Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 22, 2024, 11:08:30 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1880  (Αναγνώστηκε 1978 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 13, 2015, 05:32:02 μμ »

Μια ακρως ενδιαφερουσα προσθηκη στην συλλογη μου λογω επιθετου,ευχαριστω πολυ τον Ολντγκεο και τον ΝΜΣ,αυτο εδω που το κατατασουμε;; τοκεν;;ξερω τι ειναι και θα σας πω οταν κανουμε την κουβεντα η αν θελει ο ΝΜΣ να μας το πει οπως αυτος ξερει Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
http://postimg.org/image/ixhwqpd1b/
http://postimg.org/image/ep9zbwden/
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 13, 2015, 06:32:14 μμ »

ειναι αναμνηστικο απο βαπτιση το ΓΕΝ ειναι γεννηση και το ΒΑΠ ειναι βαπτιση,η απορια μου ειναι πως χτυπιουταν τετοια αναμνηστικα;;εφτιαχναν μητρες για μια μονο φορα η υπηρχε καποια αλλη μεθοδος;;
Καταγράφηκε
kostis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 732

"Μετρον Αριστον"


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 13, 2015, 07:21:26 μμ »

Μαρκο και νομισμα με το ονομα σου....
Αντε μετα απο Γιωργιο  και Κων/νο μαζευεται και Μαρκο ....θα παρει υπεραξια..... Χαμόγελο
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 14, 2015, 11:10:13 πμ »

Μαρκο και νομισμα με το ονομα σου....
Αντε μετα απο Γιωργιο  και Κων/νο μαζευεται και Μαρκο ....θα παρει υπεραξια..... Χαμόγελο
Γεια σου φιλε Κωστη δεν ειναι νομισμα η πληροφοριες λενε οτι ειναι σαν ενα ειδος μαρτυρικι της βαπτισης,οταν βαφτιζαν εκαναν δωρο αυτο εδω που αναγραφει ημερ γεννησης στην μια οψη και στην αλλη ημερ βαπτισης,κανω μια ερευνα και εχω φτασει κοντα να βρω την οικογενεια,μαλλον ειναι απο τα Χανια η μητερα του σκηνοθετη Σκουλουδη Μανολη ,σε μια απο τις ταινιες του εκανε πρωτη εμφανιση ο Αλκης Γιαννακας στον Ντελικανη,ειχε 2 κορες την ηθοποιο Κλεω Σκουλουδη και την γνωστη ζωγραφο Μανολια Σκουλουδη,η μητερα του σκηνοθετη ειχε το ιδιο ονομα Χαρικλεια ,η ημερομηνια ταιριαζει.Παντως για εμενα ειναι ενα οικογενειακο κειμηλιο αρτι αφιχθεις απο την Αγγλια  Χαμόγελο Χαμόγελο η απορια μου ειναι αυτη που διατυπωσα παραπανω πως χτυπουσαν τετοια αντικειμενα ,το εν λογω μοιαζει με 5αρα του Γεωργιου Α σε μεγεθος και βαρος και εχει σχεδιο μεταλλιου,ακομα δεν ξερω τι ειδους μεταλλο ειναι ,αν ειναι ασημι η οχι,καλημερα και καλη εβδομαδα σε ολους Χαμόγελο
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 14, 2015, 02:53:48 μμ »

 Πολυ ενδιαφερον αντικειμενο, ομορφο ευρημα.
 Τα γραμματα μου κανουν πολυ sharp για να ειναι χυτο, μαλλον μιλαμε για μινταρισμενο κανονικα τοκεν.
 Κατα πασα πιθανοτητα ειχαν αρκετες μητρες ετοιμες με το σχεδιο και σε καθε παραγγελια χαραζαν σε ενα ζευγαρι απο αυτες τα γραμματα.
 Οσο φτηνα και να ηταν τα εργατικα τοτε, θα πρεπει να στοιχιζε αρκετα αυτη η ιστορια (για 100-200 κομματια, ποσα να παραγγειλει κανεις..) και να αφορουσε πλουσιες (που το φυσαγαν τον παρα) οικογενειες που ηθελαν να κανουν το κομματι τους στην βαπτιση του γονου τους.
 Δεν ειναι απιθανο να ειναι ασημενιο, καποιος που μπαινει σε τετοια εξοδα, μαλλον δεν θα το εκανε απο ευτελες μεταλλο.
 Κουδουνα το και θα καταλαβεις απο τον ηχο εαν ειναι ασημενιο η οχι.
 
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences