Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 06, 2024, 06:56:01 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μεταλλιο Υποβρυχιου ΠΡΩΤΕΥΣ  (Αναγνώστηκε 2955 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Αχιλλεας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 248



Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 07:22:39 μμ »

Καλησπερα παιδια!
Μιλουσα με εναν φιλο μου πριν λιγο και σκοπευει να πουλησει το μεταλλιο του παππου του.
Ειναι σε αριστη κατασταση και μαζι δινει και τα χαρτια που απονεμηθην στον θανοντα.
Θα μπορουσατε να κανετε μια εκτιμηση για να το βαλουμε στις πωλησεις;
Αυριο θα βαλω και φωτο.
Το μεταλλιο απο την μερα που δοθηκε ( 1940 ) ειναι μεσα σε κορνιζα μαζι με τα τιμητικα χαρτια του.
Παρακατω βαζω τα ονοματα που ηταν μεσα στο υποβρυχιο. Το μεταλλιο ανηκει στον Κατσουρανη Ηλια 18ος στην λιστα.

Πλήρωμα κατά την απώλεια
Κατά την ημέρα της απώλειας του, το υποβρύχιο "ΠΡΩΤΕΥΣ" διέθετε 48 άτομα πλήρωμα. Οι ένδοξοι ναυτικοί του ήταν:
 
ΠΧΗΣ Χατζηκωνσταντής Μιχαήλ, Κυβερνήτης
ΥΠΧΟΣ Μαριδάκης Γεώργιος,
ΥΠΧΟΣ Κονίδης Θεόδωρος
ΥΠΧΟΣ Τουρνάς Ανδρέας
ΑΚΣΤΗΣ-ΜΗΧ Νικολαράκος Κυριάκος
ΑΚΣΤΗΣ-ΜΗΧ Τηλέμαχος Διονύσιος
ΚΣΤΗΣ-ΗΛΕΚ Καφετζής Αντώνιος
ΚΣΤΗΣ-ΜΗΧ Κυριαζής Ιωάννης
ΥΠΚΣΤΗΣ Α' ΤΗΛΕΓΡΑΦΗΤΗΣ Τσάτσας Θρασύβουλος
ΥΠΚΣΤΗΣ Α' ΤΟΡΠΙΛΛΗΤΗΣ Ντόντος Αθανάσιος
ΥΠΚΣΤΗΣ Α' ΜΗΧ. Γεωργίου Βασίλειος
ΥΠΚΣΤΗΣ Α' ΜΗΧ Τούλης Αχιλλεύς
ΥΠΚΣΤΗΣ Α' ΜΗΧ Σανούδος Θεόδωρος
ΥΠΚΣΤΗΣ Α' ΠΥΡΟΒΟΛΗΤΗΣ Γιαννέλης Δημήτριος
ΥΠΚΣΤΗΣ Β' ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ Αναστασόπουλος Αναστάσιος
ΥΠΚΣΤΗΣ Β' ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ Τσαλίκης Γεώργιος
ΥΠΚΣΤΗΣ Β' ΤΟΡΠΙΛΛΗΤΗΣ Σκλάβος Παναγιώτης
ΥΠΚΣΤΗΣ Β' ΤΟΡΠΙΛΛΗΤΗΣ Κατσουράνης Ηλίας
ΔΙΟΠΟΣ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ Ανθής Ναπολέων
ΔΙΟΠΟΣ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ Άννινος Διονύσιος
ΝΤΗΣ ΕΘΕΛΟΝΤΗΣ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ Αρμένης Νικόλαος
ΝΤΗΣ ΠΡΟΤ. ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ Βλάχος Σπυρίδωνας
ΝΤΗΣ ΕΘΕΛ. ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ Βουτσινάς Παντελής
ΝΤΗΣ ΕΘΕΛ. ΕΣΧΑΡΕΥΣ Γιαλυψός Σπυρίδων
ΔΙΟΠΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ Γιατράκος Σταμάτιος
ΝΤΗΣ ΕΘΕΛ. ΠΥΡΟΒΟΛΗΤΗΣ Δελής Χαράλαμπος
ΔΙΟΠΟΣ ΣΗΜΑΤΩΡΟΣ Δημητρακόπουλος Κωνσταντίνος
ΔΙΟΠΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ Ζαφείρης Χρήστος
ΔΙΟΠΟΣ ΤΟΡΠΙΛΛΗΤΗΣ Θεοδώσης Παναγιώτης
ΝΤΗΣ ΕΘΕΛ. ΤΗΛΕΓΡΑΦΗΤΗΣ Κάψος Γεώργιος
ΝΤΗΣ ΕΘΕΛ. ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ Λεβαντής Εμμανουήλ
ΝΤΗΣ ΕΘΕΛ. ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ Λιάτσης Γεώργιος
ΝΤΗΣ ΕΘΕΛ. ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ Μηνάς Παναγιώτης
ΝΤΗΣ ΠΡΟΤ. ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ Μοριανός Γεώργιος
ΝΤΗΣ ΕΘΕΛ. ΣΗΜΑΤΩΡΟΣ Μουσούλης Σταύρος
ΝΤΗΣ ΕΘΕΛ. ΑΡΜΕΝΙΣΤΗΣ Ορφανός Δημήτριος
ΔΙΟΠΟΣ ΑΡΜΕΝΙΣΤΗΣ Πανταλέων Ζαχαρίας
ΔΙΟΠΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ Παπαπαναγής Μιχαήλ
ΔΙΟΠΟΣ ΣΗΜΑΤΩΡΟΣ Παράσχης Παναγιώτης
ΔΙΟΠΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ Περδικούρης Ελευθέριος
ΔΙΟΠΟΣ ΤΟΡΠΙΛΛΗΤΗΣ Σκαράκης Απόστολος
ΝΤΗΣ ΕΘΕΛ. ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ Τηλέμαχος Γεώργιος
ΔΙΟΠΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ Τούσας Αριστείδης
ΔΙΟΠΟΣ ΤΟΡΠΙΛΛΗΤΗΣ Φουρίκης Παναγιώτης
ΝΤΗΣ ΠΡΟΤ. ΤΟΡΠΙΛΛΗΤΗΣ Χατζηδημητρίου Πέτρος
ΔΙΟΠΟΣ ΑΡΜΕΝΙΣΤΗΣ Χελιώτης Κωνσταντίνος
ΝΤΗΣ ΠΡΟΤ. ΝΟΣΟΚΟΜΟΣ Χρυσανθόπουλος Γεώργιος
ΔΙΟΠΟΣ ΤΗΛΕΓΡΑΦΗΤΗΣ Ψυλλάς Πέτρος

Όλοι οι ανωτέρω προήχθησαν στον επόμενο βαθμό με το Βασιλικό Διάταγμα της 19ης Νοεμβρίου 1941 (ΦΕΚ 11γ/19-1-1941) και τους απονεμήθηκαν οι ακόλουθες ηθικές αμοιβές:
-Στον Κυβερνήτη ΠΧΗ Χατζηκωνσταντή Μιχαήλ απονεμήθηκε το Χρυσούν Αριστείο Ανδρείας
-Στους ΥΠΧΟ Μαριδάκη Γεώργιο, ΥΠΧΟ Κονίδη Θεόδωρο, ΥΠΧΟ Τουρνά Ανδρέα, ΑΚΣΤΗ-ΜΗΧ Νικολαράκο Κυριάκο και ΑΚΣΤΗ-ΜΗΧ Τηλέμαχο Διονύσιο, απονεμήθηκε ο Πολεμικός Σταυρός Β' Τάξεως
-Στους λοιπούς άνδρες, απονεμήθηκε ο Πολεμικός Σταυρός Γ' Τάξεως.
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 12:13:09 μμ »

Θα κάνω εγώ το πρώτο βήμα και θα πω την αρχική γνώμη μου, περιμένοντας βέβαια και τις φωτο. Παρεμπιπτόντως νομίζω ότι ίσως να ταίριαζε περισσότερο στα militaria η ανάρτηση, καθώς αρκετά μέλη μπορεί να μην την προσέξουν εδώ.

Εδώ έχουμε κάτι πολύ σπάνιο και άρα η τιμή του επηρεάζεται ανάλογα από κάποιες παραμέτρους.

Ένας Πολεμικός Σταυρός Γ' Τάξης  βρίσκεται στην αγορά μέχρι 50 ευρώ. Με το απονεμητήριό του γύρω στα 100, πλην όμως δε "φεύγουν" τόσο εύκολα. Παρ' όλα αυτά εδώ έχουμε κάτι διαφορετικό. Πρόκειται για:

1) Μετάλλιο ανδρείας
2) που γνωρίζουμε σε ποιον έχει απονεμηθεί
3) είναι μάλιστα πεσών
4) και όχι μόνο αυτό, αλλά λόγω γνωστού, καταγεγραμμένου ιστορικού γεγονότος, από γνωστό υποβρύχιο,  που χάθηκε αύτανδρο.

Είναι ένα από τα 48 μετάλλια ενός σημαντικού γεγονότος για την ελληνική ναυτική ιστορία. Κάτι τέτοιο δεν τυχαίνει να εμφανίζεται συχνά στην ελληνική αγορά. Θα έλεγα ότι παρακολουθώντας την καθημερινά, δεν έχω δει κάτι παρόμοιο για χρόνια, αλλά αν έχουν δει κάποια άλλα μέλη και αυτές οι περιπτώσεις θα είναι μετρημένες και εξαιρετικές.

Αυτό δυσκολεύει πολύ στο να γίνει μια εκτίμηση, ειδικά στην παρούσα οικονομική συγκυρία, αν απευθύνεσαι στην εδώ αγορά αποκλειστικά. Κοινώς, μπορείς να ζητήσεις μια τιμή, αλλά τελικά αξίζει όσο θέλει να το αγοράσει κανείς.

Συγκρίνοντας με αντίστοιχα ταυτοποιημένα μετάλλια άλλων εμπόλεμων του Β' ΠΠ, από παρόμοια περιστατικά, κάτι τέτοιο θα έπιανε άνετα τιμές μεταξύ 700-1000 ευρώ.

Εδώ έχεις να ισορροπήσεις ανάμεσα σε δυο πράγματα. Από τη μια την τάση να ζητούνται υπερβολικές τιμές για κοινά αντικείμενα, από την άλλη το φτηνό παζάρεμα για μετάλλια που απονεμήθηκαν για πράξεις ανδρείας σαν να είναι κοινό εμπόρευμα.

Αν ο φίλος σου είναι τόσο αποφασισμένος να το πουλήσει, πράγμα που δε θα έκανα, εγώ στη θέση του μαζί με το μετάλλιο και το απονεμητήριο θα έβαζα σε φωτοτυπίες και όσα επίσημα χαρτιά του παππού του και του ίδιου αποδεικνύουν τη συγγενική σχέση και μαζί την ύπαρξη του αντικειμένου στην οικογένεια από τον Β' ΠΠ μέχρι σήμερα και θα ζητούσα 1000 ευρώ χωρίς παζαρέματα.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 12:35:38 μμ »

Πολύ σπουδαίο ''πακέτο'' θα έλεγα.
Προσωπικά κάτι τέτοιο (είτε ήμουν συλλέκτης είτε όχι) δε θα το πουλούσα ποτέ !!
Απο την άλλη δε ξέρουμε σε τι κατάσταση οικονομική είναι ο φίλος σου-πωλητής έτσι περί ορέξεως...
Επειδή τέτοια κομμάτια δε υπάρχουν και πολλά στην Ελλάδα δε μπορώ να κάνω εκτίμηση τιμής, ίσως αυτή του Γιώργου είναι πιθανή (και δυστυχώς πολύ μακριά απο τη δυνατότητά μου.. Κλάμα).
Θα ήθελα πάντως κάτι τόσο ιστορικό να μείνει στην Ελλάδα και σε χέρια Ελληνα συλλέκτη που θα εκτιμούσε
πολύ περισσότερο την αξία του.
Καταγράφηκε
Αχιλλεας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 248



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 07:30:05 μμ »

Καλησπέρα! Το ίδιο ακριβώς είπα κι εγώ. Για να φτάνει στο σημείο για να δίνει κάτι τέτοιο παει να πει ότι εχει πραγματική ανάγκη. Το μετάλλιο βρίσκεται απο τότε, σε να κάδρο μαζί με τα χαρτιά του μέσα. Απλά επειδή θέλει να το δώσει, σκέφτηκα να το βάλω σε εσάς μήπως και κάποιος ψάχνει τέτοια κομμάτια για την συλλογή του. Ηθελε να το παει στα καταστήματα που πουλάνε τέτοιου είδος αντικείμενα αλλά σίγουρα θα του το έπαιρναν πολύ χαμηλά. Δεν το έβαλα στο σωστό θέμα; Αν όχι παρακαλώ τους συντονιστές, να το μεταφέρουν εκεί που πρέπει. Ευχαριστώ!
Καταγράφηκε
Elko
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 78


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 08:13:35 μμ »

Κατά την γνώμη μου τα καταστήματα που αγοράζουν τέτοια αντικείμενα θα προσπαθήσουν να το αποκτήσουν "για ένα κομμάτι ψωμί" και να το μεταπωλήσουν σε υπερδιπλάσια τιμή. Οπότε ενημέρωσέ τον σε περίπτωση που το δοκιμάσει.
Από εκεί κα πέρα κάποιες κοντινές φωτογραφίες θα βοηθούσαν πολύ για πιθανή εκτίμηση του κάδρου με το μετάλλιο και τα έγγραφα που το συνοδεύουν.
Καταγράφηκε
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 09:58:39 πμ »

Αχιλλέα κατανοητό και σεβαστή η ανάγκη του φίλου για χρήματα.
Βρε μπάς και το έπαιρνες εσύ και όταν ανακάμψει ο φίλος να του το ξαναπουλήσεις (στην ίδια τιμή)  Σαρκασμός
Πέρα απο την πλάκα, βγάλε καμμία φώτο να το δούμε και μεις.
Αυτό που είπε ο Elko είναι απόλυτα αλήθες.Οσο πιο χαμηλά το πάρει ο έμπορος, τόσο μεγαλύτερο κέρδος θα έχει, όχι και πως οι συλλέκτες δε κοιτούν το πορτοφόλι τους.
Θα μπορούσες ίσως να το ανεβάσεις εδω σε μια δημοπρασιά ή σε στύλ buy now όπως στο ebay (χωρίς φυσικά
τις προμήθειες που αφαιρούνται απο τον πωλητή), αφού πρώτιστα έχει καταλήξει σε μια τιμή.
Καταγράφηκε
Αχιλλεας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 248



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 01, 2015, 12:11:59 πμ »

Αχιλλέα κατανοητό και σεβαστή η ανάγκη του φίλου για χρήματα.
Βρε μπάς και το έπαιρνες εσύ και όταν ανακάμψει ο φίλος να του το ξαναπουλήσεις (στην ίδια τιμή)  Σαρκασμός
Πέρα απο την πλάκα, βγάλε καμμία φώτο να το δούμε και μεις.
Αυτό που είπε ο Elko είναι απόλυτα αλήθες.Οσο πιο χαμηλά το πάρει ο έμπορος, τόσο μεγαλύτερο κέρδος θα έχει, όχι και πως οι συλλέκτες δε κοιτούν το πορτοφόλι τους.
Θα μπορούσες ίσως να το ανεβάσεις εδω σε μια δημοπρασιά ή σε στύλ buy now όπως στο ebay (χωρίς φυσικά
τις προμήθειες που αφαιρούνται απο τον πωλητή), αφού πρώτιστα έχει καταλήξει σε μια τιμή.

Εδω προσπαθουμε να πουλησουμε κι εμεις κατι μπας και ξελασποσουμε,θ'αγορασουμε κι απο πανω;
Του το ειπα ποσο παιζει γενικα και το σκεφτεται! Απο την μια θελει να το δωσει κι απο την αλλη στεναχωριεται.
Του ειπα επισης να το βγαλει φωτο,μαζι και τα χαρτια για να το δουμε!
Ειπε οτι θα μου στειλει τις φωτο στο facebook. Οταν θα τις εχω,θα τις στειλω κατευθειαν για να το δειτε!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences