλι σε δημοπρασία ,
http://www.ebay.de/itm/Savoca-Coins-Greece-20-Drachm-Gold-Shield-6-41-g-21-mm-LLL11274-/252330116581?hash=item3ac00c05e5:g:E7oAAOSwxp9W8sV6
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences