Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 09:59:30 πμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Τι θα κάνατε εσείς στην περίπτωση αυτή;
Θα στέλνατε το μετάλλιο στο 1/10 της αξίας αδιαμαρτηρητα - 9 (52.9%)
Ακύρωση συναλλαγής με επιστροφή χρημάτων - 8 (47.1%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 17

Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 4 μετάλλια-παράσημα και μια καρφίτσα?  (Αναγνώστηκε 11110 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 26, 2016, 10:45:12 μμ »

Ο CIOTTI RICCARDO ήταν ιπτάμενος και έπεσε στο καθήκον κατά το WWI από ότι μπορώ να βγάλω με τα φτωχά μου Ιταλικά.... Ιταλός Έμπορος μου προσέφερε 500 και εκτιμά παρότι έχει τα χάλια του 1.100 με 1.400!

Γνώμες?


Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 26, 2016, 10:50:47 μμ »

Ανδρεα καλησπερα, εβαυ και μπεστ οφερ, με μια καλη περιγραφη ετσι θα δεις πανω κατω αν υπαρχει ενδιαφερον που κυμαινεται!  Κλείσιμο ματιού Εχεις μαξιλαρακι τον Ιταλο εφοσον σου εκανε προσφορα!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 26, 2016, 10:58:48 μμ »

Χα σήμερα έγινε η ίντριγκα της ίντριγκας... Το ανέβασα χτες στο εβαυ στα 15$ και σκέφτηκα να βάλω και buy it now μήπως και έχει καμία αξία και το έβαλα στα 150$.... Σε χρόνο ντε-τε, πυροβολήθηκε σε αυτή την τιμή...

Και ανέλαβε να με ενημερώσει ο έμπορος και να μου κάνει μεγαλύτερη προσφορά για το πάρει αυτός...
Βρέθηκα σε δύσκολη θέση γιατί αν και κατάλαβα το λάθος μου ήθελα να είμαι και δίκαιος απέναντι σε όλους...
Έτσι ζήτησα ευγενικά από τον αγοραστή να το ακυρώσω και να του δώσω και τα μισά επιπλέον κέρδη...

Τότε με την απόλυτη αδιαλλαξία του και ειρωνεία του με διευκόλυνε να σπάσω τα δεσμά της ηθικής και να του κάνω full refund... Με απειλεί με αρνητική αν και νομίζω ότι δεν μπορεί να την στηρίξει...

Ακούω ανάλυση και γνώμες και κριτική....Ελεύθερα.......

http://www.ebay.com/itm/191881244351?ssPageName=STRK:MESOX:IT&_trksid=p3984.m1561.l2649
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 26, 2016, 11:12:14 μμ »

 Ανδρεα να με συμπαθας,αλλα  εγω εαν ημουν ο αγοραστης, θα το κυνηγουσα οσο παιρνει στο ebay και θα εκανα report στον πωλητη που θα μου την εκανε ετσι.
 Αυτο στο λεω χωρις παρεξηγηση, ξερεις ποσο σε εκτιμω.
 Τι εννοεις δεν μπορει να την στηριξει?
 Ο ορισμος της αρνητικης ειναι αυτο που του εκανες.
 Δεν φταιει αυτος εαν εσυ εκτιμησες λαθος την αξια του αντικειμενου, εαν εσυ ησουν αγοραστης, θα το δεχοσουν αδιαμαρτυρητα?
 Προφανως το αντικειμενο αξιζει παραπανω και απο αυτα που σου προσφερει ο εμπορος.

Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 26, 2016, 11:16:39 μμ »

Καμία παρεξήγηση Δημήτρη, εγώ το κάθω θέμα για ηθική ανάλυση και με ενδιαφέρει η γνώμη σας, κυρίως σε αυτό το κομμάτι... Το πήρε με to buy it now. Ισχυρίστηκα ότι δεν είναι διαθέσιμο πλέον και έκανα full refund. Τι αξίωσh μπορεί να έχει...Στο φινάλε μπορεί να είχα κάνει λάθος ένα μηδενικό στο buy it now...

Ξέρω ότι έκανα λάθος, αλλά και εγώ του έδωσα ένα περιθώριο για συμβιβασμό...Η αδιαλλαξία του γνωρίζοντας το λάθος μου δεν έχει μια ανηθικότητα μέσα της?Του να καρπωθεί αυτήν την υπεραξία σε κάτι που ακόμη έχω στα χέρια μου....

Ίσως απλά χρειάζομαι να το εξορθολογίσω στο μυαλό μου για να αισθάνομαι εγώ καλά, αλλά πραγματικά πιστεύω ότι δεν αδίκησα κανέναν...


Τι εννοεις δεν μπορει να την στηριξει?


Εννοώ ότι δεν είναι διαθέσιμο πλέον το αντικείμενο του και του επιστρέφω τα χρήματα στο ακέραιο...(Και ούτε καν σε δημοπρασία που μπορεί να έκλεινε σε τιμή χαμηλή, αλλά σε πώληση στα χρήματα που ζητούσα)
Τι άλλη αξίωση μπορεί να έχει για μια ανολοκλήρωτη συναλλαγή?
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 26, 2016, 11:25:49 μμ από lucky_louk » Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 26, 2016, 11:25:14 μμ »

Ανδρεα, το ηθικο θεμα ειναι τελειως προσωπικο του καθενος, δεν στο λεω απο αυτη την σκοπια.
Πρακτικα τωρα, refund εκανες, την συναλλαγη την ακυρωσες?
Για να ακυρωθει πρεπει να συμφωνησει και αυτος πατωντας ενα κουμπακι στο μειλ που θα του στειλει το ebay.
Το ebay, και report να σου κανει ο αγοραστης,, δεν μπορει να σου κανει κατι για μια μονο περιπτωση, την αρνητικη ομως δεν βλεπω πως θα την γλυτωσεις.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 26, 2016, 11:28:00 μμ »

Ανδρεα, το ηθικο θεμα ειναι τελειως προσωπικο του καθενος, δεν στο λεω απο αυτη την σκοπια.
Πρακτικα τωρα, refund εκανες, την συναλλαγη την ακυρωσες?
Για να ακυρωθει πρεπει να συμφωνησει και αυτος πατωντας ενα κουμπακι στο μειλ που θα του στειλει το ebay.


This order was canceled
All done. You canceled this order.
Υποβολή
Your cancellation reason: I'm out of stock or can't fulfill the order for another reason

Και τα χρήματα έχουν γίνει refund, μου λεει έχει ολοκληρωθεί όλη η διαδικασία...
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 26, 2016, 11:30:21 μμ »

Sac, κάτι μου λέει ότι θα πάρεις φόρα και αύριο το πρωί θα διαβάζω σεντόνια επί σεντονιών...
Θα τα δώ αύριο... Όλες οι γνώμες ευπρόσδεκτες, αρνητικές και θετικές...
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 26, 2016, 11:33:52 μμ »

Ανδρεα  συμφωνω με τον Δημητρη σε ολα φιλε,παντως να προσεχεις αν στο κρατηση μανιατικο ο αγοραστης θα σου χτυπησει τιποτα δημοπρασες του 5ευρου και θα σε γεμισει κοκκινες
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 27, 2016, 05:36:36 πμ »

Ανδρεα, το ηθικο θεμα ειναι τελειως προσωπικο του καθενος, δεν στο λεω απο αυτη την σκοπια.
Πρακτικα τωρα, refund εκανες, την συναλλαγη την ακυρωσες?
Για να ακυρωθει πρεπει να συμφωνησει και αυτος πατωντας ενα κουμπακι στο μειλ που θα του στειλει το ebay.
Το ebay, και report να σου κανει ο αγοραστης,, δεν μπορει να σου κανει κατι για μια μονο περιπτωση, την αρνητικη ομως δεν βλεπω πως θα την γλυτωσεις.

Ακόμη κ την αρνητική την προτιμώ... τα φανάσκελα που θα έριχνα στον εαυτό μου παίζοντας τον καλό σαμαριτη κ δίνοντας ουσιαστικά ένα πεντολιρο στην τιμή των 100 ευρώ...
Και τελικά γυρνάει η κουβέντα περί επιπέδου κ ηθικής... κ τελικά δεν είναι το επίπεδο των τάδε συλλεκτών που ασχολούνται με το τάδε αντικείμενο υψηλότερο...απλά δυστυχως το κερδος ειναι αυτο που οριζει κ το επιπεδο κ την ανιδιοτελεια....όσο μεγαλώνει το πρώτο τόσο μειώνεται το δεύτερο...

Αν θέλετε ψηφίστε και αιτιολογήστε...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 27, 2016, 05:59:10 πμ από lucky_louk » Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 27, 2016, 06:30:28 πμ »

Αχ βρε ανδρεα ...ποτε μην βιαζεσαι φιλε και ειδικα με πραγματα που δεν ειμαστε σιγουροι για την αξια τους .
Καποιες φορες μου εχει τυχει και εμενα να παρω κατι που κανει δεκάδες η εκατοντάδες ευρω σε αρκετα χαμηλη τιμη αλλα παντα θα κατσω να το μελετησω να μαθω την ιστορια του - την αξια του και αφου κανω μια εξονυχιστικη ερευνα αγορας εντος της ελλαδος αλλα και εκτος συνορων τοτε και μονο τοτε το βαζω για πωληση σε μια μεση λογικη τιμη βαση του ενδιαφέροντος που εχει εξασφαλίζοντας τουλάχιστον την υπεραξια που δεν θα πληρωθεί στην ελλαδα αλλα συναμα δινωντας το και στο 50-60% του κοστους για να μην μεινει στα αζητητα και να φυγει αμεσα !!!
Οι πωλήσεις ειδικα στο εξωτερικο είναι κατι που χρειαζεται κινησεις στρατηγικης και χειρουργικης ακριβειας ώστε να εισαι και εσυ ικανοποιημένος και να παρεις τα χρηματα σε ένα αντικειμενο που μπορει να μην πουληθεί ποτε στην ελλαδα ( λογω κρισης κλπ ) και ταυτόχρονα να κανεις τον αγοραστη να πιστεψει ότι αγορασε τελικα κατι ...σχεδόν τσαμπα !!!
Η καλυτερη λυση κατ εμε ( αν και ρισκαδορικη ) θα ηταν να το βαλεις για 10 μερες από 1 ευρω + εξοδα αποστολης και να αφησεις τους υπολοιπους επιδοξους γαμπρούς να κανουν την υπολοιπη δουλεια μονοι τους ....
Φιλος προχτες μου εστειλε μηνυμα για το παρακατω συλλεκτικο που εχω στα militaria λεγωντας μου :
εισαι τρελλος ? ξερεις ποσο κανει αυτό στην αγορα ...και εσυ το βαζεις από 1 ευρω ?
http://www.ebay.com/itm/EXCELLENT-AUTHENTIC-WWII-GERMAN-TANK-DESTRUCTION-SILVER-BADGE-/301964807732?hash=item464e814e34:g:MAYAAOSwEOxXQEz6
Του απαντησα λοιπον ότι δεν αγχωνομαι εάν θα πιασει καλη τιμη γιατι κανωντας την ερευνα μου γνωρίζω πλεον ότι ενώ υπαρχουν πολλα παρομοια σε σαιτ πωλήσεων / δημοπρασιών κλπ αυτό που εχω είναι σε * αριστη κατασταση * και θα πιασει το μεγιστο σε σχεση με όλα τα υπολοιπα που τα εχουν 700$-800$ και μενουν για μηνες απουλητα ....
Μακαρι να γλυτώσεις την αρνητικη αλλα το θεωρω πολύ δυσκολο , όμως δυστυχως στην ζωη ( όπως και εγω αλλωστε ) πολλες φορες πρεπει να παθουμε για να μαθουμε ....
Το πιο απλο που θα μπορουσες να κανεις είναι να μην εβαζες buy it now και όταν εβλεπες ότι δεν τσουλάει η δημοπρασια σου και θελει 1-2 μερες για την ληξη ...απλα να την εκλεινες .
Εγω προσωπικα θα εστελνα το αντικειμενο στον νομιμο αγοραστη του ασχέτως η όχι εάν θα εχανα ακομα και μια τοσο μεγαλη διαφορα ....απλα γιατι για μενα σημασια εχει να είμαι ( και το τηρω και στην ζωη μου αυτό ) σωστος και τυπικος με ολους και όλα ανεξαρτήτως συμφέροντος - χρηματων κλπ .....ειδικα σε ένα ebay που τον κυριοτερο λογο το εχει το image μας !!!
Ειμαστε μεγαλοι ανθρωποι και σοβαροι και θεωρω ότι ο καθενας πρεπει να είναι υπευθηνος των πραξεων του ...οσο σκληρο και εάν φαινεται καποιες φορες .
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 27, 2016, 06:44:53 πμ από HARRISGREECE » Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 27, 2016, 07:04:12 πμ »

Σε ευχαριστώ Χάρη για την αναλυτική σου διάθεση... Μου αρέσει και εμένα στην ζωή να στηρίζω τα λεγόμενα με τις πράξεις μου και να μην αυτοαναιρούμαι όποτε είναι προς το συμφέρον μου, αλλά νομίζω ότι κάπου χρειάζεται να μπει μια διαχωριστική γραμμή...
Το βασικό μου λάθος ήταν πως αφού δεν ήμουν σίγουρος για την αξία έπρεπε να το βάλω σε ανοιχτή δημοπρασία χωρίς το buy it now... Σε αυτή την περίπτωση όσο χαμηλά και να έκλεινε, δεν θα σκεφτόμουνα ποτέ έτσι... Να μην ολοκληρώσω την συναλλαγή.
Και μάλιστα αν δεν έδειχνε τόση αδιαλλαξία και υπεροψία ο αγοραστής, ήμουν έτοιμος να κάνω τον Χριστό...

Το πάθημα, θα μου γίνει μάθημα...
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 27, 2016, 08:42:41 πμ »

Ανδρεα στο περας του χρονου εχω αποκτησει την πεποιθηση ότι ο καλος ποτε δεν χανεται και οσα εδωσες άλλες τοσες φορες και ισως περισσοτερες θα τα λαβεις ....
Ολοι κρινομαστε για τις πραξεις μας που είναι ταυτοσημες με τον χαρακτηρα μας - τις σκεψεις μας... και καποιες φορες με τις επιθυμιες μας ..
Παρολα αυτά ο αγωνας στην ζωη παντα ανταμείβεται και περνουμε απλοχερα αυτό που μας αξιζει !  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 27, 2016, 11:36:16 πμ »

αφού βρήκαμε ευκαιρία να φιλοσοφήσουμε, ας το κάνουμε.
Μπορεί να μην είναι ηθικό να μην στείλεις το νόμισμα, είναι όμως ηθικό να εκμεταλλεύεται την άγνοιά σου εις βάρος σου κάποιος τρίτος;
Στην θέση σου θα του έλεγα πως παρανόησα την πραγματική αξία του αντικειμένου αλλα την έμαθα ΠΡΙΝ να είναι πολύ αργά και θα του ζητούσα να μου συμπληρώσει μερική απο την αξία του, επιπλέον, για να είμαστε όλοι ευχαριστημένοι.
Καταγράφηκε
yiorgos131313
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1369



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 27, 2016, 12:21:46 μμ »

Το σωστο ειναι αφου ακολουθηθηκε η σωστη διαδοκασια αγορας του μεσω e-bay να ολοκληρωθει η πωληση οπως συμφωνηθηκε!!  Το οτι εβαλες κατι χωρις να γνωριζεις την αξια του ειναι λαθος καθαρα δικο σου οποτε και η ζημια θα πρεπει ναναι δικη σου . Τουλαχιστον ετσι θα σκευτομουν εγω αν ημουν σε αυτο το σεναριο.

Καμια φορα πληρωνουμε τα λαθη μας και ειμαστε πιο προσεκτικοι την επομενη φορα .
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences