Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 06:03:14 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Δραχμες εκτίμηση κατάστασης - τιμής  (Αναγνώστηκε 3987 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
DimitrisGr
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 71


Προφίλ
« στις: Απρίλιος 23, 2018, 04:45:15 μμ »

Καλησπέρα!!! Τα παρακάτω νομίσματα είναι φίλου και ενδιαφέρεται να μάθει τη κατάσταση τους στο περίπου καθώς και την αξία τους εάν έχουν κλπ! Αν υπάρχει κάποιος γνωστής παρακαλώ!
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 23, 2018, 05:36:48 μμ »

Αν κρινω απο την κατασταση του διδραχμου 1926,ειναι ολα καθαρισμενα και γυαλισμενα..αυτο σημαινει μηδενικη συλλεκτικη αξια..αν σε μια περιπτωση πεφτω τοσο εξω και ειναι λουστρατα,τοτε υπολογιζε γυρω στα 10-15 ευρω ολα μαζι..αλλα μαλλον ειναι ολα γυαλισμενα....
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 23, 2018, 05:41:47 μμ »

Αν κρινω απο την κατασταση του διδραχμου 1926,ειναι ολα καθαρισμενα και γυαλισμενα..αυτο σημαινει μηδενικη συλλεκτικη αξια..αν σε μια περιπτωση πεφτω τοσο εξω και ειναι λουστρατα,τοτε υπολογιζε γυρω στα 10-15 ευρω ολα μαζι..αλλα μαλλον ειναι ολα γυαλισμενα....

Μάλλον;
Καταγράφηκε
DimitrisGr
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 71


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 23, 2018, 06:01:29 μμ »

Κάντε το σίγουρο! Εγώ που τα είδα από κοντά οχι απλά γυαλίζουν, είναι σαν να κόπηκαν μόλις  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 23, 2018, 10:53:42 μμ »

Τα έτριψε πολύ καλά με brasso! Αλήθεια τι είναι αυτό που τους τραβάει όλους να καθαρίσουν κάποιο νόμισμα που κατέχουν;
Καταγράφηκε
calmen
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 62


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 23, 2018, 11:46:08 μμ »

ενα καθαρισμενο νομισμα τι φθορα κανει σε ενα νομισμα?
χαλαει τις λεπτομερειες?

θα κανω μερικα πειραματα με καπια χαλια νομισματα χωρις αξια που εχω ...μονο και μονο για να δω τι πρεπει να παρατηρω
Καταγράφηκε
Cu
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 199


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 24, 2018, 05:11:13 πμ »

Θα πρέπει όμως  να το δεις με κάτι που να μεγεθύνει αρκετά όπως
https://www.skroutz.gr/s/6945673/OEM-Bp001.html
ή κανένα στερεομικροσκόπιο αλλά είναι πιο ακριβό.
Καταγράφηκε
panosk
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 858


.. free your soul ..


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 24, 2018, 08:11:57 πμ »


  Αξια ..συναισθηματικη .. Φουλ γυαλισμενα ,και άρα κατεστραμενα.
Καταγράφηκε
tasos26
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 366


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 26, 2018, 08:48:51 μμ »

ενταξει το οτι ειναι γυαλισμενα/ καθαρισμενα δεν σημαινει και κατεστραμμενα.
δειτε σε ποσα μαγαζια στο εξωτερικο πουλανε νομισματα καθαρισμενα/ γυαλισμενα και ξαναπατιναρισμενα  σε τιμες παραπλησιες με τα ακαθαριστα.
για παραδειγμα ενας φοινικας του 1828 σε ακυκλοφορητη κατασταση αλλα καθαρισμενος δεν εχω δει ποτε να πεφτει κατω απο 1500 ευρω..
δηλαδη ουσιαστικα  οταν τα αγοραζουν οι εμποροι απο τους ιδιωτες τους λενε οτι ειναι καθαρισμενα/κατεστραμμενα και πανε μεταλλο , και μετα οταν τα βαζουν στα μαγαζια τους οι τιμες ανεβαινουν συμφωνα με τους καταλογους...
αν πανε μεταλλο τοτε συμφερει να αγοραζει καποιος καθαρισμενα νομισματα.
αρα ενα 5 δραχμο του 1833 γυαλισμενο πιανει 11- 12 ευρω .. Σαρκασμός αλλα ποιος το δινει 11-12 ευρω ?? κανεις φυσικα.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 26, 2018, 08:50:09 μμ από tasos26 » Καταγράφηκε
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 819


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 26, 2018, 08:55:00 μμ »

Δλδ  φιλε Τασο συγκρινεις ασημενιο φοινικα καποδιστρια με κοινα κερματα β δημοκρατιας? Έκπληξη  Στριφογύρισμα ματιών  Και καπου στην μεση χωνεις κ ταληρο Οθωνικο 33  Απορία..Το λιγοτερο θα το θεωρουσα ιεροσυλια....Θα ελεγα να αναθεωρησεις λιγο τις σκεψεις σου...φιλικα Νικολας
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 26, 2018, 08:56:25 μμ από ΡΟΔΑΚΑΣ » Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 26, 2018, 08:59:03 μμ »

Ωπα τασο..καπου μπερδευεσαι...ενα ακαθαριστο ταληρο 1833 σε κατασταση f-vf παιζει καπου στα 80-100.ενα ιδιας καταστασης καθαρισμενο κ γυαλισμενο,θα παιξει στα 40-50.μιλησες επισης κ για φοινικα..καλως η κακως,και το ταληρο κ ο φοινικας περιεχουν μια χ ποσοτητα ασημιου καθως και εχουν μια χ σπανιοτητα..τα κερματα που ανεβασες εσυ,δεν περιεχουν κανενα ευγςνη μεταλλο ουτε ειναι κατι δυσκολο.αρα λοιπον,σε τιμες,αν σε ακυκλοφορητα εχουν 1 ευρω το κομματι,στην κατασταση που βρισκονται,εχουν 10 λεπτα το κομματι.και κανεις δεν θα ενδιαφερθει να τα αγορασει,οχι σε τιμη ακυκλοφορητου,ουτε για 10λεπτα το τμχ..αυτο γιατι με ελαχιστα χρηματα μπορει να τα βρει πανευκολα σε ακυκλοφορητα και να τα χαιρεται...
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
tasos26
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 366


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 26, 2018, 09:08:08 μμ »

Ωπα τασο..καπου μπερδευεσαι...ενα ακαθαριστο ταληρο 1833 σε κατασταση f-vf παιζει καπου στα 80-100.ενα ιδιας καταστασης καθαρισμενο κ γυαλισμενο,θα παιξει στα 40-50.μιλησες επισης κ για φοινικα..καλως η κακως,και το ταληρο κ ο φοινικας περιεχουν μια χ ποσοτητα ασημιου καθως και εχουν μια χ σπανιοτητα..τα κερματα που ανεβασες εσυ,δεν περιεχουν κανενα ευγςνη μεταλλο ουτε ειναι κατι δυσκολο.αρα λοιπον,σε τιμες,αν σε ακυκλοφορητα εχουν 1 ευρω το κομματι,στην κατασταση που βρισκονται,εχουν 10 λεπτα το κομματι.και κανεις δεν θα ενδιαφερθει να τα αγορασει,οχι σε τιμη ακυκλοφορητου,ουτε για 10λεπτα το τμχ..αυτο γιατι με ελαχιστα χρηματα μπορει να τα βρει πανευκολα σε ακυκλοφορητα και να τα χαιρεται...

Συμφωνω απολυτα με τα παραπανω
απλως μιλησα για μια γενικη αρχη που ακολουθειται σε αγοραπωλησιες και απλως εβαλα ως παραδειγμα και εντελως τυχαια τα παραπανω νομισματα .
αναλογικα το ιδιο συμβαινει και σε νομισματα χαμηλοτερης αξιας.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 26, 2018, 09:09:37 μμ από tasos26 » Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 26, 2018, 09:14:54 μμ »

Συμφωνω με τους προλαλησαντες.
Και καταρχην κανεις / δινεις ενα ατοπο παραδειγμα.
Μιλας για τους εμπορους.
Δεν γνωριζω πως συμπεριφερωνται τωρα οι εμποροι των Αθηνων πχ αλλα θα σου πω για τους παλιους.
Υπηρχε εμπορος που του πηγαινε πχ ο ασχετος δρχ του 1851 τρυπιο και του ελεγε αυτα ακριβως που ειπες.
Μολις το καβατζωνε επερνε τηλεφωνο εναν εναν τους υποψηφιους συλλεκτες που γνωριζε οτι την ηθελαν και προσπαθουσε να τους το πουληση σαν κανονικο !!! Χωρις τρυπα!!! Μου αρεσει που ειχε εκδοση και σειραν βιβλιων ο εμπορος αυτος !!!
Αλλος εμπορος (και οι δυο ειναι αποθανωντες χρονια τωρα) πηγαινες στο γραφειο του , του εδινες την σπανιοτητα , εμενε αταραχος και ανευ εκπληξεως και σε ρωτουσε τι ζητας. Του ελεγες πχ εσυ ποσα δινεις και αταραχος ελεγε: Απο αυτα εχω αρκετα στο σπιτι βρε παιδι μου και καθονται , πες μου τωρα τι θες και βλεπουμε !! (Με σκοπο να σε κανει να ζητησεις λιγα. Το ποιο αταραχο ατομο που ειχα συναντηση ποτε μου. Και με εναν ιδιαιτερο τροπο χαρτογραφουσε πανω στα χαρτονακια κωδικοποιημενα την τιμη αγορας και την τιμη πωλησης που ηθελε!!! Και ο γιος του σημερα το ιδιο τροπο χρησημοποιει για να ξερει τι πηρε ποσο και ποσο να το δωσει.
ΤΟΤΕ ΟΜΩΣ ΦΙΛΕ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΙΝΤΕΡΝΕΤ .
Σημερα ο καθενας μπαινει σε ενα φορουμ και μαθαινει με την μια ποσο αξιζει ο φοινικας τρυπημενος και ποσο γιαλυσμενος και ποσο καθαρος ακυκλοφορητος!!
Μονο τα κοροιδα δεν θα ψαχτουν μεσω ιντερνετ πριν πανε σε εμπορους!!
Δεν λεω οτι δεν υπαρχουν , κοροιδα παντα θα υπαρχουν , αλλα μην τα ισοπεδωνεις ολα με ενα παραδειγμα το οποιο δεν ευσταθει !!!
Νομισματα Β δημοκρατιας του κιλου να τα κανεις ενα με Καποδιστρια ή Οθωνα !!! Πολυ αστοχο !!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
tasos26
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 366


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 26, 2018, 10:11:17 μμ »

Συμφωνω με τους προλαλησαντες.
Και καταρχην κανεις / δινεις ενα ατοπο παραδειγμα.
Μιλας για τους εμπορους.
Δεν γνωριζω πως συμπεριφερωνται τωρα οι εμποροι των Αθηνων πχ αλλα θα σου πω για τους παλιους.
Υπηρχε εμπορος που του πηγαινε πχ ο ασχετος δρχ του 1851 τρυπιο και του ελεγε αυτα ακριβως που ειπες.
Μολις το καβατζωνε επερνε τηλεφωνο εναν εναν τους υποψηφιους συλλεκτες που γνωριζε οτι την ηθελαν και προσπαθουσε να τους το πουληση σαν κανονικο !!! Χωρις τρυπα!!! Μου αρεσει που ειχε εκδοση και σειραν βιβλιων ο εμπορος αυτος !!!
Αλλος εμπορος (και οι δυο ειναι αποθανωντες χρονια τωρα) πηγαινες στο γραφειο του , του εδινες την σπανιοτητα , εμενε αταραχος και ανευ εκπληξεως και σε ρωτουσε τι ζητας. Του ελεγες πχ εσυ ποσα δινεις και αταραχος ελεγε: Απο αυτα εχω αρκετα στο σπιτι βρε παιδι μου και καθονται , πες μου τωρα τι θες και βλεπουμε !! (Με σκοπο να σε κανει να ζητησεις λιγα. Το ποιο αταραχο ατομο που ειχα συναντηση ποτε μου. Και με εναν ιδιαιτερο τροπο χαρτογραφουσε πανω στα χαρτονακια κωδικοποιημενα την τιμη αγορας και την τιμη πωλησης που ηθελε!!! Και ο γιος του σημερα το ιδιο τροπο χρησημοποιει για να ξερει τι πηρε ποσο και ποσο να το δωσει.
ΤΟΤΕ ΟΜΩΣ ΦΙΛΕ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΙΝΤΕΡΝΕΤ .
Σημερα ο καθενας μπαινει σε ενα φορουμ και μαθαινει με την μια ποσο αξιζει ο φοινικας τρυπημενος και ποσο γιαλυσμενος και ποσο καθαρος ακυκλοφορητος!!
Μονο τα κοροιδα δεν θα ψαχτουν μεσω ιντερνετ πριν πανε σε εμπορους!!
Δεν λεω οτι δεν υπαρχουν , κοροιδα παντα θα υπαρχουν , αλλα μην τα ισοπεδωνεις ολα με ενα παραδειγμα το οποιο δεν ευσταθει !!!
Νομισματα Β δημοκρατιας του κιλου να τα κανεις ενα με Καποδιστρια ή Οθωνα !!! Πολυ αστοχο !!!

Συμφωνω με τα παραπανω
 εδωσα σιγουρα μια δοση υπερβολης(ανομοια συγκριση) στο παραδειγμα ετσι ωστε να μην  "τσιμπανε"   οι απειροι  και χαριζουν τα νομισματα τους για ενα κομματι ψωμι.
βεβαια δυστυχως πολλες φορες η αναγκη της επιβιωσης σε εξαναγκαζει να τα δωσεις   "τσαμπα" και μετα βλεπεις στο ιντερνετ το "δικο σου" νομισμα σε τιμη αγροτεμαχιου και τρελενεσαι !
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 27, 2018, 12:41:02 πμ »

καπου εδω να ζητησω συγνωμη στον τασο γιατι στο τελευταιο μου ποστ γραφω 'τα νομισματα που ανεβασες' γιατι απο κεκτημενη ταχυτητα νομισα οτι εσυ ειχες ανοιξει το θεμα..κατα τα αλλα δεν εχω να προσθεσω κατι παραπανω στην αποψη μου..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences